Забранена любов!

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Thu Oct 09, 2008 7:25 pm

Не ми пречи изобщо. Просто не съм съгласен с обобщенията.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Oct 09, 2008 7:25 pm

Достатъчно.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Super M
Warmage
Posts: 1000
Joined: Wed Jan 11, 2006 10:25 pm
Location: Sofia/Bourgas
Contact:

Post by Super M » Thu Oct 09, 2008 7:33 pm

Оф топик: Тази работа с невероятното българско кино отпреди Прехода (вечния) е много пресилена. Има някои добри филми, но са сравнително малко на фона на цялата скучна, соц-реалистична, тежко-драматична сволоч. Това е както да копнееш по шоколадчето "Кума-Лиса" и бонбоните "Амфора" сякаш едва ли не те са върха на върховете, когато имаш 100 вида Милка, Линд и Своге. :wink:

Не ме разпъвайте - лично мнение :oops:
Блог за хора, които не се примиряват с живота в сиво:
http://troshanov.wordpress.com

User avatar
Delegat
Aes Sedai
Posts: 1583
Joined: Mon Dec 25, 2006 7:53 pm

Post by Delegat » Thu Oct 09, 2008 7:41 pm

Комунистическо или не, преди 89та българско кино имаше. Сега няма!

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Thu Oct 09, 2008 7:53 pm

Въпросът не е до комунистическо. Въпросът е до българското. "Преди" имаше само няколко качествено български филма - "Козият рог" да кажем, ама не оня секшън де, и да речем още два-три филма от времето на Апостол Карамитев, Георги Парцалев и ранните години на Тодор Колев. Туй то.

Нещата произтичат от школовката и аз съм много съгласна с Людмила. Минавайки през мелачката на Академията, хората, влезли там, излизат като еднакви безлични тухлички. Характеризират се с изкуствена игра, с поведение, което може и да е нормално за сцена, но е ненормално и абсурдно за екран и като цяло създават впечатлението за спонтанно организиран клуб по масова самодейност, решил да участва в спектакъл. Това, което е нормално за сцената, където действието ти трябва да бъде видяно и от най-последния ред, е ненормално и ненужно за екрана. Разликата е колосална. А конкретната сапунка е на това ниво поради сбор от причини: първо, става дума за сапунка, което автоматично снижава каквото и да е предполагаемо качество. Актьорската игра може да те разплаче с некадърността си. Сценарият явно наистина е следствие на каквото каза Инкхарт. Режисьор ако има, очевидно не му се занимава с това, с което се е захванал. Историята дори не може да бъде наречена клише. А бе изобщо...
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Thu Oct 09, 2008 8:25 pm

Току-що погледах малко. В сравнение с това сега, онуй от vbox-а направо си плаче за Оскар. Хора, аз наистина съм склонна да преувеличавам, но това е наистина МНОГО ЗЛЕ. Ама МНОГО. :neutral:
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Thu Oct 09, 2008 8:27 pm

Любимият ми "соцфилм" беше "Авантаж". И "Басейнът". И доста други де. Школа тука не се получи чак, като в Полша примерно, факт. Но пък тв сериалчетата - ми те навсякъде не ги бива, какво толкова. А от 18 г. БГ киното си го няма, но тръгват вече нещата пак, струва ми се.

User avatar
Super M
Warmage
Posts: 1000
Joined: Wed Jan 11, 2006 10:25 pm
Location: Sofia/Bourgas
Contact:

Post by Super M » Thu Oct 09, 2008 8:38 pm

Моят филм е "Време разделно". Единственият, който съм гледал няколко пъти с удоволствие. Съгласен с Марфа на 100%
Блог за хора, които не се примиряват с живота в сиво:
http://troshanov.wordpress.com

User avatar
Delegat
Aes Sedai
Posts: 1583
Joined: Mon Dec 25, 2006 7:53 pm

Post by Delegat » Thu Oct 09, 2008 9:10 pm

А Вчера? :lol:

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Thu Oct 09, 2008 9:18 pm

Ми и Вчера. Когато го гледах на младини, го харесах. Но и той е бъкан с битовизъм, силно е преекспониран, актьорите здраво преиграват и декламират... Просто има някаква по-различна идея, която го направи хит в Онуй време. Виж, аз от битовистичните драми си харесвам "Да обичаш на инат". Много силен филм, по моему.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Delegat
Aes Sedai
Posts: 1583
Joined: Mon Dec 25, 2006 7:53 pm

Post by Delegat » Thu Oct 09, 2008 9:35 pm

Моля те, намери си го и го гледай пак и престани да се излагаш :)

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Thu Oct 09, 2008 10:23 pm

Не, мерси. И не мисля, че се излагам. Какво имаме? От една страна разполагаме с езикова гимназия/интернат, в която Злият Тесногръд Даскал™ коли и беси, и по-конкретно е на война срещу всичко западно. От друга страна имаме прогресивни младежи в разгара на Бийтълс-манията, които протестират доколкото им е възможно срещу порядките на строя. Имаме боксьора Ростислав, наричан от съучениците си Роко, което не е особено случайно щото точно тогава филмът "Роки" таман нашумяваше в България. Малък проблем е, че действието на "Вчера" е в края на шейсетте... Оттам нататък нещата следват своя естествен ход - една любовна история, задушена от желязната хватка на социалистическия строй, прогресивната младеж на пръв поглед губи от закостенялото статукво, което обаче се самоизяжда от собственото си тесногръдие. Приятелство, което остава дори и след смъртта... И една песен, която е може би най-свястното нещо в целия филм.

Кое направи филма култов? Ами стана култов, защото беше реализиран през осемдесетте, когато още беше немислимо да се говори, че в строя ни има нещо сбъркано. Ако беше направен днес, едва ли щеше да предизвика подобни чувства. Ако и да носи новаторска нишка в себе си, филмът все пак си остава изигран от представители на същата българска актьорска школа, които декламират еднакво патетично драматични монолози и рецепти за туршия. Актьори, които не осъзнават, че не са на театралната сцена и не е необходимо да говорят на зрителя от последния ред. Младежи от ВИТИЗ (тогава), които правят и невъзможното да не провалят професорите си и дават всичко от себе си да покажат, че са си научили уроците по сценично поведение...

Във филма има идея, дори новаторска за времето си идея, има старание да се получи готов краен продукт, има драма, има си всичко, включително български актьори, които вероятно са много добри на сцената, но на екрана си личи, че току-що слизат от сцената. Това имаме.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Thu Oct 09, 2008 10:36 pm

Абе проблемът ми с бг филмите е бил винаги дублажът. Имам чувството, че ги снимат и ги дублират впоследствие, но го правят ужасно - и звукът става кошмарен, гласовете и интонацията също. Иначе добре си играят хората - жестове, мимики - ок са. Но като насложиш отгоре онова бездарно декламиране и отича.

Относно соц филмите - има доста хубави, но на някои хора просто им се драйфа от сетинга и елементарното проповядване. Аз имам подобен проблем с Няма място за старите кучета, примерно, ма ето, взе сума Оскари горкия.

Иначе освен Вчера, се сещам с хубаво и за Маргарит и Маргарита примерно. Бая си поревах на тоя филми.

Освен филми, някога имахме и актьори, които погребваме един по един последните години. Сега кво имаме? Хубавата Елена? Йоана Буковска? Чочо Попйорданов? Мъка...

PS. Бтв соц-Кума Лисата и онази стара версия на вафла Мура, дето беше в една лилава опаковка НИЩО от настоящите говна на бг пазара не може да ги бие. Милка... Аре не, а?
Е, Линдт са гениални, де.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

inkheart
Paragon
Posts: 623
Joined: Tue Jul 27, 2004 5:38 pm

Post by inkheart » Fri Oct 10, 2008 1:10 am

Нещатата със сапунката са страшно зле. А най-голямата грешка, че е шибната в Прай Тайма бате... Най-добрите сапунки ги въртят най-късно от 5, баси...

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Fri Oct 10, 2008 8:43 am

Amelia wrote:Абе проблемът ми с бг филмите е бил винаги дублажът. Имам чувството, че ги снимат и ги дублират впоследствие, но го правят ужасно - и звукът става кошмарен, гласовете и интонацията също. Иначе добре си играят хората - жестове, мимики - ок са. Но като насложиш отгоре онова бездарно декламиране и отича.
Това с дублажа е самата истина, бтв. Сигурно на него се дължи и впечатлението за декламация - гласът се откъсва от останалия фон, щото се записва(ше) студийно - имаше си и специално лице в екипа, което записваше какви точно реплики са изречени при снимането. Като студент имах там една малка роля в едно партизанско филмче :mrgreen: та го видях как става. Сега не знам дали техниката е същата, но сигурно.

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 25 guests