Page 1 of 39

Posted: Mon Aug 02, 2010 10:37 am
by Moridin

Posted: Mon Aug 02, 2010 10:44 am
by passer-by
банани всеки ден
Някои хора биха казали, че това е вярно и в преносен смисъл. Болезнено вярно.
разпадаща се образователна система, която в началото на ХХI в. допуска второ поколение неграмотни, надвишаващи броя на тия от началото на ХХ в.
Ей от това най ме втриса. От него следват доста от другите изредени отрицателни неща.

Posted: Mon Aug 02, 2010 11:47 am
by Itilon
... и освен това е абсолютно невярно, както може да потвърди всеки, имащ добра представа от история (такава, каквато се добива на университетско ниво, де) :).

Posted: Mon Aug 02, 2010 11:49 am
by passer-by
Дали са колкото в началото на 20-и век или не чак толкова, факт е, че неграмотните (в широкия смисъл на думата) у нас се увеличават с плашещи темпове и обхващат все повече групи.

Posted: Mon Aug 02, 2010 12:19 pm
by Itilon
Не е съвсем така. Неграмотните, ако и да са по-голям процент от този през 80-е (но не и през 60-е примерно), изобщо не се увеличават с плашещи темпове - просто получават много по-голяма трибуна за изява, благодарение на интернет. Виж, факт е, че голям процент от високообразованите хора, които системата успява да произведе (и които са все толкова, ако не и повече от тези през 80-е), напускат страната и повече не се връщат. Това - поне според мен - е основният проблем.

Иначе, образованието ни е шега далеч отпреди прехода (лични наблюдения нямам, разбира се, съдя по учебниците от периода на социализма и по това, което се пише за начина на преподаване тогава).

Posted: Mon Aug 02, 2010 12:31 pm
by passer-by
Резултатите от изпитите по училища и ВУЗ-ове поглеждал ли си? Пък и точно в една съседна тема наскоро стана дума колко по-лесни са направени, за да може достатъчен брой хора да ги изкарат (там беше конкретно за математически задачи - Морвен и Роумър да си кажат по-подробно ако искат). А на какво ниво на знание се пишат високи оценки по-добре да не обсъждаме. Летвата се смъква неотклонно.

Posted: Mon Aug 02, 2010 12:34 pm
by RRSunknown
Ако вярвам на майка ми (учителка) и колежките и от година на година по-зле става. Критериите за оценка падат постоянно защото иначе никой от масата няма да завърши.

Posted: Mon Aug 02, 2010 1:19 pm
by Itilon
То, сигурно към 90% от хората, които познавам, твърдят, че от година на година животът като цяло става по-зле, въпреки че е очевидно, че живеят по-добре. Това не означава, че майката ти не е права, де - просто подобен разговор не може да се води с изолирани примери.

Помъчих се да потърся в интернет нещо, което да постави темата на малко по-фактологична основа, но за съжаление всичко, което откривам е отпреди 2002 година (но, за мое учудване, дотогава даже има голямо нарастване на хората със средно и висше образование спрямо средата на 90-е - не споря, че вероятно се дължи на спада в критериите).

Иначе, резултатите от кандидатстудентските изпити не съм ги гледал и не ги намирам за релевантни - поне по математика. Бога ми, какво общо има математиката (и висшето образование изобщо, ако там е въпросът) с ГРАМОТНОСТТА?

Всеки, който не може да влезе във ВУЗ с математика, е задължително неграмотен, така ли? :mrgreen:

Posted: Mon Aug 02, 2010 1:23 pm
by RRSunknown
Не ти говоря за изолирани примери а за доказуеми статистически резултати от външно оценяване и матурите. (и особено по-български език където постоянно се намаляват критериите ).

Posted: Mon Aug 02, 2010 1:24 pm
by passer-by
Itilon wrote:Иначе, резултатите от кандидатстудентските изпити не съм ги гледал и не ги намирам за релевантни - поне по математика. Бога ми, какво общо има математиката (и висшето образование изобщо, ако там е въпросът) с ГРАМОТНОСТТА?

Всеки, който не може да влезе във ВУЗ с математика, е задължително неграмотен, така ли? :mrgreen:
passer-by wrote:неграмотните (в широкия смисъл на думата)
Ще си караме на цитати и автоцитати щом трябва.

Иначе резултатите ТИ може и да не ги намираш за релевантни. Впрочем това го казах в контекста на ВЛИЗАНЕТО във ВУЗ-ове, не отпадането. Ама влизането при все по-ниски критерии.

RRSunknown wrote:Не ти говоря за изолирани примери а за доказуеми статистически резултати от външно оценяване и матурите. (и особено по-български език където постоянно се намаляват критериите ).

Морвен написа една статия в последния брой на ШД за съвети към начинаещи писатели във връзка с последния конкурс за разкази. Замисли се за момент, Итилон, откъде е възникнала нуждата от подобна статия.

Posted: Mon Aug 02, 2010 1:33 pm
by Marfa
Сега, по принцип е много вярно това, че склонността на по-възрастното поколение да опява колко по-зле са младите, е циклична и добре известна още от античността.

Плашещото в случая обаче е, че млади хора (разбирай такива на възраст между 25-30+ години) се стресират пред нивата на неграмотност, които в момента избиват на повърхността. Да, разбира се, че Интернет е идеалният позорен стълб, на който мнозина доброволно се качват и плашат с граматически и лексикални познания на ниво илиенско китайче, записано в българска предучилищна група, но е факт, че тези хора стават все повече и повече... и повече.

Аз съм завършила езикова гимназия и ясно си спомням както моето собствено ниво, докато бях примерно в девети клас, така и нивото на съучениците си. Ако в момента бяхме в девети клас в езикова гимназия, трябваше до един да завършим не със златни, ами с платинени медали, инкрустирани с диаманти, след което директно да ни приемат за почетни членове на някой нобелов комитет, де да знам. Дори отявлената ни двойкаджийка, докато бях в основното училище, дори тя в момента би се дипломирала с петица.

Предишните спорадични случаи на забележителна неграмотност в момента са масовост и то не само защото ги виждаме в интернет. Това е факт. А едно от доказателствата за истинността на твърдението за настъплението на неграмотността е именно фактът, че го обсъждат не осемдесетгодишни баби и дядовци, които се възмущават от разпуснатостта на младите, а млади хора, които се възмущават от неграмотността на малко по-млади от тях хора. Мен лично това ме плаши.

Posted: Mon Aug 02, 2010 1:38 pm
by Itilon
Добре, как да ви обясня, че резултатът от смъкването на критериите (нещо, което не е задължително лошо, прочее - помислете какви са критериите за SAT и дали те нямат общо с факта, че САЩ имат най-добрата система за висше образование в света) води до това, че броят на неграмотните според статистиката всъщност намалява (или поне според тази, която мога да цитирам направо - до 2002 г. - за следващия период ще се разтърся като имам време :mrgreen:)?

И докато коментарът на RRSunknown все пак е силно по темата - ще се радвам да видя тази статистика, впрочем - то не разбирам какво се опитва да каже passer-by. Няма определение за грамотност в какъвто и да е смисъл (който ТИ не си си измислил, де), което да включва познания по математика, достатъчни за ВЛИЗАНЕТО (не съм казал отпадане, точно влизане написах, така че чети по-внимателно, моля те) във ВУЗ. По тази логика аз вече съм неграмотен! :twisted:

А да добавя - както казах в началото, не твърдя, че нивото не е паднало. Нивото: 1. далеч не е паднало толкова много, колкото се смята; и 2. до известна степен целенасочена бе смъкнато, защото предишното се опитваше да отговаря на някакъв измислен соц-идеал без връзка с реалността.

Но така де, до момента го караме на наблюденията на едни срещу тези на други (друг в случая :mrgreen:). Ще пиша пак като намеря някаква свързана фактология в интернет или ако успея да изровя нещо от къщи.

Уфф, за трети път да добавя: Марфа, не е само, защото ги виждаме в интернет, безспорно, но интернет невероятно много изкривява представата ни и ни кара да смятаме, че положението е несравнимо по-лошо, отколкото е в действителност, в чисто сравнителен план (пак, спрямо 80-е години единствено, щото не вярвам образован човек да твърди, че сме по-зле от '56-а или '68-а примерно).

Posted: Mon Aug 02, 2010 1:55 pm
by passer-by
Викаш, само ти тук имаш теза, а останалите - само наблюдения?

Защо ли това ми напомня на докладите на НСИ, които обясняват как инфлацията почти никак не била мръднала, понеже слагат в потребителската кошница каквото им хрумне, а същевременно редовно пазаруващите стоки от първа необходимост прекрасно знаем какво става с цените на неща, без които трудно можем.

Или на политиците ни, които викат "Ма дайте ми доказателства!", когато у нас отвсякъде се твърди, че корупцията е повсеместно явление? То щото ако някой подаде сигнал, въобще не му ебават майката после, нали. И много има ефект даже от телевизионни репортажи, несъмнено.

Ти подхождаш по същия начин като обсъждаме неграмотността (като казах "в широкия смисъл", имах предвид и малограмотните, а за ВУЗ-овете ти каза "Ако НЕ вляза", т.е. "ако отпадна", аз теб те чета, ти мен - не знам).


Ама това са просто наблюдения, де. Друго си е да имаш теза.

Posted: Mon Aug 02, 2010 1:59 pm
by Marfa
А, то останало да сме на нивото на 56-та или на нивото непосредствено след Освобождението. Което не значи, че не сме твърдо решени да достигнем тогавашните стойности де. :mrgreen:

Кхм, що се отнася до математиката, аз там съм си безнадеждно неграмотна. :)

Posted: Mon Aug 02, 2010 2:01 pm
by passer-by
ОК, ще поясня още - като говорех за математика, имах предвид, че критериите за влизане във ВУЗ нарочно се занижават (според това, което споменаха Морви и Пенчев), защото иначе няма да влязат достатъчно хора да се запълнят паралелките. Което реално си е отиване в посока неграмотност в широкия смисъл на думата.

Щото и аз съм математически неграмотен, ама не се пъна да влизам във ВУЗ с математика, за разлика от други такива неграмотници.

Тук под "неграмотен" имам предвид "незапознат, неосведомен, непросветен в дадена област" - от "Български тълковен речник", четвърто издание, изд. "Наука и изкуство" - това за господина с тезата, за който "в широкия смисъл на думата" явно не е достатъчно ясно.