Пи и средното образование.................

Мръсните страсти – на сапун
User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Tue May 20, 2008 10:31 am

Трябва. Ако ще си пас - почвай отсега. :lol:
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue May 20, 2008 10:33 am

Пас съм. Почвам от сега. С лаици не ми се спори. :roll: Аз барем имам неква идея с какво се занимава математиката. Тука ми се демонстрира, че на най-базово ниво хората си нямат и идея изкуството каква му е целта.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Tue May 20, 2008 10:45 am

Roland wrote:Пас съм. Почвам от сега. С лаици не ми се спори. :roll: Аз барем имам неква идея с какво се занимава математиката. Тука ми се демонстрира, че на най-базово ниво хората си нямат и идея изкуството каква му е целта.
Просвети ни. Сериозно не е заяждане, а наистина въпрос.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Tue May 20, 2008 10:45 am

:) Ето и друг удар по тая линия, но точно от обратната посока:
Roland wrote:Науката търси най-вече обясняване на света и мястото ни в него (освен когато не търси нищо и си цикли сама за себе си).

Изкуството има за цел постигането на разни абстракции именно като красотата, Бог и прочее други такива (освен когато няма никаква цел и си цикли само за себе си).
Сигурен ли си, че изкуството няма за цел и ей точно тва болднатото за науката? Литературата и производните й, най-вече, но и останалите изкуства - доколкото им е възможно.
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue May 20, 2008 10:47 am

Даниеле, щом не е заяждане - Шайха е куотнал точно квото имам предвид.

Шайх, изкуството го има И това за цел, но не в буквален, а в преносен смисъл. Както добре знаеш. Затова казах, че в по-далечен и абстрактен смисъл двете сигурно имат обща цел, но ако ше си говорим само в абстракции, по-добре изобщо да не си говорим, щото пак ше стигнем до абсолютната красота.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Tue May 20, 2008 10:58 am

Така - говорим си за невежство викаш. Математиката ама въобще не се занимава с обясняване на света и мястото ни в него. За това си има физика, химия, география, биология, социология и дал бог още логии които изполват инструментариума на описване и моделиране предоставен им от математиката.

На математиката не и пука дали успоредните прави се пресичат в безкрайността(евклидова геометрия), дали не се пресичат въобще(някои неевклидови) или въобще не съществуват(други неевклидови).

Това което ти си виждал от математиката е еквивалента на човек от цялото музикално изкуство да е слушал само гнусни рекламни джингълчета. Когато излезеш от усвоената за домашна употреба нисша математика и се забиеш към есперименталните и части - дивите и граници, тогава нещата стават съвсем различни.

Едит: за мястото ни в света се грижи философията!
Last edited by The Dragon on Tue May 20, 2008 11:26 am, edited 1 time in total.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue May 20, 2008 11:15 am

Най-точният аналог на математиката е философията, сега ми хрумна.
This is it. Ground zero.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Tue May 20, 2008 11:23 am

Moridin wrote:Най-точният аналог на математиката е философията, сега ми хрумна.
Не си учил при Игов нали? Той твърдеше, че двете били по висши от всичко останало.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue May 20, 2008 11:25 am

Мда, знаех си, че някъде съм го чувала това:) Но мисля, че и от доста хора освен Игов...
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
DELgado
Elder God
Posts: 5427
Joined: Thu Jan 04, 2007 3:10 pm

Post by DELgado » Tue May 20, 2008 11:28 am

Аз пък имам тройка по висша математика без да отворя лекциите. С много преписване и благодарение на една колежка-зубърка, която ми обясни докато пушихме в почивката, какво ще ме питат по моите въпроси и какво да отговарям. После два дена не изтрезнях от облекчение и радост че го взех пустия му изпит. Ех, колко як беше студенсткия живот. :cry:
I am Fire! And LIFE INCARNATE! Now and forever . . . I am PHOENIX!

User avatar
Skywalker
Warmage
Posts: 1123
Joined: Tue Jan 20, 2004 10:42 am
Location: Sofia

Post by Skywalker » Tue May 20, 2008 11:37 am

така е сега бащинство те чака!! :lol: :lol:

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue May 20, 2008 11:37 am

Мерси, че ми каза каква НЕ Е целта на математиката, Даниеле. Сега ще ми кажеш ли каква тогава Е?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue May 20, 2008 11:47 am

Целта на математиката е да създаде система, в рамките на която всичко да може да бъде описано.

Това не е толкова научно, колкото звучи, но ми е малко трудно да го обясня по-точно, без да навлизам в примери, а нямам време.

Но освен целта има и разни странични ефекти, в които е красотата :mrgreen:
This is it. Ground zero.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Tue May 20, 2008 11:47 am

Каквато и на изкуството, Рольо. Съществува, за да постига абстракции и да носи удоволствие. Междувременно, благодарение на нея, останалите науки обясняват света.
Понякога, тези абстракции спират да бъдат абстрактни, щото човечеството се добутва дотам, че да ги прилага на практика. Но нещата отдавна са излезли от обикновената система на обяснения и описания.

Бтв, ако се замислим всъщност целта на АБСОЛЮТНО ВСИЧКО, което човешкия мозък създава е ЛИЧНОТО УДОВОЛСТВИЕ. Тя е доволно реална и на всичкото отгоре - абсолютна.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Tue May 20, 2008 11:54 am

Математиката е език. Езика на чистата логика и абстракция. Единствения език в който няма нещо което да не може да бъде създадено и описано.

Математиката е и умствен фитнес.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 20 guests