Самостоятелността на филмовата музика

Ми то името като че подсказва... търнокопи, хидродинамика и всякакви ортопедични приспособления...
User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Самостоятелността на филмовата музика

Post by Roland » Wed May 12, 2004 9:17 am

И по-точно има ли такава според вас, или не? Аз твърдя, че определено няма. В общи линии не е имало случай някое парче от саундтрак да ми хареса кой знае колко преди да съм гледал момента от филма, към който принадлежи. Или ако ми е харесало, мнението ми за него е скочило многократно (или пък е паднало де), след като съм видял въпросния момент.
Ей на, направих си експеримент и на въпросното "12years" от ОСТ-то на RahXephon, което споменах в топика за тъжните песни, се опитах да не правя асоциация с моментите от филма, когато звучи, а да си представям само инструментите, които го свирят. Ми... не ми влиза. Не че ми пречи, просто не го възприемам като кой знае какво.
Има ги, естествено, нещастниците, които смятат, че не композират помощно средство към филми, а самостоятелни произведения. За справка - дедо ви Джон (Уилямс :р). Не отричам, че има много силни неща в старите си композиции, но от много време насам е решил, че не е просто фон, а стойностен композитор. И филмовата му музика на маса места изобщо не се връзва с филмите, а го избива на самостоятелност, което вреди и на нея (щото самостоятелно е бездарна, нали :р), и на филмите (щото остават без подходящ фон).

И такааа, на тоя топик му предвиждам светло бъдеще от 3 поста максимум и после забвение, ама пък мен ми е интересно :)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Lannis
Aes Sedai
Posts: 1681
Joined: Mon Mar 22, 2004 1:36 pm

Post by Lannis » Wed May 12, 2004 10:05 am

Ами много са относителни нещата, още повече, че ако си гледал първо филма, е трудно донякъде след това да се абстрахираш от него и да оцениш музиката сама за себе си - паметта услужливо ти подава сцени от филма. Е, доколкото има и случаи, в които първо ми е попадала музиката, мисля, че не е чак толкова невъзможно музиката да си е стойностна сама за себе си. Зависи от това, доколко е била създадена специално за филма - за да бъде само негов фон. Харесва ми музиката към "Гладиатор", но определено ми е силно свързана със сцени от филма. От друга страна музиката на "Анастасия" към "Преди дъжда" ми се струва асолютно самостоятелна и я харесвам особено много. От друга страна смятам, че същата тази музика се връзва особено добре със самия филм.
Юда, егоист, луда и wow-холик :)

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed May 12, 2004 10:25 am

Момент, аз говоря само за музиката, не и за песните. Там е друга хава. Чистата музика, създадена специално за филма, това визирам.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Lannis
Aes Sedai
Posts: 1681
Joined: Mon Mar 22, 2004 1:36 pm

Post by Lannis » Wed May 12, 2004 1:16 pm

Ами да уточним и още нещо - целият саундрак ли имаш предвид или може да се говори само за части от него? Защото се случва често да има някоя водеща мелодия и вариации по нея.
Юда, егоист, луда и wow-холик :)

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed May 12, 2004 3:03 pm

Говоря за всичко, писано за филм, което не е песен, независимо главна тема, нещо странично или квото и да е.

Ма не, аз казах 3 поста, ама нямах предвид 3 *такива* все пак :Р
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Lannis
Aes Sedai
Posts: 1681
Joined: Mon Mar 22, 2004 1:36 pm

Post by Lannis » Wed May 12, 2004 3:32 pm

Ма не, аз казах 3 поста, ама нямах предвид 3 *такива* все пак :Р
Не съм гонила плануваната бройката, ако това имаш предивд :) . Уточнението беше важно.

В такъв случай - ами не съм напълно съгласна с теб. Има си музика, който се харесва. Мелодията от "Пианото" беше доста прилична според мен. Имаше няколко нейни вариации, от които поне една звучеше прекрасно.

Друг пример, който ми е сравнително пресен, е музика към "Дракула" . Темата, която имам предвид, е в "Мина и Дракула". Не се сещам, дали това беше най-доброто изпълнение, но звучеше много добре. Само за себе си, защото не ми навява спомени за филма. Но и в самия филм си беше на място.
Юда, егоист, луда и wow-холик :)

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Wed May 12, 2004 7:08 pm

Бих казал, че съм напълно съгласен с Рол. Твърде трудно ми е да възприемам даден саундтрак отделно от филма.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Drizzt Do`Urden
Jaghut Tyrant
Posts: 1829
Joined: Thu Jan 15, 2004 1:33 pm

Post by Drizzt Do`Urden » Wed May 12, 2004 7:12 pm

за кое всъщност говорим- за истински стойностни филми или за такива като Ангелите на Чарли, дето Пинк пееше некъв саундтрак, който никога нямаше да позная, че е към филма ако не пишеше
-You Said it yourself, Kain.. There Are only two sides to a coin..
-Apparently so. But suppose you throw a coin enough times... But suppose one day, it lands on its edge..

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed May 12, 2004 7:55 pm

Слънце златно, а земи научи се да четеш преди да пишеш, а? 4 поста специално това уточнявахме.

Качеството ениуей не е фактор. Преди да гледам Епизод 1 или първия Властелин, и двата саундтрака ми бяха болезнено глупави и безинтересни. После, в случая с Епизод 1, ме изкефиха яко няколко момента, където, по независещи от режисьора и сценария причини, съответните части от филма кефеха, а на властелинския направо умирах от кеф.

И аз не говоря толкова за оценяването отделно от филма, колкото за това дали може да ви хареса музика от филм без да сте го гледали (или ако можете изцяло да се абстрахирате от него, де, аз рядко успявам). Мен никога, с мноооого редки изключения.

Всъщност дори не е нужно целия филм да изгледам. Ей на, за да си възжелая RahXephon от Ян, трябваше само да изгледам опънинга му. Hemisphere (верно, че е песен, ама аз много не го броя за такова, понеже е и доста инструментално) сама по себе си много кефи, мисля (макар че при нея не мога да се абстрахирам от визията и не съм убеден), но в комбинация с бързо сменящите се кадри просто става убиец. И после вече само те са ми пред очите, докато я слушам, и допринасят мащабно.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Wed May 12, 2004 11:53 pm

Ми аз си харесах Noir-ските и без да съм гледал, а и друг път ми се случвало. С по-основни теми става, сега с някои 2 минутни, дето са си правени за фон на сцена, ясно, че хардли...

Ма така или иначе правилното в саундтраците са песните, които или ти харесват, или не, независимо от филма :)
This is it. Ground zero.

User avatar
Samail
Sorcerer
Posts: 436
Joined: Fri Mar 19, 2004 4:48 pm
Location: Монреал, Канада

Post by Samail » Thu May 13, 2004 6:42 am

Интересна тема, макат да няма какво толкова да се каже по нея. Аз определено слушам най-вече песните, които са със текст, а не само инструменталните, защото са доста по-добри, но важноста на иситнската мелодия е много по-важна. Сега, много е трудно да се намерят филми в които музиката да е самостоятелна (защото ако е самостоятелна няма да се връзва със филмът), но все пак ги има. Бих казал някой филми с класическа музика като Пианистът но веднага махам тази идея от главата си тъй като музиката е писана от композитори за широката публика, а не само за филм. И след като не мога да се сетя почти никой филм бих се спрял на Междузвездни войни, където споменятия Джон Уилямс прави наиситна култува музика.
"Който ни освободи, той ще ни зароби" - Васил Левски
Живот на високи обороти

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu May 13, 2004 9:29 am

Оф, Сам, като земеш, че изцепиш някоя такава... По-добри били песните, скрий се бе :р Moр, ти също, кво значи "правилното"? Да ти имам анти-културните разбирания за музика :р

Инструменталната музика е истинската филмова музика така или иначе, песните са притурка, доколкото могат да се отнасят за какво ли не и рядко са наистина за филм писани.

Мор, за Noir си прав, но най-якото парче там пак е песен, а и повечето от темичките са доста ярки в чисто жанров аспект. Танго, валс и прочее неща, не е тази хомогенна филмова музика, която е примерно на Хауард Шор или Джон Уилямс творчеството. То винаги си зависи де... о ей на, примерно на Епизод 1 не мисля, че те грабна особено и съм сигурен, че не го свързваш с нито един момент от филма :)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
HeavenWarrior
Scholar
Posts: 103
Joined: Mon Jan 19, 2004 11:46 am
Location: Kingdom Of Glory
Contact:

Post by HeavenWarrior » Thu May 13, 2004 1:47 pm

Много яка е темата към The Rock, за невежите - Затворът Алкатраз.
Гордостта заслепява хората и им отнема потребността от промяна. Затова за да извърви човек пътеката на истинската мъдрост, трябва да пристъпи върху нея през дверите на смирението.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu May 13, 2004 1:54 pm

Не се сещам.
Не, ама как мое, не мога да разбера, някой да смята песните, че са филмова музика? Извинявам се, ама когато една песен присъства в един филм, после във втори, че и в ТРЕТИ, като междувременно се е появила в "Hip Hop Parade 2003" и в новия албум на Миси Елиът примерно, какво общо има тя с киното изобщо, за конкретен филм пък да не говорим? Затова писах инструментална, защото това е исинската *филмова* музика, другото си е просто музика, която случайно сте чули в саундтрака на някой филм, но ви е въздействала по същия начин, по който би го направила, ако бяхте я чули по радиото. С някои дребни изключения, разбира се.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Regsa
Sorcerer
Posts: 444
Joined: Sun May 09, 2004 12:46 pm
Location: the Bird's cave

Post by Regsa » Thu May 13, 2004 2:44 pm

От цялата филмова музика, която съм чула за втори път се върнах май само на Енио Мориконе. Уестърните вече може да са доста демоде, но пък толкова рядко се срещат композитор, който да чувства филмите, за които композира по този начин. Да ти се прииска да чуеш музиката, а не да изгледаш филма.
А, преди няколко седмици чух музиката на Браян Тейлър за "Децата на Дюн". Като цяло е малко тенденциозна, но има няколко много идейни места.
"Somewhere over the rainbow way up high
There's a land that I've heard of once in a lullaby..."

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests