God, are you there?

Мръсните страсти – на сапун
Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Thu May 19, 2011 9:50 pm

Trip, забележи обаче тънкия момент, че ти си получил кошмари от някакъв епизод по телевизията, брат ти - от някакъв двучасов филм, а аз (примерно) съм имал кошмари от хорърите на Андерсен. Докато от първи до трети клас, систематично в главата ти ще се наливат притчи с един доста неприятен централен герой с презумпцията, че този герой е обективна реалност. Дори да оставим травмиращата страна на нещата настрана (което е трудно, защото съм имал доста непосредствени наблюдения точно в тази посока), пак остава това, че подобен курс е равносилен на емоционална педофилия спрямо детето.

Едит: бъзикаш ли се? :lol:

JohanVladimir,
Да, аз забелязвам добре, че твърдиш това, както и твърдиш, че знаеш за какво говориш. Фейлваш обаче да демонстрираш всичко това. Наистина ли не си в състояние и се измъкваш толкова нелепо? :lol:

Добре, след като и на теб има нужда да се дефинира понятието: религиозен нонсенс е религиозен възглед, противоречащ на здравия разум, пласиращ се за обективна истина за света, но нямащ ни най-малко общо с него.

User avatar
JohanVladimir
Sorcerer
Posts: 381
Joined: Fri Mar 19, 2004 1:40 pm

Post by JohanVladimir » Thu May 19, 2011 10:00 pm

:) Не. Просто няма да дам интерпретация, която после ти да оспориш като неподходяща за деца или безумна, нали разбираш?

Хайде сега, моля те честно, ми разкажи за здравия разум и обективната истина за света, понеже това са ми най-любимите познавателни проблеми.

Все пак, понеже не съм зъл човек и си ми симпатичен, ще играя феърплей - навлизаш дълбоко в мое дисциплинарно игрално поле 8-)

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu May 19, 2011 10:10 pm

Trip, забележи обаче тънкия момент, че ти си получил кошмари от някакъв епизод по телевизията, брат ти - от някакъв двучасов филм, а аз (примерно) съм имал кошмари от хорърите на Андерсен. Докато от първи до трети клас, систематично в главата ти ще се наливат притчи с един доста неприятен централен герой с презумпцията, че този герой е обективна реалност. Дори да оставим травмиращата страна на нещата настрана (което е трудно, защото съм имал доста непосредствени наблюдения точно в тази посока), пак остава това, че подобен курс е равносилен на емоционална педофилия спрямо детето.

Едит: бъзикаш ли се? :lol:
Хич не мисля, че преподаването на тоя предмет би представлявало това като концепция. Да не говорим, че главният герой е неприятен в Стария Завет. На нас, като (номинални) християни, не ни е това важната Свещена книга. ;)

Едит: бтв, нищо от последните ми постове не променя скептицизма ми, че това може по принцип да се реализира добре в България.

User avatar
JohanVladimir
Sorcerer
Posts: 381
Joined: Fri Mar 19, 2004 1:40 pm

Post by JohanVladimir » Thu May 19, 2011 10:31 pm

:) Отговарям ти, защото ми е интересно да си говорим, Трип.
Разбирам скептицизма ти и донякъде го споделям. Но отношението към религията и религиозното образование ме смущават повече отколкото самата религия. За мен е непонятно защо трябва винаги да се представят нещата в двете крайности - религиозен фундаментализъм и антирелигиозен такъв, може би защото подобен радикален патос ми е непривичен. Хората са фрапиращо необразовани по религиозни въпроси, както и по много други въпроси де. Не знам защо въобще да се вълнуваме за хорското образование :lol:
Аз съм преподавала религия всъщност. Християнство, на осмокласници. Налагаше ми се. Можеш ли да предположиш защо? Добре де, глупости - защото трябваше да им преподавам старобългарска литература. После възрожденска. А после европейски ренесанс. Данте. Гьоте. Шекспир.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu May 19, 2011 10:36 pm

E това е разковничето, да :) Адекватното обучение по литература (на Западния свят) е невъзможно без Библията. И ако преподаването на Библията е в *тоя* контекст, то това е правилното преподаване на Библията, според мен. Но то се прави наистина най-рано в осми клас, както ти се е случило.

Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Thu May 19, 2011 10:56 pm

JohanVladimir, веднага след като успееш или да формулираш ненатоварваща психически интерпретация на притчата за Авраам или се откажеш от претенциите си, че такава може да се формулира, ще излезна офтопик и ще ти обясня за обективната истина и познанието.

Трип, препоръчвам ти и на теб да се запознаеш с план програмата и да видиш колко перверзно близо до това, което казвам е концепцията, при това в първите години, когато е критично. Тази програма, дори в идеалния случай, когато е преподавана внимателно и със старание да се остави у децата трайното впечатление за измисленост, е просто безумна.

Това, че видиш ли, главният герой от Новия завет е по-готин и куул от онова самовлюбено, жестоко bully от Стария е пример за такова лицемерие, че думите са слаби.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu May 19, 2011 11:01 pm

E, да речем, че човек остава с доста по-различно впечатление за моралния заряд и ориентация на Новия Завет - не непременно само от главния герой, де. Иначе ясно, че план-програмата вероятно е безумна, това го схванах и в началото още :)

Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Thu May 19, 2011 11:10 pm

Ок тогава, оставям ви с РРС да живеете в измисления си свят, в който от някаква гениална програма по религия се получава полза за обществото като цяло и невръстния индивид в частност. :)

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu May 19, 2011 11:14 pm

Чакай малко, спри каруцата - спрях да пиша по темата и ти пак ме намесваш при това с някакви опити за лични нападки.

User avatar
dellusion
Warmage
Posts: 1248
Joined: Thu Dec 28, 2006 10:36 am
Location: София

Post by dellusion » Thu May 19, 2011 11:44 pm

Сляпата вяра е EVIL, защо не вдявате? Пропагандирането на сляпа вяра също е EVIL. Носите от 3 кладенеца, локум в четвъртия.
Look at the darkness...
...around me.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Fri May 20, 2011 12:11 am

В интерес на истината ако леко се извърти конституцията, можем много добре да ограничим всички религии - всяка религия която противоречи на конституцията се забранява и готово.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

raylight
Sorcerer
Posts: 377
Joined: Sat Aug 28, 2010 8:21 pm
Location: Sofia
Contact:

Post by raylight » Fri May 20, 2011 12:24 am

dellusion wrote:Сляпата вяра е EVIL, защо не вдявате? Пропагандирането на сляпа вяра също е EVIL. Носите от 3 кладенеца, локум в четвъртия.
Сляпата вяра е много често единственото, което човек притежава.
В традициите вграждаме себе си – ценностите си, светогледа си, паметта си, мъдростта си, себе си жертваме, за да предадем своите познания, но и страхове на бъдещите поколения през хилядолетията.

Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Fri May 20, 2011 12:25 am

В конституцията трябва да се напави само една промяна по този въпрос: всеки е свободен да вярва в какъвто си булшит поиска - ако ще да е Джийзъс, ако ще да е Спагетеното чудовище, стига да не натоварва останалите с този булшит.

raylight, направи си т-шърт с тоя надпис.

raylight
Sorcerer
Posts: 377
Joined: Sat Aug 28, 2010 8:21 pm
Location: Sofia
Contact:

Post by raylight » Fri May 20, 2011 12:28 am

Silver wrote:Ок тогава, оставям ви с РРС да живеете в измисления си свят, в който от някаква гениална програма по религия се получава полза за обществото като цяло и невръстния индивид в частност. :)
http://raylight.blog.bg/politika/2011/0 ... ehi.696782

Без универсална опора на морала, нищо от съвременните принципи на обществото няма да има основа - нито равенството пред закона, нито свободата, нито демократичната система. http://www.helikon.bg/books/41/152895_k ... opiti.html
В традициите вграждаме себе си – ценностите си, светогледа си, паметта си, мъдростта си, себе си жертваме, за да предадем своите познания, но и страхове на бъдещите поколения през хилядолетията.

Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Fri May 20, 2011 12:32 am

Момент, нима се опитваш да забиеш в посока "бог като източник на универсалния морал"? :lol: Моля те, не прави тая грешка. :)

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests