Професионалният спорт - за и против

За най-важните акценти в кърлинга и турнирите по спортно оригване!

Moderator: Moridin

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Jul 23, 2009 5:00 pm

А иначе воените сякаш не се претоварват на учения, или пък тези които копаят канавки не се претоварват, или пък тези които четат за изкарат докторантура не се претоварват :).
Претоварване има във всяка една работа или хоби.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Jul 23, 2009 5:07 pm

Гиб, Бен Джонсън и Марион Джоунс са двама спринтьори в последните 25 години. И колкото и да са ни съмнителни другите и особено съвременните, нямаме доказателства, че "почти всички" зобят. Просто нямаме. Освен това случаи на злоупотреба със забранени вещества в колективните спортове пропорционално почти не съществуват. Допингът там просто не помага. И тук допълнението "в днешно време" просто не добавя нищо съществено смислено към твърдението.

Истината е, че професионалният спорт започва да се развива едва в последните сто години и в едно 70 от тях методологията и практиката в него са били въпрос на знахарство, гледане на вътрешности, древни сибирски тайни, предавани от богатир на богатир, или иначе казано - guesswork и интуиция. Шокиращо по-добрите резултати на съвременните спортисти са резултат от тренировъчна методология, която е много повече в час с реална наука и правилни подходи. И не, не говоря само за развитието на стимулиращите вещества, а за такива неща като тренировъчни режими, екипировка, качество на пистите, качество на храната и хранителните добавки (позволените и безопасните). И така нататък.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Jul 23, 2009 5:12 pm

Кой е духът на спорта според теб? Спортът е ритуализиран заместител на насилието, на боевете в арената; не джогинг в парка. Исторически факт. Контузиите не противоречат на духа на спорта, а са неизбежна част от него. Физическото състояние на един спортист не е като на ключ на лампа - "контузен/неконтузен". По-голямата част от "болките", с които играят футболистите, са всъщност резултат от натоварване, не от реална контузия. Ти може да смяташ, че професионалните спортисти натоварват тялото до предела му, но това просто не е така. Тренировъчната методология в повечето спортове, особено колективните, никога не е следвала тази философия. А т.нар. "предел" спортистите го достигат по време на среща/състезание, при това в определени ключови моменти. Това важи дори за спринтьорите, които изглеждат така, все едно ще си изстрелят очите през ямките от напрежение всеки път.
Духът на спорта е онзи здравият, който седи в здравото тяло. И всяко нещо, което го разболява, още повече трайно (защото като имаш три операции на крака, това е трайна увреждане) противоречи на духа на спорта.
В другите професии се достигат едни други предели и се възпитават едни други неприятни и вредни навици, от които зависимостта към кофеина например (стимулант бтв) е най-елементарният пример.
Само дето пиенето на кафе не е функция на професията и не предизвиква професионално усъвършенстване. Да не говорим, че досега не съм чула за човек, на който му се е пукнало сърцето на 20 години или започнал да развива несвойствени полови белези заради твърде много кафе.
Ами ти продължаваш да твърдиш, но практиката те опровергава. "Почти няма..." е крайно твърдение, което бидейки крайно, представлява своето собствено опровержение. Поне така ми се струва на тоя етап от дискусията.
Не, "няма нито един" би било крайното твърдение.
Повечето? Ок, наистина не разбирам как точно преценяваш такива неща като "почти всички" и "повечето"... И мисля, че все пак аз съм по-добре запасен с примери от теб конкретно по тоя въпрос
Е, мисля че и двамата не си пием бирата с националния по футбол и националките по щанги. Повечето преценявам по лични впечатления от хора, по интервюта, по Вуцата и Пената, ако щеш.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Thu Jul 23, 2009 5:22 pm

Moridin wrote:Бих поспорил, че дори и Морви да беше права, вината не е на професионалния спорт, а на обществото и времената.

Навремето не се е зобело.
Говориш глупости :)

http://www.orthosupersite.com/view.asp?rID=2384
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Jul 23, 2009 5:22 pm

Духът на спорта е онзи здравият, който седи в здравото тяло. И всяко нещо, което го разболява, още повече трайно (защото като имаш три операции на крака, това е трайна увреждане) противоречи на духа на спорта.
Непрестанно ми говориш за изключения, за жертви точно на occupational hazards. Този с трите операции на крака е един от петдесетте, а останалите 49 са по-здрави от 99% от човечеството. Духът на професионалният спорт от Древна Гърция насам е съревнованието и тестването на границите на тялото. За теб това може да е нездрав стремеж, но за мен такъв е и взирането по 8 часа на ден в екран и изпиването на 6 кафета и изпушването на кутия цигари с цел да произведеш 1000 думи проза от нищото. За съжаление, не стоим на една и съща почва що се отнася до релативната стойност на двете, която за мен Е съизмерима.

Само дето пиенето на кафе не е функция на професията и не предизвиква професионално усъвършенстване. Да не говорим, че досега не съм чула за човек, на който му се е пукнало сърцето на 20 години или започнал да развива несвойствени полови белези заради твърде много кафе.
Пиенето на кафе е точно функция на професията и спомага (понеже стимулантите не предизвикват, а само спомагат и всеки, имал някога нещо общо със спорт ще го потвърди) за професионални постижения (не усъвършенстване), когато трябва да завършиш проекта, по който работиш, за 3 дни, а не си стигнал доникъде. А тези футболисти, на които им се е пукнало сърцето на 20 години са още по-малко от тия с 3 операции на крака и са горе-долу толкова, колкото самоубилите се от стрес офис-работници. Всъщност са доста по-малко и от тях.

Не, "няма нито един" би било крайното твърдение.
Не, в контекста на конкретната дискусия за сфера на човешката дейност, за която, поне доколкото знам, нямаш много принципни познания "почти всички" си е доста крайно твърдение.
Е, мисля че и двамата не си пием бирата с националния по футбол и националките по щанги. Повечето преценявам по лични впечатления от хора, по интервюта, по Вуцата и Пената, ако щеш.
Но като човек, наясно с принципните положения на спорта като цяло + развитието му в годините + интересеуващ се все още доста активно от спорт, мога да съм малко по-умерен и обхватен в мненията си и да се опитам да те убедя, че е хубаво и ти да си ;)

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Jul 23, 2009 5:27 pm

The Dragon wrote:
Moridin wrote:Бих поспорил, че дори и Морви да беше права, вината не е на професионалния спорт, а на обществото и времената.

Навремето не се е зобело.
Говориш глупости :)

http://www.orthosupersite.com/view.asp?rID=2384
Каквато и да е истината за древните спортове, факт е, че културата на здравословен спорт и духовна + телесна дисциплина е произлязла точно от тях. Докато нагласата "ще обърна два пауър-шейка и ще хрупна една шепа хапове, за да стана корав" е присъща точно на съвремието ни и, както каза Жоро, е продукт на странични фактори, активни в доста преебаното ни общество.

Най-малкото тренировките в зала и "правенето на тяло" са толкова популярни, не защото пичовете вярват, че така ще живеят по-дълго и по-добре, а защото искат мацките да ги зяпат в бицепсите, плочките и напращелите мъжки цици. Което е унизително за мен като мъж, но това е друг въпрос.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Jul 23, 2009 5:31 pm

Е, мисля че и двамата не си пием бирата с националния по футбол и националките по щанги. Повечето преценявам по лични впечатления от хора, по интервюта, по Вуцата и Пената, ако щеш.
не знам дали споменах - но СЪМ си пил бирата и със национал по щанги и със футболист играещ в един отбор с национали. Така че ако искаш ми вярвай - зобането не е приоритет освен в момента точно преди състезание. Но в никакъв случай не става дума за практиките за които говориш- като системно приемане на вещества.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Thu Jul 23, 2009 5:32 pm

Емо, ако си решил да си затваряш очите за явни неща, аз не съм човекът, който ще тръгне да те разубеждава. Бен Джонсън и Марион Джоунс са първите, които ми дойдоха наум, но ти може би пропусна другата част от изречението, където казвах, че непрекъснато има хванати с допинг в леката атлетика (и други спортове)? Това според теб какво означава, че в леката атлетика е прието системно да се ползва допинг и хванатите са тия без късмет/ правилен режим на взимане на веществата или че никой там не ползва допинг, а тия хванатите са някакви случайни единици?

RRS - "ама то не е системно, а само преди състезание" - няма значение, защото пак се приемат тия вещества.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Елица
Sorcerer
Posts: 385
Joined: Wed Jul 12, 2006 12:53 pm
Location: на работа

Post by Елица » Thu Jul 23, 2009 5:34 pm

Аз пък продължавам да мисля, че работата на въпросното министерство би трябвало да се съсредоточи по-скоро върху създаването на по-добри условия за спортуване на децата, а не върху професионалния спорт, ако изобщо се налага да подкрепя професионалния спорт, да е нещо свързано с детските школи към различните видове спорт, дето май не останаха. В този смисъл донякъде съм съгласна с Mitrim
Който спорт е популярен да се изхранва със спонсори, който не е - сори ама да духа супата или състезателите сами да си плащат подготовката.
По въпроса има ли лоши страни професионалния спорт явно всички сме съгласни че отговора е да, но има големи разминавания в степента в която сме убедени че са разпространени (май засукано го казах, ама всички тук сте оправни със словото и ще ме разберете :lol: )

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Thu Jul 23, 2009 5:36 pm

Много добре го каза и моите възхищения, че пишеш по темата, докато ние се отплеснахме :)

Призовавам за сплитване отново.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Jul 23, 2009 5:43 pm

И къде точно съм казал "никой не взима допинг"? И си мислех, че говорим за спорта, не за леката атлетика, която не обхваща целия спорт в себе си, нали така?

А добавката в скоби (и други спортове) някак не ме убеждава, че "почти всички зобат", която е тезата, против която се опитвам да вадя аргументи. Нямам проблем с това да се окажа в грешка (всъщност имам, ще ми е кофти за съвременния спорт), но имам нужда от нещо повече като убеждаване.

Да не говорим, че понятието допинг мени смисъла си и включва различни неща по различно време и затова избягвам да го използвам. Има много химически вещества, за които никой не знае дали трябва да са в допинг-списъка, или не. А употребата им под надзора на специализирани лица е неизбежна и дори приемлива част от практикуването на професионални спортове. Ако не приемаме това, трябва да отречем и всички други подобрения, играли много по-сериозна роля в реалните постижения на един лекоатлет, например. Факт е, че някои от тия субстанции може да се окажат вредни за здравето, но тук аргументът се разцепва на две - допингът като вреда за здравето и допингът като нечестно преимущество. Относно първата част съм съгласен, но съм готов да приема, че развитие в сферата на спортните медикаменти и добавки ще има и че то не е задължително нещо "лошо". Относно втората част:

Най-големият фактор, влияещ на съвременните постижения в спринта, например, е взаимодействието между настилката и новите модели спортни кецове. А иначе, добавките, ще се повторя, помагат, но далеч не толкова, колкото си мислят повечето хора. За колективните спортове вече казах.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Jul 23, 2009 5:44 pm

Да, нека някой я разцепи

User avatar
Елица
Sorcerer
Posts: 385
Joined: Wed Jul 12, 2006 12:53 pm
Location: на работа

Post by Елица » Thu Jul 23, 2009 5:48 pm

Мисля че сплитването не работи от доста отдавна, дано да не бъркам, защото наистина се оформи тема, но единствения начин в момента е някой да отвори нова тема и да копне на ръка мненията на всички, или просто да продължим дискусията в нея с линк към началото и тук.
Само дето мисля че всеки би я озаглавил по различен начин :)

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Jul 23, 2009 5:52 pm

Каквато и да е истината за древните спортове, факт е, че културата на здравословен спорт и духовна + телесна дисциплина е произлязла точно от тях. Докато нагласата "ще обърна два пауър-шейка и ще хрупна една шепа хапове, за да стана корав" е присъща точно на съвремието ни и, както каза Жоро, е продукт на странични фактори, активни в доста преебаното ни общество.
При професионалният спорт е плод на това, че от успехите ти зависи живота ти. И то не просто от това да стигнеш оптималната за теб форма, а да си по-добър от всички. Все едно, че за това трябва да разтягаш мускули, за пиеш допинг или нещо друго.
В този смисъл:
Пиенето на кафе е точно функция на професията и спомага (понеже стимулантите не предизвикват, а само спомагат и всеки, имал някога нещо общо със спорт ще го потвърди) за професионални постижения (не усъвършенстване), когато трябва да завършиш проекта, по който работиш, за 3 дни, а не си стигнал доникъде. А тези футболисти, на които им се е пукнало сърцето на 20 години са още по-малко от тия с 3 операции на крака и са горе-долу толкова, колкото самоубилите се от стрес офис-работници. Всъщност са доста по-малко и от тях.
Ми проектите за три дни обикновено не са чак такова всекидневие и се свършват спокойно, ако започнеш навреме (а има и нещо наречено работно време). Въпросът е, че никой не очаква от теб, че трябва да пиеш кафе, за да завършиш проекта по-бързо от колегата си и от другата фирма. Можеш да си вършиш работата и с нормална скорост. И пак - къде е кафето, къде са стероидите примерно?
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Thu Jul 23, 2009 5:52 pm

Емо: Дадох ти пример от леката атлетика, а ти така и не намери какво да ми предложиш като контрааргумент, освен че имало два случая за 25 години (много са), нямали сме доказателства (самият брой на хванатите не ти ли говори нещо?) и сме говорели за спорта като цяло (да, но аз дадох конкретен пример, на който ти реагира неадекватно, съответно те попитах пак за този пример).

Сега стана ясно, че понятието имало различен смисъл, не всичко било допинг и взимането било неизбежно и необходимо...
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests