Пи и средното образование.................

Мръсните страсти – на сапун
User avatar
Skywalker
Warmage
Posts: 1123
Joined: Tue Jan 20, 2004 10:42 am
Location: Sofia

Post by Skywalker » Tue May 20, 2008 11:57 am

МАТЕМАТИКАТА Е НАЙ-ХУБАВОТО И КРАСИВО НЕЩО НА СВЕТА!ПРЕД НЕЯ АНДЖЕЛИНА ДЖОЛИ ИЗГЛЕЖДА КАТО,АНАСТАСИЯ МОЗЕР.Симо би разкарал цигулката,ако можеше по цял ден да така задачи :lol:

никой да се не обижда :lol:

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue May 20, 2008 11:58 am

Заспи вечен сън някъде, Амелия, моля те.

Жоро, ако това е целта, дано никога не я постигне :)

Как да е, всички сте много нахъсани да си говорим (разбира се само общи приказки и лозунги) за творците и целите в математиката, но никой не ще да ми даде отговор на единствения въпрос, който ме интересува откак изобщо съм започнал участието си в тоя топик:

КАКВО е абсолютната красота и ЗАЩО математиката е аватар на това чудо?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue May 20, 2008 12:04 pm

@Драгън

Даже е по-дълбоко - математиката е метазик, който може да опише и езика като понятие. Вкл. метаезика като език :mrgreen:

И не е ограничена до чистата логика. Всъщност тя може да моделира много "нелогични" видове логика. Може да моделира всяка наша мисъл и чувство по някакъв начин.

Математиката реално е връхната точка на три цивилизационни цели: комуникация, разбиране на света, промяна на света (но в зависимост от предната)

В този смисъл като "цел" има разлика с изкуството - изкуството цели да предаде индивида, да комуникира индивидуалните чувства със света. Докато математиката цели да осигури средствата за това (една от целите й).

Но по отношение на сравнения за гениалност, за красота, и т.н. - там освен дето категориите са субективни, принципни разлики не може да има.
This is it. Ground zero.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Tue May 20, 2008 12:22 pm

Рольо, ако влагаше в свиренето си 1/32-а от усилията, които изливаш, за да водиш малоумни дискусии по форумите, сега вече щеше да си готов за държавния си изпит. Отивай да учиш и спри да си губиш времето с неща, които нито разбираш, нито са ти важни.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Tue May 20, 2008 12:24 pm

Красотата е в това да видиш как един невинен първоначално дискурс "какво ни дава средното образование като представа за едно ирационално число" постепенно се превръща в горещ сблъсък между многобройни философски възгледи.
По мое скромно наблюдение, тук Роланд се изявява като умерено обективен идеалист-платоник. Пъгсли, естествено, е убеден хедонист. Шайхири, както винаги, е софистициращ киник (не в съвр. смисъл на цинизма, а в смисъла, че човекът не е полисно, а всеобщо същество). Амелия е колебливо скептичен, клонящ към гностицизма агностик, а Моридин - сдържан представител на аристотеловата школа. Морвен най ми напомня за късния стоицизъм на Марк Аврелий, макар че я виждам по-скоро облечена не в тога, а в пеплоса на богинята на мъдростта Атина (Совата) :) Драгън естествено се придържа към късното питагорейство на Плотин, но то е нормално - спор. тази космогония, близка до съвременната, в началото е "хюле" (безформена материя, яйце), която се раздвоява и от нея излита дракона (Фанет). Колкото до Минувача, както и Преводача - застарели момчета, мъчени дълги години с марксистка философия, според която естетическото е обективно съществуващо, но които интуитивно по-скоро са се придържали към субективния идеализъм ;р

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Tue May 20, 2008 12:31 pm

Interpreter wrote:Красотата е в това да видиш как един невинен първоначално дискурс "какво ни дава средното образование като представа за едно ирационално число" постепенно се превръща в горещ сблъсък между многобройни философски възгледи.
По мое скромно наблюдение, тук Роланд се изявява като умерено обективен идеалист-платоник. Пъгсли, естествено, е убеден хедонист. Шайхири, както винаги, е софистициращ киник (не в съвр. смисъл на цинизма, а в смисъла, че човекът не е полисно, а всеобщо същество). Амелия е колебливо скептичен, клонящ към гностицизма агностик, а Моридин - сдържан представител на аристотеловата школа. Морвен най ми напомня за късния стоицизъм на Марк Аврелий, макар че я виждам по-скоро облечена не в тога, а в пеплоса на богинята на мъдростта Атина (Совата) :) Драгън естествено се придържа към късното питагорейство на Плотин, но то е нормално - спор. тази космогония, близка до съвременната, в началото е "хюле" (безформена материя, яйце), която се раздвоява и от нея излита дракона (Фанет). Колкото до Минувача, както и Преводача - застарели момчета, мъчени дълги години с марксистка философия, според която естетическото е обективно съществуващо, но които интуитивно по-скоро са се придържали към субективния идеализъм ;р
Това беше гениално! :lol: :lol: :lol:
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Tue May 20, 2008 12:44 pm

Смайващо точно, да, и достоен финал на всички дискусии. :lol:
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue May 20, 2008 12:58 pm

Да, предполагам, че темата заслужаваше да умре в позор :roll:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Tue May 20, 2008 1:04 pm

Аз следях интерес бтв, тъкмо даже си бях намислил едно бойно включване за правото срещу математиката (защото съм бил заяждан и преди на този въпрос), но мисля, че господин Русинов наистина я завърши много подобаващо. Дано и участниците в спора освен Симо мислят така.

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Tue May 20, 2008 1:28 pm

освен дето роланд е анти-платон, амелия е по-скоро епикуреец, отколкото скептик; а моридин е аристотелианец в случая, колкото аз съм хегелианец ;)


нищо де, late to the party, но ще си се изкажа.


@роланд:

ще ти дам една възможна рационализация. тя не е единствена, но пък вероятно е най-близка до твоя опит.

да разгледаме музиката и математиката.

имаме някакво музикално произведение:
- музикалният инвалид (сори за политическата некоректност ; ) в най-добрия случай ще разграничи в него мелодията
- на следващото ниво слушателят евентуално включва във възприятието и ритъма
- после идат динамика, тема, хармония и прогресия, структура.
колкото по-навътре в музиката е слушателят, толкова по-добре може да оцени произведението и не само да го оцени, но и да му се –наслади- и да го -преживее- на повече нива. демек, да види повече красота в него.
(това отгоре не претендира за точност на нивата, а е само илюстрация; напълно е вероятно ритъм и мелодия на практика да са наобратно и т.н.)


къде е тук математиката? и музиката, и математиката са абстрактни. разликата е, че музиката е непосредствена. даже, за мен, е най-непосредственото изкуство.
та, как се възприема красотата? важното в случая е, че е на нива.
изкуството като творчество на красота е интелектуален и емоционален стимул. при непосредствените изкуства емоционалният стимул се трансформира до интелектуален (като при високите нива двете са вероятно неотделими). при математиката е обратното, емоционална реакция може да се извлече от интелектуалната страна. разликата общо взето е в това, че нива се качват сравнително по-трудно, отколкото при непосредствените изкуства.
защо математиката би могла да е "абсолютна красота"“? математиката е абсолютно независима от каквато и да е сетивност. и тук идва парадоксът: въпреки изключителното ниво на абстрактност на математиката, в известен смисъл тя е по-непосредствена от изкуствата, защото възприемането й не се опосредства от сетива (естествено тая непосредственост се маскира от други неща). математиката, от всички области на творчеството и мисълта, е най-близо до обективна красота (спокойно може да се твърди и че Е), доколкото игнорира субективни критерии и е първо интелектуален, и после емоционален стимул - отново вдигайки нивото на обективност по тоя начин, интелектуалната страна бидейки по-малко подвластна на интерпретация.


и дори успях да не спомена за връзката истина <-> красота. damn, i'm good. :)

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue May 20, 2008 1:47 pm

Симеоне, ще разкараш ли тая абсолютна красота? Хванал си се за нея като за спасителен пояс и я ползваш като оправдание да отричаш цялата математика и да обясняваш колко била мизерна и колко е мизерен топикът. Все едно аз да ида в анимето и да почна да пиша "странен форум", "тая тема заслужава да умре в позор", "баси как може да спорите дали някво японче наречено Шинджи е убитак или не". Кат не те кефи, не я яж и толкова.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue May 20, 2008 2:00 pm

Морви. Бих искал да спреш да се държиш като задръстена патка и да ме оставиш на мира. Благодаря ти.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue May 20, 2008 2:03 pm

Бате, ще черпя като на аргумент ми отговориш с друго освен с игнор.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Tue May 20, 2008 2:42 pm

Вие двамата що не си вземете отпуска от форума за 2-3 дена? Това вашето минава всякакви граници вече. :shock:
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Tue May 20, 2008 2:48 pm

И аз да се присъединя към Амели. Имам чувството, че ако се срещнете на улицата, по вечерните новини ще гледаме тленните ви останки. :shock: Ми страховито изглежда отстрани, да ви кажа...
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests