Коментари на журито за разказите от Четвъртия конкурс

Конкурсите за разкази на Shadowdance... хлебарки, дракони и смърфове...

Moderators: Trip, Random, Marfa

Myers
Commoner
Posts: 29
Joined: Wed Feb 03, 2010 4:36 pm

Post by Myers » Thu Apr 29, 2010 9:30 pm

Alexis,

банално, но Мерси за отделеното внимание :)
I twist the truth, I rule the world, my crown is called deceit
I am the emperor of lies, you grovel at my feet
I rob you and I slaughter you, your downfall is my gain
And still you play the sycophant and revel in your pain
And all my promises are lies, all my love is hate
I am the politician, and I decide your fate

User avatar
Trinkie
Smallfolk
Posts: 11
Joined: Sun Sep 21, 2008 11:15 pm
Location: Yeovil, United Kingdom
Contact:

Post by Trinkie » Thu Apr 29, 2010 10:15 pm

Бебето, което не плаче (из Истории от Прашния таван) и Също Кръвта По ръцете ми.

Благодаря!
http://www.zabolekar.info - зъбки та тракат... :D

Nicksson
Farmer
Posts: 51
Joined: Fri Apr 23, 2010 5:08 pm

Post by Nicksson » Fri Apr 30, 2010 9:28 am

Може ли малко критика и за следните три разказа: "Отвъд Безкрайните пущинаци", "Момичето с червената рокля" и "Време във времето".
Благодаря предварително.

Peter Pan
Smallfolk
Posts: 10
Joined: Fri Apr 16, 2010 9:58 am

Post by Peter Pan » Fri Apr 30, 2010 3:08 pm

Плиииииз, ако може "Аномалия в системата" и "Втори шанс". Поне няколко думи. Моля,моля!
Ще си взема кърпички ако трябва. :D

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Fri Apr 30, 2010 3:14 pm

Преди да вземеш кърпички (и да стигнем до разказите, защото гледаме да караме хронологично) искам да ти кажа, че всъщност "Втори шанс" ни беше доста високо в класацията.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

Peter Pan
Smallfolk
Posts: 10
Joined: Fri Apr 16, 2010 9:58 am

Post by Peter Pan » Fri Apr 30, 2010 3:20 pm

Обичам ви! :heart: Наистина.
Чудесно е да го чуя, щото много се скапах от резултатите. Нали знаете, когато човек влага сърцето си в нещо и после - нъцки!Благодаря все пак,че сте ме оценили.Не искам да нахалствам,ще си изчакам критиките когато ми дойде реда.
Толкова ми стана готино след думите на Morwen,че само си представям как се чувстват победителите.Поздравления за тях още веднъж!

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Fri Apr 30, 2010 5:06 pm

Така, тъй като разказите са много ще пропусна такива, по които са се изказали колегите (оф, това прозвуча претенциозно) и евентуално после ще се върна на тях, за да може по-бързо всеки да има поне по едно мнение.

Напред! Науката е слънце. Дали?
Spoiler: show
Като начало, завръзката на историята ми хареса. Идеята с изченалите хора си я бива.

Само че...
-Историята е някак схематична. Знам, че това го повтарям често, но разказът не кара читателя да съпреживява, а само да наблюдава.

-СЪВСЕМ И НАПЪЛНО се откажи да правиш диалозите си като в пиеса от типа;
Стоян:
-Откъде се взехте? Обикалям страната с месеци и не можах да намеря жив човек.
Жената:
-Ами дойдохме да напазаруваме, но в магазина нямаше никой и ...
Стоян:
-В магазина ли? Огледайте се бе хора! Не само в магазина няма никой. Никъде НЯМА НИКОЙ! – разкрещя се Стоян. Очите му блестяха с особена искра, искра, която се забелязва в очите на лудите хора.
Мъжът:
-Човече, какво ти става? Навън гъмжи от хора. Току що влязохме в магазина, а преди малко бяхме на кино.
Просто изглежда много скалъпено и неописателно.

-Ритъмът на разказа е малко неравен. Описваш един месец в едно изречение. Можеш да допринесеш за атмосферата, ако го опишеш по-обстойно.

-Хубаво е един разказ да задава въпроси, без непременно да дава отговори, но при твоя като че ли това е доведено до крайност. Имаш само едно мъгляво обяснение, което не идва от никъде и не води до никъде. В смисъл, нещата могат да са необясними или несъвместими с науката, но трябва да имат някаква вътрешна логика, а не просто да стават, ей така, от нищото.

-Героите също са някак схематични и повърхностно описани, може би само Иван е малко по-добре обрисуван.

-Избягвай преките поуки в заглавие или във финал на разказ. Вместо ученият да си скубе косите показно, можеше да отделиш повече време да опишеш колко сломен изглежда.

И няколко несъответствия в сюжета:

- Как така двамата гърци с години и години са били в едно измерение, а щом се появява Стоян, изведнъж всички биват преместени в други? Точно тогава и точно в онзи момент, при това?

-Как така телевизията и радиото предават, след като времето е спряло? Ок, то не е точно спряло, но...
Когато Стоян се пренася, той вижда емисията от 5 октомври. Тогава Агрион трябва да е прекарал вече 10 години в това измерение... Какво, той е гледал всеки ден едни и същи емисии или?

- Защо Маги и Иван тъпчат храна (каквато им падне, по твои думи), която няма кой да им продаде, въпреки че не знаят, че няма никой никъде? Не е ли по-логично да теглят майната на магазинера и да отидат в следващия магазин, където да си купят храна?

Та... идеята има потенциал за много атмосфера. Направи разказа по-малко схематичен, по-бъркащ в душата и измисли някаква макар и псевдонаучна теория какво точно е станало. Защото сега имаме разказ, построен около идеята за това какво се случва ако разкъсаш пространството и времето, само дето... не става ясно какво се случва ако разкъсаш пространството и времето.
А ако идеята е само да покажеш, че играта с наука е опасна... ми добре. Но не стига само това.

Заглавието е забавно, ако е казано с ирония, но въобще не се връзва със самия разказ. В смисъл към този разказ то не звучи иронично, а назидателно. Предполагам, че си го харесваш, но просто според мен не е за тази история.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
cordelia
Adept
Posts: 217
Joined: Sun Sep 28, 2008 2:42 pm

Post by cordelia » Fri Apr 30, 2010 6:13 pm

Чудех се дали и аз да си поискам критика и в крайна сметка се реших. Човек трябва да се смъкне от пиедестала на самомнението си, а пиедесталът да се натроши на чакъл, за да продължи напред. :mrgreen:
"Последната изгубена душа" и "Алиса в Долната земя".
Предварително благодаря.
The good face pain. But the great - they embrace it.

pavlik
Smallfolk
Posts: 2
Joined: Fri Apr 23, 2010 7:45 pm

Post by pavlik » Sat May 01, 2010 9:52 am

Благодаря за изчерпателната критика :)

presly3
Smallfolk
Posts: 7
Joined: Sun May 02, 2010 9:27 am

Post by presly3 » Sun May 02, 2010 9:33 am

Здравейте!
Мнения за "Кошче за спомени" и "Книгата", по възможност от всички журиращи. :)
Някои главни недостатъци си ги знам, но ми е интересно какво още се вижда от страни. Благодаря!

Dark-_-Witch
Smallfolk
Posts: 4
Joined: Sun May 02, 2010 12:48 pm

Post by Dark-_-Witch » Sun May 02, 2010 12:50 pm

Здравейте,

а за "Елизабет Джоунс и Сестрите харпии" какво ще кажете ..?? :( :( :( Мерсаж...

apocalexxnow
Commoner
Posts: 26
Joined: Tue Apr 20, 2010 6:07 pm

Post by apocalexxnow » Sun May 02, 2010 8:36 pm

Абе хора, пуснете си разказите в секция Imaginations from the other side, и на мен ми е интересно да ги видя, що само журито да може да се изказва :)

presly3
Smallfolk
Posts: 7
Joined: Sun May 02, 2010 9:27 am

Post by presly3 » Sun May 02, 2010 9:11 pm

Готово, пуснах ги там, така че давайте. :wink:

Nicksson
Farmer
Posts: 51
Joined: Fri Apr 23, 2010 5:08 pm

Post by Nicksson » Sun May 02, 2010 9:25 pm

И аз пуснах единия от моите. Приятно четене.

User avatar
Untitled
Commoner
Posts: 48
Joined: Thu Sep 18, 2008 9:00 pm

Post by Untitled » Mon May 03, 2010 1:16 pm

Ок, и аз се нареждам на опашката. Критика за "Меломан", моля. Всъщност не знам дали се получи, изпратих го съвсем в последния момент.

Мерси предварително.
''За мен това малко момченце, застанало пред бронзовия кораб на пустинята , постепенно започва да се превръща в символ на човека, изправен пред монголоидните очи на вечността. Зад тях, безнадевдна и безкрайна, се сивееше вълнообразната пустиня. Възможно е и ние с вас да сме там някъде!...Не настоявам!''

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests