ДДС на книгите - да или не?

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р

Трябва ли да има ДДС на книгите?

Да
9
12%
Не
66
88%
 
Total votes: 75

User avatar
DELgado
Elder God
Posts: 5427
Joined: Thu Jan 04, 2007 3:10 pm

Post by DELgado » Mon May 05, 2008 2:49 pm

Предпочитам просто да ми увеличат заплатата така че да не ми е проблем цената на книгите а ДДС-то нека си остане.
I am Fire! And LIFE INCARNATE! Now and forever . . . I am PHOENIX!

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6266
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Mon May 05, 2008 3:05 pm

Понеже си говорим за Дания, все пак да отбележим, че в тази страна е най-високата данъчна тежест в целия свят и се събират огромни приходи от данъци като процент от БВП, обаче въпреки това някои стоки и услуги са освободени от ДДС. Сред които може и да са книгите, защото списъкът, който открих, не е пълен. Значи явно е възможно да се освободят някои стоки от ДДС и въпреки това да не пострада приходната част от бюджета и да не се вдигнат всички на бунт и те да искат облекчения. И въобще почти навсякъде, където има ДДС, има диференцирани ставки, обаче се справят без особени проблеми. Тоест аргументът, че това било твърде сложно, просто не издържа.

Друго - някой може ли да ми обясни как ще се правят измами при диференцирана ставка на ДДС? Някой ще продава банички а ще ги декларира като книги или какво? Има далеч по-лесни и ефективни начини за измами с ДДС в момента (фиктивен износ и т.н.).
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6468
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Mon May 05, 2008 3:12 pm

Аз обаче едно не разбирам. Защо един потребител на дадена стока(дали ще са книги, билети за кино, хляб или лекарства) не би искал тази стока да е възможно най-евтина? Аз, като човек, който си купува книги, бих искал да плащам по-малко за тях. Това ще ми даде възможност да си купя повече книги и т.н. И все пак два-три лева на книжка малко спестени пари ли са? Купуваш си три книги за месец. Сътветно от тях спестяваш шест до девет лева - че това са десетина хляба, примерно. Пък да искаш да се оценяват като алкохола и цигарите... Книгите, поне на теория, не водят до наркотична зависимост и не ти съсипват вътрешните органи. От друга страна, поне две трети от населението пуши и пие. Това е вредно и трябва да се промени. Затова, както и други казаха, може да намалят данъка върху книгите и да увеличат данъка върху алкохола и цигарите. Кой ще пострада от това? Освен върлите пушачи, които вместо по три кутии на ден ще трябва да пушат по две, и алкохолиците, които ще трябва някак да намалят пиенето?
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6266
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Mon May 05, 2008 3:14 pm

Само да вметна, че за алкохола и цигарите освен ДДС има и акциз, който е много повече от 20 %.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Blond
Commoner
Posts: 27
Joined: Tue Apr 10, 2007 10:47 pm

Post by Blond » Mon May 05, 2008 4:17 pm

Tigermaster,да махнем всички данъци, а?Тогава всичко ще е максимално евтино и ще си живеем добре,нали?

Herairness,ти си ми съгражданин-я кажи задръстванията от коли сутрин и вечер от спестяванията за закуски ли са дошли?Ами цените на жилищата от бедняци ли се вдигнаха?А,че градът се опразни за празниците-хората като са много бедни що не си седят вкъщи?

Роланд,не съм икономист ако това ти е мисълта.Обаче това,което казвам си е сериозна теза.Ако тук има дипломирани икономисти ще потвърдят.Да,сега ако искам мога да си купя всичката фантастика,която излиза на пазара.Но не мога да си купя времето да я прочета.Между другото започнах да чета като ученик от библиотеката,колкото и опърпани да бяха книжките от Минчо и Мунчо,защото не се намираха в книжарниците и защото не можех да си позволя да ги купя.Е и какво страшно има в това?

User avatar
herairness
Jaghut Tyrant
Posts: 1983
Joined: Tue Oct 04, 2005 10:43 am
Location: varna

Post by herairness » Mon May 05, 2008 4:54 pm

Блонди, хората не си седят вкъщи, а си ходят при родата, понеже за разлика от тук, там все още има нещо останало домашно и евтино. АЗ лично си останах вкъщи за всичките празници. А задръстванията сутрин и вечер са нещо нормално във всички големи градове, вземи да свикваш, вместо да плюеш по хората.
Image

User avatar
Blond
Commoner
Posts: 27
Joined: Tue Apr 10, 2007 10:47 pm

Post by Blond » Mon May 05, 2008 5:19 pm

Не плюя по никого.Ама стига сме ревали колко сме бедни.Статистиката,а и простото око доказва,че забогатяваме макар и не толкова бързо колкото ни се иска.А Запада ще стигнем толкова по-бързо,колкото държавата спре да се меси в икономиката и да дава преференции по начин,който не трябва.

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Mon May 05, 2008 5:24 pm

Blond wrote:Tigermaster,да махнем всички данъци, а?Тогава всичко ще е максимално евтино и ще си живеем добре,нали?

Herairness,ти си ми съгражданин-я кажи задръстванията от коли сутрин и вечер от спестяванията за закуски ли са дошли?Ами цените на жилищата от бедняци ли се вдигнаха?А,че градът се опразни за празниците-хората като са много бедни що не си седят вкъщи?

Роланд,не съм икономист ако това ти е мисълта.Обаче това,което казвам си е сериозна теза.Ако тук има дипломирани икономисти ще потвърдят.Да,сега ако искам мога да си купя всичката фантастика,която излиза на пазара.Но не мога да си купя времето да я прочета.Между другото започнах да чета като ученик от библиотеката,колкото и опърпани да бяха книжките от Минчо и Мунчо,защото не се намираха в книжарниците и защото не можех да си позволя да ги купя.Е и какво страшно има в това?
Страшното е в блокирането на спейса на клавиатурата след всеки препинателен знак :wink:
"Не вярвам в колективната мъдрост на индивидуалното невежество."
- Йежи Лец, "Невчесани мисли"

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11241
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Mon May 05, 2008 5:30 pm

Блонди, айде наистина да вземем да си говорим сериозно. Бива ли? Тоест ако може без драматизации "айде да махнем всички данъци и да ахнем от кеф". Някой да иска подобна дивотия, че скачаш така?Иначе казано да спреш да подминаваш забележките за дифренцирана данъчна ставка, тоест, че алкохол, цигари и хазарт трябва да са с доста по-високи данъци от книги, лекарства и храна и да кацнем най-сетне на Земята за всеобщо облекчение. Сега, ако на някой правителствен мунчо ще му се види голям зор да изчисли трийсет процентен данък върху уискито за сметка на десет процентния данък върху книжките знаеш ли колко ме пере? Щото след като нямат зор да изчисляват по различни ставки хазарта и всичко останало, няма да имат зор да изчисляват по различни ставки книгите, лекарствата, храните и всичко останало. Ма щяло да се усложняло събирането на данъци?! Че как не се е усложнило в белите държави?! А няма да се усложни, ако вместо да направим една простичка стъпка, наречена диференцирано ДДС, ние вземем, че отново възседнем крилете на глупостта с ваучери, викторини и пр.? Що не вземем да въведем тогава ваучери и при лекарствата?

По логиката, че при едно дефиренцирано ДДС някой щял да се обидел, ами аз ако произвеждам аспирин, ше зема се обидя, че за мойта стока ваучери няма. Или ако произвеждам хляб. Или съм обикновен гражданин, що да не си кажа "тея пък за книгите ми въвели ваучери, а хората хляб искат да си купят!". И изобщо, wtf?! Тва работи ли някъде? Или не работи никъде, но понеже някой го втриса от термина "бели държави", да вземем си въведем някаква местна ендемична културна особеност, която да диви туристите и която по дефиниция няма да проработи, понеже е стерилна като муле, но затова пък ще е кой знае, атрактивно?

И да, статистиката наистина доказва, че сме хванали Дядо Боже за оная му работа. Пък вчера приятелката ми от Котел ми се похвали, че са й вдигнали заплатата с 40 лева и вече взема 296... Само дето както вече беше станало дума в друг топик, дори ако вземем, че средната заплата у нас е 800 лева, а тя очевидно не е, пак сме на последно място по заплати в Европа. Статистически.
Interpreter wrote:Страшното е в блокирането на спейса на клавиатурата след всеки препинателен знак :wink:
Благодаря, с това наистина допринесе в дискусията.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Blond
Commoner
Posts: 27
Joined: Tue Apr 10, 2007 10:47 pm

Post by Blond » Mon May 05, 2008 6:02 pm

Вижда се, че драматизацията и емоциите не са точно от мен.
Не подминавам забележки: ако не забеляза вече беше казано, че алкохол, цигари, горива имат освен данък и акциз, и то не малък.За хазарта не знам.Ето ти наказание за пороците.
Че ваучери при лекарствата има, само че им казват рецепта по здравна каса. Дали е добре или зле други да кажат. Аз и за храната подхвърлих, ама никой не каза добре ли е или зле.
Добре ваучерите не ти харесват, а ти защо подминаваш забележката за библиотеките? Защо мислиш,че държавата трябва да ти осигури нещо повече от това?
От диференцирана ставка вече казах и ще повторя : няма да се срути нищо-просто твърдя, че без нея ще е по-добре.

Itilon
Paragon
Posts: 590
Joined: Thu Mar 13, 2008 5:38 pm
Contact:

Post by Itilon » Mon May 05, 2008 6:09 pm

Blond wrote:Тъй като аз съм оня "тип",който подхвана "дебилния" спор ще кажа и аз няколко думи.
Тази анкета е с предизвестен край и то не само защото тук сме любители на книгите,а и защото всички сме свикнали,че държавата все ни е виновна и постоянно най-различни групи искат данъчни облекчения и преференции.Радвам се,че все пак тук има хора,които имат по либерално мислене, в противоречие на общоприетата сред народа ни "андрешковщина".
Блонд, имаш интересна представа за либералното мислене. :roll:

Иначе, според мен е логично, че понижаването на данъците стимулира икономическия растеж (буквално навсякъде) и едновременно с това ограничава възможностите за злоупотреби (понеже основната част от тях идват като реакция срещу ВИСОКИТЕ данъци). С това аргументът, че държавата ще загуби пари точно от ДДС-то върху книгите се обезсмисля, тъй като настоящата сума, която те носят, вероятно ще се покрие от нарастнали продажби. Даже и да не стане така, тук си говорим за части от процента.

И не, държавата не субсидира личната ти библиотека като ти взима по-малки данъци. Щеше да го прави, ако използваше данъците ти, за да плаща на издателите и да намали крайната цена на книгите. Което очевидно не става (а и не трябва).

После, говориш за опростяване на данъчната система с цел да се подобри бизнес климата, и в същото предлагаш въвеждане на сложни заместители, които и на теб не ти е ясно как ще действат.

Само да допълня, че в САЩ (или поне в Ню Джърси) sales tax-ите са свръх диференцирани, но това очевидно не им пречи все още да са най-силната икономика в света.

Всъщност не е нужно държавата да събира огромни суми, само за да финансира дейности, които по принцип хората могат и да свършат сами. Аз съм на мнение, че повечето ни данъци в момента са завишени, особено при положение, че никой не забелязва кой знае какъв ефект от тях. Защо по дяволите държавата трябва да ремонтира пътната ни мрежа, например, с нашите пари, вместо да я предостави на концесия и ние да си плащаме на частните собственици за използването й (което ще ни струва по-малко, най-вече защото част от парите ни няма да отиват за огромната администрация, която служи единствено за посредник - ненужен при това)? Защо дотираме градския транспорт в София - един крещящ пример за икономическа нецелесъобразност - а не го оставим на законите на пазара? С появата на две конкурентни компании само цените ще паднат, а качеството на услугата ще се повиши.

Примерите са много. Иначе и аз искам опростена данъчна система и повече възможности за бизнеса. Обаче именно намаляването на данъците води в тази посока. Тогава?

User avatar
Blond
Commoner
Posts: 27
Joined: Tue Apr 10, 2007 10:47 pm

Post by Blond » Mon May 05, 2008 6:43 pm

Казвам само, че са твърде вероятни злоупотреби причинени от неравнопоставеността с други стоки, а не че бюджетът ще загуби от самата отстъпка.
Какво сложно има в една добра библиотечната система? Че тя е направо задължителна с или без отстъпка. Оставам ваучерите настрана, това е въпрос на преценка неангажираща никого.
За останалото съм "за". Да, ДДС е високо-може да е 15%. Осигуровките са високи, косвените данъци са високи. Само ДОД е един от най-ниските (ако не се лъжа и най-ниския заедно с Кипър)-10%. Никъде не казвам книгите да се облагат с висок данък-нека да е същия като за другите стоки.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11241
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Mon May 05, 2008 7:13 pm

А защо добрата библиотечна система автоматично да изключва преференцирано ДДС върху книгите?! Все едно да кажеш, че нормално функциониращите болници изключват по-ниската данъчна ставка на лекарствата. Кво общо имат тези неща?! Плюс това библиотечната система и без това си функционира в рамките на нормалното за нашата държава, не е като да е на умирачка, та наистина не мога да разбера за какво се бориш. Книгите и в момента са си с ДДС като всички останали стоки, а си чешем езиците сто човека, за да кажем, че по-ниската данъчна ставка означава по-ниска цена и по-висока покупаемост. Доказано. По целия свят. Ако искаш да стимулираш производството и потреблението на дадена стока, намаляваш данъка й. Чисто, просто и ясно, и няма нищо общо нито със задръстванията по празниците, причинени от граждани, отиващи по родните си места, нито с все по-задобряващото благосъстояние на българина, нито с акциза върху алкохола, благодарение на който внезапно се оказа, че българина през последната година взел да пие три пъти по-малко.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Blond
Commoner
Posts: 27
Joined: Tue Apr 10, 2007 10:47 pm

Post by Blond » Mon May 05, 2008 11:00 pm

Спорът започна по-издалече, няма значение. Права си, Марфа, за по-ниския данък и потреблението. Това, което казвам е, че е по-добре да има нисък данък за всички, отколкото по-сложна данъчна система с различни ставки.
И хайде мир оттук насетне! Мнения-бол, всеки сам да преценява.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Mon May 05, 2008 11:24 pm

Сега разбира се нека някой да докаже, че при премахването на ДДС на книги (или намаляването му до абсолютния минимум) цените на книгите ще паднат, а не издателите в рамките на 2-3 месеца да ги повишат до предишните стойности?

Защото според мен ще се получи точно това.

БТВ - върху тока и водата, които са с доста по-първа необходимост от книгите плащате и акциз и ДДС. При горивата около 60% от цената отива при държавата.

И няколко въпросчета:

Освободени ли ще са от ДДС:
1) Audio books
2) e-books
3) Специализирани печатни издания
4) Вестници, списания
5) Електронни бюлетини и електронните издания на вестниците?

Специално при електронните разходите за производство са нулеви - само права се плащат и т.н.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests