Къде е границата?!?!?!?!!!!!

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Jan 19, 2011 8:39 pm

Аз този кеф си го обяснявам със следното - даден елемент от нещо толкова много ти допада на субективно ниво че замъглява всичко останало и недостатъците ти стават несъществени при все че логиката ти сочи пробойните.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed Jan 19, 2011 9:34 pm

Чудесен си, Емо, и толкова добре ме познаваш! :lol: :oops:

С дефиниции, които си дал, ще се съглася, че кефът от "половите органи" е второсигнален. И естествено, че всичко минава през мозъка и интелекта - включая и истинския кеф от половите органи, нали. Но си има произведения за задълбочен анализ и произведения за по-посредствен тип ползване. Трябва да си много луд или тъп, или незапознат с медията, че да не виждаш колко зле е Спартак. Но това не е задължително да ти разваля кефа от него, щото то е съвсем друг тип кеф. Спартак определено няма да ме направи да ми се пишат есета за персонажите, идеите, историята и разните философски послания, алегории и т.н. в него, но ще ми напълни очичките с красиви пичове и пички и ще ми качи адреналинчето и ендорфините в мозъка с вкшъна и изобилието от кървища, които се изливат. А ако ми се прище да гледам нещо, по което после мога да пиша дълбокомудрени есета, ще си пусна друг сериал. Или филм. Или аниме. Или ще отворя някоя книга. Толкова е просто.

Не мога да разбера защо се заклеймяват разни неща като Спартак - разкошни са, ако си позволиш да им се изкефиш. Аз ги заклеймявам само ако имат претенциите за нещо повече и не ги покрият. Спартак претенции не демонстрира. Той ти дава обещание за нещо много базисно и физическо и си го изпълнява. С което успява в целите си, според мен.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Wed Jan 19, 2011 9:43 pm

В тоя ред на мисли, силно се надявам, че правячите на Камелот са искали с тоя абсурден саундтрак на трейлъра си и с онуй бимбо, дето ще се прави на Гуинивиър, да покажат, че сериалът ще се цели къде Спартак.

От друга страна, чий го дирят там Ева Грийн и Пюърфой при това положение?... Ма може да са решили да разпуснат и да земат по някой чек, де да ги знае човек.

Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Wed Jan 19, 2011 9:45 pm

И още едно следствие от това - Силвъре, аз съм сигурен, че Амелия може да ти плесне аргументация, по-добра от "ааа, чепове, цици и кръвввввф!" и тук вече влизаме в субективната категория "достатъчно/недостатъчно добра аргументация", ама е твърде цапната в устата и твърде много неща й влизат в графата "ъ, ще обяснявам ся селф-евидънт шит и ще си търся оправдания", за да го направи
Trip, принципно нямам никакви проблеми с това, което си изписал, съгласен съм с позицията ти, само две уточнения: Както споменах вече, изобщо не влагам интелектуален елемент в това, което казвам (друг е въпросът, че раздуването извън пропорции, което последва от страна на Амелия, явно сочи към insecurities по тоя повод, щото извинявай, ама да тръгнеш да се пъчиш пред някъв непознат по тоя начин е малко... абе, както и да е). Това, което ме дразни е лекото преглъщане на съществени недостатъци в името на някакъв строго субективен максимален кеф, все едно тоя кеф няма да се изпита в същата степен, ако грешките са поправени. Оттук тръгват и проблемите - примерно сега Алан Бол вероятно си мисли, че за пореден път прави бати гениалния сериал, като си гледа рейтингите, докато горчивата истина е, че е сътворил адска вампирска помия, но тя се кльопа, щото и женско и мъжко квичи по плочките на Ерик. А тая неадекватна обратна връзка просто води до още от същото. И когато дори човек, дето даже не е минавал покрай кино школо, може да формулира черно на бяло какво му куца примерно на Тру Блъд и как може от чалга да се превърне в поредния трепач на ХБО, без да се жертва нито траши концепцията, нито па плочките на Ерик, тогава вече е тъжно.

Другото уточнение: процесът на "рационализация" никак не е толкова обособен, колкото примерно на Моридин му се иска. В смисъл аз не сядам и не си казвам "хм... сега ще мисля по този филм... за да изпитам кеф". Това са абсурди. Просто човек като е поизгледал повечко неща, като има някаква представа за обективните фактори, които правят нещо добро или лошо, е нормално в незибежния процес на сравнение да достигне до някакви изводи. Това обаче не изисква никакви усилия и настройки - аз си гледам филмите като всеки нормален човек. Ако реша да споря с някого, чак тогава се връщам, за да извадя хубавото и лошото.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed Jan 19, 2011 9:47 pm

Подозирам, че са решили да поразпуснат, мда. А може и те да се кефят на евтина епична епика и да искат да са част от нещо такова ей така за кефа и експириънса. Той Пюрфой не е като да участва само в супер класни неща, ениуей.

ПП. Силвъре, поста ми е насочен към Емо, за да му уважа труда. И към тайгърмастър. И към РРС-а. Изобщо, към хора, които желаят да водят няква дискусия. Моята комуникация с теб е малко като хит енд рън. Идвам, обиждам те, щото си нелеп и спирам да се занимавам с теб, докато не ми пресечеш полезрението отново с някакво замърсяване в тема, която следя. Това е и последният ми отговор към теб в тая тема и в другата, която я породи, освен ако не снесеш нещо, което има смисъл да се дискутира, по начин, позволяващ дискусия.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Wed Jan 19, 2011 10:00 pm

Амелия, моят пост също беше към Трип, не се чувствай поласкана. Ето сега можеш:

Точно заради това:
Спартак определено няма да ме направи да ми се пишат есета за персонажите, идеите, историята и разните философски послания, алегории и т.н. в него, но ще ми напълни очичките с красиви пичове и пички и ще ми качи адреналинчето и ендорфините в мозъка с вкшъна и изобилието от кървища, които се изливат.
си чалгарка. Заради такива като теб има чалга. Виж, на мен дори не ми се налага да те обиждам, ти го правиш сама без да се усещаш.

Рок-музиката в трейлъра показва единствено бедност на идеи и носене по течението. Тя няма нищо общо с претенциите на сериала. Също нямат общо и причините, поради които Ева Грийн е вътре. Въобще това какви претенции има нещо е една цяла отделна тема, но откакто съпружеското тяло на Амелия взе да ми обяснява кви били претенциите на Ридли с "Гладиатор" и кви му били с "Небесно царство" малко ми е смешно и нелепо някой като докара дотам.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Wed Jan 19, 2011 10:22 pm

E, именно това носене по течението автоматично сваля летвата в главата на зрителите с грам акъл, а мисълта ми е, че се надявам да е бил обмислен ход от страна на тия, дето са правили трейлъра, за да покажат, че това нещо няма да се мери с A Game of Thrones. В тоя смисъл става дума за претенциите на сериала.

АКО не са се усетили какво правят и стане ясно, че сериалът все пак се цели в аудиторията и ефекта на A Game of Thrones, тогава ще си заслужат здравия смех (освен ако не стане чудо и тоя сериал наистина не се покаже като сериозен И добре направен, в който случай трейлърът ще е просто a freak accident), включително и от страна на Амелия, убеден съм.

Аз бтв съм ЗА тема "Какво значи "претенции" в една творба на изкуството?" :mrgreen: (ма няма да я пусна аз)

Колкото до това заради какви хора има чалга, тя е просто едно от многото лица на Популярното забавление, което си съществува от памтивека под всякакви проявления. Хората, които му се кефят, не са въобще за осмиване, докато (и те) не започнат да предявяват непокрити претенции. С тях поне е доста по-лесно човек да прецени, щото простотията им обикновено е доста in your face. За мен са излишни и кръстоносните походи срещу Лошия вкус, и мрънкането против него, и осъждането му. При все че много ми се ще да имаше смисъл и ефект от тях, смисъл и ефект няма. Добрият вкус и Познавачеството винаги са се борили не за доминация в обществото, а за оцеляване, и така ще си остане.

В тоя смисъл, чалгарските залитания на този или онзи човек не са повод да не общуваш с него, щото и аз намирам Цветино Джукати и Оркестър Фешън за лудницата при подходящ климат (даже мога да рационализирам що), така както при подходящ климат съм готов да навлизам в дълбините на книжното и киноизкуството и да слагам гореспоменатите титани на българския поп-фолк редом до венерическите болести. Много зависи от средата. Хората са социални хамелеони.

На Амелия така или иначе преобладаващата й жилка е интелектуалната и ако имахме форум наука, щеше вече да е счупила десет лопати, докато го рине. Вероятно създава понякога различно впечатление, щото както и Роланд каза, понякога е доста, ъъ, ентусиазирана в препратките към метафоричната си полова система и удивителните, ма всъщност никак не е лош човек, даже обратното :mrgreen:

Но логиката на Силвъра всъщност е доста добра, що се отнася до субективния кеф и преглъщането на недостатъците, а и е пряко свързано с рационализирането. И аз смятам, че последното НЕ Е обособен процес от едно ниво опит/познание нататък, така че е напълно възможно и даже и на мен често ми се е случвало (най-вече с книги) човек да си каже: "Ей, кви яки работи има тука, ама да се беше постарал повече авторът, глей как ги е окепазил." Всъщност за мен това е правилната критическа оценка на нещо, да смяташ, че е кофти не спрямо твоите Абсолютни Критерии и Стандарти (най-често извиращи от някакъв абсолютизиран морал или комплекси), а според това, което смяташ, че е могло да бъде, на базата на това, което Е. Оттам тръгват и най-продуктивните дискусии.

Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Wed Jan 19, 2011 10:39 pm

E, именно това носене по течението автоматично сваля летвата в главата на зрителите с грам акъл, а мисълта ми е, че се надявам да е бил обмислен ход от страна на тия, дето са правили трейлъра, за да покажат, че това нещо няма да се мери с A Game of Thrones. В тоя смисъл става дума за претенциите на сериала.
Трип, това е носене по течението на маркетинговия отдел. Преди няколко години стана модерно да рекламираш исторически епос с чалга. Още тогава беше проява на много кофти вкус и продължават. "Небесно царство" също беше рекламиран така.
Колкото до това заради какви хора има чалга, тя е просто едно от многото лица на Популярното забавление, което си съществува от памтивека под всякакви проявления. Хората, които му се кефят, не са въобще за осмиване, докато (и те) не започнат да предявяват непокрити претенции.
Аз не ги осмивам. На мен ми пречат, защото са шумни и защото са много. Повечето са и просто тъпи. За ефекта никой не говори, много ясно, че няма никакъв. Единственото, което исках да кажа е, че с това си изречение (и сходните му) Амелия се самообяви за чалгарка отвсякъде, което на фона на цялото дуене ми идва забавно. Ок, може пък да смята, че е екстра-куул да си чалгарка-интелектуалка - всеки луд с номера си.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Wed Jan 19, 2011 10:55 pm

Хм, тва за Небесното царство не го знаех, щото го гледах и трите пъти в екстендед с около 3-4 години закъснение.

Е, предстои да се види самият сериал при това положение, ама тая Гуинивиър ми стои като извадена от Маями бийч, а и не се сещам за друга мотивация, освен комерсиалната, да се прави сериал по тая изтъркана до безобразие тематика. Съмнявам се някакъв набор анонимници да измислят нещо по-добро като сценарий от материала на Дж.Р.Р. Мартин, адаптиран от него и Бениоф.

А положението с Амелия мисля, че е точно това: може да си шари из спектъра на естетически кеф, пък това дали го смята за екстра-куул е друг въпрос. Че на кого не му гъделичка егото това усещане, да е част от масите и едновременно над тях? :mrgreen:

А иначе аз това за Популярната култура и Високата култура го споменах, понеже виждам, че трудно се сдържаш да не сочиш с пръст проявленията на лош вкус (най-вече по отношение на киното и телевизията), та понякога се чудя как не ти умалява ръката :) А то, както казваш и ти, файда няма, само хабиш думи, при все че понякога може да е забавно, особено като се счепкаш с Рол или Амелия. Дано не го взимаш насериозно, щото знам, че те нe го. It's all good, healthy fun :mrgreen: (макар че ми се ще да стана поне веднъж свидетел как ти и Рол се posse-up-вате и налагате някого във форплея, че там и по-острия тон е позволен. Should be even more fun :mrgreen:)

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed Jan 19, 2011 11:21 pm

Емо, мерси, кака, ма стига ме рекламира и оправдава, че това изкривява темата в посока, дето не й е работа да отива.

Що се отнася до чалгата, тя освен зла и пошла е и донякъде необходима, за да можем да оценим в контраст с нея достойните неща като такива. Съгласна съм, че масовизацията й е симптоматична за едни по-лоши работи, които се случват на човечеството, но и това не е нищо ново под слънцето. Нещата стоят така откакто го има човекът и културата. Чалга в няква форма винаги е имало и тя винаги е била по-масова и пошла от висшето изкуство. Няма лошо - колкото е позволил человеческия интелектуален капацитет, толкоз. Лошото идва, когато някой чалгар почне да си мисли, че освен чалга не съществува нищо друго и че чалгата е висше изкуство. Като си даваш сметка, че чалгата е чалга, обаче може да изкараш полза и от нея и от висшето изкуство. Ако те влече.

ПП. Ако Камелот има претенции за няква висота в ТВ изкуството, ще си умра от смех, да. :lol:
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Thu Jan 20, 2011 12:05 am

Well, good for you, Амелия. Аз до чалгата ще докарам ред, само като изръшкам всичкото останало дето не е чалга. Животът ми не е безкраен.

Точно авторите на Камелот се скъсаха да опяват как ще поставят нови стандарти в ТВ изкуството и тяхното повече щяло да прилича на филм, отколкото на Холмарк, така че почвай с умирането от смех.

Трип, доколкото говорим винаги за несериозни неща - некви филми - можеш да си представиш колко насериозно приемам всичко. :) Нямам лични впечатления за никого в тоя форум, за да се напъвам за сериозност по другата линия пък. Естествено - тук има няколко човека, чието мнение приемам насериозно (не защото съвпада с моето, а защото намирам логиката, дори когато не съвпада), и доста народ, над чиито мнения в общи линии се смея.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Thu Jan 20, 2011 12:18 am

Относно Камелот - той може да си прилича на филм и в същото време да е абсолютно малоумен на ниво развитие на герои, идеи и сюжет. Това, че ще прилича на филм каква претенциозност за високо изкуство демонстрира? То и дебилни филми - бол, във формата, в който са замислени даже.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Thu Jan 20, 2011 12:23 am

А кво ще кажеш за малко цитати, а?
“What we want here is something filmic. We want something with huge cinematic ambition. I hope the promo gives you a sense of that. Our DP is Joel Ransom, who was the DP on ‘Battlestar Galactica’ and ‘Caprica.’ He also did ‘Band of Brothers.’ He is one of the great DP’s in the business, and he has given this a real palette. We want the richness and vibrancy, and we want a sense of reality to it as well.” Mr. Chibnall added, “We have a great roster of directors as well.”
As for the tone of this Arthur, Mr. Chibnall described it as unlike anything ever seen of the popular legend, and said: “This is an adult drama; I think the great and amazing thing about Camelot is you can talk about political pursuits. You can talk about great agendas. You can talk about a King bringing hope to a turbulent kingdom. But the extraordinary thing in all the versions of Camelot and Arthurian legend is it is all about the romance. It’s all about the passion. It’s all about great ideals compromised by falling in love with the wrong person and great passions conflicting with…”
Викаш, хич не са се насочили към това, което Песента за огън и лед ще бъде. Не обичам да споря с неподготвени хора. И с опитващи се мазно да се измъкнат от глупостите си такива.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Thu Jan 20, 2011 12:35 am

Ти по принцип рядко спориш, щото идеята на спора май ти убягва. Отново ми отправи лични нападки в аргументацията си и аз отново спирам дискусията с теб, докато не получа доказателство, че отсрещната страна търси такава. Това за "филмовостта" на Камелот и дадените цитати имаха някакъв хляб за разискване и анализ в тях, ама ще го ручам с някой, който има желанието да го прави, нали.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Thu Jan 20, 2011 12:38 am

Разбира се, свободна се да се фръцнеш колкото намериш за добре. Тонът ми е винаги пропорционален на това, което получавам от отсрещната страна.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest