Спортни анимета

Банди върлуващи отакута... окапита... опосуми... така де, вашето next door аниме кътче
Xellos
Moderator
Posts: 20302
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Спортни анимета

Post by Xellos » Thu Aug 07, 2008 1:53 pm

Тъй, като ми станаха изненадващо интересни като вид (След Hajime no Ippo (култово) и Prince of tenis (бива бива)), някой да има идея за друго в подобен стил да си дръпна?

Ping pong club НЕ Е такова :mrgreen:
„Ние можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че можем да правим всичко от нищо. ... За мен най-лошото в България е чудесното наслаждение, което тук имат хората да се преследват един друг и да развалят един другиму работата.”

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Thu Aug 07, 2008 2:44 pm

Мииииии, аз съм гледала още Initial D - става дума за стрийт рейсинг и не е никак лошо. Състезанията на моменти МАЧКАТ. Първи сезон е с много грозен арт обаче.

Препоръчвали са ми като "следващото Иппо" Slam Dunk - баскетболно аниме. Само че нещо не ме кефнаха първите няколко епизода и го зарязах за неопределено време. Главният герой много крещеше и хуморът съкваше.

Сашо се опитва да ме накара да гледам H2, което е за бейзбол, ама аз нещо не поддавам засега, щото си нямам хабер от тоя спорт и мисля, че ще ми е скучно.

Също, има едно Captain Tsubasa - за футбол (сокър). От него нямам много отзиви, но съм си решила да му хвърля някое очо някой ден...

Преди много години, като бях в Белгия, гледах някво аниме за женски волейбол. Не му знам името, само отбелязвам, че има и такова.

Към спортните анимета можем преспокойно да причислим и Yakitate!! Japan. Че и Airmaster.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Post by Alexis » Thu Aug 07, 2008 3:04 pm

Eyeshield 21 - за американски футбол ако не се лъжа. Не съм го гледала, ама вече е 140+ епизода, има какво да захапеш.

Предполагам че и Hikaru no Go може да го пишеш тук. Също не съм го гледала.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

User avatar
Mushu
Aes Sedai
Posts: 1652
Joined: Tue Apr 13, 2004 11:39 am

Post by Mushu » Thu Aug 07, 2008 3:18 pm

Major - пак за бейзбол, много е забавно, чак и аз му хвърлям по някое оче (принципно мъжото го гледа). Eyeshield 21 също е забавно, ама го позарязахме по едно време.

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Mon Feb 21, 2011 10:43 am

С жената изгледахме One Outs. След като ми се наврещя в началото, че това е най-голямата тъпотия на всички времена, докато аз се забавлявах искрено, неусетно и тя взе че млъкна и почна да се радва на ставащото на екрана.

Анимето е особено добър спортен сейнен на тема бейзбол (мангата все още върви, но сериалът е завършен поне засега), който спокойно може да се нареди сред големите имена в жанра (Initial D, Hajime no Ippo и т.н.). Уникалното при One Outs е, че успява да бъде зарибяващ чисто и просто със самия спорт и стратегиите, които главния герой (особено коварен питчер) замисля. Няма каквото и да е сапунено развитие на персонажите с разни драматични историйки от миналото им, романтични забежки, тренировъчни лагери и т.н. клишенца - просто гледаме мачове, в които нашият пич надцаква противниците с комарджийския си нюх.

25-те епизода ги изгледах неусетно за има-няма два дена и искрено се надявам да пуснат и втори сезон. Горещо ви го препоръчвам!

Image

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Mon Feb 21, 2011 11:25 am

Доста яко аниме, но е бая под Иппо като качества.

Началните му два епизода боляха ужасно много. Някак трябваше да преживея първата си почти летална среща с безумния опънинг, последвана от някакво взимащо се насериозно чиче, което отиде да цепи дърва в гората, за бейзбол тренировка... Първата т.нар. майнд-гейм в сериала беше базирана на японската народопсихология и ни беше обяснена от дебела негърка... То и нататък имаше ебати малоумните психоигрички, ама качеството им постепенно се качи.

Как да е, от трети епизод нататък минахме по същество към това, което анимето е - оригинален спортен сейнен, който избягва болшинството клишета на жанра. В това са му и силите, и слабостите. Щото наистина беше много яко как нон-стоп се замисляха някви безумни стратегии от нашия убер гениален психопат, но това, че не видяхме нищо повече от характера на въпросния убер гениален психопат или от дебилните овце дето рупаха трева около него, мен лично ме понатъжи. Няма стори, няма развитие на персонажи. Има само мачове и надцакване.

Има обаче и Токучи и той е като някакъв по-социализиран (макар и лишен от либидо) клонинг на изверга Хисока от НхН. ТВЪРДЕ як тип. ТВЪРДЕ. Изнася това аниме на гърба си и прави тоя странен формат сполучлив. Безкомпромисността му накрая ме накара да прицвилвам от кеф. Искам да видя още много от тоя.

И учудващо, не искам да го гледам почти гол като в опънинга. ВТФ беше тоя опънинг всъщност? Първо, беше сякаш правен от Линкин Парк 3 години, след като са им клъцнали ташаците и са ги подложили на масивна естрогенова терапия. Второ, групата се казва Pay Money To My Pain и това е ебаси адекватното заглавие. Трето, в него с много патос се пее за неква любов. Четвърто, Токучи беше гол през половината време. Сякаш са готвили тоя ОП за някое яои, а не за сейнен спортно аниме, в което няма и НАМЕК за някви човешки взаимоотношения, независимо от вида им, нали.

Може да погледна мангата сега - тя е онгоинг и доволно грозна. Мадхаус са направили арта доста як и някои сцени бяха много добре анимирани. Бе заслужава си анимето, определено. Дано да направят още малко нататък.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
alshu
Elder God
Posts: 5256
Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

Post by alshu » Mon Feb 21, 2011 11:38 am

AlDim
Уникалното при One Outs е, че успява да бъде зарибяващ чисто и просто със самия спорт и стратегиите, които главния герой (особено коварен питчер) замисля. Няма каквото и да е сапунено развитие на персонажите с разни драматични историйки от миналото им, романтични забежки, тренировъчни лагери и т.н. клишенца - просто гледаме мачове, в които нашият пич надцаква противниците с комарджийския си нюх.
Колкото повече пишете такива неща, толкова повече се настройвам срещу спортните анимета от всички видове - и тези с драми и рециклиране на изтъркани формули и тези с претенции за реализъм (или поне за реализъм в света, в който се развива действието).
Принципно сапунка или да кажем романтична комедия може да се сложи в произволен сетинг...но точно спортните сетинги са ми едни от най-омразните, защото всичко в спорта се постига с труд и мъка...а авторите на спортни заглавия смятат, че зрителят също трябва да се мъчи заедно с главните герои :lol: :lol: :lol: . А примерно една такава кретенщина, като ученическа "лъв стори" в условията на клуб по астрономия (Sora No Manimani) ме радва неизмеримо повече от спортните драми. Т.е. смилането на някаква "суха" астрономическа информация, ме кефи в пъти повече от безкрайни тренировки и безкрайни загуби, които ще доведат до "неминуема" победа.
Тотално не мога да смеля концепцията "да страдаш с някой, за да видиш как ще израстне и ще постигне успехи".
Другият тип заглавия може и да са интересни за някой запалянко, но нямам интерес към любимите на японците спортове - футбол, бейзбол и пр. и пр.
Е, мах-джонг заглавията са ми по-привлекателни :lol: , но да пука ако разбирам нещо от този спорт, а и посмъртно няма да инвестирам усилия в разучаването му, само за да мога да гледам анимета и да чета манги по темата.

Изказването ми нямаше нищо общо с мнението на AlDim за One Outs. Просто като прочетох думите му си спомних, колко малко ме вълнуват спортните анимета и колко малко разбирам тръпката, която изпитват феновете от тях.

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Post by Alexis » Mon Feb 21, 2011 11:57 am

Мда, Амелия, мнението ти се покрива с моето. Жалкото е, че мангата е сканлейтната много малко след анимето. Иначе, и аз в предния си коментар сравних Токучи с Хисока (но не помня къде поствах за това аниме).

Аз сега си гледам за не знам кой път Initial D и му се кефя.

БТВ, Амели, серозно, трябва да тестваш Major. То в от ония, дето са си пълни с драма и т.н., но кефи (втория сезон ми е завинаги любим от всичките, мисля че епизоди 12-26 мога да си ги дублирам в оригинал). Иска обаче доста, докато преминеш през първите епизоди на семейна драма и детските години на Горо. Дори вече е напълно приключен с 6 сезона, филм и ОВА.

alshu, и аз мислех така за спортните анимета, докато не се зарибих. И да ти кажа, никакъв интерес нямам в реалния живот към бойзбол, но One Outs и Major са ми доставиха голям кеф. А и като гледах второто научих достатъчно, за а ми е що-годе ясно какво става и за какво с борят на терена.

Като ти е кеф за маджонг, гледа ли Saki? или може би Shion no Ou, което е за шоги (японския шах)? Вторият освен това има в историята си и разследване на убийство. Hikaru no Go е за играта го.

А и да си знаеш, в повечето спортни анимета, главният герой вечно печели, което понякога е дори по-дразнещо, освен когато са като Токучи, в който случай потриваш доволно ръце, че за пореден път е надиграл шефа си.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

User avatar
alshu
Elder God
Posts: 5256
Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

Post by alshu » Mon Feb 21, 2011 12:26 pm

Alexis
Като ти е кеф за маджонг, гледа ли Saki? или може би Shion no Ou, което е за шоги
Миии :oops: Saki е единственото аниме, което съм заглеждал на маджонг тематика...иначе навремето зачетох някакви манги, но да пукна ако помня как се казваха...
Saki се оказа лесбо-романтична драма, а пък аз го загледах без да видя yuri-то в списъка с жанровете :lol: . Мислех си, че е комедия (е, то си е и комедия).
Изгледах го, но не знам защо (тогава нямах нищо друго под ръка, а пък анимацитята в мачовете е доста шарена...падам си по шарении :lol: )...и все още не разбирам нищо от този спорт, нито пък придобих вкус към yuri заглавия (за голяма моя изненада).

Май единственото спортно аниме, което ме е кефило е Bamboo Blade...в него си имаше всичко, и спорт, и качествена драма и хубави картинки.
Естествено, имаше и един-два дразнещи тъпизма, но арковете с главната героиня или със сенсея бяха смислени.

Явно спортните анимета не са ми в кръвта.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed Feb 23, 2011 1:07 am

Еми предполагам, то си е въпрос на вкус. Аз си мра за компетитивни истории с персонажи-изверги. Те спортните бая заприличват на тупалките, ако ги погледнеш под тоя ъгъл. Отделно, спортът е прекрасно нещо, което никога не съм умеела особено, така че гледайки тия анимета научавам неща, които не съм могла да науча от собствен опит. А то има кво да се учи, щото всеки един спорт си е цяла наука. И като ти представят едни такива състезания, които са си чиста проба битка (и война) всъщност, добре обяснени, със стратегията и тактиката и с яките човечета - просто веднага захапвам. Естествено, не всички спортни анимета ми харесват, но досега съм се зарибила по едно за бокс, едно за улични състезания с коли, едно за тенис, едно за бейзбол и едно за правене на хляб. От нито едно от тия неща си нямах и хал хабер и ги мислех за тъпи и скучни, но аниметата взеха, че ми харесаха. Затова и сега като ми се догледат някви съревнования, хващам спортните анимета, щото хубавите тупалки са малко...
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Feb 23, 2011 1:38 am

Правене на хляб :shock: ?

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed Feb 23, 2011 1:42 am

Yakitate!! Japan, да. Много яко анименце. Успяли са да направят хлебопроизводството на състезание (и други подобни са ми попадали - някви манги за къри-та примерно), с много хумор и простотии. Искрено се забавлявах. :lol:
А да, попадало ми е и спортно шоджо. :shock:
Kaleido Star - за цирк. Ма структура кат на спортно аниме имаше, честно! :shock: Така и не го догледах - трябва да го довърша някой ден.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Wed Feb 23, 2011 3:16 am

Yakitate- то е гениално. Нищо, че така и не го догледах, защото взе много да се повтаря в един момент, но гаврите със всички възможни шоунен клишета са безценни просто. А главният герой е безподобен чук. В положителния смисъл на това понятие. :)
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
alshu
Elder God
Posts: 5256
Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

Post by alshu » Wed Feb 23, 2011 9:52 am

Е, аз Yakitate!! Japan (и Takitate Gohan :lol: ) не го възприемам точно, като спортно, а като биткаджийско...или по-скоро като абсолютна гавра с биткаджийските заглавия, с готварските шоута, с реалтити шоутата и с всичко, което са се сетили по пътя...може би с цялата японска забавна ТВ индустрия...
Имаше и някъкви елементи от спортните анимета, но някак не бяха доминиращи.

То е вярно че тупалките преливат в спортни заглавия и обратното, ама аз не съм фен и на тупалките. :lol:
Кeфят ме или хубаво нарисувани неща от сорта на Kurokami или очевидни ебавки, като History`s Strongest Disciple Kenichi и Needless.
Държа да имат фентъзи/scifi елементи + битки, и да не се набляга на тренировки (е, тренировките в Kenichi си бяха абсолютен майтап).
Т.е. все неща дето не преобладават в спортните анимета.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Sat Feb 26, 2011 9:09 pm

Прочетох каквото е преведено от One Outs мангата след края на анимето. Не е много, мамка му! Токучи, изрода, сътвори поредната изродщина - може ли да е толкова як, баси? Нямам търпение да видя къде ще му излезе края, ма събват адски бавно...
Чува ли се нещо са втори сезон? Моля ви, кажете, че се чува!
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests