Уф, аман...

Мръсните страсти – на сапун
Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Thu Jun 04, 2009 4:49 pm

Изчетох само отгоре-отгоре казаното от Роланд и Вивиан и намирам темата за абсурд на абсурдите.

Ролик, доколкото разбирам проблемите ти с филма са (поправи ме ако греша или ако съм пропуснал нещо):
1) че на финала се отменя система, която работи;
2) че потенциалните убийци не получават пропорционално наказание.

Тъй като второто е по-смешно, ще започна с него: това ми напомня на добрите стари времена от gw, как някой (май Демандред :lol:) се оплакваше от емоционалната кулминация на LOTR2, защото, за бога, ама как тези коне ще препускат по наклон, който е почти 90 градуса без да се претрепят. Знаеш ли, че ако почнеш с тая педантичност, ще ти остане само Дискавъри? Филмът има убийствена визия и затворниците са един от най-ярките моменти от нея. Въобще, ти си първият човек из нета, който засичам да мрънка точно по този повод.

По първата точка: филмът е много, много повече от това, което виждаш и за което си се захванал, като ОМГ-проблема му. Ти пропусна ли факта, че целия филм се върти около историята на Агата, точно толкова, колкото и около историята на Том Круз? Забеляза ли как свършва филма? А знаеш ли как по едно време е планирал Спилбърг да свърши? И знаеш ли защо е променил това? Нека да ти кажа: някъде точно преди развръзката има един момент, в който Саманта Мортън разказва на Круз за едно алтернативно бъдеще, в което синът му е жив. Не знам, може би трябва да гледаш филма пак, за да си спомниш с какви думи завършва този спомен. Филмите на Спилбърг винаги са правили повърхностни и очевидни социални коментари (по начина, по който "Тъмния рицар" примерно ги прави), но винаги, много повече от това, са били насочени към личните преживявания на героите. И точно затова Спилбърг е спестил планирания надпис на финала (което ми се струва от воле затваря устите на недоволни като теб по тази линия).

Пак си навиваш нещо на пръста и тропаш с крак. И тва щеше да е ок, ако имаше съвършения кино-вкус, в който деветки и десетки хвърчат само по европейски индита, за които чуват само по фестивалите. Но ти си от тия, които не само, че толерират, но и превъзнасят филми като "Аз съм легенда", дето тотално разсипват цялата идея на книгата, превръщайки всичко в смотано американизирано клише; или "Аз, роботът", който е толкова по Азимов, колкото е по Дан Браун... А пък ако взема да изреждам по-несериозните боклуци като "Железния" или "Хенкок" или "Хълк"... абе не като да нямаш толеранс към тъпи филми (не, сори - "ама те нямат претенции" не върви тук). Ся, аз знам за антипатията ти към Спилбърг, ама айде поне като не разбираш и като не ти харесва какво, как и защо прави, какъв е смисълът да чоплиш едно и също могъщо на 9 страници?

Стряскащо е като си помисли човек, но май Специален доклад (въпреки проблемите си) е последното истинско sci-fi, произведено от Холивуд. И във времена, в които всичко се рециклира и излиза бълвоч след бълвоч и пети части на трилогии от миналия век, да се плюе точно по него пък ми се струва най-детското нещо на света.

Сори ама...

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Thu Jun 04, 2009 4:57 pm

Силвъре, няколко души казахме, че отношението към ясновидците е нехуманно. То всъщност е в графата с яйцата за омлета. Да, нехуманно е, ама дава резултат нула убийства.

Посланието на Спилбърг, освен всичко друго е, че личните свободи са в опасност при въвеждането на новата система. Това впрочем е нелошо предупреждение за САЩ и приетият им Patriot Act, който води към полицейска държава - само дето в нея я няма ясновидската система с нула убийства, даже напротив. :wink:

В разговора обаче обсъждаме дали новата система е по-полезна или по-вредна от старата и в кой от двата конкретни варианта ще пострадат по-малко хора (тук включвам и ясновидците, които реално са пожертвани на принципа "няколко страдат, мнозинството е спасено").



П.П. И ако ще коментираш 9-странична тема, не върви да я попрочетеш само отгоре-отгоре.
Last edited by passer-by on Thu Jun 04, 2009 5:01 pm, edited 2 times in total.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Jun 04, 2009 4:57 pm

Сори ама...
Сори ама .. нищо не си чел по темата защото не обсъждаме филма от филмова гледна точка.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Jun 04, 2009 5:03 pm

Да, нещо подобно - прочети темата и тогава коментирай.
And you can't dance with a devil on your back...

Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Thu Jun 04, 2009 5:06 pm

passer-by, споменах какво съм прочел, мога да обясня и защо, но ще е скучно.

Това, заради което се намесих е поредната проява на анти-фенбойщина от страна на Роланд, при все тоталната необяснима фенбойщина по неща, които не могат да стъпят на малкия пръст на Спилбърг по чисто обективни критерии, дори когато прави малоумия като Индиана 4 или Терминал.

RRSunknown, е не думай... Точно филм на Спилбърг обсъждате от нефилмова гледна точка? :lol:

Оооф, деца, знаех си, че е грешка това... :lol:

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Jun 04, 2009 5:08 pm

Silver wrote:passer-by, споменах какво съм прочел, мога да обясня и защо, но ще е скучно.

Това, заради което се намесих е поредната проява на анти-фенбойщина от страна на Роланд, при все тоталната необяснима фенбойщина по неща, които не могат да стъпят на малкия пръст на Спилбърг по чисто обективни критерии, дори когато прави малоумия като Индиана 4 или Терминал.

RRSunknown, е не думай... Точно филм на Спилбърг обсъждате от нефилмова гледна точка? :lol:

Оооф, деца, знаех си, че е грешка това... :lol:
Виж, момченце, защо не понамалиш фенбойския устрем малко и да оставиш защитата на иконата на хора без патологични пристрастия? Съжалявам, МНОГО ИСКРЕНО съжалявам, че не съм навит да се обърне и тая тема на "за/против Спилбърг", но просто тоя въпрос не ми е интересен.

Интересен ми е един социален феномен, описан във филма му, и начините, по които е описан. Ако исках да обсъждам Специален доклад от художествена гледна точка, щях да го обсъждам от художествена гледна точка. Аз не искам, така че не го, така че баста!
And you can't dance with a devil on your back...

Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Thu Jun 04, 2009 5:12 pm

Ролик, значи тва е темата ЕДИНСТВЕНО за нехудожествено обсъждане на Специален доклад? :lol: Е не, докъде още...

Дори да го обсъждаш нехудожествено, филмът пак е много повече за личната история на Агата, а не за безинтересни неща като тези дето чоплите надълго и нашироко, при все, че се събират в едно очевидно изречение.

П.П. Колкото до патологичните пристрастия - споменавал ли съм ти, че намирам Спилбърг за кръгъл идиот и най-голямото разхищение на холивудски талант в историята?

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Thu Jun 04, 2009 5:14 pm

Има ли начин тролските постове да се разкарат избирателно в Прането, без да се прекъсва нишката на разговора? :roll:
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Jun 04, 2009 5:16 pm

Silver wrote:Ролик, значи тва е темата ЕДИНСТВЕНО за нехудожествено обсъждане на Специален доклад? :lol: Е не, докъде още...

Дори да го обсъждаш нехудожествено, филмът пак е много повече за личната история на Агата, а не за безинтересни неща като тези дето чоплите надълго и нашироко, при все, че се събират в едно очевидно изречение.

П.П. Колкото до патологичните пристрастия - споменавал ли съм ти, че намирам Спилбърг за кръгъл идиот и най-голямото разхищение на холивудски талант в историята?
Не, пък и да беше, щях да го забравя, понеже ми е маловажно. А иначе темата е за филма. Само че В МОМЕНТА обсъждаме нещо конкретно в него. Спри да тролиш.
And you can't dance with a devil on your back...

Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Thu Jun 04, 2009 5:17 pm

Всеки пост до момента е по темата "Специален доклад", с изкл. на твоя последен.

Темата "за/против Спилбърг" е нещо, което ни най-малко искам да подхващам, но е нормално поне малко да се допре човек до това.

Ок, Ролик, ще разчитам някой, на който му са интересни истинските неща, заради които филмът е правен да дойде да коментира след моите постове.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Thu Jun 04, 2009 5:21 pm

Silver wrote:Ок, Ролик, ще разчитам някой, на който му са интересни истинските неща, заради които филмът е правен да дойде да коментира след моите постове.
Всъщност не бих имал нищо против да обсъждаме и други страни от филма тук, ама айде да не е с провокационни изказвания, лични нападки, предварителни допускания, подигравки и смайлита "голЕм смЕх", а?
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Thu Jun 04, 2009 5:28 pm

Къде видя лични нападки? Не нападам Роланд изобщо, напротив, сигурен съм, че всъщност е много готин, независимо кви глупости пише по форумите. :) Айде отпуснете се малко де.

Тва ви казвам - че съдите за филм по нещо, което не е основното, заради което да бъде съден. Точно този аспект - социалната част - винаги е бил проблем на Спилбърг, пък и на който и да било друг комерсиален режисьор, особено напоследък. Така че просто по default приемаш позицията, че нещата тук няма как да са съвършени и преценяваш този филм предлага ли ти повече от това.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Jun 04, 2009 5:32 pm

Да, само че ние не обсъждаме достойнствата на филма, а достойнствата на социалната ситуация, която описва. И доколко тя е възможна. Филмът в случая ни е просто отправна точка и в момента просто не гоорим за него.
And you can't dance with a devil on your back...

Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Thu Jun 04, 2009 5:45 pm

Нямам проблеми с това да обсъждате социалната ситуация, която филмът описва. Имам проблем с това да намираш филма за смотан само заради това, затваряйки си очите (т.е. споменавайки с явно нежелание и половин уста) за всички негови достойства, при все, че са такива, които очевидно компенсират несъвършенствата му в този аспект (особено в контекста на цялостната кариера на Спилбърг).

И въобще, какво е интересното на тая ситуация? Къде е дилемата - създава се система, която предотвратява убийствата, която обаче е дълбоко корозирала в основата си (т.е. самият акт на създаването й е престъпление - вкл. убийство). Накрая тази система рухва (точно заради това) и правдата в някаква степен възтържествува. Не разбирам къде е проблемът тук. Проблем от характера на този, който описваш щеше да има, ако предсказателите бяха генномодифицирани овце с телепатични способности и цялата сюжетна нишка следеше лутането на Круз.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Jun 04, 2009 5:47 pm

А трябва ли да разваляш темата с постове нямаше нищо общо с нея.
Никой не е говорил за това филма добър ли е , зъл ли е . Става дума за теоретично обсъждане на някаква идея зададена във филма.
Last edited by RRSunknown on Thu Jun 04, 2009 5:54 pm, edited 2 times in total.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests