Възход и падение на жанра екшън

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
Post Reply
User avatar
Daggerstab
Arcanist
Posts: 860
Joined: Wed Feb 04, 2004 6:31 pm
Contact:

Възход и падение на жанра екшън

Post by Daggerstab » Mon May 17, 2004 7:05 pm

Преди известно време ми щукна един въпрос, и поради минималните ми познания за киното не успях да си отговоря... Кога започнаха да стават популярни екшъните от холивудски тип, и кои бяха филмите, които направиха жанра толкова популярен, че гаднярите, размазващи ближния в индустриални количества, станаха по-обикновени и от прахта по пътя?
На мен лично ми се струва, че въпросния период започва от началото на 90-те на миналия век, но може и да се лъжа. Филмите за Джеймс Бонд за какво се броят? ;-)
Не само отговори на въпроса, но и други коментари по темата са добре дошли...
Дагърстаб. Точка.

Предупреждение: Имам лошия навик да споря. Освен това страдам от черен хумор и изблици на сарказъм.

Dilvish the Damned
Paragon
Posts: 642
Joined: Tue May 11, 2004 10:39 am

Post by Dilvish the Damned » Mon May 17, 2004 7:13 pm

Ееее, Даги, ти ме разби! Как 90-те, моля ти се, недей така! Ами Рамбо, ами всичките Роки-та - повечето са от осемдесе`-и-беше-ми-на-езика-ма-го-забравих. А още отпреди това може да се спомене Брус Лий - когато ийстърните не бяха още обособен стил. Да не споменаваме Джон Уейн, който е ако не първият екшън-герой, то поне негов прототип.

User avatar
Daggerstab
Arcanist
Posts: 860
Joined: Wed Feb 04, 2004 6:31 pm
Contact:

Post by Daggerstab » Mon May 17, 2004 7:15 pm

А, да. Бат`Рамбо го изпуснах... :oops:
Дагърстаб. Точка.

Предупреждение: Имам лошия навик да споря. Освен това страдам от черен хумор и изблици на сарказъм.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon May 17, 2004 7:53 pm

Хмм, според мен не толкова екшъните са станали по-добри по онова време, колкото човечеството деградира до степен да ги предпочита пред качественото кино. Дори в моите невзрачни полубебешки години такива боклуци, каквито сега са супер-хитове, се намираха само на пиратски видеокасети. Иначе обаче е факт, че екшъните от края на 80-те и началото на 90-те бяха стократно по-качествени от сегашните. Дори не мога да определя защо и какво им е по-различното на днешните боклуци, но просто... онези бяха по някакъв начин интересни. А сякаш вече всичко сме гледали. За мен абсолютният връх за качествен екшън (изключвайки Смъртоносните оръжия и трудно умиращия, които са извън всякакви класации) остава "Истински лъжи" на Камерън.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Drizzt Do`Urden
Jaghut Tyrant
Posts: 1829
Joined: Thu Jan 15, 2004 1:33 pm

Post by Drizzt Do`Urden » Mon May 17, 2004 8:12 pm

Ами Терминаторът?
Лудия Макс?
Все мног преди 90-те.
-You Said it yourself, Kain.. There Are only two sides to a coin..
-Apparently so. But suppose you throw a coin enough times... But suppose one day, it lands on its edge..

Gil-Galad
Smallfolk
Posts: 4
Joined: Sat May 15, 2004 10:02 pm

Post by Gil-Galad » Mon May 17, 2004 11:59 pm

Spomnete si Conan(ne na Elfa)

User avatar
Skywalker
Warmage
Posts: 1123
Joined: Tue Jan 20, 2004 10:42 am
Location: Sofia

Post by Skywalker » Tue May 18, 2004 7:46 pm

Ami,Starite filmi s VAn-Dam,super si biaxa,vinagi mi e bilo kef da gi gledam!

Ai kade zabraviame Rambo...

User avatar
Drizzt Do`Urden
Jaghut Tyrant
Posts: 1829
Joined: Thu Jan 15, 2004 1:33 pm

Post by Drizzt Do`Urden » Tue May 18, 2004 7:57 pm

ми нейде по горите го забравихме:)
то сега да седнем да изброяваме всички стари екшъни бая време ше ни отнеме.....:)
ениуеи мене лично ме кефеха следните актьори-
-Арнолд Шварценегер
-Силвестър Сталоун
-Харисън Форд
-Джена Джеймсън:)
-You Said it yourself, Kain.. There Are only two sides to a coin..
-Apparently so. But suppose you throw a coin enough times... But suppose one day, it lands on its edge..

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Wed May 19, 2004 12:09 am

Чакай, чакай малко. Аз съм си по горите. При това съм си заел мястото преди Рамбо. Така че да не ми го пращате там да ми съсипва хубавата горичка... Че то убиването на виетнамци винаги съсипва гората....
:)
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

Dilvish the Damned
Paragon
Posts: 642
Joined: Tue May 11, 2004 10:39 am

Post by Dilvish the Damned » Wed May 19, 2004 11:33 pm

Daggerstab, o, humble warrior of cloak and dagger, един от първите филми, снимани още от братя Люмиер, е своего рода екшън - снимат влак, напредващ към камерата, и при прожекцията повечето хора пищят, бягат и, ако не се лъжа, даже има двама стъпкани.

User avatar
Daggerstab
Arcanist
Posts: 860
Joined: Wed Feb 04, 2004 6:31 pm
Contact:

Re: Възход и падение на жанра екшън

Post by Daggerstab » Thu May 20, 2004 8:59 pm

Daggerstab wrote:Кога започнаха да стават популярни екшъните от холивудски тип, и кои бяха филмите, които направиха жанра толкова популярен, че гаднярите, размазващи ближния в индустриални количества, станаха по-обикновени и от прахта по пътя?
Не можете да четете или какво?;-) :)
Съгласен съм - филми с акцент върху "действието" е имало още от самата зора на киното - Дилвиш, благодаря за примера, това не го знаех - но Рамбо, Конан и сие са само част от първите лястовички, които превърнаха един "обикновен" жанр в почти единствения, сниман по време на даден период... Рамбо може да се опише като изкривен военен филм, Конан спада частично към приключенските от рода на Инди Джоунс. Говорех за периода "дай да правим това, че се продава", под същото мото сега се правят "мегаепоси" с фентъзи елементи... Така че очаквам отговор от някой, който разбира от кино на ниво над обикновен "фен" (мразя я тая дума, btw).
И моля не превръщайте дискусията в поредното изброяване "тия бяха мойте любими актьори/филми" :!:
Дагърстаб. Точка.

Предупреждение: Имам лошия навик да споря. Освен това страдам от черен хумор и изблици на сарказъм.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests