Star Trek - The Official Topic

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
DELgado
Elder God
Posts: 5427
Joined: Thu Jan 04, 2007 3:10 pm

Post by DELgado » Thu May 22, 2008 11:01 am

Не мога да си представя цял сезон Стар Трек с обща сюжетна линия. Звучи толкова яко, че вече нямам търпение.
Във първи сезон имаше един епизод където T'Пол беше с дълга коса. В пъти повече сексапил излъчва така. :lol:
I am Fire! And LIFE INCARNATE! Now and forever . . . I am PHOENIX!

User avatar
Elayne
Elder God
Posts: 6266
Joined: Fri Jan 23, 2004 9:15 pm

Post by Elayne » Thu May 22, 2008 11:08 am

Е, онова беше дъъъълга коса, аз ти говоря за по-дълга с 3-4 сантиметра и просто малко пипната от фризьора, за да изглежда по-секси. Получава се. А и костюмчетата сменя и си има три бройки - червено, синьо и лилаво костюмче с дълбоко деколте :).

В 4-тия сезон има един епизод, в който също променя визията и е много смешно ^^. Униформата й е с гол корем и кръст и май беше с дълга руса коса.
I dont care if it hurts
I want to have control
I want a perfect body
I want a perfect soul
I want you to notice
When Im not around

User avatar
DELgado
Elder God
Posts: 5427
Joined: Thu Jan 04, 2007 3:10 pm

Post by DELgado » Thu May 22, 2008 11:21 am

Ееее, чак в четвърти сезон. :evil: Нищо де аз и на малко по-дълга косичка ще съм доволен. Пък като стигна до въпросния епизод ще се разбия от кеф. :lol:
I am Fire! And LIFE INCARNATE! Now and forever . . . I am PHOENIX!

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Thu May 22, 2008 4:37 pm

Не беше с руса коса, дето беше с гол корем и кръст бе :) Това в алтернативната вселена, нали? :roll:
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Elayne
Elder God
Posts: 6266
Joined: Fri Jan 23, 2004 9:15 pm

Post by Elayne » Thu May 22, 2008 4:40 pm

Мхм, там, ама защо съм го запомнила с руса коса. Както и да е, беше доста смешно :P.
I dont care if it hurts
I want to have control
I want a perfect body
I want a perfect soul
I want you to notice
When Im not around

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Thu May 22, 2008 5:11 pm

Не беше руса :) Май по-скоро беше изсветлена. Наистина серията беше майтап :)
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Elayne
Elder God
Posts: 6266
Joined: Fri Jan 23, 2004 9:15 pm

Post by Elayne » Thu May 22, 2008 5:14 pm

Нямам предвид русо като на аватара ми, а нещо като кичури, но пак си русолявееше.
I dont care if it hurts
I want to have control
I want a perfect body
I want a perfect soul
I want you to notice
When Im not around

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Oct 07, 2008 10:39 pm

Рекох да си подхвана пак The Next Generation откъдето го спрях - първата третина на втори сезон. Въпреки че въпросният се води най-слабият в сериала и при все, че няма ни развитие на персонажи, нито дори опит за по-сериозен реализъм тип Enterprise, си ме кефи достатъчно, за да продължавам.

Освен това тъкмо изгледах 10-ти епизод, където Райкър и забравих-й-името-дето-я-играе-Упи-Голдбърг се сваляха демонстративно пред Уесли, за да го учат как да говори с жена, която харесва. Размазах се от хилеж...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Lazy
E'lir
Posts: 185
Joined: Sat Apr 24, 2004 10:27 am
Contact:

Post by Lazy » Sat Oct 11, 2008 9:23 am

А аз пък тези дни гледах един епизод на Дийп Спейс 9 от трети сезон, в който участва Райкър. Появи се Райкър на станцията и веднага омая Кира Нериз. Обаче после се оказа, че това не е Уил Райкър, а Том Райкър, който се е получил при грешка при телепортиране 9 години по-рано. Оказа се, че Том е от маките и е на Дийп спейс, за да отвлече кораба Дифайънт.
Хубава серия, в нея също имаше някои доста забавни моменти. Само дето накрая Том Райкър (който се оказа, че не е чак толкова лош) го хванаха кардасианите и го изпратиха в трудов лагер с доживотна присъда.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Wed Aug 12, 2009 8:05 pm

Ако някой случайно се интересува, ето един хронологичен ред на гледане на сериалите и филмите от франчайза Стар Трек, който ми се струва разумен*. Анимационният сериал липсва, защото не било сигурно доколко е canon. Най-новият филм не е бил заснет когато е правена подредбата, иначе се пада между Ентърпрайз сезон 4 и Първоначалния сериал сезон 1.


2151-52: Enterprise (Season 1)
2152-53: Enterprise (Season 2)
2153-54: Enterprise (Season 3)
2154-55: Enterprise (Season 4)

2266-67: Star Trek (Season 1)
2267-68: Star Trek (Season 2)
2268-69: Star Trek (Season 3)
2271: The Motion Picture
2285: The Wrath of Khan / The Search for Spock
2286: The Voyage Home
2287: The Final Frontier
2293: The Undiscovered Country

2364: The Next Generation (Season 1)
2365: The Next Generation (Season 2)
2366: The Next Generation (Season 3)
2367: The Next Generation (Season 4)
2368: The Next Generation (Season 5)
2369: The Next Generation (Season 6) / Deep Space Nine (Season 1)
2370: The Next Generation (Season 7) / Deep Space Nine (Season 2)
2371: Deep Space Nine (Season 3) / Voyager (Season 1) / Generations
2372: Deep Space Nine (Season 4) / Voyager (Season 2)
2373: Deep Space Nine (Season 5) / Voyager (Season 3) / First Contact
2374: Deep Space Nine (Season 6) / Voyager (Season 4)
2375: Deep Space Nine (Season 7) / Voyager (Season 5) / Insurrection
2376: Voyager (Season 6)
2377: Voyager (Season 7)
2379: Nemesis


*Понеже други фенове бяха правили разбивки по епизоди. :shock: :lol: Имаше и адски подробни хронологии по събития (раждания, войни и прочие) с включване на филм или отделен епизод от даден сериал в съответната година. Чак до такова хронологично гледане аз обаче не бих стигнал. На цели сезони ми се струва достатъчно.


Порових се из фен-сайтове, понеже мисля да си спретна полека-лека един хронологичен Стар Трек маратон. Още съм на Ентърпрайз и се подготвям душевно за връщане почти 40 години назад (в стила на заснемане на фантастични сериали) като дойде ред на Първоначалния сериал. :mrgreen:

Иначе знам, че качеството силно варира между отделните сериали и филми, но ми е любопитно каква е цялостната картина. В разни съпоставки със Стар Уорс доста хора (не само трекита) твърдят, че вселената на Стар Трек не е осрана и като цяло е запазена някаква съгласуваност между отделните части.
Last edited by passer-by on Thu Aug 13, 2009 12:51 am, edited 1 time in total.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Lazy
E'lir
Posts: 185
Joined: Sat Apr 24, 2004 10:27 am
Contact:

Post by Lazy » Thu Aug 13, 2009 12:30 am

Да, това е горе-долу хронологията на събитията и e един възможен ред на гледане на сериалите и филмите. Другия начин, по който може да постъпи човек и няма как да сбърка, е да гледа по реда на излъчване. Все пак милиони хора по света са правили така и не са се чувствали некомфортно. :D

Например не е задължително последният сериал, "Ентърпрайз", да се гледа пръв. Работата е там, че "Ентърпрайз" леко излиза от канона. В ТОС и ТНГ например се описва първата среща с множество раси, обаче след това в "Ентърпрайз" става ясно, че и преди това е имало срещи с някои от тях (например с ференгите, ромуланите и т. н.). Разбира се, може да се намери някакво логично обяснение на това (например - "Ентърпрайз" не е документирал добре срещата с ференгите и когато след 100-200 години Звездният флот открива ференгите отново, решава, че това е първата среща с тях). От друга страна обаче, темпоралната война и събитията в 3-ти сезон на "Ентърпрайз" не са свързани хронологично със събитията в останалите сериали и човек може спокойно да гледа сериала след останалите, като възприема приключенията на "Ентърпрайз" преди 3-ти сезон за една ретроспекция.

А, и виждам, че там, при края на ТНГ и началото на Дийп Спейс, е допусната някаква грешка. Всъщност Дийп Спейс започва след края на ТНГ, защото началник О'Брайън, който участва в ТНГ до самия край (в началото - епизодично, а последните сезони - почти във всяка серия), е откаран на Дийп Спейс от "Ентърпайз" на Пикар и се включва в сериала като един от главните герои. Да, хубаво е Дийп Спейс да се гледа след ТНГ, още повече че Уорф и О'Брайън са герои в Дийп Спейс, но връзката не е чак толкова силна - достатъчно е човек да има представа от клингонските събития и бедйжорско-кардасианските събития в ТНГ, и е готов за Дийп Спейс. За целта могат да му свършат работа единици серии от ТНГ. По същия начин не е и толкова задължително да е гледан Дийп Спейс преди Вояджър - достатъчно е човек да знае най-общо какво представляват маките и беджорско-кардасианския конфликт. Иначе пряката връзка е само, че Вояджър тръгва от Дийп Спейс (същата приемственост, като при ТНГ и ДС9). Даже в пилотната серия на Вояджър единственият герой от ДС9, който се появява, е Куарк (който се опитва да измами в бара си Хари Ким).

Разбира се, човек ще се чувства най-комфортно, ако гледа първо ТОС, после ТНГ, ДС9 и накрая Вояджър (вече съм направил уговорката, че "Ентърпрайз" може да се гледа и отначало, и накрая - въпрос на вкус). Така ще са му ясни всички епизодични събития (например Кю се появява и в ТНГ, и в ДС9, и във Вояджър; Лоаксана Трой - в ТНГ и ДС9; с отделни раси отношенията са много сложни и се развиват в повече от един сериал, например борги, ромулани и т. н.). Но изобщо не е необходимо например да се гледат успоредно ДС9 и Вояджър, защото след заминаването на Вояджър връзката му със събитията в нашия квадрант на галактиката се прекъсва.

Няколко думи за поредността на сериите вътре в самите сериали. Феновете знаят добре, че сериалите имат две последователности - хронологична и по ред на излъчване, и те не винаги съвпадат. Основната причина за това е че в миналото (а понякога и сега, но в миналото в много по-голяма степен) едни и същи декори са се използвали за заснемането на няколко серии от сезона, съответно снимането е вървяло малко хаотично и се е случвало по-късни серии да станат готови преди по-ранни. Обикновено това не пречи, но понякога са се случвали парадокси (например в ТНГ серията, в която Таша Яр умира, е излъчена преди един епизод, в който тя все още е жива). Ако човек иска да гледа епизодите в сериала хронологично - няма нищо по-лесно от това. Отива на startrek.com, клика горе вляво на съответния сериал, и когато се отвори страницата му - избира episodes. И сериите излизат, подредени по реда на излъчване, заедно с датата на първото излъчване. Обаче в третата колонка излиза друга номерация - на хронологичната подредба. Вижда се, че общо взето, хронологичната подредба съвпада с тази на реда на излъчване, но тук-таме има леки разлики. За повече от 90% от сериите е включена и звездната дата.

Аз самият, въпреки съветите, които давам, общо взето съм гледал сериалите успоредно :D . За момента съм изгледал целия ТОС, почти всичко от ТНГ и Ентърпрайз разбъркано (в момента ги гледам отново - подред) и всичко до началото на 5-ти сезон на Вояджър и до към края на 6-ти сезон на ДС9 (в момента най-активно ги гледам тях, подред). Освен това съм превел субтитрите на четирийсетина епизода от всички сериали и съм редактирал неизброимо количество преводи на други хора, така че периодично се връщам назад и повтарям определени серии по необходимост. Доколкото си спомням, започнах да се занимавам със Стар Трек преди около 5 години, и едва към края на тази година се надявам да съм гледал поне всяка серия по веднъж (а някои - по повечко пъти :)).

През годините съм имал различни любими сериали от сагата, но сега мога да кажа, че няма голяма разлика в класите и се поддържа едно сравнително високо за телевизионни сериали ниво, като според мен Дийп Спейс 9 е шедьовър, много силен сериал, любимият ми от Треците. И не само от Треците - май само Вавилон 5 мога да сложа близо до него от всички класически SF сериали, които съм гледал (Подчертавам – от класическите. От новите има и сериали, които са ми харесали повече). Това, което прави ДС9 уникален, е горе-долу общата сюжетна линия (разбира се, и там има множество серии - отделни случки, но кардасианско-бейджорският конфликт, наличието на червеевата дупка, пророците и маките, а по-късно - появата на Доминиона и избухването на войната, правят от сериала една много стегната единна история). Поради същата причина смятам за много силен третия сезон на "Ентърпрайз" (но останалите сезони не ми харесват толкова много). Друго уникално за ДС9 са множеството интересни характери, при това доста добре изградени, със своите слабости и със своето развитие; също така интересните конфликти, широкото присъствие на темите за тероризма и религиозния фундаментализъм. На този фон Вояджър е доста по-слаб, но си има своето очарование (Той ми е някак по-детски, по-елементарен - и като характери, и като научни обяснения на някои феномени. Не че науката е силната страна на Стар Трек изобщо, но в останалите сериали се спазва някакво приличие :)). И, разбира се, ТОС и ТНГ са си абсолютна класика, макар и да са остарели като декори и на места - като концепции (но не и като актьорска игра). ТОС, освен че има огромно значение за развитието на западната култура през втората половина на 20-ти век, притежава някои серии-шедьоври, написани от класици в жанра като Т. Стърджън и Х. Елисън. Това неведнъж е правело да изглеждат смешни разни сноби, които разправят, да речем, че Стърджън е гений, а Стар Трек - боклук :). „Live long and prosper” и знака на вулканците ( _\\// ) - всичко това е дело на Стърджън (първата серия, в която се появяват, е по негов сценарии). А ТНГ - най-популярният сериал, едва ли има нужда от представяне. Мисля, че той в равна степен с ТОС допринася за популярността на сагата, освен това - като човек се абстрахира от емоционалния момент - е обективно по-добър. В него се поставя основата на много събития от ДС9, така че гледането на тези два сериала един след друг е задължителното нещо, което трябва да направи всеки фен, ако за момента няма време за останалите сериали. Разбира се, аз препоръчвам всички сериали (и е очевидно, че съм пристрастен : )).

Е, могат да се кажат още доста неща, но засега толкова - с радост бих се включил в някоя дискусия. И много ми се иска някой ден в клуб Ефремов да си направим една Стар Трек вечер (и да успея да присъствам), но нямам никаква идея кога ще стане.
Last edited by Lazy on Thu Aug 13, 2009 9:08 am, edited 3 times in total.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Thu Aug 13, 2009 12:38 am

:shock: :shock: :shock: (в добрия смисъл)
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Thu Aug 13, 2009 12:59 am

:shock: :shock: :shock: и от мен.
В смисъл на :thumbsup: :yay: , разбира се.

Благодаря за съветите, Лейзи. При това положение ще гледам целите сериали поред - Ентърпрайз (хронологично го предпочитам в началото), ТОС, ТНГ, ДС9 и Вояджър.

Подходящо ли е да гледам епизодите им в реда, в който са качени и номерирани в тракърите ни (Замунда, а за 1-ви сезон на ДС9 и 1-4 на Вояджър - Арена)?

А филмите как ги разпределяш между сериалите?
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Lazy
E'lir
Posts: 185
Joined: Sat Apr 24, 2004 10:27 am
Contact:

Post by Lazy » Thu Aug 13, 2009 8:56 am

О, да. Специално рилийзите на Вояджър и ДС9, които са в Арена, са точно моята колекция - сериите са подредени по реда на излъчване. Не съм забелязал някъде важни събития да са с разменена хронология (освен при вече споменатия по-горе случай със смъртта на Таша Яр в първи сезон на ТНГ). Можеш да теглиш целия Вояджър от Арена - 5-ти - 7-ми сезон са същите рилийзи, като в Замунда. Относно ДС9 - не си спомням точно какъв беше рилийзът в Замунда, защото не съм имал контрол върху качването му, но ако изчакаш малко, ще взема мерки и останалите сезони да се появят скоро в Арена.

Относно филмите - спокойно можеш да гледаш първите 6 след ТОС, а останалите 4 - след ТНГ, за да не го мислиш чак толкова кога да ги гледаш. :D Вярно е, че последните филми се случват по времето на ДС9 и Вояджър, но практически нямат никаква връзка със събитията там (освен че в последните сезони на ДС9 понякога се споменава, че Земята все още има някакви проблеми с боргите, и затова не може да отдели всичките си ресурси за войната с Доминиона).

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Aug 13, 2009 9:08 am

Има още една причина Ентърпрайз да се гледа последен, Ицо. Той в ОГРОМНА степен разчита вече да си фен, вече да знаеш много от събитията, да си наясно с технологиите, а понякога дори и с героите на старите сериали. Един вид опитва се да ти гали носталгията и да ти покаже как е тръгнало всичко. Т.е. той не е мислен като начало, а наистина като ретроспекция. Според мен гледането му само ще спечели, ако си го оставиш поне за след ТОС и ТНГ. А и в неговия случай както каза Лейзи, хронологията е малко... "абе то това не е документирано, ама се е случило".
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests