Забраната за пушене

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
neEd'Le
Sorcerer
Posts: 438
Joined: Wed Oct 06, 2004 11:57 pm
Location: пуофдиф

Post by neEd'Le » Thu Mar 25, 2010 5:46 pm

Винаги са ми били много неприятни подобни коментари от случайни интернет-tough-guys - ' Вие сте гниди! Дано да ви направят цигарите 15 лева!/Дано да хванете рак и да умрете!'

Важното е Вуте да е зле, нали.

Аз сега като не консумирам алкохол давай да тая надежди да направят шишето ракия 20 лева,щото на мен пък са ми изключително неприятни селските диспечери като се напият и вземат да обикалят в 3 часа сутринта под прозореца ми и да крещят?

Същата работа, ама нали съм в мир със себе си, та ме боли изключително много хуя за Вуте и какви ги върши за отмора, стига да не ме притеснява мен...
И излитам в студения мрак,където порядъчни хора не летят.Тук има само дяволи и вещици, яхнали метли, и един Витя Суворов с неговия парашут.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Mar 25, 2010 6:02 pm

И аз тая да направят 20 лева ракията но нито нея ще направят нито цигарите тъй че не виждам връзката с темата .

User avatar
neEd'Le
Sorcerer
Posts: 438
Joined: Wed Oct 06, 2004 11:57 pm
Location: пуофдиф

Post by neEd'Le » Thu Mar 25, 2010 6:11 pm

5 минути се чудя какво да ти отговоря,но май ше си помоля за извинение и нема да ви се бъркам в дискусията повече
И излитам в студения мрак,където порядъчни хора не летят.Тук има само дяволи и вещици, яхнали метли, и един Витя Суворов с неговия парашут.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Mar 25, 2010 6:50 pm

Ъм, в случая изобщо не е въпросът на Вуте да му е зле. Всички санкции на пушачите са с цел на МЕН да ми е добре.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Mar 25, 2010 6:56 pm

именно

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Fri Mar 26, 2010 12:56 am

Xellos wrote:Кой го боли ..... кво правят хората които не познаваме и са... някъде там в сметките?
Е, просто припомних данни от линка на Морви в отговор на твърдението, че младите масово не били пушели. Пък се оказа, че май не е баш така.

И да, нашата компания хич не е представителна извадка в социологическия смисъл.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Mar 26, 2010 4:34 am

Затова още в първия си пост казах, че е представителна извадка за КОНКРЕТНА ЧАСТ от населението, а именно - хората като НАС. Не сме толкоз уникални, колкото ни се ще :roll:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Fri Mar 26, 2010 4:50 am

А аз цитирах данни, че една трета от децата на възраст 10-19 години са активни пушачи.

Тоест младото поколение пуши здраво. В оня линк на Морви се каза, че за България общо (тоест всички възрасти) пушачите са 36 процента. Което значи, че съотношението се запазва и при младите. Тоест няма спад при пушачите сред по-младите.

Ако го оспорваш, кажи защо с някакви факти. Безсмислено е да тикаш 30-40 души като представителна извадка за каквото и да било - еле пък за тютюнопушенето.
Last edited by passer-by on Fri Mar 26, 2010 4:52 am, edited 1 time in total.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Mar 26, 2010 4:51 am

Не го оспорвам, просто изтъквам, че масовото пушене е в определени кръгове на обществото, а в други почти го няма.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Fri Mar 26, 2010 9:47 am

Ицо, моето твърдение е следното:
Всеки втори може да е, но трябва да следим възрастите. България застарява мащабно и всеки втори е човек над 40. Сред младите, особено по-интелектуалните среди, масово не се пуши и слава богу.
Твоето твърдение:
В оня линк на Морви се каза, че за България общо (тоест всички възрасти) пушачите са 36 процента. Което значи, че съотношението се запазва и при младите. Тоест няма спад при пушачите сред по-младите.
звучи математически невярно. Статистически от 1000 интервюирани случайно подбрани хора ("за България общо") 800 примерно ще са възрастни (поради общия им процент в бг населението), а поне половината - над 40. Да, измислям си статистиката, екстраполирам я от това, което е известно и тиражирано като демографски данни.

Т.е. "всички възрасти" никъде не обещава, че ще включва равни бройки от всички възрасти, но ДОРИ и да обещаваше, далеч не е вярно, че от тези 1000 души, 36% изобщо ще включват деца, че да вадим изводи, а ДОРИ и така да беше, това пак нищо не значи за хората извън тези 1000 (принципно проблем на представителните извадки, просто тази статистика е чиста евристика, която често дава правилни резултати, но това всъщност е непроверимо реално).

Сега ако използваме твоето твърдение:
А аз цитирах данни, че една трета от децата на възраст 10-19 години са активни пушачи.
Картинката е друга. Аз бях коментирал преди то да се появи на бял свят. Изглежда ми малко пресилено и предпочитам да не му вярвам :mrgreen: но би могло и да е така.

Само че да се върнем на моите думи:
Сред младите, особено по-интелектуалните среди, масово не се пуши и слава богу.
Първо, аз не говоря за деца, а за младежи. Според мен има бая случаи на деца, които пушат ей така за принципа и после ги отказват. Второ, говоря за интелектуални среди (принципно това е неприложимо при деца). Моето впечатление, изградено отчасти лично, отчасти по рандъм четени статии, е, че младежите не харесват пушенето и то в никакъв случай не е модерно на тяхната възраст. Според мен в национална статистика се включват огромен брой деца от провинцията, където все пак литерасито е по-ниско, мизерията е по-голяма и нещо като цигара лесно може да се превърне в малката дневна радост и да влезе в стереотипа на "виж ме къв съм пич". В София - според мен - това не е така. Трето, имам силно предубеждение към искреността на деца при интервюта от тоя тип, особено за въпрос върху който винаги е имало родителска стигма - някои не биха си признали, някои пък биха се пъчили, без реално да пушат особено ("а аз колко съм е*ал" ефекта), което като цяло създава абсолютен хаос и недостоверност на една такава статистика.

Все пак съм съгласен, че проблем очевидно има и занемареното внимание към училищното занимание с децата има сериозна вина за това. Разбира се и изцяло виртуалната забрана да се продават алкохол и цигари на малолетни, която работи горе долу само в големите супермаркети и то ако не си намерят някой прошляк да им ги купи.
This is it. Ground zero.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Fri Mar 26, 2010 10:42 am

Жоро, само да кажа, че обикновено проучванията се правят така, че поне приблизително да обхващат пропорционално възрастовите групи.

Иначе съм съгласна с параграфа за младежите и евентуалната недостоверност на проучването.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20295
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Wed Apr 28, 2010 11:58 am

Само като новина, без емоционална окраска го пускам :)

Депутатите отмениха пълната забрана за пушене
http://dnes.dir.bg/news.php?id=6291999
:ninja:

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Wed Apr 28, 2010 12:14 pm

Очаквано.

БТВ, това потвърждава и от преди отдавна ясния факт, че вдигането на акциза на цигарите с толкова много беше основно с цел да се увеличат печалбите от контрабандата, голяма част от които отиват в партийните каси. Защото очевидно никой не се стреми сериозно да намали пушенето.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Thu Apr 29, 2010 11:05 am

Не е май много по темата, но ето какво мислят другите за нас:

Георгиос Папандреу за България:
“Нима вие искате да получавате български заплати, където въобще не са чували за великденски и коледни премии, а какво остава за 14-та заплата? Нима вие искате да получавате пенсии от по 50-100 евро вместо сегашните 6-700 ? Нима искате да си плащате изцяло цената на лекарствата, а не както досега само 25%? Нима искате да живеете като в лунно бунище защото точно на това прилича България с нейните дупки и боклуци, разхвърляни навсякъде от претендиращите за по-висока интелигентност българи? Нима искате децата ви да пушат, пият и вземат наркотици под зоркия поглед на полицията? Това ли искате?

Аз знам, че ние винаги сме били по-цивилизована нация от нашите северни съседи и винаги сме успявали да се обединим в трудни моменти. Затова и сега съм убеден, че в този труден момент ще застанем един до друг, ще прежалим трийсетте процента от допълнителните възнаграждения, които получаваме и след няколко години, ще можем отново да се наредим сред страните с най-добър жизнен стандарт, докато българите ще си останат на положението в което са и сега.

Защото нашата нация е изградена на основите на православната вяра и християнските добродетели, а българите са учени атеисти, сменящи на всеки четири години политическото си верую. Но намират ли там спасение?

Нека да се стегнем и да не позволим нашата младеж да напусне страната, така както българите напускат своята? И ще видите, че след 50 години, ние все още ще сме тука, а за българите ще се носят само легенди. Аз много се смях, когато разбрах, че управляващите в България плашат народа си, че щели да стигнат до нашето положение ако не вземат мерки! Та те нашето ниво могат само да го сънуват!

Жалко за българите, че се оставят така лесно да ги манипулират, за да могат да ги грабят безпрепятствено! Но това си е техен проблем. Нека ние да решим нашите, пък те да се утешават, че не са ни стигнали. Кое е по-страшно Гръцката криза или Българската стабилност?”

А Гербаджиите са просто поредните безродни отрепки, събрани от кол и въже да грабят ...

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Post by penzata » Thu Apr 29, 2010 3:54 pm

Roland wrote:Всички санкции на пушачите са с цел на МЕН да ми е добре.
Вярвай си искрено в това, но ТУК никой не го е..., еня, за теб. Санкциите са просто за замазване на очите и нищо друго! На никой не му пука дали ти се чувстваш зле от никотиновите облаци, просто санкционират, за да накрая се ударят в гърдите и да кажат: Видяхте ли, аз мога!!!
The hardest battles are fought in the mind.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests