Тест на PC

Всичко, което ви вълнува около голфа, бингото и стрип-покера...

Moderator: AlDim

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Тест на PC

Post by The Dragon » Thu Jul 29, 2010 10:30 am

Та така - дошъл е момента в който някоя игра или по-тежък софтуеър е започнал необяснимо и странно да крашва.

Какъв е правилния modus operandi в случая?


(Трябва да работят с часове - най добре е да ги пусненте примерно сутрин като излизате на работа и те да си работят пред деня)

1-во хардуеърен тест основните играчи са

Memtest - http://www.memtest.org/ - тества Рам-а на PC-то - дори една грешка ако даде е в повече - върнете машината за гаранционнен ремонт.

Prime 95 - http://files.extremeoverclocking.com/file.php?f=103 - теглите версията за операционната си система 32/64 бит и пускате в режим testing да прави torture test. Обикновенно ако даде грешки - пак е добре да я видят в сервиза.

Furmark - http://www.ozone3d.net/benchmarks/fur/ - тества видеокартата. За разлика от другите програми не съобщава за грешки, а трябва да гледате за артефакти.

To be continued...
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Thu Jul 29, 2010 12:59 pm

Супер тема, ще очаквам продължението с нетърпение

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Jul 29, 2010 1:02 pm

На който не му дават грешки тестовете да си погледне захранването.

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Thu Jul 29, 2010 1:13 pm

Моето е 400 вата някаква страшно рандъм марка, картата ми е ХД 4670. Това малко ли е?

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Jul 29, 2010 1:21 pm

Не става дума за малко като мощност а за начина по който подава импулсите. Най лаишки казано ако почнало да сдухва почва да набива пренапрежения към видеото и процесора и да им задейства защитите в резултат на което се получава тотално забиване.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Thu Jul 29, 2010 1:22 pm

Muad_Dib wrote:Моето е 400 вата някаква страшно рандъм марка, картата ми е ХД 4670. Това малко ли е?
Ами ако е на рандъм марка да :( Щото те не дават добра стабилизация при високо натоварване. 400 си стигат ако е на CM,Fortron и т.н.

Пусни някой от краш тестовете и го остави да побачка час два. Най добре furmark. А и живеем с теб на един блок разстояние ебати. Ако ти трябва помощ викни.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Jul 29, 2010 1:30 pm

Малко копирано инфо за захранванията
Защо е важно качеството на импулсното захранване (компютърното захранване)?

На няколко пъти в статията бяха споменати разлики между качествените импулсни захранвания и евтините боклуци, така да се каже. Но какво реално губите при евтините захранвания?

При евтините компютърни захранвания масово се спестяват филтриращи елементи, стабилизиращи и общо взето всичко без което захранването ще върви видимо безпроблемно. Спестяват се защити и се пренебрегва безопасност, само и само да стане колкото може по-евтино захранването. Използват се елементи с ниско качество и ниска издръжливост. Преустройват се електрически схеми, по начин който все още вършат някаква работа, но използват по-евтини елементи. Направо човек да се учуди от изобретателността и гениалността на китайците, когато стане въпрос да се прави нещо евтино и калпаво.

Мощността, на която реално издържат тези захранвания, е далеч по-малка от написаната на стикера. Аз лично в момента не мога да намеря захранване, което да си струва човек да си купи и е с цена под 40 лева (само захранването без кутия). Примерно като абсолютен минимум, за който и да е компютър, може да се вземе един Fortron 300W. Можете да се 100% сигурни че е много по-мощно и издръжливо от примерно Codegen 400W.
Неща, които могат да ви се случат ако ползвате некачествено захранване

1. След време ви се поврежда хард диска и вие се чудите как така се развали толкова бързо и никога повече не си купувате такава марка.
2. Въпреки че на захранването ви пише 400W с големи букви, а вие очевидно не ползвате дори и 300W, като почнете да записвате диск ви се рестартира компютъра, по необяснима за вас причина.
3. Чувате цвърчене от към компютъра и след като ви писва да го слушате, отваряте кутията забелязвате силно подути кондензатори по дънната платка. Или игнорирате този звук и когато те потекат и повредят изцяло вашето дъно, го сменяте и вините производителя на дъното.
4. Работите си съвсем спокойно, в един момент лампите премигват за части от секундата. Вие поглеждате към тях изненадан и в следващият момент, когато погледнете монитора виждате черен екран и след малко ви се зарежда операционната система (неочакван рестарт ви погубва цялата работа).
5. Вашият компютър претърпява лек токов удар и захранването изгаря. Разочарован но относително спокоен си купувате ново, отново по-евтино, и го монтирате на вашият компютър. Пускате го и нищо не става или системата не зарежда до край а забива или се рестартира. Осъзнавате че при този токов удар сте изгубили много повече от едно захранване.
[/spoiler]

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Thu Jul 29, 2010 1:40 pm

Еми мерси за инфото и на двамата. Ще пусна още веднъж тестовете през уикенда, защото довечера не съм си вкъщи. Проблемът продължава да си го има с бесна страст и всичко пробвах - смяна на драйвери, настройките на самата игра и въобще каквото ви хрумне, сега например преди лава-мисията в старкрафт 2 - пускам мисията, зарежда, натискам "any key", pokazwat mi се команд центъра и SCV-тата и директно ми забива....Искам просто да знам колко и на кого трябва да си платя, за да ми се оправи това чудо, преинсталирах операционна система и пак НИЩО....Ще си сложа ново захранване, ако всичко с тестовете е окей и се надявам да не се стигне до покупка на ново видео.

Който има нещо да добави да хелпва че съм отчаян.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Thu Jul 29, 2010 2:01 pm

Аз съм с 400W Фортрон захранване, същата видеокарта и нямам проблеми. И от опит знам, че често такива проблеми са точно от захранването.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Thu Jul 29, 2010 4:32 pm

Ne sum zapoznat s tiq Fortron, zashtoto tuk ne gi vnasqt, no naistina hubavoto zahranvane e esencialno. Moq komp dori pri primigvane na toka ne mu dreme s 500W Antec.

Veche pri laptopa na Roland e po-slojna rabota. Edin gospod znae kakvo mu vlachi qdove, ako e hardwaren problem. Dell-ska mu rabota.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Jul 29, 2010 4:36 pm

Също така при мен го има моментът, че в моя град няма сервиз на Дел и за да го дам на сервиз, трябва да го пращам на майната си...
And you can't dance with a devil on your back...

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Thu Jul 29, 2010 4:43 pm

Roland wrote:Също така при мен го има моментът, че в моя град няма сервиз на Дел и за да го дам на сервиз, трябва да го пращам на майната си...
Пък и лаптоп за игри... Не се връзва много работата. Ако имаш мониторче, изкарай 400-500 долара и ще си вземеш нещо, с което ще си играеш сносно игри(настолно ПЦ демек). Или пък недей, ако SC2 ще е единствената игра, която ще пипнеш.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Jul 29, 2010 4:54 pm

Роланд му препоръчвам да си потърси охлаждаща подложка за лаптопа и задължително да намери някой да прегледа дали е за почистване. Ако вентилатора вътре се е задръстил с прах и боклук е нормално да забива постоянно при натоварване.

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Thu Jul 29, 2010 5:35 pm

Аз пуснах Е БАТИ изстраданата тема в хардуер.бг, дано хелпнат, защото зверски се дразня

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Jul 29, 2010 5:44 pm

Пиши после тук.

Иначе да, аз на РС не играя изобщо, само тая игра ме вълнува.
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests