Справедливостта на заплатите в киноиндустрията

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Mar 15, 2010 7:00 pm

Изобщо не бих се изненадал бтв. То е като с роптаенето срещу огромните хонорари на футболистите, дето де факто я ги взимат общо стотима от тях, я не.
And you can't dance with a devil on your back...

Shamajotsi
Sorcerer
Posts: 427
Joined: Sat Dec 30, 2006 9:01 pm

Post by Shamajotsi » Mon Mar 15, 2010 7:46 pm

Все пак говорим и за продуцентите, таковата. И все пак аз визирах куриозния случай, когато, показвайки снимачния процес на някаква каскада от поредния Бонд, онези ми викат "вижте ги тези мили душици как се потят - когато пиратствате, ядете тяхната заплата". Дръжки, както му се вика. Много добре знам колко пари изкара точно този филм и съм много наясно как дори сега целия свят да се юрнем да топим сървърите на ТПБ, Замунда, Арена и каквото още има там, как няма да сме ние виновни за евентуалните ниски заплати на снимачния екип.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Mon Mar 15, 2010 7:53 pm

Все пак заплатите на снимачните екипи по принцип не се ли определят поне донякъде и от състоянието на филмовия пазар?

Демек, взимат много щото се очаква филмовата индустрия като цяло да печели много. Или не?

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6461
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Mon Mar 15, 2010 9:08 pm

В големите холивудски филми евентуалните звезди в каста са незаменими. Дори режисьорът да напусне по средата на снимките, може да се намери друг да довърши филма, но този, чиято физиономия зрителите ще гледат цял филм и заради когото са отишли, няма с какво да го смениш. Когато хората са отишли да гледат "Идниана Джоунс и храмът на обречените", са искали да видят как Харисън Форд размахва камшик. На никого не му е пукало, че, например, най-грандиозната бойна сцена във филма е заснета изцяло без негово участие - става дума за битката Инди срещу Големия Лош Индиец, по време на снимките на която Форд е бил в болница, ако не се лъжа, и вместо него гледаме Вик Армстронг. На никого не му пука и че напоследък вместо Джеки Чан гледа дубльор в повечето от по-опасните каскади - което е нормално, де, Чан е вече на възраст, както и преди трийсет и кусур години на никого не му е пукало, че вместо Брус Лий вижда Джеки Чан, Юен Биао или Юен Ва. Това са примери, де... Мисълта ми е, че щом физиономията на актьора върху постера на филма ще привлече зрителите, е нормално той да получава най-сериозните пари. Сега, дали това е справедливо спрямо каскадьора, който си рискува живота по време на снимки, или монтажиста, който е в състояние с некадърността си да провали филма или с умението си да го направи по-добър, вече е отделна история.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Mon Mar 15, 2010 9:13 pm

Това за монтажиста ми напомни как "Междузвездни войни" (баш първият) отначало е бил адски некадърно монтиран и е станал гледаем едва когато са го монтирали наново тогавашната съпруга на чичо Джордж Марша Лукас (взета назаем от Скорсизи) заедно с Пол Хърш и Ричард Чу. И за монтажа те тримцата са взели един от шестте "Оскар"-а на филма.

Факт е обаче, че това го знаем тези от нас, които са гледали бонусите към ДВД-то или са се ровили в подробностите около филма доста повече от средния зрител.

Макар че специално Стар Уорс е сага, по-известна с режисьора си, отколкото с актьорите си. И хората я гледат на първо място заради Джордж Лукас.

User avatar
Vivian
Forsaken
Posts: 2630
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:25 pm
Location: Pandora

Post by Vivian » Mon Mar 15, 2010 9:31 pm

Scourge wrote:всъщност, в средно-статистически американски филм без стар пауър (т.е. всички без има-няма стотина актьори) най-добре платени са точно каскадьорите и ДП-то. тва по профсъюзни тарифи де.
Бая зависи от реномето на режисьора да ти кажа. Тяхната гилдия следи доста щателно да не са ощетени.

Иначе, аз отдавна нищя подобна тема с разни познати: е ли справедливо, лоялно, нормално и разумно да се възнаграждава труда на дадена звезда толкова баснословно. Киното е, да, изкуство, което почива върху колективна работа. Ако човек от екипа не си свърши читаво работата, съшествува голяма вероятност продуктът да увисне по грозен начин. ОБАЧЕ: не винаги добър продукт се търгува успешно. И тук се прокрадва малката разлика при продукциите: типично можем да ги класифицираме по два начина - такива, които са предназначени за пуканко-обичаща тълпа и другите, които са по-малокалибрени като бюджетен размах и се правят с идеята за 'изкуство' (или взимане на награди съответно). А в идеалния случай имаме комбинация от двете, но да не се отклонявам.

Та мнението ми е следното: когато филмът принадлежи към първата категория само две неща могат да завлекат публика в киносалона - името на звездата или някакъв ярък шоков фактор (сцена с гей секс между каубои :neutral: , етц.). Шоковите фактори понякога могат да са и глобални иновации, като Камеръновото 3D или смърт на някоя знаменитост и идеята, че това е 'последното изпълнение на', вариантите са доста и не са ограничени само до сюжета. И ето в тези случаи се разчита на звездата да 'издърпа' филма и да ви кажа, в тези случаи з амен звездата, която си скъсва задника от промоции и това да се прави на шут 24/7 като забавлява лелки позволявайки им да я обарват недискретно или разписва бюстове и прашки на девойки си заслужава всеки 1 цент от 20 милиона.

Колкото до втория сорт филми -когато те се правят, на никой не му хрумва да изисква заплата, която да накара нечие чене да се свлече до земята. Има актьори, звезди, които правят и двата сорта филми и според мен намират баланса в професията идеално. Лошото е, че не всеки актьор става добре в двойно амплоа и в някои случаи дори е за предпочитане да не се пробва, там, където неуспехът му е гарантиран. :mrgreen:
Абе да спориш с Вивиан за филми е като да ловиш пираня с патката си - нито много риба ще наловиш нито члена ти ще става за нещо след това .... --The Dragon

Напомнете ми да не споря с Вивиан. Лайк евър. -- Muad_Dib

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Tue Mar 16, 2010 12:48 am

Напълно съласен съм с горното. Звездните актьори не влияят много на обективното качество на филма, но влияят страшно много на това колко добре ще се продаде. Така че си заслужават парите. Такива като мен примерно, които ще идта на филм, основно защото Director of photography е примерно Roger Deakins, са някъде към 1/1000 от тези, които ще идат заради звездния актьор X, коклкото и неправилно да ми се струва това.
Last edited by Demandred on Wed Aug 18, 2010 5:40 pm, edited 1 time in total.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Mar 16, 2010 12:58 am

tigermaster wrote:В големите холивудски филми евентуалните звезди в каста са незаменими. Дори режисьорът да напусне по средата на снимките, може да се намери друг да довърши филма, но този, чиято физиономия зрителите ще гледат цял филм и заради когото са отишли, няма с какво да го смениш. Когато хората са отишли да гледат "Идниана Джоунс и храмът на обречените", са искали да видят как Харисън Форд размахва камшик. На никого не му е пукало, че, например, най-грандиозната бойна сцена във филма е заснета изцяло без негово участие - става дума за битката Инди срещу Големия Лош Индиец, по време на снимките на която Форд е бил в болница, ако не се лъжа, и вместо него гледаме Вик Армстронг. На никого не му пука и че напоследък вместо Джеки Чан гледа дубльор в повечето от по-опасните каскади - което е нормално, де, Чан е вече на възраст, както и преди трийсет и кусур години на никого не му е пукало, че вместо Брус Лий вижда Джеки Чан, Юен Биао или Юен Ва. Това са примери, де... Мисълта ми е, че щом физиономията на актьора върху постера на филма ще привлече зрителите, е нормално той да получава най-сериозните пари. Сега, дали това е справедливо спрямо каскадьора, който си рискува живота по време на снимки, или монтажиста, който е в състояние с некадърността си да провали филма или с умението си да го направи по-добър, вече е отделна история.
Ок, разбирам ти идеята, но има и една друга гледна точка. Харисън Форд като суперзвезда в ролята на Индиана Джоунс може да предизвика катастрофа с напускането си, да. Да, актьорите са незаменими като лица на един филм (именно затова има неустойки в договора). Но дали Индиана Джоунс щеше да се сгромоляса с гръм и трясък, ако Харисън Форд беше счупил крак седмица преди снимките на първия филм и спешно го бяха подменили с друг готин, чаровен и харизматичен актьор? Образът нямаше да е същият, но кой знае... За първата си голяма роля Харисън Форд е бил абсолютно неизвестен, но не е като Междузвездни войни да е пострадал от това.

Бтв, може на никой да не му пука за Вик Армстронг, аз досега не съм го и чувала, но ако той си беше свършил зле работата, Индиана Джоунс сега нямаше да е легендарен образ, а бутафория, на която хората да се смеят. Така че може актьорите да привличат хората (понякога), но екипът ги задържа.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

bsb
Paragon
Posts: 640
Joined: Sun Dec 06, 2009 7:33 pm

Post by bsb » Tue Mar 16, 2010 1:52 pm

Защо обаче си мисля, че за първата си голяма роля който и да е актьор не е получил баснословни хонорари? Може би с известни изключения, когато навлиза в утвърден франчайз - единственият пример за което в киното май са филмите за Джеймс Бонд.

А по темата досега - да не забравяме, че производството на филми е най-вече бизнес. Продуцентите си правят сметката как да разпределят бюджета. Ако не си я направят добре няколко пъти поред, престават да са продуценти.
И въобще какво значи "справедливо - несправедливо". Като има кой да плаща големи пари, значи е справедливо. След като нито тези пари са взети принудително от хората (под формата на данъци примерно), а са дошли от частни инвеститори, нито участниците в проекта са принуждавани да работят в него, абсолютно лична работа на продуценти и финансисти е да решават как да разпределят заплащането. И понятието "справедливост", в което явно се влага намаляване на разликата между голямо и малко заплащане, е неприложимо.

User avatar
dellusion
Warmage
Posts: 1248
Joined: Thu Dec 28, 2006 10:36 am
Location: София

Post by dellusion » Tue Mar 16, 2010 2:10 pm

За мен отговорът е прост. Заплатата им е оправдана, но не е справедлива. Оправдана е, защото актьорите вкарват тълпите в кината, поне при една голяма част от филмите, поста на Вивиан. Не е справедлива, защото е в пъти по-голяма от тази, която вземат лекари и учители(и програмисти :) ). А има разлика между справедливост и оправданост, заради скапания капитализъм.
Look at the darkness...
...around me.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Mar 16, 2010 2:23 pm

Мне, не е справедлива не заради това колко взимат лекари, учители или зидаро-мазачи. Не е справедлива, защото не се отчита, че зад образа на незнамсикой в последния блокбъстър не стои само той, а стоят куп хора.
Иначе много правилно е това с разграничението между оправданост и справедливост.
Защо обаче си мисля, че за първата си голяма роля който и да е актьор не е получил баснословни хонорари? Може би с известни изключения, когато навлиза в утвърден франчайз - единственият пример за което в киното май са филмите за Джеймс Бонд.
Да, общо взето и аз това исках да кажа. Поантата беше, че звездите идват и си отиват, създават се непрекъснато и новото лице може да не е минус и въпреки това взима доста по-малко пари. А на утвърдилите се лица се плаща като на незаменими.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6461
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Tue Mar 16, 2010 2:32 pm

Все си мисля, бтв, че в абсолютно всяка професия ги има и тези, които едва свързват двата края, и тези с огромните хонорари. В едно свръхскъпо западно частно училище надали учителите са с някакви, хм, "онеправдани" заплати, примерно. В един епизод на "Bones" пък се появи някакъв пластичен хирург, който твърдеше, че изкарва по двайсет хиляди долара на ден. Да де, знам, че да давам за пример граничещ с фантастиката сериал не е особено коректно, но все си мисля, че има нещо вярно в това.
Още повече, че особено по отношение на актьори, музиканти и т.н. хора на изкуството името продава много повече, отколкото реалните умения в областта. Реалните умения са начинът да си придобиеш името, де... Какво имам предвид? Във втория сезон на "Мюзик Айдъл" се появи един, който изпя песента "Enter Sandman" в пъти по-добре, отколкото Джеймс Хетфийлд е в състояние да я изпее сега - просто защото гласът му бавно, но сигурно в последните години отиде по дяволите. Въпреки това към настоящия момент Хетфийлд е най-скъпоплатеният метъл певец на света, а на онзи вече дори името му не помня. Дали това е справедливо? Ами, справедливо е, да. Защото като те знае цял свят и въпреки проблемите си пълниш стадиони, където и да пееш, е нормално да си получаваш печалбата от това.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Mar 16, 2010 2:38 pm

Да, но не мисля, че аналогията е адекватна. При музикалните изпълнители нещата не са точно като при актьорите. Изпълнителят често (не казвам винаги) сам е текстописец, композитор, прави аранжимента, а понякога дори и продуцира собствените си песни. И при тези концерти най-важното наистина е живата връзка с бандата, направила такива песни.
Докато в един филм има много повече работни позиции и определено не ти го играят на живо.
Но във всички случаи продуцентите се оливат :mrgreen:
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Tue Mar 16, 2010 2:38 pm

Мързи ме да проверявам, но би трябвало да има някакъв закон за дискусиите на тема справедливото заплащане, подобен на Godwin's Law, според който неизбежно по някое време ще се споменат заплатите на лекарите (обикновено в добавка с учителите) в сравнение с звездните актьори или спортисти. ;)

Ако няма, трябва да се формулира точно и да му се измисли cool name. ;)
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Tue Mar 16, 2010 3:16 pm

Ми явно ще трябва да бъде Demandred's Law или, ако вземеш сега да скромничиш или ако решиш, че би звучало по-cool, Demandred's Corollary към вече широкоизвестния... пък след време ще стане и той толкова широкоизвестен :)
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests