Top Five Joss Whedon Characters (and why) - SPOILERS

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Top Five Joss Whedon Characters (and why) - SPOILERS

Post by Roland » Mon Oct 12, 2009 8:29 am

Видях едно материалче и рекох да го пусна в някоя от Уидън-темите тук:

http://www.scifi.co.uk/blog/buffy-the-v ... character/

(по-готино е, ако така си нагласите екрана, че да не виждате следващото име, докато не прочетете текста на предното)

После обаче си викам - толкова много станахме феновете тук вече, че що пък да не си направим наша си тема?

Плс вижте формата от линка и когато имате времето, седнете и напишете по един приличен абзац за всеки от петимата ви любими герои, така, както бихте ги подредили вие :) Има само едно условие - трябва да е класация, не просто изброяване!


П.П. Никого не задължавам да ползва моя формат от по-долу, но ако ви харесва, с QUOTE можете да го копирате и да си го ползвате и вие. Вкл. с картинките - на който не му се търсят за тия герои, а иска да си сложи - да заповяда :)
Last edited by Roland on Mon Oct 12, 2009 9:28 am, edited 1 time in total.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Oct 12, 2009 9:25 am

Ето ги и моите:


5. Бъфи Съмърс (Buffy the Vampire Slayer, Angel) - Сара Мишел Гелар

Image



При все мощния хейт спрямо Бъфи, истината е, че за мен най-великият сериал на Уидън не би бил това, което е, без ТОЧНО такава главна героиня и без перфектната игра на Гелар през целия сериал. Както пишеше и в горния линк, факт е, че не винаги я харесваме, но Бъфи успява, при все могъщия съпортинг каст, пълен с нема-такива-гениални-герои, да бъде колоната, на която се опират всъщност повечето идеи на сериала. А това са си седем сезона, не е шега работа. Освен това Гелар успява да вкара в героинята си точно правилния баланс между лабилност, ранимост и Сила На Духа, за да я направи убедителна в рамките на абсурдния свят, в който живее. Плюс перфектен комедиен тайминг, квото и да си говорим. За мен Бъфи си заслужава мястото във всякаква класация на уидънови герои с положителен знак, най-малкото от уважение.





4.Уесли Уиндъм-Прайс (Buffy the Vampire Slayer, Angel) - Алексис Денисоф

Image



Тежък избор между Уесли и Корделия за титлата Персонаж с Най-голяма Еволюция, но все пак Уесли има предимството неговата да не е през половината време нагла симулация на древно божество. Мисля всички ще се съгласим, че промяната в него между Buffy и първи сезон на Angel и финала на Angel е колосална. И разбира се Денисоф е разкошен както като надут британски галфон с хомо-бастун в задника, така и като леко брадясал дегенерат, който държи жени в BDSM мазета и ги оставя да пикаят в кофи, и който е способен да простреля чиновник в коляното, защото не го кефи. За мен Уесли е шедьовърът на Уидън откъм израстване на герой във всичките му сериали.





3.Спайк (Buffy the Vampire Slayer, Angel) - Джеймс Марстърс

Image



Тук не знам има ли смисъл изобщо да пиша каквото и да е. Спайк е зомг, ебаси! Каквото и да изсловоеякулираш за този бисер на вампиризма, няма как да е достатъчно. И в случая колкото и да хвалим Уидън и другите сценаристи за култовите реплики, за мен истинският принос е на Марстърс, благодарение на който вместо S02E02, имахме още пет сезона с него в Buffy + един в Angel. Едно от най-яките неща в него е това, че не е нито само комик рилийф, нито само зъл изверг, нито само свестен пич, а постоянно комбо от двете. Умрях от кеф, когато Уидън показа среден пръст на Ейнджъл в шоудауна между двамата за чашата, когато Спайк му каза в прав текст, че ТОЙ е онзи, който се е БОРИЛ за душата си. Което води до другата разкошна концепция на Спайк - проклятието му да върши глупости заради жени, което е ТОЛКОВА очарователно при такъв мачо-типаж! ^_^ Освен това сумарно сигурно повече от половината гениални лафове в тия два сериала идват от него, а излъчването на "ВЕЧЕ съм те опрашил, нищо, че току що ни се срещнаха погледите" е нещо, за което дълбоко завиждам. Жалко, че човек се ражда с него. Плюс перфектно изигран британски акцент. Плюс Вогонска поезия! ЗОМГ ВЕЛИК Е! ОБОЖАВАМ ГО!!!





2.Уинифред "Фред" Бъркъл (Angel) - Ейми Акър

Image



Тук имаше лека драма дали да сложа Фред, или Уилоу, но колкото и да обичам по един силно гушкав начин Алисън Ханигън, фактът е, че за мен Ейми Акър е много по-добрата актриса, а Фред - доста по-дълбокият от двата образа, дори само защото се намира в доста по-мрачния сериал. За мен обаче освен страхотните изблици на жестокост, гръбначност и твърдост, които така ярко контрастират с принципната миличковост на Фред, най-впечатляваща беше трансформацията в Илирия. И не заради жестоката драма със смъртта й (която е великолепна), нито защото Илирия е ултра пленително творение на сценарния гений (тя е, но не е в това въпросът), а защото съумя за точно два епизода да ме накара да изключа - буквално да изключа! - че двете героини ги играе една и съща актриса. Епизодът към края на пети сезон, когато Илирия залъгва родителите на Фред, ми подейства като някакъв чудовищен шок, сериозно. Така или иначе никога не съм страдал повече за художествен образ, нито съм изпитвал толкова силна привързаност, колкото към Фред. Соу...






1.Малкълм "Мал" Рейнълдс (Firefly, Serenity) - Нейтън Филиън

Image



Много е трудно да се сложи "любим" персонаж, когато ВСИЧКИ са толкова добри. И все пак Мал печели с един простичък факт - той е най-богатият и сложен образ, който Уидън някога е измислял. Всички други наистина силно развити негови герои стават такива с времето, израстват, променят се. Но Малкълм Рейнълдс е вече оформена личност и ние го виждаме директно такъв, какъвто е, при това от години. А той е един от най-сложните и многопластови герои в телевизията изобщо, поне за мен. Състрадателен и човеколюбив в един момент, себичен мизантроп в следващия, смъртно сериозен и безхуморно смъртоносен сега и гууфи кретенеещ в следващия миг. И всички тези черти СА един и същ човек и ти ВЯРВАШ в този човек. Бях чел разни есета по въпроса за това колко сложен образ е Мал и останах поразен от дълбочината, до която може да достигне човек, ако го анализира. Трудно ми е да повярвам, че Уидън наистина го е мислил толкова богат като образ, но в крайна сметка якото на изкуството е, че еволюира извън контрола на създателя си. Същевременно имаме Нейтън Филиън - един от най-яките дедпан комици, които съм виждал, с няма такъв тайминг и такъв спектър на излъчвания, на които е способен. A match made in heaven. И най-страхотният герой, който Уидън някога е създавал.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Mon Oct 12, 2009 5:36 pm

Чак пък и стики тема...Дай да си направим и Уидън подфорум като сме почнали. :P

Не съм догледал Firefly още, но вероятността някой от тамошните герои да се намърда в класацията клони към минус безкрайност към настоящия момент, so here goes. Вместо картинки ще слагам цитати, защото не ми се търсят картинки. :)



5. Тара
WILLOW: Horses, like big ... tall ... teeth that can take your arm off horses?
TARA: Well, sure. I learned to ride when I was a kid. It's fun. (Smiling) And, by the way, most horses don't like arm very much.
Веднага признавам, че обективно погледнато ролята на Тара в сериала е някъде към 97% plot device за развитието на Уилоу. От друга страна тя е единственият персонаж, който не е тотален олигофрен в шести сезон,с също така мачка в мюзикъла. А и аз обичам герои, които са "nice but kind of boring", може би като реакция срещу факта, че подобни типажи са силно недолюбвани и/или второстепенни герои в общия случай.

4. Зандър
Giles: Cordelia has a point. Now, i-i-if Buffy and Angel were, were... harmed, then we don't stand to fare much better.

Xander: Yeah? Well, those of us who were born with feelings are gonna do something about this.
Може би "най-реалният" герой в целия Буфивърс. Без никакви суперсили, склонен към гневни изблици и яростни словесни разправии с приятелите си, но въпреки това абсолютно ключов герой през първите три сезона и колкото и да го вкарват в миманса по-нататък напук на всичко продължава да подкрепя Бъфи и Уилоу до самия край, колкото и да се дънят те. Ако бях склонен да приема изцяло шести и седми сезон в личния си канон, Зандър щеше да е пред Джайлс и Уилоу.

3. Джайлс
Angelus: You know, I can stop the pain. You've been very brave... (puts his hand on Giles' shoulder) but it's over. (walks behind him) You've given enough. (leans down to Giles' ear) Now let me make it stop.

Giles: (panting and shaking with pain) Please!

Angelus: (kneels to face him) Just tell me what I need to know.

Giles: (weakly) In order... to be worthy...

Angelus: (whispers) Yeah?

Giles: (weakly) You must perform the ritual... in a tutu.

Angelus glares at him. Giles doesn't back down.

Giles: Pillock!
Перфектният ментор. Най-добре изиграният персонаж в сериала. Горяща бейзболна бухалка. Страхотен усет към сарказма. Шести и седми сезон ли? Never happened.

2. Уесли
Lilah chucking: "I'm starting to like you, Wes. Don't go making more of this than it is. I'm not one of the doe-y eyed girls of Angel Investigations. - Don't be thinking about me when I'm gone."

Wes: "I wasn't thinking about you when you were here."
Няма такова развитие, бате. Колкото и да се променя, до самия край Уес си запазва доста от ключовите недостатъци (контрастирайте със Saint Cordy от трети сезон), но въпреки това има чудовищно израстване и страхотоно обаяние. А и фетиш към пушкала, все пак! Единственият наистина изпипан redemption arc e неговият.

1. Уилоу
Willow: Okay, but do they really stick out?

Xander: What?

Willow: Sore thumbs. Do they stick out? I mean, have you ever seen a thumb and gone, 'Wow! That baby is sore!'

Xander: You have too many thoughts.
Покрай гледането на аниме съм свикнал много лесно да намразвам всякакви индивиди от женски пол с cute маниери, смятани от всички останали герои за най-великото нещо от откриването на топлата вода насам. Но с Уилоу от самото начало "налапах въдичката" и си останах фен до края, макар и в доста намалена степен. До момента, в който неврозите й достигат фарсови пропорции, те чудесно балансират чара й и гениалността й,.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Mon Oct 12, 2009 5:42 pm

Аз съм най-близо до класацията на Симеон с уточнението, че Уилоу ми е на трето място, Спайк е четвърти, а Уесли - пети. Бъфито ми е някъде към дъното (основно заради нивото на актьорска игра), а преди нея са ми немалка част от персонажите от Бъфи/Ейнджъл и целият каст на Файърфлай.
Last edited by passer-by on Mon Oct 12, 2009 5:51 pm, edited 1 time in total.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Oct 12, 2009 5:44 pm

Не се заричай за Firefly, Мат. И как точно успяваш хем да изключиш 6 и 7 сезон от личния си канон, хем да се кефиш най-много на Уилоу, дето е най-яка баш в тях? :P

Ицо, не се измъквай, ами седни и понапиши ;) По-яко е като е обяснено. И зомг, слагайте повече разстояние между имената, някои обичаме изненадите :р
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Mon Oct 12, 2009 5:46 pm

Ти и Мат дадохте нелоши обяснения, а и аз писах немалко в съответните две теми. :wink:

Ако човек е гледал сериалите, ще ме разбере. Ако не ги е - с обяснения не става. Трябва да се гледат.

Съгласен за Уилоу. Колкото и да ми се драйфа от шести и седми сезон, финалната трилогия на шести ми е най-любимото нещо в "Бъфи" по ред причини (които описах като я коментирах в темата), и то при напрегната конкуренция с бая други епизоди. Уилоу в тройното комбо Нормална/Вамп/Дарк радва мощно. Почти се чудя как Фред я задмина в класацията ми. Може би защото "Ейнджъл" повече ме радва и ми въздейства цялостно, та може и това да е повлияло донякъде колко ме докосна Уинифред. :cry: :cry: :cry:
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Oct 12, 2009 5:55 pm

Защото на Уилоу основните проблеми са символични, докато тези на Фред - реалистични. Фред просто е по-дълбокият персонаж, плюс по-добре изиграния.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Mon Oct 12, 2009 5:58 pm

Roland wrote:Защото на Уилоу основните проблеми са символични, докато тези на Фред - реалистични. Фред просто е по-дълбокият персонаж, плюс по-добре изиграния.
Аааа, не, не почвай пак ОНЯ спор за символични/реалистични проблеми на персонажите в "Бъфи", много те моля! :lol:
Знаеш ми мнението. :wink:

За актьорската игра и дълбочината на персонажите не споря. Точно затова и "Ейнджъл" ме изкефи повече като обща постановка, не че загърбвам "Бъфи".
Last edited by passer-by on Mon Oct 12, 2009 6:00 pm, edited 1 time in total.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Mon Oct 12, 2009 5:58 pm

Roland wrote:Защото на Уилоу основните проблеми са символични, докато тези на Фред - реалистични. Фред просто е по-дълбокият персонаж, плюс по-добре изиграния.
Ъ, какви по-точно са проблемите на Фред? Това, че всички около нея се счупиха да я обожествеват едва ли не? Аз и на двете съм фен, не ме разбирай погрешно, само че ми е любопитно как стигна до това заключение.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Oct 12, 2009 5:59 pm

Не почвам никакви спорове, това е факт. На Уилоу проблемите са свързани със зависимост от МАГИЯ, за бога! Фред е изправена пред знанието за собствената си смърт и ПРЕЖИВЯВАНЕТО й. Тя бива унищожена като личност, изтрита изцяло, и това НЕ СЕ оправя, за разлика от драмите на Уилоу, които имат щастлив край. Това прави образа й просто по-въздействащ. Не го казвам щото не харесвам Уилоу, ако класацията беше топ 6, тя щеше да е вътре :)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Mon Oct 12, 2009 6:01 pm

Затова и казах това за "Ейнджъл" в едита си по-горе. :wink:

Финалите на двата сериала подкрепят допълнително тази теза, ама си казах как ми подейства този на "Ейнджъл" пак в съответната тема.

А за въздействието на даден проблем върху даден персонаж спорихме вече напоително, знаеш ми мнението, та няма да го повтарям и тук. :) Който иска - да чете темата, за предпочитане след гледане на "Бъфи" специално по тоя въпрос.
Last edited by passer-by on Mon Oct 12, 2009 6:03 pm, edited 1 time in total.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Mon Oct 12, 2009 6:02 pm

Аз мислех, че говориш за проблеми в характера, не затова кой са го убили и кой е останал жив, защото е някак нормално убитият да бъде смятан за по-прецакан от съдбата... :)
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Oct 12, 2009 6:04 pm

Е, Фред и като характер минава през бая повече неща от Уилоу, просто е поставена в доста по-екстремни ситуации. Но в крайна сметка аз в случая сравнявам образите цялостно - в процеса на целите сериали, на развитието - както на персонажа, така и на историята с него. И не говоря за по-прецакан от съдбата, а за по-силен драматичен импакт и съответно - повече дълбочина в образа.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Mon Oct 12, 2009 6:07 pm

Е, то по тая логика Бъфи трябва да е на първо място с огромна преднина, защото й се случи всичкия възможен шит на света. :wink:
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Mon Oct 12, 2009 6:09 pm

Яка тема :) Но аз още не съм гледал Ейнджъл, така че ще се включа по-нататък.
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests