Професионалният спорт - за и против

За най-важните акценти в кърлинга и турнирите по спортно оригване!

Moderator: Moridin

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Jul 23, 2009 5:58 pm

Бтв, само българските атлети, които хващаха са бая повече от двама...
и то далеч не за последните 25 години.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Jul 23, 2009 6:00 pm

Ghibli wrote:Емо: Дадох ти пример от леката атлетика, а ти така и не намери какво да ми предложиш като контрааргумент, освен че имало два случая за 25 години (много са), нямали сме доказателства (самият брой на хванатите не ти ли говори нещо?) и сме говорели за спорта като цяло (да, но аз дадох конкретен пример, на който ти реагира неадекватно, съответно те попитах пак за този пример).

Сега стана ясно, че понятието имало различен смисъл, не всичко било допинг и взимането било неизбежно и необходимо...
Предложих ти като контрааргумент всичките колективни спортове и го повторих два пъти. Не го ли видя? Или искаш да ти давам конкретни примери за играчи в колективни спортове, които НЕ взимат допинг? Как да направя това? :shock: Или да ти изредя всичките начини, по които допингът не помага на колективните спортове?

А какъв всъщност е броят на хванатите, наистина? И на кое съм реагирал неадекватно? И бих ли си позволил ли си да ти казвам, че реагираш неадекватно на мои аргументи? Бих искал да не си го позволяваш и ти, ако може :)

Последното ти изречение не виждам с какво конкретно допринася към продължаването на дискусията, освен че започвам да долавям лек намек за заяждане, нещо, което, ще повторя, до момента не съм си позволил.

Ако имаш проблем с това, че принципно съм възприел по-умерена позиция, взимайки предвид по-близките си връзки с няколко спорта през годините и познавайки факторите в развитието на един спортист относително отблизо, тогава не виждам как бихме могли да продължим адекватно тази дискусия. Както казах, нямам нищо против да бъда оборен недвусмислено, но предпочитам който ще го прави, да го прави с нещо повече от демонстрация на своята собствена неумерена позиция по въпроса. Която, ако се съди по досегашните постове, е продиктувана от невзимане предвид на немалко фактори, активни в съвременния спорт, и на тяхната релативна важност един спрямо друг.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Jul 23, 2009 6:01 pm

Morwen wrote:Бтв, само българските атлети, които хващаха са бая повече от двама...
и то далеч не за последните 25 години.
Българските и въобще източните атлети са всъщност малко по-особен случай в световния спорт. Тук влиза и факторите "спортна култура" и "развитие на спорта (вкл. и финансово такова)".

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Thu Jul 23, 2009 6:11 pm

Емо, аз ти приказвам(х) за леката атлетика и искам(х) да ми отговориш за нея, ти ми приказваш за колективните спортове - не виждаш ли някакво противоречие? И искаш да ти цитирам точна цифра на хванатите с допинг, при положение че непрекъснато има информация за такива случаи? Това наричам неадекватна реакция, наред с това, че единия път ми прескочи поста. Не съм имала за цел да те обидя или да се заяждам, но няма да се извиня, защото тънките намеци по мой адрес в поста ти ме ядосаха достатъчно, че да пренебрегна добрия тон.

Миналото време го слагам, защото и аз не мисля, че има смисъл да продължавам диалога с теб.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Jul 23, 2009 6:13 pm

Още нещо - много от заловените с допинг атлети са злоупотребявали преди съответният медикамент да стане забранен. Сиреч, ползвали са правото си да добият предимство, при това законно. Но скоростта, с която разни химии биват добавени и отпадат от този списък, определено Е важен фактор в това как разглеждаме употребата на допинг в съвременния спорт.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Jul 23, 2009 6:22 pm

Не знам какви тънки намеци си видяла по свой адрес. Не бяха никак тънки. Съжалявам, но да наричаш моята реакция неадекватна, не ми е приятно и това, че за теб тази дума не цели да засегне, не значи, че не го прави. Как може да не засегне? Също така не мисля, че обиждам, като казвам, че нито ти, нито Морви имате достатъчно принципни, технически ако щеш, познания за спортовете, за които говорите и съответно не отчитате разни други фактори от значение. Греша ли?

Ето ти пример от леката атлетика - цялата бургаска лекоатлетическа школа, която включва най-добрата ни овчарска скачачка в момента, и която се ръководи от човека, тренирал мен и баща ми, не употребява забранени стимуланти. Доколкото знам. От разговори с момичето, което е с две години по-младо от мен, зная, че по младежките състезания, които е печелила наляво и надясно, също не се употребяват.

Колкото до топ-атлетиката - постиженията на най-добрата овчарска скачачка в света Исинбаева според сума ти специалисти са резултат от невероятната й техника на скачане. В нито един друг компонент в не са забелязани някакви изключителни нейни показатели.

А не ти говоря конкретно за леката атлетика, понеже създава частен случай в обсъждането на едно общо твърдение (на Морви), включващо целия спорт; съответно в оборването му си служа с примери от целия спорт. Ок? Колективните спортове са ОГРОМНА част от спорта като цяло и като такава, представляват доста добър аргумент, не смяташ ли?
Last edited by Trip on Thu Jul 23, 2009 6:23 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Елица
Sorcerer
Posts: 385
Joined: Wed Jul 12, 2006 12:53 pm
Location: на работа

Post by Елица » Thu Jul 23, 2009 6:23 pm

Аз приемам за допинг всички химии, които рано или късно вредят на здравето на човек, дали са забранени или не според мен не е от значение, ако си причиняваш вреда тя е такава независимо дали някой ти е забранил или не.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Jul 23, 2009 6:31 pm

И цигарите и кока колата и шоколада ни причиняват вреда.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Thu Jul 23, 2009 6:35 pm

Това, че допингът не помагал в колективните спортове, не е баш така. Примерно футбола - всеки, който се интересува по-сериозно, знае колко огромно значение има физическата подготовка в него и неща като по-бързо възстановяване след мачовете, особено при съвременната свръхнатоварена програма. Пи среща между два равностойни като технически и тактически качества ози, който е в по-добра физическа форма в момента, има много голямо предимство. И точно тук зобането помага много. Естествено, нещата са съвсем различни от спортове като колоездене, където издържливостта и силата са почти всичко, но определено допингът може да ти помогне много и в колективните спортове. А доколко се използва...сещам се за Тони Шумахер, националният вратар на ФРГ от 80-те, който си призна в книга, че е неедократно е вземал ефедрин и други стимуланти, а някои от колегите му са били известни с прякори като "подвижната аптека". Или за бейзбола и грандиозните скандали със стероиди в него в последните години. Просто в най-популярните колективни спортове са замесени толкова много пари, че е наивно да се смята, че никой няма да се поддаде на изкушението да спечели предимство, заобикаляйки правилата.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Thu Jul 23, 2009 7:10 pm

Оставете зоба на мира. Сега е химията след 20 години ще са киборзите след 50 директните ДНК сплайсове.

Атлетиката е шоу. И като такова си има правила - това което един спортист прави с тялото си е не по-вредно от това което прави един актьор който е решил с помощта на пластичната хирургия да е красавец.

Спортистите винаги са търсили и ще търсят начин да си подобрят постиженията - дали ще са химии, тренировки, специално оборудване или каквото им хрумне още. И ще го намират.

А дали зобта вреди на здравето - ами бате Арни е много добър пример. Все пак е на 60, не се е разкапал, не е на инвалидна количка а за да станеш Мр Олимпия 6 пъти си трябва нечовешко зобене. И невероятни тренировки.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Jul 23, 2009 7:33 pm

За мен е удивително как може хора (ок де - жени), които хал хабер си нямат от професионален спорт, ама са дейни потребители на информационна агенция ЕЖК, да спорят толкова категорично, крайно и най-вече - агресивно - с такива, които спортуват/са спортували професионално, интересуват се активно от спорт и имат близки познанства с професионални спортисти.

Също така - естествено, че за нещо толкова чудовищно мащабно като професионалния спорт, където цифрите наистина са в милиони и милиарди, да се приказва в "почти всички" е смешно и крайно. Това е все едно да кажеш "почти всички филмови актьори са милионери". Еми не са.


По въпроса - аз винаги съм недолюбвал повече или по-малко професионалния спорт, или по-скоро комерсиалната му част, щото той сам по себе си е нещо чудесно. Лошото е, че професионализмът никога не може да върви отделно от комерсиализма, когато става дума за зрелища, така че предполагам, че е неизбежно. От друга страна да бяхме цъфнали и вързали, че да се министрираме на тая тема...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Jul 23, 2009 7:37 pm

А, и бтв - това за тридневните проекти и недоспиването е Бясната Демагогия™! Айде Жоро или Пенчев да кажат дали хроничното недоспиване не е норма в тяхната професия и дали не навъртат средно по 8-10 часа пред монитор дневно. Това, че има "работно време" и че никой не те ЗАДЪЛЖАВА да изпиваш по шест кафета дневно, не променя факта, че от теб се искат резултати, за които работното време не ти стига, нито телесният капацитет. А като не те устройва, на опашката винаги чакат една сюрия безработни програмисти...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Thu Jul 23, 2009 9:02 pm

Рольо, момченце, може ли да не изпадаш до съвсем неандерталско ниво, намесвайки пола ни? Благодаря.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
thunder
Forsaken
Posts: 3376
Joined: Wed Jan 21, 2004 2:18 pm
Location: София

Post by thunder » Thu Jul 23, 2009 9:41 pm

Рол, програмирането можеш да не го намесваш :) Не навсякъде се работи така, дори напротив. И няма нищо общо с професионалният спорт.

Прави ми впечатлението, че повечето противници на професионалния спорт не се занимават и не са се занимавали активно със спорт. Факт е, че повечето от тях са жени. Съжалявам, за моето "неарденталско" мислене, но това е факт. Явно е, че тези хора не се интересуват от спорт. Сигурно се интересувате от изкуство повече, за това си имаме министерство и смятате, че е важно, нали? Приемете, че спортът е също толкова важен за други хора.

Професионалния спорт е необходим. Без него нямаше толкова мого хора да се интересуват от спорт по принцип. Дори в този форум започнахме да играем футбол защото... Имаше Европейско първенство тогава. По телевизията. И не, нямаше да играем ако нямаше и не ни интересуваше. И после спряхме след известно време - все по-малко хора и по-малко се събираха и така.

Мислите ли, че малките момченца, които допреди малко ритаха на двора пред блока щяха да са толкова много ако го нямаше професионалния спорт? Никой нямаше да знае кой е Роналдо, нито Кака, Бербатов, Петров (такива тениски носеха ;)). Брат ми знам със сигурност, че ако не беше Стоичков нямаше да рита толкова. Децата започват да се занимават с тенис, защото искат да са като Федерер. Или футбол, заради Бербатов. Или плуване, заради Фелпс. Волейбол, заради Казийски и Пламен Константинов. Аз самия започнах да играя волейбол само заради Любо Ганев и Мартин Стоев...

И всичките тези имена са започнали като малки деца, които са имали собствени кумири. Бербо се е кефил на Ван Бастен. Помня миналата година на олимпиадата наш борец взе медал и каза, че е започнал с борбата заради Вальо Йорданов.

За да имаш спортисти ти трябва и къде да спортуват. Преди да се стигне до професионалния спорт, има непрофесионален. Записва се детето да плува, има си басейн, треньор... Ама колко такива останаха... Аз тренирах в Красна Поляна, отдавна не работи басейна там. Нека се намерят субсидии за да се върне към живот това, та да могат нечии деца да ходят там, безплатно или срещу малка такса, да се плаща на треньор, а след 10-на години кой знае, може да вземе олимпийски медал...
Scalpel. Sponge. Magic Wand!

User avatar
Lubimetz13
Mistborn
Posts: 1307
Joined: Sun Feb 01, 2004 1:37 pm
Location: Sofia, BUL / Baltimore, MD

Post by Lubimetz13 » Thu Jul 23, 2009 10:13 pm

Ако тази тема действително дължи съществуването си на твърдението, че евентуалното ни Министерство на спорта е агент на злото (?!), защото всички професионални спортисти взимат допинг (?!?!?!), от което и се опасявам, то тя е пълен провал като замисъл, изпълнение и продукт на човешката цивилизация.

Двете подчинени изречения, които маркирах с препинателния си потрес по-горе, сами по себе си са абсурдни, а логическа връзка помежду им не може да бъде осъществена. Съжалявам, че трябва да го кажа, но кръстоносният поход срещу професионалния спорт не може да се базира на такива карикатурни аргументи.

Да се иска доказателство, че съществуват атлети, които не се друсат като Кейт Мос, е просто смешно. Не знам каква представа сте си създали за света, но по земята бродят адски много професионални спортисти. Ако всички те взимаха толкова забранени медикаменти, колкото предполагате, за останалите от нас просто нямаше да остане нищо.

А колкото до другото погромно обвинение - че спортистите излизали от форма, като спрат да тренират... ъъъъъъъъъъ, да? Първо, хора, които са прекарали първите двайсет години от живота си в условия, драстично различни от нормалните, често се наслаждават на възможността да надебелеят на спокойствие. Второ, някои от тях така и не спират да се хранят като спортисти, след като енергийните им нужди са спаднали. Трето, травмите на някои остават за цял живот, защото са били достатъчно тъпи да си ги причинят. Тези неща са въпрос на личен избор, които по никакъв начин не оказват влияние върху нищо освен личния живот на бившите спортисти.

Както и да е. Не мога да повярвам, че тая тема я има, честно.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests