Могат ли игрите да бъдат изкуство Revisited

Всичко, което ви вълнува около голфа, бингото и стрип-покера...

Moderator: AlDim

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Fri Aug 06, 2010 9:01 pm

Roland wrote:
Amikae wrote:Между другото твоето участие в тази тема много трудно може да продължи понеже в един момент поставяш условието, че игрите трябва да се приемат и от хора нямащи добир с тях, за изкуство. Да речем, че така е станало с киното, не виждам кое те кара да мислиш, че това трябва да стане и с игрите? Или да те питам по друг начин - как точно някой негеймър ще има игрите за изкуство, ако няма достатъчно геймъри, които твърдят и се застъпват зад това, че е? Колко хора ходят на кино? Милярди? Повечето от тях смятат киното за изкуство и някаква единица нищо не може да каже против това. So what? Едно стадо от милярди прави нещо изкуство, щото казва така, не щото е. Може и по-принцип да е изксутво, но аз не смятам, че това е правилния начин да се определи.

Смятам, че е погрешно всички аргументи на геймърите, че игрите са изкуство да се пресичат с това, че няма да има значение, докато масите не са на същото мнение. Да, няма да има значение, но точно за масите. Но на хората в нашето елитарско общество не ни пука. За нас игрите са изкуство, а дали масите са съгласни с това, просто не виждам защо трябва да ни пука. Според мен трябва да се убеждават хора, които са в нашето общество, но все още не са убедени, че игрите са изкуство. Останалите са без значение. Ще го разберат, като му дойде времето.
Цялата тема е посветена на въпроса за институционализирането. Моля те, не ми излизай с геймърската елитарност, щото по-голяма "маса" от геймърите няма. 99 от 98 геймъра са прости цикльори, които ги ебе шнорхела за това дали игрите са изкуство. И не е само киното или само което и да е изкуство признато по тоя начин. ВСИЧКИ изкуства са признати именно по тоя начин - чрез навлизане в общественото съзнание на концепцията, че съответният медиум е изкуство. Именно защото няма едно определение на думата, затова единствено убеждаването може да доведе до признание. Схвани най-сетне, че докато очакваш някой да "прогледне", че игрите били изкуство, те няма да получат признание никога. Просто светът не работи така.
Е то 95% от посетителите на киносалоните също са тъпи идиоти. Аз точно затова не смятам, че броя на тъпите идиоти, които признават нещо за изкуство, трябва да има значение за това дали е или не е. Или поне на мен не би ми пукало. Важно е какво смятат мислещите хора, колкото и малко да са.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6460
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Fri Aug 06, 2010 9:20 pm

Добре, аз да се потретя по различен начин, че двамата с РРС май не ме разбрахте. На въпроса в заглавието - да, могат. Но още не са.

Качествените филми, т.е. тези, които дефинират киното като изкуство, са неизброимо много. Буквално. Игрите все още не са. За това съдя от факта, че основните аргументи тук са примери. А примерите винаги ще са ограничен брой. Когато игрите-изкуство станат толкова много, че те и именно те да дефинират игрите като цяло, тогава игрите ще бъдат изкуство.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
F242
Sorcerer
Posts: 383
Joined: Sat Feb 11, 2006 6:34 pm

Post by F242 » Fri Aug 06, 2010 11:31 pm

Не мога да повярвам, че хора, които са израсли в информационния век и нямат никакъв допир с предишното общество - "социализама" :mrgreen: :D, никога не са били пионери и комсомолци, с други думи, започнали са на чисто, да звучат и приличат на нещо, което се мислех, че ще отмине след няколко поколения, моите лични надежди бяха, че след първото. Уви. :x
В дискусията по темата доминира следната теза - че за да бъде нещо изкуство то трябва да се признае от масите, столовете и цялата холна гарнитура. Простете, но въпреки, че Ленин преди да умре беше казал, и това го имаше като лозунг по кината в социалистическа България - " От всички изкуства за нас най-важно е киното". то стана такова много след неговата смърт - и въпросният нямаше никакво участие в това, освен може би, че е подкрепил Айзенщайн, без който киното, нямаше да има уникалното си изразно средство монтажа, което в един момент, го определи като - седмото изкуство.
А да ви припомня или да ви кажа, че в седемдесетте години, както и по-рано в България и в другите социалистически страни обикновено дискусията на събранията започваше със следната застрахователна фраза: "Аз тази книга(този филм) и т.н. не съм я чел (го гледал) но мисля че .... и следваше мнението на Партията по-въпроса.
Явно, че Lord of the Flies на Уилиям Голдинг в момента е много по- актуалната книга за България, пък и за света отколкото Lord of the Rings.


PS- Благодаря на Амикае, че ме разбра.
@ Roland По отношение на това дали се обиждам, че съм смешен, не - напротив - това беше целта - темата в един момент стана прекалено сериозна - но това, което съм го написал го мисля. Един зрял човек с утвърдени вкусове и предпочитания не търси одобрение на всяка цена - особено, когато е извън разможителния си -себеутвърждаващ период, този път се надявам да не се възприеме като лично. Просто такъв е животът и той продължава- В един е обяснимо как "силно любиш и мразиш" Нещо като черно-бяла снимка - но винаги изкуството и удоволстието е в междинните зони. Накъде където сивото преминава в мръсно бяло :D . Сигурен съм, че този път, ще разбереш "поезията" :D
"The vulgar think the God by analogy to man and so worship Him in the form of the Gods. The learned think the God by analogy to principles and so worship Him in the form of Love or Truth. But the wise think the God not at all. They know that thought, which is finite, can only do violence to the God, who is infinite. It is enough, they say, that the God thinks them."

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Sat Aug 07, 2010 12:25 am

Според мен тайгърмастърът е на прав път.

Бъркате логическата последователност. Това, че масите ще приемат игрите за изкуство в някакъв бъдещ момент, ще е *последствие*. Не необходимо и достатъчно условие. Повтарям. Ще е *последствие*. НЕ необходимо и достатъчно условие.

Това, което *нужно* е тая критична маса, за която говори Скърдж + хора, които ще могат да я обхванат, да я осмислят и да си облекат наблюденията в умна и подробна реторика за това защо игрите са изкуство. И след това едни други хора, които може да са играли игри, а може и да *не са играли* игри, *но са наясно* с цялата тая работа около изкуството, естетиката и прочее шитз, ще си кажат: "Хммм, адекватни доводи." (освен ако не са вкостенели кретеноиди) И ще пробват, ще си формулират свои хипотези и реторика, може би ще добият мнение по въпроса, може би ще заспорят с ония първите хора, тоя дебат ще се превърне в плодотворна почва, в която *създателите* на игри ще почнат да садят нови концепции и да експериментират, ще усложнят средствата си, ще усъвършенстват техниката си, и така лека-полека и до общата публика ще достигне представата, че игрите са изкуство.

Или пък не.

Но горният е начинът, по който стават тия работи.

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Sat Aug 07, 2010 4:46 am

Chestno kazano i na men mi e prez nikide kakvo misli shirokata publika, kakto i da stavat tiq raboti.Vuobshte oficialnoto utvurjdavane na igrite kato izkustvo moje da stane kogato si shte i po nikakuv nachin nqma da povliqe na lichnite mi ubejdeniq.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sat Aug 07, 2010 5:32 am

Но пък личните ти убеждения не вълнуват никого, освен теб. Което важи и за моите, и за тия на Амикае, и за тия на РРС. Затова темата не е "какви са личните ви убеждения по въпроса за игрите като изкуство".
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Sat Aug 07, 2010 6:45 am

There, FIXED!

Ако Мохамед не може да отиде при планината, планината трябва да дойде при Мохамед. :mrgreen:
Last edited by AlDim on Sat Aug 07, 2010 6:47 am, edited 1 time in total.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sat Aug 07, 2010 6:47 am

Айде без детинщини, викам. Не си затова мод на тоя форум :neutral:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Sun Aug 08, 2010 5:51 am

Limbo е меко казано гениална арт игра. В нея усещането е все едно си в нещо средно между депресираща картина и брутален филм. Единственият начин да продължаваш напред е да умираш отново и отново по ужасни начини, докато не разбереш смисъла на всеки пъзел. Геймплей, който доста напомня за класики като Another World, минус какъвто и да е цвят или надежда. Тягостната атмосфера се подклажда още повече от аудио оформлението, което някак успява да те стресне или поне да те същиса всеки път, когато на болните мозъци, създали играта, им се поиска.
Показателно е, че жена ми издържа най-много пет минути преди да се изнесе. Не защото играта не й беше интересна, а защото доста бързо я потресе с изненадите и жестокостта си.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Oct 06, 2010 1:45 pm

forplay.bg
Гийермо дел Торо: "Игрите са изкуство!"
"Игрите са съвсем лигитимна форма на изкуство", твърди големият мексикански режисьор Гийермо дел Торо. "Видео игрите са комиксите на новия век - медия, която е пренебрегвана от мнозина и се смята за ненужно гийкско хоби, но всъщност е много повече от това. Който смята че игрите са само и единствено средства за развлечение или губене на времето има нужда от шибан доктор, защото явно никога не се е докосвал до сериозно заглавие.". Режисьорът на страхотни филми като Pan's Labyrinth и Hellboy 2 споделя тези неща по време на семинар в Портланд, Орегон. Гийермо споменава игри като Ico, Shadow of the Colossus, Marathon и Halo поредицата в защита на тезата си, че игрите могат да бъдат форма на изкуство. С което допълнително печели уважението на форплейния ни екип, при все че Дел Торо ни е любимец от край време.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Oct 06, 2010 5:27 pm

Тва е едно чудесно мнение, което е съвсем леко подкопано от пълната липса на аргументация и факта, че ДелТоро напоследък се ангажира с някакъв гейм проект :lol:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Wed Oct 06, 2010 5:35 pm

High School Musical там и така :lol:

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Oct 06, 2010 5:40 pm

Сразен съм!!!
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Oct 06, 2010 6:00 pm

Е в случая той изказва лично мнение , а бързия извод който всеки си прави е че щом режисьор (и то не случаен) изказва такова мнение на публичен форум значи мнението не е случайно.
Нали застъпвахте тезата че за игрите трябва да се говори - ами ето - почва да се говори.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Oct 06, 2010 6:25 pm

Ъъъ, ако Мадона излезе с алтернативно мнение за Бах, ще й се смея също толкова, колкото ще се смея на теб. Дел Торо е добър режисьор, но това не го прави по някакъв магически начин авторитет за всичко останало. И пак казвам, щеше да ми е по-кредибилен, ако това мнение го казваше БЕЗ да се е ангажирал с правенето на игра.
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests