Кой какво чете, part IV

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

Locked
RAT400
Sorcerer
Posts: 383
Joined: Tue Jan 06, 2009 11:55 pm

Post by RAT400 » Sun Feb 22, 2009 12:43 am

Видях в едно форумче линк към Little Brother на Cory Doctorow.

Пишеше, че линкът е 100% легален, щото човекът сам си качвал книгите в нета. Реших да видя какво е (щом в xkcd го има, значи е достатъчно интересен да му видя книгата) и сега, след седем часа четене и последното изречение, мога да кажа, че ми хареса.

Книгата е написана в първо лице, с главен герой на 17 години, който е хакер. Един ден на един мост гръмва бомба, той е на грешното място на грешното време и попада в затвора. После го пускат, но... един от приятелите му... не го пускат... Пък и бая са го поизмъчили.

И човекът се ядосва.

Историята е доста интересна, макар че ми се струва леко нереално неща като описаните да се случват дори в САЩ. По-интересното обаче е главният герой, който е просто... готин. На мен поне ми хареса. Както и всички други герои. Освен това, тъй като става дума за компютри и криптография, на места има доста яки обяснения кое как и защо работи (не бях успял да загрея как работят public keys, докато не прочетох тази книга :P ). И, разбира се, стилът. Точно както би говорил 17-годишен. Предполагам. Ще рече накъсано, със странни изречения и достатъчно жаргон на места да не го разбирам.

Та... ако ви е интересно... четете! Препоръчвам!

User avatar
Maledictus
Warmage
Posts: 1190
Joined: Sat Feb 23, 2008 10:27 am
Location: In the middle of the Danse Macabre
Contact:

Post by Maledictus » Sun Feb 22, 2009 4:10 am

Чета си отново "Изгубените магарета" на В. Стефанов.

User avatar
gal.eon
Adept
Posts: 220
Joined: Thu Jul 31, 2008 2:10 pm
Contact:

Post by gal.eon » Wed Feb 25, 2009 12:25 pm

Вчера довърших "Сянката на инквизитора" на Джийн Улф. Впечатлен съм от света, който се разкрива малко по малко пред читателя, както и от накъсаността на повествованието, дължаща се на разказа от първо лице.
За съжаление ми попадна само този том - останалите 3 книги за Ърт, издадени на български език, не са налични на пазара. Ето защо обмислям дали да си поръчам "Shadow & Claw" и "Sword & Citadel" от Амазон...
В края на краищата няма жив човек, който да може да разбере другия, защото всеки от нас гастролира пред отделни хора с отделни, избрани измислици от собствения си аз!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Feb 25, 2009 12:54 pm

Има тема за Улф, бтв, ползвай нея :) Иначе поредицата си е една книга, така че задължително трябва да я прочетеш изцяло. И да - на английски. Иначе няма смисъл.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Wed Feb 25, 2009 4:06 pm

Roland wrote:Има тема за Улф, бтв, ползвай нея :) Иначе поредицата си е една книга, така че задължително трябва да я прочетеш изцяло. И да - на английски. Иначе няма смисъл.
Е дразня се така. Значи честно се дразня бе...
К'во значи "иначе няма смисъл".... Според мен Улф си е добър и на български... Просто е... Различно нещо... Сега тва че част от книгата май я няма изобщо преведена си е тъпо да.
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Wed Feb 25, 2009 4:12 pm

"Няма смисъл" в смисъл, че ако го четеш в орязан вид, ще си чел нещо друго, различно от истинското, което (предполага се) си искал да прочетеш. Вече ако те тегли да експериментираш...
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6926
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Post by Yan » Wed Feb 25, 2009 4:23 pm

JaimeLannister wrote:
Roland wrote:Има тема за Улф, бтв, ползвай нея :) Иначе поредицата си е една книга, така че задължително трябва да я прочетеш изцяло. И да - на английски. Иначе няма смисъл.
Е дразня се така. Значи честно се дразня бе...
К'во значи "иначе няма смисъл".... Според мен Улф си е добър и на български... Просто е... Различно нещо... Сега тва че част от книгата май я няма изобщо преведена си е тъпо да.
Приблизително по 50 страници от всяка част липсващи, щото били досадни и нямало смисъл от тях...
Чети си го на български, никой не те спира.
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
gal.eon
Adept
Posts: 220
Joined: Thu Jul 31, 2008 2:10 pm
Contact:

Post by gal.eon » Wed Feb 25, 2009 4:45 pm

И аз мислех че има такава тема, ама нещо ми беше убегнала от погледа :), съжалявам. Явно ще се купува.
В края на краищата няма жив човек, който да може да разбере другия, защото всеки от нас гастролира пред отделни хора с отделни, избрани измислици от собствения си аз!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Feb 25, 2009 5:51 pm

JaimeLannister wrote:
Roland wrote:Има тема за Улф, бтв, ползвай нея :) Иначе поредицата си е една книга, така че задължително трябва да я прочетеш изцяло. И да - на английски. Иначе няма смисъл.
Е дразня се така. Значи честно се дразня бе...
К'во значи "иначе няма смисъл".... Според мен Улф си е добър и на български... Просто е... Различно нещо... Сега тва че част от книгата май я няма изобщо преведена си е тъпо да.
Ще те цитирам в другата тема и ще ти отговоря там.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Feb 25, 2009 6:03 pm

Прочетох A Case of Conscience на Джеймс Блиш. Беше ми малко избързана и не докрай изяснена като идея, но ми допадна. Става дума за свещеник, който е част от експедиция на чужда планета, където трябва да преценят дали тази планета и разумните й обитатели (шестметрови двукраки влечуги) да бъдат вкарани в постоянна връзка със Земята. Само че въпросният пич, който е и биолог, освен свещеник, решава, че те са рожби на Дявола (има и яко обяснение по въпроса, не е смехотворно) и се почват разни социални работи. Страшно яки идеи, включително за устройството на земната култура през 2050 (когато хората живеят изцяло под земята като резултат от студената война), но наистина ми се струва, че е щяла да има полза от удвоен обем. Така е малко ръшната...

А сега почнах Cap Concentration на Томас Диш и въпреки че съм съвсем в началото, се кефя много.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Vivian
Forsaken
Posts: 2630
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:25 pm
Location: Pandora

Post by Vivian » Fri Feb 27, 2009 10:43 pm

Зачела съм се в Running in the Family на Ondaatje, когото обожавам като стил. Уви, нещо ми действа кошмарно депресиращо дотук. :shock:
Абе да спориш с Вивиан за филми е като да ловиш пираня с патката си - нито много риба ще наловиш нито члена ти ще става за нещо след това .... --The Dragon

Напомнете ми да не споря с Вивиан. Лайк евър. -- Muad_Dib

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sat Feb 28, 2009 6:46 am

Прочетох Camp Concentration на Tomas Disch и твърде много й се израдвах. Не е баш дистопия, както очаквах, но пак е яка, а и е написана с толкова динамичен език, че на места цвилех от кеф - вметки, свободни асоциации, постоянни цитати без обяснение от кого са. Интелектуално снобска му работа, но кърти.

Сега съм на средата на The Painted Veil на Съмърсет Моъм и също ме радва доволно :)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Vivian
Forsaken
Posts: 2630
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:25 pm
Location: Pandora

Post by Vivian » Mon Mar 02, 2009 10:07 pm

Until I Find You на John Irving -една от малкото негови, които не бях чела. Хубаво, свежо, духовито, емпатично (както винаги в неговия случай).
Абе да спориш с Вивиан за филми е като да ловиш пираня с патката си - нито много риба ще наловиш нито члена ти ще става за нещо след това .... --The Dragon

Напомнете ми да не споря с Вивиан. Лайк евър. -- Muad_Dib

User avatar
Darkling
Paragon
Posts: 592
Joined: Thu Aug 03, 2006 11:39 pm

Post by Darkling » Tue Mar 03, 2009 12:59 am

В изблик на внезапен философски ентусиазъм пробвах да чета "Различие и Повторение" на Жил Дельоз, но ми бе дотолкова неразбираема, че след близо 30 страници я зарязах, решен да я подхвана в бъдеще, когато може би ще съм и повече на нивото.

Завърших "Players" на Дон ДеЛило и ми се струва, че ако всичките му книги са такива има шанс да се нареди сред любимите ми автори.

След като преди седмица стигнах до извода, че "Бесове" е книгата на Достоевски, която най-много ми се чете и открих, че е изчерпана навсякъде в страната (само в една онлайн книжарница беше записано, че някога е била налична), вчера се оказа, че като по чудо отново са я пуснали в тираж и веднага я грабнах.
След няколко упражнения за разтягане взимам бърз душ и отивам във видеотеката, където връщам две касети взети под наем в понеделник - "Тя в мъжкия изправителен център" и "Двойно тяло", но всъщност пренаемам касетата с филма "Двойно тяло", защото искам тази вечер да го гледам още веднъж, въпреки че едва ли ще имам време да онанирам при сцената с умъртвяването на една жена с бормашина, тъй като в седем и половина имам среща с Кортни в "Кафе Люксембург".

User avatar
cordelia
Adept
Posts: 217
Joined: Sun Sep 28, 2008 2:42 pm

Post by cordelia » Tue Mar 03, 2009 11:54 am

Пространство - Стивън Бакстър. Малко почивка до петък, когато ще ми донесат последната част от Туайлайт серията.
The good face pain. But the great - they embrace it.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests