The Sci-Fi Newbie Friendly Guide

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Fri Oct 02, 2009 11:25 pm

@ Рол - Е нали за прохождащи говорим. :)
Да, Азимов и на мен ми е сух - другаде съм казвал, че на моменти имам чувството, че книгите му се пишат от някой от любимите му позитронни роботи. :lol:

Обаче. Човекът има чудесни идеи и ги поднася достъпно. Определено си струва.

Иначе казано - Азимов пише с главата си, а Уайт, Саймък, Уиндъм и Шекли със сърцето си. И всичките си струват.

А за поредицата на Лоис Макмастър Бюджолд за Майлс Воркосиган и аз се срамувам, че не се сетих.

Саймък и Азимов ги споменахте с конкретни заглавия, разказите на Шекли са задължителни в каквото и да е издание, но да спомена и нещо от Джон Уиндъм: Чоки, Денят на трифидите и Какавидите. Джеймс Уайт с трите излезли на български части на "Галактическа болница" го споменах в първия си пост.

От Азимов още Цикълът на Роботите (по ред) - "Стоманените пещери", "Голото слънце", "Роботите на зората", "Роботите и империята". В един момент ги навързва с Цикъла на Фондацията. :wink:
За по-нататък "Краят на вечността" и "Самите богове".

От Хайнлайн за начинаещи само "Звездният звяр" и "Уолдо/Корпорация Магия".
Last edited by passer-by on Fri Oct 02, 2009 11:29 pm, edited 2 times in total.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6266
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Fri Oct 02, 2009 11:28 pm

За мен Азимов винаги е бил изключително лесно четивен автор, просто има дарба първо да измисля увлекателни сюжети и второ да представя научните идеи по най-разбираем начин (неслучайно е написал стотици научнопопулярни книги). Това го прави перфектен за начинаещи.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Oct 02, 2009 11:34 pm

Ъъ, и Хегемонията, и Културата са много по-мащабни от вселената на Азимов. Това, че ще мааш големи цифри в света си, не го прави мащабен. Мащабен го правят подробностите и разнообразието, а мен вселената на Азимов винаги ме е оставяла с усещането за десетина планети. Не казвам, че е бедна, но определено има много по-богати. В крайна сметка хората са имали десетилетия да задобрят в описването на космически общества :)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Mindcrime
Arcanist
Posts: 827
Joined: Sat Mar 29, 2008 5:31 pm
Location: Shadow Earth

Post by Mindcrime » Fri Oct 02, 2009 11:49 pm

Те за тва на пионерите не можеш да им успорваш по default :) .

Иначе, донякъде(субективно естествено) си прав с примера.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Oct 02, 2009 11:54 pm

Можеш, ако станат неактуални :)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
beliefcontrol
Paragon
Posts: 532
Joined: Sat Jan 20, 2007 2:53 pm

Post by beliefcontrol » Sat Oct 03, 2009 12:34 am

passer-by wrote:Ами аз не се сещам за недостъпен роман (или разказ) на Азимов, Шекли, Саймък или Уиндъм.
Чел ли си "Проектът" (Project Pope) на Саймък?
Преди 10-15 години бях абсолютен фен на автора и събирах де що беше излязло на български. Е точно с тая книга такъв зор видях, че я добутах до края само от инат.
Може и да съм бил малък за социалните и религиозни идеи в нея. Силно вероятно е сега да ме впечатли достатъчно, но определено не смятам, че е подходяща за начинаещи читатели.
Disillusion is common place.
Confusion, our fatal flaw.
Retribution, our sacred god.
Conclusion: There is no law.

User avatar
Lazy
E'lir
Posts: 185
Joined: Sat Apr 24, 2004 10:27 am
Contact:

Post by Lazy » Sat Oct 03, 2009 2:18 am

За начинаещи (особено ако са в ранна юношеска възраст, когато е най-подходящият момент да се започне) препоръчвам:

Хайнлайн: Citizen of the Galaxy, Red Planet, Starman Jones, Tunnel in the Sky, The Rolling Stones, Space Cadet - всичките прекрасни, създадени специално за да зарибяват деца и юноши и да ги учат на този тип мислене.
Може и Сираци на вселената - аз го четох в една доста ранна възраст и ми се отрази много добре.

Азимов: романите за Лъки Стар (може и Краят на вечността и роботските разкази и романи - също от личен опит знам, че е добре).

Саймък - най-добрите му романи - Градът, Резерватът на таласъмите (Гробищен свят също беше една от първите ми книги и ме зариби както никоя друга).

Може по нещо от Стругацки и Лем за разнообразие, но трябва да се внимава какво - не всичко е походящо за по-млади читатели.

За фентъзи мога да кажа пак от личен опит, че Билбо в ранна възраст е едно доста добро начало, но при фентъзито в наши дни - възможности колкото щеш. :)

RAT400
Sorcerer
Posts: 383
Joined: Tue Jan 06, 2009 11:55 pm

Post by RAT400 » Sat Oct 03, 2009 12:00 pm

Dante wrote:Фондация не мисля да започвам, защото ме плашат размерите( и парите), а чух, че била много суха. Не знам дали е вярно.
Ужасяващо суха е. Не значи, че е лоша, обаче олицетворява всички дефиниции на "суха", за които се сещам. Прилича повече на пътеводител, отколкото на книга, с едни дълги научни обяснения и едни никакви герои... Ако ти харесват такива неща, давай.

А защо, докато говорихте за прохождащи във фентъзито, никой не спомена Хари Потър?

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6468
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Sat Oct 03, 2009 4:00 pm

Честно казано, учудвам се, че не видях никъде "Юрски парк" и "Изгубеният свят" на Крайтън. Първата я прочетох за първи път на осем и, хм, доста ме запали по всякакви динозавърски тематики за доста години напред. А филмът не ми хареса грам. Иначе, "Дюн", естествено, "Резерватът на таласъмите" също, "Аз, роботът" и "Луните на Юпитер". А ако си на възраст между 10 и 15 години и си падаш по приключенските романи, "Изгубеният свят" на Артър Конан Дойл е направо перфектно четиво. Съвсем сериозно бих препоръчал и "Тигър! Тигър!" на Алфред Бестър, което е един много приятен фантастичен екшън.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6266
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Sat Oct 03, 2009 4:53 pm

Тигър! Тигър! е доста повече от просто екшън, съвсем наскоро я четох (на английски е по-известна като The Stars my Destination, но не е виновен преводача, Tiger!Tiger! e просто другото заглавие, под което е известна). Чудесен стил и сериозно внимание, обърнато на начина, по който говорят героите (отрепките говорят по един начин, образованият елит по съвсем друг), засягат се сериозни етично-въпроси, а има и голямо количество от тъй ценното за жанра sense of wonder. Всичко това на фона на безспирен екшън и обрати, което си е впечатляващо.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sat Oct 03, 2009 10:13 pm

RAT400 wrote:А защо, докато говорихте за прохождащи във фентъзито, никой не спомена Хари Потър?
Защото говорим за прохождащи във фантастиката. Виж заглавието на темата.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

RAT400
Sorcerer
Posts: 383
Joined: Tue Jan 06, 2009 11:55 pm

Post by RAT400 » Sat Oct 03, 2009 11:25 pm

че аз затова едно "докато" сложих... щото имаше един пост за прохождащи във фентъзито и два за Белгариадата.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sat Oct 03, 2009 11:28 pm

Добре де, отворете си отделна тема за фентъзито, колко му е. :)
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Sun Oct 04, 2009 12:25 am

Я препоръчайте книги на Стругацки. Намерих една доста готина антикварна книжарница, където е ПЪЛНО със запазени "Галактика" и стари фантастики. Забелязох много на Стругацки за по 5-6-7 лева. Човекът ме познава и каза, че ще ми направи големи отстъпки, та мисля скоро да му направя стабилен оборот. :D
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Oct 04, 2009 12:27 am

Хората ужасно се кефят на Трудно е да бъдеш бог, но мен тя не ме грабна особено. Всички много им се радват и на Понеделник започва в събота, но нея не съм я чел. Имай предвид, че тия двете са в едно издание, ако става дума за антикварното - едно бяло, на което пише само заглавието на първата.

За мен най-великата им книга си остава Пикник край пътя. Ужасно силно нещо.
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 1 guest