Диети, хранителни режими, здравословно хранене

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Mon Jun 02, 2008 9:35 am

Едно и също е, да. Написах го така, щото едни хора го знаят като едното, а други - като другото. Ще го поправя, щото верно звучи тъпо.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Mon Jun 02, 2008 2:58 pm

Благодаря за инфото, Амели, доволно пълно и удачно поднесено.

Какво сложно има в понятието хранителен концентрат иначе? Необходими са поне 10кг (вероятно много повече) захарна тръстика - да не говорим за цвеклото - за да се извлече 1кг рафинирана захар. Може ли един човек да изяде 20 кила захарно цвекло? Сигурно, но ще му трябва поне месец. А може ли да погълне аналогичното кило захар, наблъскано във всевъзможните храни и напитки, които консумира ежедневно? Някои хора го правят и в рамките на ден-два. Ако не вярвате, погледнете етикета на газираното. Познавам много хора, които изпиват 2l бутилка кола като на шега (аз самият мога да изпия и две такива в горещ летен ден, ако съм си изгубил ума). А само в нея има близо 250г захар, четвърт кило. А всички останали малко или повече преработени храни?

Аналогично е положението с бялото брашно и солта - но захарта си остава основният враг и причина за чудовищното затлъстяване в наши дни. Естествено, ако обърнеш внимание на някого, че се самоубива, той ще те нарече "трол", най-малкото. :) Но поне не правете сравнения с плодовете, моля ви. Можете да ядете не по едно, а по МНОГО кила плодове на ден (до пръсване) - и пак не само, че е невъзможно да качите, ами и ще отслабнете бързо. Защото захарите, които поглъщате иначе са несравнимо, абсурдно повече - да не говорим за разликата м/у тях, спомената от Амелия.
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
LifeJoker
Farmer
Posts: 62
Joined: Thu Mar 08, 2007 10:09 pm

Post by LifeJoker » Mon Jun 02, 2008 3:43 pm

Тъй, под захари разбирах дизахариди (по неква английска терминология, това за да не става объркване в това, което ще напиша). Скорбяла към захари в бананите горе долу 1:1. Захарта не е концентрат, а чиста субстанция (или почти чиста), което донякъде я прави по-лесно усвоима, ама само донякъде.

Относно целулозата в плодовете, оказва се учудващо доста (към 3% за споменатите банани), ама стига да не ги ядете с корите, си е нищожно. Та целулозата, поради щото не се усвоява, освен ако не се самоопределяте като овца/пръч, нема никакъв смисъл да се яде. А в моя случай причинява тежки стомашно-чревни неразположения и при някакъв момент е потенциален фактор за апендисит. Но много си зависи до организъм де.

Килограмите тръстика, нужни за кило захар се дължат на огромното количество целулоза в тръстиката и на 6те хиляди години цивилизация, недостатъчни да се оптимизира производството.

А подсладителите обикновено са на протеинова основа и съответно, нямат контрибуция към напълняването (отравянето на Шайхири), освен че и действат в пъти по-ниски концентрации.

И основното, което защитавам като теза: захарта не е отрова, тя е нормална част от диетата ни. В един динамичен свят, в който аз например изминавам кръгло към 10 километра дневно и извършвам умствен труд (мозъка е гигантски консуматор на глюкоза) по средно 14 часа на денонощие имам огромна необходимост от въглехидрати и нулев шанс да надебелея. А ако започна, то обикновено се занимавам с някаква форма на спорт, не толкова за здраве, колкото за разтоварване на отрицателни емоции. И ако трябва да си ги доставям с плодове, то трябва да се посера (извинявайте за израза) от ядене на банани и същевременно да фалирам поради относително по-високата им цена. Ако не приемам захар, както и мозъчни стимулатори като кофеин, ще съм се гътнал много отдавна от хипогликемия или преумора. Но това не е сигнал, че трябва да спра, защото в съвременния свят ако искаш да си нещо, то трябва да си на такъв режим. Това е положението.

И малката скоба, че при жените е малко по-различно заради различния хормонален баланс и крехкостта му, което пък идва от необходимостта в рамките на един месец да го променят непрекъснато и циклично.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Mon Jun 02, 2008 3:47 pm

Изненадващо близо е краят до моята собствена теза за стимулантите бтв :)
This is it. Ground zero.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Mon Jun 02, 2008 3:59 pm

Еми, както каза Хриси, някои съумяват да се оправят и без "стимуланти". Аз самият никога не съм използвал, доста хора, които познавам - също. Честно, не съм видял качествена разлика в постиженията на хора, използващи стимуланти и тия, за които съм сигурен, че не го правят.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Mon Jun 02, 2008 4:00 pm

Може би тези някои имат по-добри телесни възможности
This is it. Ground zero.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Mon Jun 02, 2008 4:07 pm

Поначало ли, искаш да кажеш? Еми не знам, на мен ми е доста странно някои хора да се самоопределят като с по-слаби "телесни" възможности и да го използват като извинение за бухане с хапове. На Стивън Хокинг какви са му телесните възможности? Айнщайн да се с бухал със стимуланти? А някоя от ренесансовите личности? Единствената разлика между нашата епоха и Ренесанса, бтв, е, че сега разсейванията са много повече. Трескавостта е много подобна.

Да не говорим, че да си ебеш тялото за сметка на някакъв минимален "edge" за мозъка, ми се струва елементарно, доколкото мозъкът ти е част от тялото...

User avatar
LifeJoker
Farmer
Posts: 62
Joined: Thu Mar 08, 2007 10:09 pm

Post by LifeJoker » Mon Jun 02, 2008 4:13 pm

Значи едно е да се тъпчеш с кофеин, познат на човечеството от векове и да си задоволяваш нуждите от "бързи" въглехидрати, второ е да набиваш билкови чудеса със съмнителен състав и предимно плацебо-ефект и трето, да се блъскаш с чиста химия.

И естествено, три литра кафе дневно могат да те убият, по едно еспресо след закуска и обяд, да те стимулират.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Mon Jun 02, 2008 4:15 pm

LifeJoker wrote:Значи едно е да се тъпчеш с кофеин, познат на човечеството от векове и да си задоволяваш нуждите от "бързи" въглехидрати, второ е да набиваш билкови чудеса със съмнителен състав и предимно плацебо-ефект и трето, да се блъскаш с чиста химия.

И естествено, три литра кафе дневно могат да те убият, две еспресота след закуска и обяд, да те стимулират.
QFT, вкл. в отговор на Емо, който също малко неясно даде Айнщайн като пример... нали говорим за това, че някои хора имат по-бързо уморяващ се мозък / по-слабо уотевър от други. Малко е странно да даваш един от най-бързите мозъци в света за пример.

"Ебенето на тялото" просто е преувеличено в случая с доста. Както казах още в първите си постове, всичко е въпрос на баланс.
This is it. Ground zero.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Mon Jun 02, 2008 4:20 pm

Еми нуждата от бързи въглехидрати може да я избегнеш съвсем, ако си носиш 4-5 правилно сглобени сандвича в раницата, както правя от седмица-две. Преди това си зобах кроасани и не беше гот, че са и по-скъпи.

Кофеинът е по-спорна работа, пък и тъпченето всякак си е зле, както си и казал по-долу в поста си. А колкото до чистата химия, написах си предния пост, точно щото в една друга тема Жоро приказваше колко е хубаво и правилно да открием разни химии, които ни зареждат с енергия и ни правят страхотни тела (физическа невъзможност, ефективността на мускулите, независимо как са оформени, зависи от взаимодействието им с мозъка доста повече от това колко хубаво и едро са напращели). Еми сори, ама това да си вкараш живота в рамка, която ти позволява да мислиш активно и да се гордееш с тялото си (изградено поначало чрез милиони години еволюция), без да се бухаш с лесни решения, ми се струва по-важно. Лично на мен.

Едит: Жоро, това с уморяването на мозъка не знам на каква основа ми го даваш като аргумент. Какво значи бързо/бавно уморяващ се мозък?!!? Да не говорим, че е доказано от милиони хора, че мозъкът се поддържа най-вече с практика, а не зависи на 100% от първоначалния си капацитет и някакви странни характеристики като "бърза/бавна уморяемост".
А това доколко е преувеличена вредата за тялото - и двамата сме лаици, така че шансът който и от нас да е прав е в най-лошия случай 50/50.

User avatar
LifeJoker
Farmer
Posts: 62
Joined: Thu Mar 08, 2007 10:09 pm

Post by LifeJoker » Mon Jun 02, 2008 4:42 pm

Ето едно невинно примерче: отиваш на планина, да кажем Черни връх. Бухаш нагоре от Алеко, при което хабиш енергия. Хапваш шоколадче, с което вкарваш глюкоза (това някои хора разбират под бърз въглехидрат) и малко други стимуланти, но за разлика от сандвичите, не си пълниш стомаха излишно, с което избягваш пренасочване на ресурси към храносмилане и едно такова чувство на мързел. Пробвай, има смисъл.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Mon Jun 02, 2008 4:49 pm

Не знам какво разбираш под "излишно" пълнене на стомаха. Има смисъл от честото хапване, честно. Като човек, тренирал два твърде активни спорта, за една година даже и едновременно, с чиста съвест мога да го кажа. От три хубави сандвича в рамките на 3-4 часа няма да го усетиш чувството за мързел. Идеята не е да спреш веднъж насред прехода и да се освиниш.
Ресурсите, насочени към храносмилане, зависят от това дали ще се омааш като циганин на сватба или ще ядеш правилни неща по-начесто.
Друг е моментът, че ако принципно на човек му липсва тренинг при физически натоварвания, ще гледа да буха по-концентрирани, по-бързи неща. А и точно тоя тип натоварвания са доста частен случай. Говоря за хората, дето си лапат сладкото по дефолт, независимо дали изкачват планина, или дремят в офиса.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Mon Jun 02, 2008 4:51 pm

Между другото, нямаше ли някаква идея, че въглехидратите са незаменими за мозъка и оттам и популярното схващане, че на изпит си носиш шоколад?
Иначе - въпросът е, че съвремнният начин на живот предлага много повече шоколад от разходки до Черни връх. В смисъл, и аз не мисля, че да сложиш на определени храни етикета "отрова" е адекватно, просто много полезните им приложения не са чак толкова често срещани.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Mon Jun 02, 2008 4:52 pm

Ами те наистина не са отрова, но са създадени уж за глезене, не за ежедневна и основна консумация. А точно така се получава. Същото и с кафето и други такива неща. Съмнявам се индианците отпреди хиляда-петстотин години да се са наливали с кафе, при това предимно с някаква долна проба полуфабрикатно, дето тече в машина и е комбинирано с кондензирано (сиреч пак обработено) мляко и рафиниранка захар.
А загубата и/или преобразуването на основните хранителни елементи е само един от проблемите при консумацията на такива храни. Сега, ясно е, че не знаеш с какво са ги торили тия зеленчуци и с какво са хранили прасето, ама аз съм виждал как, примерно, правят колбаси, а шоколадите със сигурност не ги опаковат мармоти в Алпите.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Mon Jun 02, 2008 5:30 pm

Въпрос на метаболизъм :( Ако аз ям шоколад всеки ден, дори и на фитнес да ходя, ще трябва след седмица да ми разбиват вратата, за да мина. Зася се храня здравословно по мое мнение, а днес ще вечерям с охлюви. :mrgreen:
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests