Много непритен проблем с игрите на компа -моля помогнете:)))

Всичко, което ви вълнува около голфа, бингото и стрип-покера...

Moderator: AlDim

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Много непритен проблем с игрите на компа -моля помогнете:)))

Post by Muad_Dib » Sat Jan 23, 2010 10:15 pm

Значи от известно време имам доста досаден проблем с някои определени игри на компютъра ми (затова и поствам в тази секция). Конфигурацията ми е следната:

Процесор: Core 2 Duo 2.6 Ghz
РАМ: 4ГБ - на две платки по 2 ГБ
Video: ATI Radeon 4670
Дъно: Asrock, не знам кой точно модел, но мога да видя
Хард: Рандъм Хитачи с 8МБ кеш
Операционна система: Windows 7, но имах същият проблем и с XP SP3, формат + преинстал не помогна

Проблемът е следният - на някои определени игри (Mass Effect 1, Mass Effect 2, Borderlands) получавам рандъм скапани крашове. Понякога играя 20 минути, понякога 2 часа >>> компът забива, под седмица само изключване на машината от бутона помага, под XP получавам следното съобщение от някаква вградена програма в Catalyst control Center VPU Recovery: Your graphics adapter has stopped responding to driver commands....
С последните драйвери от сайта на АТИ съм, пробвал съм и с по-стари, както казах дори форматирах заради този досаден проблем и въобще не мога да си представя от какво може да е, така че мисля, че има някакъв хардуерен проблем. Не знам колко вата ми е захранването и не мога да го видя, защото компът е с лепенка (готова конфигурация от Мултирама, не давах парите аз, така че не ме хранете, знам, че не се купува така). Температурата на видеото ми по време на игра е около 50-53 градуса.
Специално на Мас Ефект 2 съм забелязал, че забива на абсолютно случаен принцип, така че 100% не е от играта, а и почти винаги забиването е на голямо отворено пространство, където видеото би трябвало да се товари повече.

И така, който има някаква идея какво да направя - моля да пише. Ако не мога нищо сам да променя направо да го влача на сервиз. Доколкото се рових по форуми за подобен проблем, хората казват, че или било прегряване на видеото или кофти захранване или било проблем, че РАМЪТ бил на две платки, а не на една....(последното е краят).

Та плс хелп. Мерси предварително.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Sat Jan 23, 2010 10:33 pm

Ок - първото което ми хрумва е - можеш да имаш грешки в рамта - тестваш с memtest86+ - пускаш го една нощ да работи и гледаш на сутринта - дори една грешка е прекалено много и връщаш ако е така.

2ро - пускаш prime95 на torture test на cpu-to - по един процес на ядро.

Пак не трябва да дава грешка - ако даде - имаш калпава бройка на CPU-то.

Такааа - ако това проработи и не ти дадат грешки става малко по сложно. Може да имаш несъвместимост между дъното и картата - дъното с последния пуснат от производителя биос ли е?

И последно - може да имаш проблем със самата видео рам - пускаш някой видео torture test но не знам кое е the thing в тази област. Ако и той не даде грешки - влизаш в графата бали му мамата.

http://freestone-group.com/video-card-s ... y-test.htm

ей тва май го хвалят
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Sat Jan 23, 2010 10:40 pm

Драгона добре те насочва. А стигне ли се до графата "бали му мамата" обикновено става дума за някакъв дефект на самата видео карта. Да не говорим, че има някакъв бум на проблемите с готови конфигурации. Хора постоянно се оплакват.

Температурата на картата ти е наред. Това всеоще не означава, че проблема не е в нея. Аз съм имал дефектна 7900GTX и ми отне доста време докато разбера проблема. В крайна сметка, ако тези тестове не открият проблем, носиш го в сервиза и са длъжни да ти направят диагностика и да подменят проблемния компонент. Там на място лесно могат да разберат дали е от картата. Просто ти бодват някаква друга и се проверява дали крашва с нея. Може дори да ти я заменят за някоя по-добра от старата ти, ако не могат да намерят еквивалентен заместител.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Sat Jan 23, 2010 10:42 pm

Едит - за видеото също много добра програма е Furmark. Малко е скучничка но си е ебало мамата как изпича видеокартата.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Sat Jan 23, 2010 11:55 pm

Мерси много и на двамата, главно на вашата помощ разчитах (както и на РРС, Коцето и Амикае, които предполагам ще пишат също).

Значи програмките са (утре ще ги пускам):

1. memtest86+ za RAM
2. prime95 za CPU
3. Furmark i linka na daniel za video

Ще пиша като имам резултати, дано се оправи, че е ужасна досада. Бтв като намаля резолюцията на Мас Ефект 2 (принципно цъкам на 1680х1050, защото съм с 22 инчов уайд-скрин на самсунг) и сякаш крашва по-малко....

Мерси пак!

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Sun Jan 24, 2010 12:16 am

Dude... I am Amikae! :mrgreen: Im the guy with the Liara T'Soni avatar. :D

Може да си дръпнеш Heaven бенчмарка - http://unigine.com/download/

Пусни го на максималната ти резолюция и максимални детайли. Да се врътка малко. Да видим дали при него ще има някакъв проблем.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sun Jan 24, 2010 12:34 am

Рандъм крашове - провери си захранването - би трябвало поне да ти го пише на гаранционната карта.

Другото го каза Драгъна - мемтеста е задължителен. Много често дефектират мемори блокове и когато в един прекрасен момент някоя програма реши да запише информация върху дефектирало блокче дава грешка и съответно краш.

Разбира се винаги съществува възможноста нещо от хардуера ти (бих заложил на видекарта) да е несъвместимо с дъното ти - Asrock са пословични дървета и специално там където работя ги избягваме - 80% от дефектните дъна постъпили за ремонт за Asrock или Foxconn.

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Sun Jan 24, 2010 12:35 am

Сори, помислил съм Амикае за бате Сашко! :)

Мерси пак на всички, ще тествам и ще пиша.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20295
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Sun Jan 24, 2010 11:22 pm

Абе кажете от кво може да е, или тест за хард диска, че нещо спира и тръгва единия с тва характерното им цъкане и палене. :(
:ninja:

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Mon Jan 25, 2010 12:10 am

Xellos wrote:Абе кажете от кво може да е, или тест за хард диска, че нещо спира и тръгва единия с тва характерното им цъкане и палене. :(
power plan-a на PC-to ти - дай му никога да не го изкл'ючва или поне след 3-4 часа.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1941
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Post by Martix » Mon Jan 25, 2010 12:09 pm

Имах подобен проблем,който се оправи след смяна на захранването.
Чува се някакво цъкане(предполагам, че е харда) и наа абсолютно случаен принцип ставаше едно от двете:
1. Рестарт
2. Графиката преминава в 32 цвята и компа забива. Понякога се оправя и излиза съобщението на Catalyst control Center VPU Recovery: Your graphics adapter has stopped responding to driver commands....

В сервиза казаха, че захранването било слабо, и откакто ми го смениха нямам проблеми.
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Delegat
Aes Sedai
Posts: 1583
Joined: Mon Dec 25, 2006 7:53 pm

Post by Delegat » Mon Jan 25, 2010 12:23 pm

При мен пък МЕ2 забива от време на време при зареждане на играта или quickload, никоя друга игра не ми го прави това, не знам на какво се дължи.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Mon Jan 25, 2010 12:26 pm

кофти крак?

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20295
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Mon Jan 25, 2010 12:33 pm

The Dragon wrote:
Xellos wrote:Абе кажете от кво може да е, или тест за хард диска, че нещо спира и тръгва единия с тва характерното им цъкане и палене. :(
power plan-a на PC-to ти - дай му никога да не го изкл'ючва или поне след 3-4 часа.
Тва си е по дефаулт направено, тва цъка през няколко секунди и замира всичко докато развърти и след малко пак. Вечера го правеше редовно нещо, довечера ше видя да размена кабелите на хардовете малко.
:ninja:

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Mon Jan 25, 2010 3:32 pm

Пуснах тестовете на видео-то и процесора, никакви проблеми нямаше. Остана само РАМ-а, но като гледам просто ще им го нося на мискините в Мултирама.

БТв някой да знае за моята карта (АТИ 4670) 450 вата захранване дали ще стигне и колко пари струва хубаво такова? Фортрон например? Кутията ми е малка, не голяма (не помня точно как се наричаше малката:)).

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests