Професионалният спорт - за и против

За най-важните акценти в кърлинга и турнирите по спортно оригване!

Moderator: Moridin

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Thu Jul 23, 2009 4:09 pm

И лошото на зобта е ? Все пак всеки е свободен да си прави каквото иска с тялото. А и като цяло ако се взима правилно и под лекарски контрол е относително безопасно.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Jul 23, 2009 4:10 pm

Я кажете кои са тия спортове, в които първенците не зобят? (между другото, много ми харесва глаголът) В атлетиката, плуването, колоезденето са едни от най-фрапантните примери (и други има), но общо-взето за който и спорт да се сетя, професионалистите и все зобят нещо.
Гиб, така зададен, въпросът ти предполага, че първенците във всички спортове зобят, т.е. поглъщат забранени и вредни субстанции с цел подобряване на спортните постижения, но всички си мълчат, понеже парите са твърде много. Нали така трябва да го разбирам? И разбирайки го така, не мога да не се изкуша да попитам - така изразената позиция не е ли малко крайна, като за човек (теб), който все пак не е в кухнята на тия неща. Аз също не съм, но съм бил около хора, които са били и продължават да са.

А тези фрапантни примери, за които говориш, можеш ли да ги дадеш? Конкретно, не просто "ми вижте го какво е говедо тоя, естествено, че зоба!"

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Jul 23, 2009 4:12 pm

Самоконсумиращо се? Кажи го на 2-та милиарда футболни фена по света. Да, толкова са. На практика всичко "професионално", което е предназначено да достига до много хора (музика/кино/популярна литература/телевизия) произвежда реклама. Самият спорт като спорт обаче няма никакво отношение към това. Аз се сещам за много спортни агитки и тяхната представа за забавление и в ума ми се пораждат единствено приятни неща. Сещам се и за много, чиято представа за забавление е да чупят седалки и да се бият по улиците, но това са единици в сравнение с общата маса.
Емо, наистина не знам как изчисли, че футболните фенове са 2 милиарда. Това сигурно включва всички, които някога в живота си са ходили на мач.

Иначе - съжалявам, но от спорта на практика няма продукт. От останалите дейности от шлосерство до правене на филми има някакъв продукт - материален или интелектуален. От спорта - не.

Що се отнася до агитките - колкото по-големи фенове са, толкова по-начесто се срещат "единиците".
Не, на практика има, при това много.
В смисъл, професионални спортисти, които си изкарват хляба с това? Има ли професионален спортист, който не се е контузвал от пренатоварване? При това обикновено по няколко пъти, защото той трябва да играе, нищо, че е още болен. Има цели спортове, в които е публична тайна, че няма как да прогресираш без стимуланти.


По останалото няма как да коментирам, доколкото реплики не могат да имат смислени дуплики.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Thu Jul 23, 2009 4:14 pm

Според мен е съвсем абсурдно държавата да дава пари да подкрепя професионалиня спорт, това го казвам от позицията на човек, който обожава да гледа някои видове спорт. Който спорт е популярен да се изхранва със спонсори, който не е - сори ама да духа супата или състезателите сами да си плащат подготовката.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Thu Jul 23, 2009 4:18 pm

Хм, да вземем по-голямата част от Латинска Америка, където футболът е религия. Да вземем по-голямата част от Европа с всичките му там Германии, Италии, Англии и пр. страни, в които футболните стадиони задължително се тъпкат до пръсване, а освен това мачовете се гледат маниашки и по телевизиите. Да сложим в кюпа Изтока с азиатските страни, в които футболът добива все по-голяма популярност. Да теглим чертата под уравнението, от което вадим САЩ и Австралия, където пък са маниаци на безйбола и оная ужасия, в която някви хора се млатят на терена в спорт, наречен футбол, а футболът е наречен сокър и въпреки това набира мош...

И така, лека по лека все се събират милиард - два фенове. Говорим за футбол все пак, не за кърлинг.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Jul 23, 2009 4:18 pm

Примери:
Еми един мой роднина е професионален футболист , доскоро беше в Левски. Та от него знам че никой там не зоби. Просто няма ползва- във всички спортове където се разчита на майсторство а не само на чиста физическа сила няма голяма полза от зобене.
А лично съм тренирал и щанги - нямаше зоб защото тренера много добре знаеше че подобни неща те прецакват за после.

Един мой приятел в момента един от първенците по непрофесионален тенис и се движи в кръгове и на професионалисите - той също казва че тенесистите по принцип не зобат а ако зобнат като Каратанчева - хващат ги веднага.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Jul 23, 2009 4:22 pm

Емо, наистина не знам как изчисли, че футболните фенове са 2 милиарда. Това сигурно включва всички, които някога в живота си са ходили на мач.
Изчисляването не е мозъчна хирургия, когато вземеш предвид броя на хората, гледали и гледащи ежегодно големите европейски и световни футболни форуми, както и резултатите от статистика от средата на 90-те, че регистрираните само футболисти в аматьорски, полуаматьорски и професионални отбори са над четвърт милиард.
Иначе - съжалявам, но от спорта на практика няма продукт. От останалите дейности от шлосерство до правене на филми има някакъв продукт - материален или интелектуален. От спорта - не.
Това, че не възприемаш спортното изпълнение само по себе си като продукт, при това ценен и притежаващ дори естетика, прави почти невъзможна комуникацията ни оттук нататък :)

Що се отнася до агитките - колкото по-големи фенове са, толкова по-начесто се срещат "единиците".
Според мен не схващаш изцяло понятието "фен". :)
В смисъл, професионални спортисти, които си изкарват хляба с това? Има ли професионален спортист, който не се е контузвал от пренатоварване? При това обикновено по няколко пъти, защото той трябва да играе, нищо, че е още болен. Има цели спортове, в които е публична тайна, че няма как да прогресираш без стимуланти.
Значи от "изнасилване на тялото по нови начини" и "пие някакви стимулатни и допинг" до "Има ли професионален спортист, който не се е контузвал от пренатоварване" разликата във формулировката, мисля, няма нужда да ти я обяснявам. Колкото до контузиите - вика им се "occupational hazards" и ги има в абсолютно всяка професия, като спортните такива далеч не са най-опасните.

Ще ми се бтв да си изясним какво има всеки от нас предвид с понятията "зоб" и "стимуланти" и "допинг".

По останалото няма как да коментирам, доколкото реплики не могат да имат смислени дуплики.
Ами може например да отговориш на въпроса ми превръщат ли се наистина 25-годишните аполоновци в 40-годишни шкембелии и смяташ ли, че не мога да дам контрапример за всеки твой пример.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Jul 23, 2009 4:31 pm

Да уточня тогава
"Зоб" - жаргонно название в спортните среди до вещества от рода на биоанаболите чрез които изкуствено бързо се натрупва мускулна маса с цел засилване на мускулните възможности да се постигне силен резултат в спортно състезание.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Thu Jul 23, 2009 4:38 pm

Trip, относно онова, което ме пита по-горе:

В случая под "зобят" имах предвид "взимат стимулиращи вещества, които в общия случай са вредни и във всички случаи не са разрешени". Така трябва да го разбираш. Естествено не твърдя, че е така във всички спортове, но казах, че ми е трудно да се сетя за спорт, в който това го няма. Не съм в кухнята на никой спорт, съдя по коментари на хора от кухнята на различни спортове, които съм чувала/чела, и от редовните вече информации по медиите за хванати с допинг спортисти.

Фрапиращите примери - преди години в колоезденето имаше невероятен скандал. Понеже беше преди години не помня много подробностите, но бяха засегнати много отбори и мащабите бяха наистина огромни. Атлетика - ами прословутия Бен Джонсън например или Марион Джоунс, въпреки че там редовно някой изгаря с допинг и е трудно да се отдели конкретен случай, но тия са от по-фрапиращите. Многото ни дисквалифицирани щангисти (два по-големи случая, за които съм чела по вестниците, сигурно има и още). Специално понеже и RRS спомена щангите - вие може не сте зобели, ама наистина ли смяташ, че ония дето ходят на международните състезания не го правят?
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Jul 23, 2009 4:41 pm

Хм, да вземем по-голямата част от Латинска Америка, където футболът е религия. Да вземем по-голямата част от Европа с всичките му там Германии, Италии, Англии и пр. страни, в които футболните стадиони задължително се тъпкат до пръсване, а освен това мачовете се гледат маниашки и по телевизиите. Да сложим в кюпа Изтока с азиатските страни, в които футболът добива все по-голяма популярност. Да теглим чертата под уравнението, от което вадим САЩ и Австралия, където пък са маниаци на безйбола и оная ужасия, в която някви хора се млатят на терена в спорт, наречен футбол, а футболът е наречен сокър и въпреки това набира мош...
И нека от тези извадим жените (които съм към половината свят), и хайде, може би всеки трети мъж, ако предположим, че две трети от мъжете са фенове, пък аз нямам такива впечатления чак...) пак нещо не излиза.
Ами може например да отговориш на въпроса ми превръщат ли се наистина 25-годишните аполоновци в 40-годишни шкембелии и смяташ ли, че не мога да дам контрапример за всеки твой пример.
Звучеше ми реторично този въпрос. Да, превръщат се. Може би не всички на 40, но повечето се превръщат. И сигурно можеш, пък аз ще ти дам контраконтрапример и докъде ще я докараме...
Значи от "изнасилване на тялото по нови начини" и "пие някакви стимулатни и допинг" до "Има ли професионален спортист, който не се е контузвал от пренатоварване" разликата във формулировката, мисля, няма нужда да ти я обяснявам. Колкото до контузиите - вика им се "occupational hazards" и ги има в абсолютно всяка професия, като спортните такива далеч не са най-опасните.
Не, контузиите и играта контузен е изнасилване на тялото, което за мен изначално противоречи на духа на спорта. Професионалните спортисти натоварват тялото до предела на възможностите му (който не е предвиден за всеки ден и го изхабява) и са задължени да го правят. В другите професии не са. И продължавам да твърдя, че е почти няма професионални спортисти, които да не прекаляват с допинг, болкоуспокояващи или друга вредна химия заради спорта.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Jul 23, 2009 4:45 pm

Зобенето в щангите (пък и в другите спортове) се прави в последния момент преди състезание с цел рязко повишаване на формата.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Thu Jul 23, 2009 4:47 pm

Бих поспорил, че дори и Морви да беше права, вината не е на професионалния спорт, а на обществото и времената.

Навремето не се е зобело.
This is it. Ground zero.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Jul 23, 2009 4:47 pm

Мда, както и висенето по сауни до припадък, пиенето на диуретици до обезводняване и денонощния глад. И се прави и в бойните изкуства.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Jul 23, 2009 4:49 pm

И нека от тези извадим жените (които съм към половината свят), и хайде, може би всеки трети мъж, ако предположим, че две трети от мъжете са фенове, пък аз нямам такива впечатления чак...) пак нещо не излиза.
Хайде, аз предлагам, да не вадим доста голяма част от жените ;)
Не, контузиите и играта контузен е изнасилване на тялото, което за мен изначално противоречи на духа на спорта. Професионалните спортисти натоварват тялото до предела на възможностите му (който не е предвиден за всеки ден и го изхабява) и са задължени да го правят. В другите професии не са.
Кой е духът на спорта според теб? Спортът е ритуализиран заместител на насилието, на боевете в арената; не джогинг в парка. Исторически факт. Контузиите не противоречат на духа на спорта, а са неизбежна част от него. Физическото състояние на един спортист не е като на ключ на лампа - "контузен/неконтузен". По-голямата част от "болките", с които играят футболистите, са всъщност резултат от натоварване, не от реална контузия, и това натоварване си има степени. Ти може да смяташ, че професионалните спортисти натоварват тялото до предела му, но това просто не е така. Тренировъчната методология в повечето спортове, особено колективните, никога не е следвала тази философия. А т.нар. "предел" спортистите го достигат по време на среща/състезание, при това в определени ключови моменти. Това важи дори за спринтьорите, които изглеждат така, все едно ще си изстрелят очите през ямките от напрежение всеки път.

В другите професии се достигат едни други предели и се възпитават едни други неприятни и вредни навици, от които зависимостта към кофеина например (стимулант бтв) е най-елементарният пример.

И продължавам да твърдя, че е почти няма професионални спортисти, които да не прекаляват с допинг, болкоуспокояващи или друга вредна химия заради спорта.
Ами ти продължаваш да твърдиш, но практиката те опровергава. "Почти няма..." е крайно твърдение, което бидейки крайно, представлява своето собствено опровержение. Поне така ми се струва на тоя етап от дискусията.

Звучеше ми реторично този въпрос. Да, превръщат се. Може би не всички на 40, но повечето се превръщат. И сигурно можеш, пък аз ще ти дам контраконтрапример и докъде ще я докараме...
Повечето? Ок, наистина не разбирам как точно преценяваш такива неща като "почти всички" и "повечето"... И мисля, че все пак аз съм по-добре запасен с примери от теб конкретно по тоя въпрос ;)

Жоро е прав за времената и нравите. Импактът на спорта като начин на мислене и традиция не е от вчера и колкото спортисти има, толкова и философии. Обобщения като това, че в по-голямата си част професионалният спорт бил нещо лошо, просто не ми звучат от тази вселена, ако трябва да съм честен.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Thu Jul 23, 2009 4:58 pm

Ами нека добавим едно "в днешно време", ако това ще те накара да го възприемеш по-сериозно. А на мен не ми отговори.

Жоро, не говорехме за това. Да, чистият спорт е хубаво нещо, всички ще се съгласим. Настоящият спорт чист ли е?
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests