Six Feet Under

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
kalendarа_ska4a
Misting
Posts: 338
Joined: Mon May 30, 2011 6:26 pm

Post by kalendarа_ska4a » Wed Oct 19, 2011 11:56 pm

http://www.tv.com/shows/six-feet-under/ ... og-341973/

Yep... Just, yep....

Тия, които са го гледали, знаят. Тва е.

kalendarа_ska4a
Misting
Posts: 338
Joined: Mon May 30, 2011 6:26 pm

Post by kalendarа_ska4a » Sun Nov 20, 2011 12:53 pm

Spoiler: show
Абе, замислих се, че в SFU нон-стоп пушеха канабис без да има някакво обяснение за това (освен при Бренда). Само на мен ли ми изглежда странно, че тревата е в пъти повече отколкото алкохола да кажем, или просто имам изкривен поглед (background, cultural issues, etc.)?

Обръщам се към хората, които са гледали и 5те сезона (то иначе не се набива чак толкова много)

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sat May 12, 2012 9:36 pm

Изгледах първия сезон и съм отвян от кеф.

Адски точни ситуации, адски точни разговори и адски точен завършек за всички персонажи на тоя етап, плюс благ сюрреализъм и готина черна комедия.

Е, за американци и въобще западняци сигурно е като откровение свише - на мен ми беше по-скоро "ами да, така си е, какво толкова?", но кефът ми идва от това, че гледането на епизодите е като разговор с човек или хора, с които сме на една вълна за някои неща от живота и смъртта. Да, всички умираме някой ден, не е трагедия да го осъзнаем и за себе си, и за близките си. Това не пречи да се радваме на живота, всъщност дори е още една причина да го правим, както осъзна Нейт накрая.

Засега най ме радват като персонажи и развитие Бренда, Клеър и мама Рут, в този ред.
Дейвид изпада в интересни ситуации, но ми е повече като средство те да се обсъдят, и то много точно и човешки, но по-скоро като техен носител (като гледна точка на персонаж в Песента на Мартин донякъде). Иначе и за него се радвам на израстването му.
Нейт пък ми е малко безразличен засега, но завършекът на сезона може би ще го направи по-интересен нататък, ще видя.

А, да, Лорън Амброуз (Клеър) и Майкъл С. Хол (Дейвид) се справят доста добре с пеенето и танците. :shock: :yay:


Като история отсега мога да кажа, че тоя сериал оглавява класацията ми, защото нещата, които обсъжда, и начинът, по който го прави, много повече ми пасват, иначе The Wire продължава да води откъм уникалната гама актьори и персонажи на всички нива.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Sat May 12, 2012 10:58 pm

Дотук добре. :)
Сега ще е чудесно, ако можеш да стигнеш до последния епизод на пети сезон, без да се размрънкаш как трети и четвърти се скапвали. :)

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Sat May 12, 2012 11:03 pm

Аз тва въпросното скапване никога не съм успявал да го видя. Колкото и драма и сапун да има, всичко е оправдано и на място в цялостното развитие на историята и героите. И двете ми гледания на сериала ме изкефиха невероятно много, от-до.

Споделям напълно с Ицо усещането, че сериалът не може да се сравнява с The Wire (и Sopranos) като цялостно изпълнение, но темите, които засяга, са ми някак много по-близки и по тази причина може би все още ми е малко по-любим от всички останали.
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sat May 12, 2012 11:07 pm

Silver wrote:Дотук добре. :)
Сега ще е чудесно, ако можеш да стигнеш до последния епизод на пети сезон, без да се размрънкаш как трети и четвърти се скапвали. :)
Ами както вече се спомена на предишната страница:
Random wrote:Предполагам, че е въпрос до характер и лични разбирания колко ще му хареса на човек сериалът. Като се махнат настрана очевидното много високо качество на заснемането и актьорската игра, вече зависи колкото ще ти влязат под кожата героите. Да, повечето от тях наистина не бих ги нарекъл много симпатични, но за сметка на това (поне за мен) са наистина сред най-добре пресъздадените изобщо.
А на мен освен това са ми и симпатични персонажите (поне на ниво първи сезон, де, да видим какво ще ги правят в следващите). Определено ми влизат под кожата. Впрочем в бонусите към първи сезон актьорите коментират сериала и няколко от тях казват, че им допада колко честно подхожда към някои житейски тематики. "Честен" е точно казано.


П.П. Николай е един от второстепенните персонажи, които зверски ме кефят с по-източния поглед върху хората, много добри реплики му пишат (помня с умиление актьора-ирландец още като злодея в "Червена топлина" с бате Арни), та нямам търпение да стигна до епизодите с руската мафия. :mrgreen:
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Sat May 12, 2012 11:12 pm

Да, това за мен са най-истинските и пълнокръвни герои, които съм гледал на екран, с все всичките им странности и личностни дефекти. На мен също са ми доста симпатични и някак близки повечето, което е и основният фактор да го възприемам толкова емоционално тоя сериал. The Wire, да речем, е велик във всички отношения, но нито в един момент не е успявал да ми изкара въздуха по начина, по който СФУ го е правил.
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Mon May 14, 2012 9:02 am

На точно обратното мнение с последното изречение от поста на рандъм съм. Жицата ме е отвявяла по начина, по който СФУ не успя, но пък от друга страна за мен сравнението не е много смислено.

Та да пиша и аз за сериала, да не решите, че съм пропуснал нещо на ХБО - съвсем накратко: ужасно силни първи два сезона, от трети натам изнасилената драма ми дойде прекалено в много, като цяло единственото, кеото ми хареса в последняи сезон беше прочутата финала сцена. Фактът, че изгледах първите сезони за по уикенд, а пети ми отне няколко месеца, говори сам за себе си.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Tue May 15, 2012 5:30 pm

2.06

We had kind of a family dinner. :lol:

Сериалът ми е в решително възходяща градация. Image
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Fri May 18, 2012 4:05 pm

2.12
Image Image Image

Това спокойно можеше да е финалът на сезона, а е само предпоследен епизод.
Така и не виждам повод за оплакване или недоволство до момента - и бебетата, и руските мафии, и Лиса, и брейн демиджите и каквото друго беше там, според мен са поднесени съвсем правдоподобно и с мярка. Има ги и тия неща в живота и не виждам защо да се крият.
Не казвам, че показаните реакции и поведения - на всички персонажи - са единствено възможните, но определено са едни от възможните и са доста кадърно и аргументирано поднесени според мен.

А, и не смятам, че "гейтаците остро са преобладаващото население в града" - не съм засичал минути, но ми се струва, че се отделя повече време на хетеровръзките на Нейт, Бренда, Клеър и мама Рут, отколкото на хомовръзките на Дейвид и опитите му за семеен живот. В живота ги има и едните, и другите, а тук са показани с равностоен подход - просто, както отбеляза Симеон в една друга тема, повече сме свикнали да виждаме едните, отколкото другите.

Много се изкефих как завършват сезонните сюжетни линии на отделните персонажи, а кратката сцена как Федерико е намерил призванието си беше много премерена, без нищо излишно - едно изражение и една размяна на погледи, без думи. Евала.

Тоя сериал ме изненадва доста приятно, защото очаквах да е мрачен и сдухващ, а той всъщност е жизнеутвърждаващ, ама по правилния начин - не захаросано-лицемерно-оптимистично като за деца или възрастни, които не искат да погледнат живота в очите, а болезнено откровено, каквато е понякога истината.
Всеки персонаж си има някакви кусури и проблеми, и то добре показани, всеки е по някакъв начин пострадал от живота или повлиян/объркан от средата, в която е израснал, и това е една от причините да са ми симпатични и да ми пука за тях и за начина, по който подхождат към житейските си неволи и се (опитват да се) борят с тях.

Случват се успехи и провали, радости и скърби, едни умират, а други се раждат, едни реагират с обич, а други със страх/агресия, има моменти на приповдигнато въодушевление и на вцепеняваща депресия - и всички те заедно образуват нещото, наречено Живот. Едно такова разнообразно нещо.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

kalendarа_ska4a
Misting
Posts: 338
Joined: Mon May 30, 2011 6:26 pm

Post by kalendarа_ska4a » Fri May 18, 2012 7:04 pm

Абе Силвър май е прав, че има лека захаросаност, която леко ни се натрапва и пречи сами да си интерпретираме поведението на героите, но общо взето кусурите са малко. :)

Точно защото е жизнеутвърждаващ, повечето хора се отказват от 3-5 сезон. Очакват някаква ултимативна резолюция на вътрешните конфликти на персонажите, каквато в реалния живот няма. SFU е колекция от красиво представени моменти от битовия живот на Фишърите, нищо повече. Добре, че не са прекалили с анализа на конфликтите, а са се стремяли максимум да предадат достоверно тяхната манифестация, защото how-to-solve-your-problem интерпретациите на сериала са от по-слабите му страни. Забиват понякога само в една посока и се ограничават с две антагонизиращи се гледни точки (Фишър VS The Others или Фишър VS Фишър), когато същността е много по-комплексна.

И да, стремят се да разпределят равномерно скрийн тайма на всички герои, дори и на второстепенните. Единственото изключение е един епизод в четвърти сезон, което го считам за плюс, тъй като посоката и пейсингът на наратива са сработени с идеологията.

Какво мислиш за Питър Крауз? Така и не мога да разбера защо целият каст го хвали като някакъв бог и има такъв стрийткред, когато актьорът буквално страда от парализа на лицевите мускули и през цялото време гледа всички като бавноразвиващ се.

Бренда е от най-интересните персонажи в целия сериал за мен, но на моменти използват "пост-модернистичната й невроза" като евтин трик, с който да покажат колко е умна, при липсата на по-разнообразни ситуации за проява на предполагаемата й интелигентност.

!!!
http://www.youtube.com/watch?v=BAeqZrQr6yk

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Fri May 18, 2012 7:12 pm

Питър Крауз и мен не ме впечатлява особено, а Нейт ми е от... да кажем по-малко интересните персонажи засега.

Бренда според мен е хем преждевременно поумняла предвид детството си, хем в невроза пак заради него и заради последвалите години грижи за брат си и психиране от родителите си, не мисля, че използват неврозата й, за да покажат колко е умна, просто двете вървят заедно. :wink: (а защо пък пост-модернистична?)
И чудесно показва страха от обвързване поради неверие, че е възможно животът й да стане хубав и щастлив и същевременно се чуди как да си го осмисли и дали въобще си струва, понеже си е и нихилист.
Интелектуално е над годините си, емоционално - под. Не е необичайна комбинация.

Споменатата захаросаност не я виждам, но може би си представяме различни неща с този термин.
Last edited by passer-by on Fri May 18, 2012 7:59 pm, edited 1 time in total.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

kalendarа_ska4a
Misting
Posts: 338
Joined: Mon May 30, 2011 6:26 pm

Post by kalendarа_ska4a » Fri May 18, 2012 7:45 pm

Бренда според мен е хем преждевременно поумняла предвид детството си, хем в невроза пак заради него и заради последвалите години грижи за брат си и психиране от родителите си, не мисля, че използват неврозата й, за да покажат колко е умна, просто двете вървят заедно.
И чудесно показва страха от обвързване поради неверие, че е възможно животът й да стане хубав и щастлив и същевременно се чуди как да си го осмисли и дали въобще си струва, понеже си е нихилист.
Интелектуално е над годините си, емоционално - под. Не е необичайна комбинация.


Е, не е задължително да вървят заедно :P Но в нейния случай е така, да. Всички концепции, които си изброил, са чудесно разработени в сериала. И все пак... Ъхм, на моменти тя пуска най-малоумните неоправдани реплики при IQ от 185. Най-подходящият пример е от 3ти сезон, затова няма да го дам. И не, точно в сцената, за която говоря, не може да мине номерът "She must've felt awkward, incapacitated and out of her element". Просто си личи, че е бил сложен, защото ги е мързяло да измислят нещо по-смислено. Но наистина трябва да се изгледат и петте сезона, за да си изградиш пълен образ, особено пък за Бренда :) Тя ми е любима, не я нападам безцелно.
Споменатата захаросаност не я виждам, но може би си представяме различни неща с този термин.
Става дума за една леко натрапчива мелодрама, която лично на мен ми харесва, защото е направена добре. Тук зависи от светоусещането на зрителя. Актьорите направо греят с една емоционално-нажежена аура, която понякога те изцежда и натоварва. Емоционалните ми възприятия са все още изострени часове след като съм гледал епизод на SFU. Което за мен е супер :P Но по принцип колкото по-малко ти се дава наготово в изкуството, толкова по-качествено е за мен, тъй като не те ограничава в разшифроването му.

Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Sat May 19, 2012 1:23 pm

Питър Крауз и мен не ме впечатлява особено, а Нейт ми е от... да кажем по-малко интересните персонажи засега.
Хубаво, ама дано ти стане по-интересн натам, защото SFU е сериал за него на практика. :)

Това ми беше сефтето с HBO, така че е нормално да не съм обръщал чак толкова голямо внимание на проблемите. Сега сигурно бих cringe-вал доста често, обаче все още второстепенните персонажи (Маргарет, Били, Оливие, Артър, Анджела...) си остават абсолютен култ.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sat May 19, 2012 8:15 pm

Не знам дали е сериал специално за Нейт (това Алън Бол ли го е казал или е твой прочит?), но аз го приемам като сериал за всичко и всички показани - поне до средата на трети сезон, де, ще видя как се развива по-нататък. :)

Стигнах до 3.05 и все така ме радва. Началото на сезона беше доста идейно с
Spoiler: show
Шрьодингеровата котка и пътуването из различни вселени, а и във времето май - някои сцени Нейт ги преживя след това дословно.
Признавам, че не разбрах това за
Spoiler: show
the Eigenvalues in bloom
някой би ли пояснил?

Вече и Нейт ми стана интересен в този сезон. :wink:

Оливие псува на много правилен френски. Image

Кати Бейтс доста радва. :thumbsup: Сцената с връзването на леглото ми напомни малко "Мизъри". Image
Last edited by passer-by on Sun May 20, 2012 2:57 am, edited 2 times in total.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 22 guests