Rebuild of Evangelion

Банди върлуващи отакута... окапита... опосуми... така де, вашето next door аниме кътче
User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Nov 29, 2010 5:43 pm

Не съм съгласен, през повечето време сериалът си кара на психология, не на псевдомистичен крап.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Mon Nov 29, 2010 7:18 pm

Срива и във филма беше до едно време. Накрая Шинджи отхвърли инструменталитито и реши, че не иска светът да се уединява и всички личности да се размият в някъв първичен бульон, за да не страдали. Т.е. цялата оная логорея за границите, формите и произтичащите от тях страдания я има пресъздадена (макар и по доста по-кратък и ненабиващ се в очи начин) и в Енда. И с нея се случва горе-долу същото нещо, само че тоя път наблегнаха и на паралелните действия, докато светът свършваше около Шинджи. В сериала светът пак свършва (виждаме откъслечни сцени насред шизофренията), ма ние сме в главата на Шинджи и не виждаме много от това.
Да, в Енда не му ръкопляскаха накрая, но той все пак преживя катарзиса, не се разми в бульона (т.е. личността му не се затри) не удуши Асука и започна нов живот на чисто. Не ни показаха как го започва, но беше загатнато - в крайна сметка всичките алегории с Адам и Ева ако не предполагат "ново начало" не знам кво точно остава да предполагат.

Аз стигам до извода, че ти не си разбрал това аниме. Пропуснал си доста важни части от него, очевидно си бил доста разсеян докато си го гледал, а мистичния словесен лайнолом и случващото се изискват концентрация, щото твърде малко неща са ти сдъвкани и изплюти наготово. Сега ми говориш доста наизуст. Аз имам съмнения и доколко си схванал РаЗефон, предвид дискусията ни за континента Му, ама там няма да меря пишки с теб, щото изчистих отново колкото можах от спомените си за тоя сериал и сега не ми е останало кой знае кво от него.

Иначе, чакам да пуснат втория филм на БД и тогава ще си го купя и ще го гледам. Нямам нищо против да са поизменили сюжета и персонажите, стига те все пак да стават за чеп за зеле. Интересно ми е и да видя несуицидно настроения Анно Хидеаки кво ще снесе.
Last edited by Amelia on Mon Nov 29, 2010 10:42 pm, edited 1 time in total.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Mon Nov 29, 2010 8:59 pm

Amelia wrote:Срива и във филма беше до едно време. Накрая Шинджи отхвърли инструменталитито и реши, че не иска светът да се уединява и всички личности да се размият в някъв първичен бульон, за да не страдали.
Това казвам още откакто го изгледах.И в последните два епизода на сериала Шинджи достига до същото заключение както докато е във морето от ЛСЛ във ЕоЕ-че би могъл да се "заобича" и че хората с които е бил и чувствата които е усещал са били реални и т.н.Така че за мен филма не е алтернативен край а това което се случва извън егото на Шинджи докато в сериала той решава вътрешните си борби.
П.П.Едно от 4-5-те неща които ми харесаха във вторият беше анимацията.Просто безумно красива дори на сравнително ниското качество което свалих(400p).

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Nov 29, 2010 9:23 pm

Много бързо стигна до тия изводи кое не съм схванал и как. Тъп начин за водене на спор, знаеш и без да ти го казвам. Още повече предвид безкрайно общите приказки, дето изначално се леят като опре до тоя сериал - "Психология", "Дълбочина" и т.н. нищонезначещи фрази... За Зефона верно по-добре недей, щото още с думичката "континент" вече пропусна целта, а и темата не е за това.

Пак казвам - филмът не е планиран първоначално, това е факт, не е до вкус или мнение. А в официалния финал на сериала всичко кулминира в катарзиса на Шинджи накрая. Няма значение, че И във филма накрая дотам се стига, цялата концепция с "дай да го наебем, че да ни се получи" аз просто не я виждам в сериала изведена до степен да може да се посочи и да кажеш "да, ей я, има я". Най-много разни хинт-фрази ала тва на Гендо дето го писа по-рано, което не сме и сигурни има ли го изобщо и ако ги има, какво значат.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Mon Nov 29, 2010 10:07 pm

Фактът, че не си схванал анимето го базирам на това, че си пропуснал, например, връзката между психическото състояние на Шинджи и инструменталити проджекта, която е важна сюжетна врътка, обясняваща доста неща в сериала и филма. Тук си говорим за факти - изобщо не става дума за отвлечени понятия, които всеки може да тълкува както си иска. Иначе важността на психичното състояние на Шинджи за сюжета се загатва и в сериала, но не е много очевидна, по простата причина, че нищо в тоя сериал не е очевидно и са ни спестили малоумния инфодъмп. Ама ако човек гледа, внимава и мисли, забелязва тия неща. Особено на второ гледане, като знаеш кво става накрая.

Това, че филмът не е бил планиран поначало, не означава, че в него ни се разказва няква съвсем различна история. Означава, че Хидеаки си е осрал сюжетното развитие в сериала, вкарвайки го в 9та глуха и показвайки кво се случва с откъслечни сцени, по начин, който само той може да си разбере. Енда ни доразвива откъслечните сцени и ни изважда от главата на Шинджи, за да видим и извън нея кво става. Тия две заглавия не се изключват взаимно. Допълват се. Поне така го виждам аз.

Му в нашия свят се води континент, да. Тия в РаЗефон могат да му викат паралелна реалност, остров, архипелаг, кифла с мармалад, уотевър - аз правя паралел с митологията и мистификациите около въпросното Му в реалния живот.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Nov 30, 2010 1:41 am

Значи, за първия абзац фък ю, докато не ми извадиш примери от СЕРИАЛА, че психическото състояние на Шинджи е важно там. Загатнато-незагатнато, ако го има, може да се покаже.

Филмът чисто сюжетно анулира две цели серии от сериала. Та се на някакво ниво се изключват явно.

Му в нашия свят може да се води квото си иска. РаЗефон не е нашият свят, а аниме, което си има своя си митология и може да си прави каквото си иска. Ти прави ако щеш паралел с ескимоски митове и предания. Ебаси малоумието, се едно аз да се възмущавам, че Лилит от Ева не отговаря на тая от Библията и че пак според нея Ангелите НЕ СА ГИГАНТСКИ ИЗВЪНЗЕМНИ РОБОТИ!!! :shock:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Tue Nov 30, 2010 2:26 am

Симеоне, не си вкарал много мисъл в Енда очевидно, ма аре мисли поне като ми се аргументираш, а? И чети кво съм написала без да ми реагираш първосигнално.

Много ти знае главата дали Енда анулира сериала, след като си пропуснал да схванеш самия Енд и си го гледал и възприел по тангентата всичките тия 3 пъти. По същата тая причина няма кво да ти вадя пример от сериала, при положение, че и филма и сериала са канон и се допълват. Това, че ти си въобразяваш някви анулирания си е лично твой проблем.

Ако поровиш из нета, ще видиш, че скрипта на 25 епизод (който се превръща после в първата половина на Енда) е бил готов по време на продуцирането на сериала и не е имало време и кинти да го анимират. Кво остава за 26ти. Затова е трябвало да закърпят положението с някви много евтини и бързи за направа епизоди, които се случват в главата на Шинджи (и в които ни се въртят циклично едни и същи сцени по 1000 пъти), но по никакъв начин не анулират случващото се в Енда, щото дори ни показват сцени от него. 26ти епизод си е бил планиран да е шизофренично бълнуване с катарзис и т.н (подобно на това в сериала). И в Енда наистина е до голяма степен, докато в 25ти е бесния екшън. Случващото се в Енда е това, което е трябвало да се случи в тия два епизода, ако им беше останало време. Енда НЕ се случва след края на сериала, все едно тоя край го е нямало никога. Енда се случва ПО ВРЕМЕТО на края на сериала, само че извън главата на Шинджи. Сериала Ева и Енда са две последователни неща с една и съща сюжетна линия. Тя просто е завършена в Енда и в последните 2 епизода от сериала, като двете се припокриват.

Относно Му - не знам кви възмущения бълнуваш и силно не ме ебе. Аз не се възмущавам, щото ми е тотално през центъра и за РаЗефон, и за континента Му. Обяснявах просто защо наричам въпросното Му континент - нещо, от което ти изглеждаше леко скандализиран. Не ми изкривявай аргументите, изложени в прав текст, плз. Това е начин на дискусия, който не мога да понасям и който не ти отива на нивото и претенциите.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Nov 30, 2010 3:58 am

Айдеее, вече "съм пропуснал да го схвана" Енда :lol: Наистина ли е нужно да обяснявам елементарни неща като това, че дали конкретно психическото състояние на Шинджи трябва да се срине, или не, не е особено съществено за разбирането общата композиция "група старчоци, които очакват млад залюхан пич да им свърши работата, а той накрая събира Сила на Духа и успява да ги преебе"? Все пак същата работа беше и в Зефон, само дето на тоя сериал акчуъли му пукаше за сюжета му, та беше още по-ясно. Прочее, и там идеята беше Аято да се побърка накрая. Не съм бил вкарал много мисъл. Вкарал съм точно толкова мисъл, колкото е провокирало у мен произведението. В тоя ред на разсъждения, ти колко мисъл вкара в гледането на Зефон?

Колкото до това колко е част от канона Енда, не споря, част от канона е. Но чисто на сюжетно ниво анулира последните два епизода на сериала. Те НЕ СЕ случват във вселената, в която се случва Енд ъв Евънджелиън. Шинджи НЕ постига мир със себе си и света, катарзис няма. Такъв всъщност и в края на филма няма, но това не е важно. Мисълта ми е, че ако сривът на Шинджи беше от такава важност за инструменталитито, то сериалът щеше барем в тия две серии, дето са му ексклузивно в главата, да си даде мъничко зор да го покаже. Ако не ме лъже паметта, то въпросното инструменталити в сериала беше БАШ катарзисът му...

Нека риуайнднем обаче до началото на тоя спор, а именно твърдението, че психиката на Шинджи е ключова за сюжета на сериала. С това твърдение имам проблем и колкото и да отклоняваш въпроса с декларации как нищо не съм разбрал от това или онова, щото не съм обърнал внимание на рандъм псевдомистична реплика (да те интервюирам ли колко от бълнуванията на Куон си запомнила от двете си гледания на Зефон? Щото и те са доста ключови за сюжета), за момента конкретни примери от СЕРИАЛА за подобно нещо не си дала.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Tue Nov 30, 2010 7:24 am

Мхм. Ей са ще прецъкам 26 епа, за да ти вадя цитати. Щото си нямам никва друга работа и умирам от скука. Имаш сериала - гледай го. На мен не ми се занимава.

Ева е доста над "група старчоци биват преебани от млад зальохан пич", най-малкото щото сюжетът е втора цигулка в това аниме. Аз така както виждам нещата, гледайки края на сериала и Енда, Ева си е керъктър стъди и е посветено точно на това да приемеш живота такъв какъвто е и да се научиш да се обичаш. Но тук имаме доста зловещо различни възприятия с теб. Ти в Ева не виждаш керъктър дивелопмент, а аз виждам доста сериозен такъв. Ти в Енда не виждаш катарзис, а на мен въпросния ще ми избоде очите, щото беше толкова катартичен, че направи на супа целия свят. За теб Ева е историята на "зальохан пич, преебаващ старчоци", за мен е "себеосъзнаване на зальохан пич, тласнато от група старчоци". И прочее.

Погледни пак двете последни серии на Ева барем. Инструменталитито там се случва, при това се случва на всичките 3 деца (че и на някои от възрастните). Инструменталитито там е точно психологичния катарзис. Т.е., сривът на Шинджи Е инструменталитито. Така е дефинирано. Макар че понеже е свързано с Апокалипсиса, касае цялото човечество, което също минава през свое си инструменталити. Съсредоточават се върху Шинджи, но има и доста монолози на Асука и Рей. В Енда за сметка на това ни показват основно навън кво се случва - в сериала също виждаме малко от това, което става навън в тоя момент - Асука изведнъж озовала се в Евата си под водата (малко след това в Енда тя излезе от водата и почна да рита гъзовете на белите Еви). Труповете на Мисато и Рицко. И прочее. И всичките циклизират ментално, щото инструменталитито се вихри (имаме надпис, който да ни каже, че въпросното е почнало) и те са на път да станат на супа и се себеосмислят, самобичуват и изтрещяват кардинално. Големия ръкопляс на Шинджи се състои малко преди края на Енда, когато той осъзнава, че на света му трябват отделни ентити-та, а не супа. За мен са свързани тия неща - само че в едното са вкарали екшън, а другото дълбае в менталния аспект. А за това, че инструменталитито е целта на Гендо + Нерв + кретеноидните илюминати и че ще донесе унищожение и обединение на всех, има хинтове от предишните епизоди. Не, няма да ти ги цитирам - погледни 4те епизода преди финалето в дайректър'с кът версията.

Естествено, един надпис ИНСТРУМЕНТАЛИТИТО ПОЧНА!!!!!! не дава особено да се разбере къв Апокалипсис е настанал в света, и въпросното инструменталити в сериала е с леко двояк смисъл - пренастройка на света така както Шинджи го иска вс. пренастройка на Шинджи да поиска света такъв какъвто е. Докато не видим външните поражения от Енда не става ясно, че Шинджи е Единствения и Богоизбрания, дето ще ни засупи, щото синхрона с Евата и Рей му позволяват. Изглежда като един от многото, които преживяват този момент. Но това си е личното преживяване на Шинджи, което му се случва в главата докато всичко наоколо губи форма в Енда. Това е апокалиптичното инструменталити, което е кулминацията на основната сюжетна линия в сериала и филма. Това е ЦЕЛТА на сюжетната линия. В сериала. И филма.

И понеже повдигна въпроса - на Куон мистичните изблици бяха доволно неужни, тъй като действието в РаЗефон беше по-ясно. Тя ми се явяваше като един изключително досаден и излишен Кептън Обвиъс. "Ра-ра, сега ще ви перефразирам очевидното с малко недоклатен мистицизъм, ра-ра! Скивайте тоя бедър докато съм в кадър между впрочем.". Илюминатите в Ева ни разреждаха налудничавите си речи с ценни неща, които не можем да видим сами. Зефона го гледах съсредоточено докъм 20ти епизод, когато ми втръсна безкрайно и почнах да се изнервям от това, че не свършва. Това, което разбрах от него след края му се припокрива доста с това, което прочетох из нета после, докато си правех рисърч за Аниманията. В момента помня твърде малко неща и се надявам скоро да не си спомням нищо. Все още не мога да слушам Княз Игор без да се обрина обаче - тоя демидж ще ми държи повече време явно.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Nov 30, 2010 7:40 am

И т.н. Подозирам, че и на теб не ти е особено интересен спорът.

Обратно на темата - на мен не би ми било драма, ако са направили анимето по-мейнстрийм. Дори да не се съгласява човек с мен, че то има нужда от повече сюжет за баланс, някой друг вече каза, че Ева Я ИМАМЕ. Таман 26 епизода и филм. Нищо лошо да се направи нещо различно на същата тема. Не е като мангите да не правят точно това така или иначе.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20295
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Tue Nov 30, 2010 8:29 am

Абе като гледам как неам сиидове нийде, май народа не му се кефи толкова ;(
:ninja:

User avatar
Onslaught
Sorcerer
Posts: 401
Joined: Fri Jun 27, 2008 10:10 pm

Post by Onslaught » Tue Nov 30, 2010 9:34 am

В анимес-бг има линк за директен даунлоад.

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Tue Nov 30, 2010 11:55 am

Roland wrote:И т.н. Подозирам, че и на теб не ти е особено интересен спорът.
Да бе, Христина сигурно два дена прецъква сцени от Евата и ти пише постове от по пет параграфа, точно защото не й е особено интересно... :lol:

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Tue Nov 30, 2010 3:19 pm

На мен ми е интересна Ева, щото е аниме позволяващо писане на по пет параграфа. И повече, понеже трактовки - секви. Понеже нямам доверие на паметта си, се бях притеснила да не съм объркала нещо. Не съм. Да не говорим, че си пуснах епизодите и се отплеснах, щото ми се догледа пак. :lol:

Иначе спорът с Роланд конкретно не ми е интересен и бях на път да го дропя ениуей.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Nov 30, 2010 5:44 pm

Именно, знаем се. А иначе Христина понеже е човек научен и систематично мислещ, тя за всичко, за което спори, рисърчва ^_^
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests