Размисли на тема Аватар и тролене

Мръсните страсти – на сапун
User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed Jan 20, 2010 10:18 am

За В и аз се замислих, ама не ми се вижда толкова просто. Интересен въпрос - ако нашият беше влюбен в редник Синтия Смит, служеща на Пандора, щеше ли пак да се трогне от навитата?
За мен по-скоро липсата на нормален човек в армията му помогна да ги избива на купове после...
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Wed Jan 20, 2010 10:55 am

В армията имаше и нормални хора, а и той нямаше въобще контакт с повечето, тъй като дофторката си го прибра за лично ползване (това прозвуча цинично, абе дали Сигърни е минала менопаузата :mrgreen: )

Ениуей,

1) абс съгласен с това, че ако беше се сблъскал с Тсу Тей вместо с Нейтири, навитата си зимаха ДОСТА остро :) ако той въобще беше оживял де

2) и поддържащ цитираната от Адриана моя мисъл, че е напълно в реда на нещата заради любовта да екстерминира цялата си раса, особено когато въпросната е а бънч от блъдкрейзи грийди скъмбегс.
This is it. Ground zero.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed Jan 20, 2010 11:02 am

Бе, не е същото, Тсутей нямаше да го пусне в селото и вероятно като минимум щеше да го нарита. Става дума ако пак е опознал културата и природата, но не от човек, в който е влюбен...

За второто не съм съгласна, ама да не спорим за това.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
ifadriana
Mistborn
Posts: 1344
Joined: Tue Jul 03, 2007 7:06 pm

Post by ifadriana » Wed Jan 20, 2010 11:08 am

Работата е там, че в повечето случаи човешкото желание да опознаеш друга култура/ гледна точка/ начин на живот е мотивирано от близост с някого - просто така сме устроени.

А що се отнася до изтребването на хора от главния герой - ми той не е изтребил цялата си раса, поне във филма никъде не се казва такова нещо. Той избива военни от армия, пратена срещу тези, които е припознал за близки, като част от тях в края на филма дори си изпраща под конвой да се връщат на Земята по живо, по здраво, инклудинг шефа на корпорацията. Бтв, силно подозирам, че в Аватар 2 това ще му излезе през носа :mrgreen:
VMITW!

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed Jan 20, 2010 11:11 am

Да, Ади, само че близост не означава непременно влюбване. Той можеше да е близък с навите и без да е влюбен в тяхната мис Пандора.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
ifadriana
Mistborn
Posts: 1344
Joined: Tue Jul 03, 2007 7:06 pm

Post by ifadriana » Wed Jan 20, 2010 11:14 am

Morwen wrote:Да, Ади, само че близост не означава непременно влюбване. Той можеше да е близък с навите и без да е влюбен в тяхната мис Пандора.
Естествено. Сприятеляване също би свършило работа в реалния живот, но все пак някакво лично отношение към конкретно друго същество. Само дето влюбването върши къде-къде по-добра работа за бокс-офиса :D
VMITW!

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Jan 20, 2010 11:21 am

Въпроса е че за да се сприятелиш не е достатъчно ти да имаш желание а трябва и отсрещтната страна да го има. В случая с Аватар Нейтири прие Джейк. Джейк до това време нямаше мнение за навитата - информацията му почиваше на заповедите на полковника - гадни туземци, които ни пречат. Както знаем той с готовност пое задачата да разузнае с цел военно решение. Ако вместо с Нейтири (която да го хареса - б.т.в. сцената с медузките беше един вид деус екс макина), се беше срещнал с някой воин - щеше само да си препотвърди мнението за туземците още преди изобщо да си направи труда да ги опознае (а едва ли изобщо щеше да ги опознае ако не го бяха одобрили официално). Много е трудно, да не кажа невъзможно да опознаеш някой който не те приема от неговата страна.
Нещо друго за размисъл - навитата са воини, водят битки. Съответно голям плюс според мен за тях беше когато попитаха Джейк какъв е и той каза воин. Това според мен му издигна статуса като му даде шанс да се пробва. Навитата като една култура на бойци най-вероятно са презирали или изобщо не разбирали учените които дотогава са комуникирали с тях. Учените за тях са били някакви смахнати които им задават странни въпроси.
Last edited by RRSunknown on Wed Jan 20, 2010 11:25 am, edited 1 time in total.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed Jan 20, 2010 11:24 am

Би ли прочел, моля те, последните ми няколко поста?
В които упорито и неколкократно обяснявам, че имам предвид хипотезата при която е бил приет, но не са се влюбили?
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Jan 20, 2010 11:34 am

Има и такава вероятност разбира се но най-важното е да бил приет. Тоест дали те - навитата , дават шанс на Джейк - представителя на земята. И интересното е защо му дават шанс.

Защото виждаме и докторката която от нейната си страна ги харесва, разбира и т.н. (на тяхна страна е ) но не е приета и 1% колкото е Джейк.

Едит: Всъщост като се замисля точно в момента на налагането на респекта към Джейк Нейтири го беше отхвърлила временно и той не отиваше специално и конкретно за нея а напротив - беше минал на следващото ниво - глобалната мисъл.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed Jan 20, 2010 11:55 am

Мне, всъщност обсъждаме доколко е правилна тезата, че той го е направил само от любов и към това няма отношение защо са го приели навите. И стигаме до извода, че не е трябвало да е влюбен, а само да ги е опознал, явно.

А го приеха защото тяхната богиня изрази предпочитание към него.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Jan 20, 2010 12:02 pm

Мне, всъщност обсъждаме доколко е правилна тезата, че той го е направил само от любов и към това няма отношение защо са го приели навите. И стигаме до извода, че не е трябвало да е влюбен, а само да ги е опознал, явно.
Е това беше стартовата хипотеза-логично е да търпи развитие.
А го приеха защото тяхната богиня изрази предпочитание към него.
Това си мисля в момента - защо богинята предпочете Джейк а не другите преди него - нито е първия с Аватар, нито е първия на страната на Навитата.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed Jan 20, 2010 12:08 pm

Ако предположим, че богинята е свързана с умовете на живите същества, което доста се намеква, тя просто е усетила, че той е човек, който ще ги възприеме и ще се присъедини към тях, което може да им помогне. Беше казано, че "неговата чаша е празна", за разлика от останалите.

Бтв, това не е никакво развитие на "стартовата хипотеза" в случая просто скачаш от тема на тема, когато една теза се докаже като несъстоятелна, съжалявам.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
ifadriana
Mistborn
Posts: 1344
Joined: Tue Jul 03, 2007 7:06 pm

Post by ifadriana » Wed Jan 20, 2010 12:13 pm

RRSunknown wrote: Това си мисля в момента - защо богинята предпочете Джейк а не другите преди него - нито е първия с Аватар, нито е първия на страната на Навитата.
Защото е Нео! :lol: :lol: :lol:

Майтапа настрана, богинята го прие, защото той е главният герой на филма. Ако беше приела друг преди него, този/ тази друг щеше да е главен герой. I mean it!

Бтв, докторката също е била приемана от тях в миналото - била е направила училище, научила е езика им. Разбира се, за нас остават възможности за множество спекулации, аз лично не съм готова да зачеркна с лека ръка значението на любовната история. Ако Джейк не се беше влюбил в Нейтири и вайс върса, как би могъл да стане Нави, да има семейство, потенциално и Нави деца някой ден? Тя е дъщеря на вожд и внучка на Незнамкойситаммноговажен, той става символичен наследник на горния, именно чрез Нейтири, яхвайки страшното птери за втори път в историята им. Та да, на мен ми е забавно да си представям, че богинята го е избрала като този от хората, който може не просто да харесва Нави, а да се влюби, съчетае и създаде семейство с една от тях.
VMITW!

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Jan 20, 2010 12:20 pm

Ние стартовата вече я свършихме доколкото разбрах стигайки до извода че се обръща срещу хората защото възприема навитата като свои вследствие
1) Лична подбуда- любов - по-голяма вероятност според мен
2) По абстрактно чуство на любов към расата на навитата - по-малка вероятност според мен , като вземем предид характера и началната позиция на Джейк - войника.

Едит:
Защото е Нео! Laughing Laughing Laughing
Едно от нещата които съм се чудил в матрицата е защото точно Нео стана избрания :)
Майтапа настрана, богинята го прие, защото той е главният герой на филма. Ако беше приела друг преди него, този/ тази друг щеше да е главен герой. I mean it!
Е логично де - но можеше да има съвсем друг характер главния герой и пак да стане филма.
Бтв, докторката също е била приемана от тях в миналото - била е направила училище, научила е езика им.

Докторката беше търпяна , както се търпят досадните дечица които ти задават въпроси - отговаряш им търпеливо но няма да ги възприемеш като нещо равно на теб. Докато Джейк не просто беше приет - той беше равнопоставен на опстаналите, имаше право да дава съвети и бива слушан. Подозозирам че и докторката им е казвала много неща но не са и вярвали.
Разбира се, за нас остават възможности за множество спекулации, аз лично не съм готова да зачеркна с лека ръка значението на любовната история. Ако Джейк не се беше влюбил в Нейтири и вайс върса, как би могъл да стане Нави, да има семейство, потенциално и Нави деца някой ден? Тя е дъщеря на вожд и внучка на Незнамкойситаммноговажен, той става символичен наследник на горния, именно чрез Нейтири, яхвайки страшното птери за втори път в историята им. Та да, на мен ми е забавно да си представям, че богинята го е избрала като този от хората, който може не просто да харесва Нави, а да се влюби, съчетае и създаде семейство с една от тях.
Аз затова и казвам че на мен ми е много по-убедително че Джейк именно от любов ръководи действията си защото другия вариант - алтруизъм от високо ниво нещо не ми се връзва точно с персонажа Джейк - морския пехотинец. Лично на мен ми е много по лесно да се идентифицирам с влюбения Джейк и да му разбера поведението отколкото с Джейк алтруиста който зарязва армията (нещо много рядко срещано за военен!).
Last edited by RRSunknown on Wed Jan 20, 2010 12:31 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Wed Jan 20, 2010 12:29 pm

Съгласен съм с РРС
Джейк никога нямаше да:

а) бъде така приет, ако шефката на вожда не се беше влюбила в него
б) ратува за световната правда, ако любовта не го беше направила пич

за пореден път ще изтъкна, че хората по дифолт са жалки копеленца и любовта ги прави значително по-читави, ако и малко луди :wink:
This is it. Ground zero.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests