КОСТА СИВОВ-"Време във времето" - нова книга

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Nicksson
Farmer
Posts: 51
Joined: Fri Apr 23, 2010 5:08 pm

Post by Nicksson » Fri Dec 17, 2010 2:09 pm

ОК, видяло се е че няма да запазя мълчание :D
Значи искам да разясня, че не се сърдя и цупя и вземам под внимание всяка една забележка. Ако някой си е съставил погрешно мнение, не е прав.
Добре, името Перихелий не ви харесва, звучи ви глупаво. Аз не искам да ви убеждавам, че не сте прави. Ама нека да спрем вече този спор.
За граматиката ми е ясно, че нещата не са перфектни - ако знаех езика ни, щях да стана учител по БГ. Инфодъмпове също може да има. Лично аз съм ги редактирал нещата по няколко пъти, но повечето от вас знаят как е, когато работиш върху собствено произведение. От издателството също редактираха и правиха корекции. Крайният резултата е този.
Ще ми се да получа мнения и за неща различни от граматиката и името Перихелий. Ще ми се и да осъзнаете, че това не е професионален продукт, като една книга на Бард или Плеяда например.
Някои от казаните неща ми се струват странни - като от рода "тая книга ще ме изнерви много". Знаеш ли кое ме нерви мен, приятелю. Нерви ме да дам 25 лв за книга и тя да е пълен боклук.
Относно произведенията ми, ще пратя на всеки един изявил желание, и дал мейл адрес, пожелано от него произведение.
Тайгърмастър, относно сантиметрите и т.н. - това се използва от много автори. Само 1 пример ще дам. 40 % може би от книгата "Томичукалата" е някакви описания и действия, за които трудно може да се намери смисъл. Чел съм и интервюта на Кинг, в които и той сам не знае кво е писал там.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Fri Dec 17, 2010 2:34 pm

Извинявай, но подхождаш с един поглед отгоре, който не ти прилича. Престани да заемаш отбранителна позиция, никой тук не ти казва нищо с лошо. Когато, искрено се надявам, правиш следваща книга или преиздаваш тази на хартия, определено трябва да ги имаш предвид.

Не е работата да ни убедиш, че не сме прави, да се замислиш дали нямаме някакво право.

Няма абсолютно никаква нужда да си учител по български, за да знаеш правописа и граматиката, те се учат в началния курс, а не в университета. Всички имаме някакви пропуски, но се стараем да ги запълваме и да не твърдим, че те са естествени.

Това, че има идиотщини по 25 лева не е аргумент за нищо, свързано с твоята книга.

Също така недей да даваш за примери някакви други автори, особено пък техни изцепки. Ти трябва да можеш да оправдаеш този подход в твоето произведение, а не да ми кажеш, че и Кинг не го бил оправдал.

Кажи, че следващия път ще си вземеш свестен коректор и редактор и ще гледаш да има по-малко за коректиране и редактиране и толкова. Белег на добрия автор не е, че не греши, а че поправя грешките си. А за да ги поправи, трябва първо да ги види.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

Nicksson
Farmer
Posts: 51
Joined: Fri Apr 23, 2010 5:08 pm

Post by Nicksson » Fri Dec 17, 2010 3:30 pm

Естествено, че ще се поправят нещата в бъдеще. И аз не критикувам Кинг, защото за мен той е от НАЙ-ГОЛЕМИТЕ. Просто го дадох за пример.
И разбира се, че си вземам поука от съветите.
Аз не искам да убедя никого. Всеки си има свои възгледи, които дори не бих се осмелил да променям.
Казах само, че ми се ще да получа и други мнения за неща различни от граматика и Перихелий.
А като общо цяло съм ИЗУМЕН (в добрия смисъл на нещата), че толкова много хора ми обърнаха внимание. Да бъдеш обсъждан е много по-добре, отколкото въобще да не бъдещ обсъждан :wink:
Не заемам отбранителна позиция, съжалявам ако съм създал такова впечатление. Просто съм се опитал да представя своето становище и виждания.
Благодаря на всички за мненията и коментарите и ще се радвам ако темата продължава в същия дух.

Itilon
Paragon
Posts: 590
Joined: Thu Mar 13, 2008 5:38 pm
Contact:

Post by Itilon » Fri Dec 17, 2010 9:25 pm

Nicksson wrote:Казах само, че ми се ще да получа и други мнения за неща различни от граматика и Перихелий.
Сега нямам време за по-дълъг коментар, но искам да кажа нещо принципно: владеенето на граматиката е абсолютният минимум за всеки автор. Можеш да имаш гениални идеи, да умееш да разказваш прекрасно - не умееш ли да пишеш правилно, просто не си писател. (Обратното, обаче, не е вярно! Дори най-пълното познаване на граматичните правила не означава, че ще можеш да съчиниш прилична история.)

В този смисъл, изказването ти е глупаво - казвам го, без да искам да се заяждам или нещо. За мен е абсолютно непонятно как можеш да правиш грешките, които бяха цитирани на предната страница, и да издадеш книга. Не знам как е в целия свят, но има държави, към които се уж се стремим и в които това е... да не кажа невъзможно, че сме в XXI век, но безсмислено начинание.

Разбирам любовта към литературата, но аз на твое място никога не бих се целил толкова нависоко след само 2 години писане (впрочем аз съм на 26 и пиша поне откакто бях на 13, но пак не се имам за достатъчно добър). А най-тъпото - възможно най-откровено от моя гледна точка - е, че реагираш по подобен начин на добронамерената критика (казвам го въпреки двата последни поста, в които се мъчиш да убедиш някого в нещо друго). Щото аз не съм изумен. Щом не владееш граматиката е нормално да те критикуват за нея. Това е база. Като напреднеш повече, ще получиш и друга критика. Но дотогава има време, така че - отново съвсем добронамерено - не се хвърляй надълбоко. Пиши разкази, виж какво коментират хората, учи се! И като му дойде времето, може би, ще се окажеш в ситуация да бъдеш неузвявим :D!

Nicksson
Farmer
Posts: 51
Joined: Fri Apr 23, 2010 5:08 pm

Post by Nicksson » Sat Dec 18, 2010 12:12 am

Итилион, аз неуязвим няма да стана. Граматиката е доста всеобхватно понятие и нееднородно. Грешката за един не е грешка за друг. И го казвам не за да се защитавам, а защото е така. Дадените примери за грешки ги има в почти всяка издадена книга. Трябва да изгорим всички книги ли, какво?
И как реагирам на критиката? Да съм обидил някого, да съм се изразявал с нецензурни думи?
Естествено, че ще си защитя становището и гледната точка.
Говорим за граматика и грешки и т.н. Ами отвори, която и да е книга и пак ще говорим.
Това, че пиша от 2 години не е спирачка за нищо. Имал съм си постиженията, имал съм възможността - издал съм книга. Не искам да се хваля или нещо, ама прочети анотацията към книгата.
И отново го казвам, ще ми се да получа мнения различни от граматика и името Перихелий. Всички до момента твърдят, че съм НЕГРАМОТЕН и т.н. и аз трябва да им ръкопляскам ли?
ОК, казахте си за Перихелий, казахте си за граматиката - ами спрете вече. Всеки пост е "ТИ СИ НЕГРАМОТЕН" и "ТОВА ИМЕ Е ТЪПО". Разбрах го вече. Давайте нататък.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sat Dec 18, 2010 12:19 am

Бтв прав е човекът, покоментирайте и съдържанието малко, няма как да не е на защитна позиция при тези обстоятелства ;)

Плюс това има сума автори, вкл. докторанти по английски, както се разбра, които издават книги пълни с грешки и разчитат изцяло на редакторите си :mrgreen:

Което разбира се, по никой начин не оправава незнаенето на толкова просто нещо като граматиката. Също така лафът
Грешката за един не е грешка за друг
е тотално в джаза, грешка е всичко, което не е по правилата на граматиката, точка :mrgreen:

Но както и да е, ето и аз заговорих за граматика, а Никсън иска комнетари по съдържанието предполагам.
This is it. Ground zero.

Nicksson
Farmer
Posts: 51
Joined: Fri Apr 23, 2010 5:08 pm

Post by Nicksson » Sat Dec 18, 2010 12:38 am

Моридин, евала.
Искам да добавя нещо, с което се надявам да спра всички нападки откъм граматика. Всеки един писател, който професионално се занимава с писане не разчита единствено на себе си. Има си екип от редактор/и, коректор, предварителни читатели и т.н. Процеса за издаване на една такава книга е дълъг и накрая наистина се отстраняват почти всички грешки, инфодъмпове и излишни части. На няколко пъти казах в предни постове, че това не е професионална книга. Това, че е преминала през корекция, не я прави продукт като изданията на Бард и т.н.
Да, наистина книгата има цена, която е 2,40 лв, от които 2/3 отиват в други направления. Така че умопомрачителната сума от 72 ст., която е за автора, не достига дори и за хартията на Word-a, ако мога така да се изразя. Още повече, че не бих отказал да пратя някое/и от произведенията, на който ме помоли.
Надявам се този път наистина да бъда разбран правилно и да получа други мнения за написаните от мен неща. Казахте за граматиката - ОК. Казахте за Перихелий - ОК. Разбрах ви от първия път.
P.S. Ако някой въобще се интересува, първоначално името на героя беше Перихелиъс - но понеже така ми звучеше много американско, реших да го побългаря и го направих Перихелий. Да, знаех какво означава, но това не ме спря. Та това е само име.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sat Dec 18, 2010 7:58 am

Да си призная, и аз не знам какъв е проблемът с Перихелий. Като цяло е сравнително добре звучащо име, което (макар и вероятно нямано предвид) дори би могло да носи асоциации с "докоснат от Слънцето" например. На мен ми е комично като усещане не значението, а римско-гръцкият привкус, но това е друга тема.

Предварително се извинявам, че нямам времето и психическите сили да чета каквото и да е, така че не мога да допринеса с коментар по съдържанието ;)
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sat Dec 18, 2010 9:36 am

А на мен, като човек научно неосведомен, ми е смешно просто щото ме кара да мисля за хелий...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
elle_fr0st
Commoner
Posts: 48
Joined: Sat Jan 05, 2008 7:09 pm
Location: The House of Secrets,Sin City,Hell

Post by elle_fr0st » Sat Dec 18, 2010 12:11 pm

Някъде бях чела че Марк Твен правил много правописни грешки и книгите му трябвало първо да минават през дъщеря му и след това през 1-2 корекции :D Така че не е толкова болка за умиралка, но коректора на твоята е за бой и можеш да му пуснеш една антиреклама :twisted:
"I'm Gentleman Death in silk and lace, come to put out the candles. The canker in the heart of the rose."

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Mon Dec 20, 2010 11:28 am

Хайде, и аз да дам моите пет стотинки по темата с правописа - първо, все тая как, във финалния продукт не трябва да има грешки, особено груби такива. Те просто скапват удоволствието на читателя и го карат да се чуства прецакан, дори книгата да е хубава. Най-вече не мога да разбера, когато има оставени грешки, които дори обикновен спел-чекър би хванал - това е просто мързел в чист вид.
Второ, за писането - много малко хора пишат безгрешно, но все пак, въпреки примерите за обратното, много малко добри писатели (особено съвременни) пишат с много грешки.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6460
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Mon Dec 20, 2010 10:49 pm

Nicksson, бих ти препоръчал да постнеш някой "по-оправен" разказ, ако искаш по-сериозни коментари по съдържанието. Разказ, който на теб ти харесва как се е получил.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

Nicksson
Farmer
Posts: 51
Joined: Fri Apr 23, 2010 5:08 pm

Post by Nicksson » Tue Dec 21, 2010 7:19 am

Тайгърмастър, това е първият ми написан разказ:
http://chitanka.info/lib/text/11551-cho ... ma_da_umre

Давам линк, понеже на сайта на Читанка ще се чете по-добре.

raylight
Sorcerer
Posts: 377
Joined: Sat Aug 28, 2010 8:21 pm
Location: Sofia
Contact:

Post by raylight » Fri Dec 24, 2010 11:11 pm

Itilon wrote:
Nicksson wrote:Казах само, че ми се ще да получа и други мнения за неща различни от граматика и Перихелий.
Сега нямам време за по-дълъг коментар, но искам да кажа нещо принципно: владеенето на граматиката е абсолютният минимум за всеки автор. Можеш да имаш гениални идеи, да умееш да разказваш прекрасно - не умееш ли да пишеш правилно, просто не си писател. (
Това според мен е изключително нереалистична теза. Граматиката в Българския език не е от най - простите и ако не си филолог е много малко вероятно да я знаеш перфектно. Аз самият не я познавам според изискванията, въпреки, че винаги съм бил отличник по всичко и, че имам един от най - добрите филолози и педагози за баба. Това би ограничило до 1-2 процента от хората потенциалните автори и би изяло хляба на коректорите :roll:

П.С. Да добавя, че околната сред оказва влияние и разваля познанията. Когато всички около теб използват погрешно пълния член, започваш да го изписваш погрешно и ако не си редактираш творбата, така и може да остане. Да не говорим за по - груби грешки, които се набиват в главата с непрекъснато повтаряне.


Относно критиките тук, мисля, че Никсън получава голяма помощ от вас и се надявам ако някой ден съм на същата позиция и аз да получа подробна критика :)
В традициите вграждаме себе си – ценностите си, светогледа си, паметта си, мъдростта си, себе си жертваме, за да предадем своите познания, но и страхове на бъдещите поколения през хилядолетията.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sat Dec 25, 2010 10:00 pm

Първо, това са глупости - бг-граматиката е ужасно проста и се базира на много елементарни принципи. Аз не съм филолог и нямам филолози в родата, но мисля, че съм на едно 95% перфектен.

Второ, ясно, че от един автор не се очаква да е дори 95% перфектен. Но трябва да е минимум в горните 70%, т.е. да не допуска грешки, които всеки втори читател би хванал.

Трето, коректорът коригира, а не пренаписва. Ако писателят си е свършил работата като хората, редакторите и коректорите имат много малко за вършене всъщност.
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests