God, are you there?

Мръсните страсти – на сапун
User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu May 19, 2011 8:29 pm

До 50 години исляма ще гласува законите в ЕС както е тръгнало.
Вчера четох едни статистики - в Испания, Италия, Германия и Скандинавия приемането на ислям върви с бързи темпове.
А много интересно че България е на последно място по новоприели исляма в Европа.

В паралената вселена сигурно всички деца получават равен старт да си изберат посока в живота , но в реалноста исляма се налага категорично и понеже няма кой да обясни и другите гледни точки избор няма.

Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Thu May 19, 2011 8:37 pm

И кво? Дай да компенсираме всичко с масирана християнска пропаганда?
Някакъв проблем ли имаш с осмислянето на простия факт, че и мюсюлмани, и християни, и сциентолози, и всички де що вярват в персонално божество, са еднакво зле в контекста на тая дискусия?

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu May 19, 2011 8:39 pm

По скоро ти имаш проблем с постоянното вече за десети път натъртване на християнската пропаганда, след като десет пъти ти споменахме че не става дума за пропаганда на никоя религия а за информация и изложение на важните религии.
Според българското мюфтийство 1 500 000 българи изповядват ислям. 60% от тях са млади хора под 30 години. Значи е по добре те и тяхните деца да гласуват за шериата вместо недай си боже да се рискува да им се обясни за другите религии и за тяхната по научно.
Last edited by RRSunknown on Thu May 19, 2011 8:43 pm, edited 1 time in total.

Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Thu May 19, 2011 8:42 pm

На което 10 пъти "ви" беше отговорено, да направиш справка с проект програмата по религия и да видиш що за булшит ще се носи в началния курс из класните стаи. Това, както обясних е противоконституционно. Иначе е ясно, че всеки може да се държи като футболен запалянко.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu May 19, 2011 8:45 pm

Това е само програма която в момента изобщо няма да бъде въвдена - не говоря конкретно за нея а принципно по темата.

User avatar
JohanVladimir
Sorcerer
Posts: 381
Joined: Fri Mar 19, 2004 1:40 pm

Post by JohanVladimir » Thu May 19, 2011 8:45 pm

Silver wrote:
JohanVladimir wrote:Историята за Аврамовата жертва е прекрасна притча като за първолаци според мен. Първо е достатъчно "страшна", за да е по вкуса на децата, второ съдържа простичка поука, която те са способни да схванат, за разлика от много други библейски сюжети, трето, като старозаветна история е интеркултурна, така да се каже.
А що се отнася до Библията - именно затова има вероучение за деца има и академични философски курсове - може да се изучава на различни равнища. Нищо не пречи на децата да схванат неща като 10-те заповеди и да им се обясни какво всъщност празнуваме на Коледа и на Великден. И според мене е НАЛОЖИТЕЛНО! Предвид общата култура на варненския Общински съвет, например, който лично аз преди години спасих от резила да бъде публикувано в регионалния всекидневник празнично поздравление към гражданите:
"Честит Великден, честито Рождество Христово!" Та така.
Между другото, само искам да обърна внимание, че ето този пост го намирам за чудовищен по толкова много начини, че ако отговоря на всяка дума както заслужава, може да ме докара до бан. И недоумявам как това на никого не прави впечатление.
Давай. Няма да те докара до бан.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu May 19, 2011 8:46 pm

Silver wrote:Трип, притчата е изключително простичка и едно хлапе ще хване от нея точно това, което казвам - това е практически сюжета. Тук става дума за малки деца, не за гениите на мама в университета, дето носят води от 18 кладенеца.
E, aз и затова казвам, че цялата тая работа не е за малки деца и не е за час по вероизповедание :) Освен ако не се подходи по един question-ориентиран начин. За което, както каза Роумър, нямаме кадри. И от личен опит (като някогашно дете и опитс С деца) мога да ти кажа, че реакцията на детето на тая и която и да е друга история ще е "Какво става в тая история и какво значи?" (с техния си речников запас, де) и евентуално да се израдват на хепи енда. Small children never jump to conclusions.

Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Thu May 19, 2011 8:55 pm

РРС, тази програма на няколко пъти беше на косъм да бъде въведена и този цирк не се случи, само защото от разни мюфтийства и ен-найсет на брой патриаршии си издраха очите коя религия колко да е застъпена.

JohanVladimir, не знам, ако се стигне дотам да обяснявам на човешко същество защо това за Авраам е най-гнусният пасаж писан някога, значи тая цивилизация наистина е отишла на много зле и трябва най-сетне да я халоса един 10 км астероид, и да се свърши.

Чудесно, Трип. А сега си представи хипотетичната ситуация, в която 6-годишният ти син се връща от часа по религия, в който са му преподали притчата. Знаеш ли с почти 100% вероятност какво ще те попита? Аз знам: "Тате, ако Господ ти заповяда да ми прережеш гърлото, ще го направиш ли?"

User avatar
JohanVladimir
Sorcerer
Posts: 381
Joined: Fri Mar 19, 2004 1:40 pm

Post by JohanVladimir » Thu May 19, 2011 9:07 pm

Silver, струва ми се, че прекалено се доверяваш на допускането, че твоята интерпретация на сюжета с Аврамовата жертва е универсална и точно тя се преподава на децата. Особеност на притчовите сюжети е, че предполагат различни тълкувания. Ти преподаваш ли в начален курс? Аз не. Но баща ми преподава и в някои случаи се допитва до мен като консултант и по тази причина имам някаква обща представа как се представят културни проблеми на деца. Наистина не съм запозната как точно се преподава този библейски сюжет, но мога да дам доста близки предположения. Плюс това преди дни буквално чух как екскурзовод я разказа с подходяща интерпретация на малко дете в черква и подкрепи разказа си с твърдението, че това е най-харесваната и запомняна от деца притчи.
За всичките си останали твърдения в чудовищния си постинг съм готова да спорим.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu May 19, 2011 9:08 pm

Добре, трети път казвам, че ако зависи от мен, тая ситуация няма да съществува :) Да не говорим, че отдаваш на това някакви далеч по-мощни психологически последици, отколкото би имало, според мен :)

Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Thu May 19, 2011 9:18 pm

Трип, ти би трябвало да знаеш по-добре от (почти) всички наоколо какво значи влиянието отвън в най-ранна детска възраст - дори случайни влияния, за които никой не си дава сметка, а какво да говорим за това. Давам ти примера, защото въпреки, че уж отхвърляш ситуацията, продължаваш да не виждаш, че това е нечестна спрямо детето ситуация. Очевидно е, че различни деца ще рагират по различен начин, аз обаче ти давам този, при това - най-вероятния, от който децата ще имат кошмари. И ако сега ми кажеш, че няма дете, което да реагира както казвам, значи трябва да поработиш още доста с деца.

JohanVladimir, я вземи да ми я разкажеш на мен с подходящата интерпретация. Представи си, че съм дете и опитай.

User avatar
JohanVladimir
Sorcerer
Posts: 381
Joined: Fri Mar 19, 2004 1:40 pm

Post by JohanVladimir » Thu May 19, 2011 9:25 pm

Не, благодаря. Първо, защото не си дете, второ, защото аз не съм учителка по религии, трето, откъде накъде?
Ти си човекът с категоричните твърдения, ти се аргументирай, че твърденията ми са погрешни и "чудовищни". И освен за Аврамовата притча, кажи и за другите неща.

Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Thu May 19, 2011 9:32 pm

Виж какво, ти твърдиш, че тази притча може да се поднесе не само по нетравмиращ начин, а и по начин, който поучава. The burden of proof е у теб. Или го направи, или признай, че не знаеш какво говориш.

Защо твърденията ти са чудовищни мисля, че трябва да е станало пределно ясно от постовете ми до момента. Ти твърдиш, че в детските глави трябва да се набута религиозен нонсенс, в момента, в който са най-податливи на попиване на всякаква информация, когато са най-впечатлителни и най-любознателни? Ако не виждаш нередността на това, не мога да ти помогна.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu May 19, 2011 9:36 pm

Трип, ти би трябвало да знаеш по-добре от (почти) всички наоколо какво значи влиянието отвън в най-ранна детска възраст - дори случайни влияния, за които никой не си дава сметка, а какво да говорим за това. Давам ти примера, защото въпреки, че уж отхвърляш ситуацията, продължаваш да не виждаш, че това е нечестна спрямо детето ситуация. Очевидно е, че различни деца ще рагират по различен начин, аз обаче ти давам този, при това - най-вероятния, от който децата ще имат кошмари. И ако сега ми кажеш, че няма дете, което да реагира както казвам, значи трябва да поработиш още доста с деца.
Относно последното изречение - естествено, че няма да ти кажа, че няма, и двамата знаем, че с подобни твърдения спорят само идиотите ;) Аз ти казвам, че детето може да сънува кошмари от Патешки истории и Е.Т. (първото съм аз, второто е брат ми) и да забрави какво му е говорено в училище преди час. Мисълта ми е, че сигналите в детската глава са диво кръстосани и объркани, така че да приписваш *конкретни*, *определени* ефекти от аврамовата история върху почти *всички* деца, които ще я чуят, просто не се връзва с моя житейски опит :) Сподели своя.

Едит: Какво точно имаш предвид с "религиозен нонсенс"?

User avatar
JohanVladimir
Sorcerer
Posts: 381
Joined: Fri Mar 19, 2004 1:40 pm

Post by JohanVladimir » Thu May 19, 2011 9:40 pm

Да твърдя го, защото съм го виждала, и знам за какво говоря. А ти?
Не стана ясно нищо друго, освен че имаш някакви предубеждения към религиозното образование, които не разбрах на какво се основават (допускам да се основават на това, че всъщност не осъзнаваш колко религиозно е в основата си образованието, което всички ние получаваме). "Религиозен нонсенс" е понятие, което, ако не ми дефинираш убедително евентуално, си е нонсенс, като се замисля.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests