Battlestar Galactica - The Official Topic (SPOILERS)

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Mar 29, 2009 6:15 pm

passer-by wrote:Аха. А както каза друг, работата е там, че тези неща по нищо не личеше, че са буквално мистични и спокойно можеха да си имат НФ обяснение.
За мен е доста базов наративен закон, че не слагаш такива неща, ако планираш накрая да ги изкараш ЧИСТО научно обяснени.

А иначе лоши работи съм видял. Примерно скоростта на сезона беше бавна, третата му четвърт беше разводнена. Имало е и разни развития, които са ме дразнили. Имам обаче добрия навик да не се вълнувам от по-дребните работи, ако цялостното произведение ми е харесало толкова много.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sun Mar 29, 2009 6:21 pm

Roland wrote:
passer-by wrote:Аха. А както каза друг, работата е там, че тези неща по нищо не личеше, че са буквално мистични и спокойно можеха да си имат НФ обяснение.
За мен е доста базов наративен закон, че не слагаш такива неща, ако планираш накрая да ги изкараш ЧИСТО научно обяснени.
Въпросните "такива неща" можеха да се обяснят по много начини, включително по чисто научен - айде да не слагаме рамки тип "щом е сложено Х, то може да се обясни само с У". Аз избрах НФ-материалистичния подход въз основа на всичко друго показано около тях.


Гледам, че не коментираш нищо друго от предишния ми пост. Да разбирам ли, че мълчанието ти е знак на съгласие? :mrgreen: :P


И оная дискусия четеш ли я? Не я зарязвай, изскачат си интересни неща най-редовно. Е, поне според моето тълкувание. :wink: :mrgreen:
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Mar 29, 2009 6:24 pm

Не виждам с какво има да съм съгласен/несъгласен.

И не съм казал, че не може да се обясни по сто начина всичко, но най-логично е да очакваш развитие на духовна тема, ако тази духовна тема е вкарана още в първи епизод. Да не говорим как ЦЕЛИЯТ първи сезон всъщност се въртеше около ПРЕДСКАЗАНИЕ.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sun Mar 29, 2009 6:27 pm

Roland wrote:Не виждам с какво има да съм съгласен/несъгласен.

И не съм казал, че не може да се обясни по сто начина всичко, но най-логично е да очакваш развитие на духовна тема, ако тази духовна тема е вкарана още в първи епизод. Да не говорим как ЦЕЛИЯТ първи сезон всъщност се въртеше около ПРЕДСКАЗАНИЕ.
Ами с всичко останало, което изпонаписах - за фенските тълкувания и смесването на жанрови похвати например.


Ролята на предсказанията и влиянието им върху човешките общества може преспокойно да се поднесе в политико-социален смисъл, както и си беше в началото.
Last edited by passer-by on Sun Mar 29, 2009 6:29 pm, edited 1 time in total.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Mar 29, 2009 6:29 pm

Предсказанието е ЯВНО свръхестествена или "божествена" намеса, предначертана съдба и т.н. В какъвто и контекст да го вкараш, това е блатантно директен "мистично-религиозен крап", вкаран в математическия ЦЕНТЪР на сюжета.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sun Mar 29, 2009 6:31 pm

Да, знам какво е предсказание - или това, което се представя като такова. Това, което отново се опитвам да кажа е, че то не отговаря задължително на някаква обективна истина, а може да е политико-социален фактор за въздействие над групи хора - какъвто и си беше в началото. Не е непременно ЯВНА божествена намеса. На първи етап е твърдение - докато (и ако) бъде доказано от фактите. Което далеч не винаги се случва.

Добавих нещо в горния си пост бтв.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Mar 29, 2009 6:38 pm

Фенските тълкувания са причината да страня от форуми като тоя от линка, дето се изливат тонове помийна или не толкова теория, които само обременяват гледането с още и още очаквания и анализиране.

Що се отнася до последния ти пост - предсказанието в първи сезон СЕ доказа. Мистичният артефакт беше където трябваше да бъде и разкри пътя към Земята. Пророчествата се СБЪДВАХА. Виденията се СБЪДВАХА. Това не е политико-социален фактор, това е мистицизъм в най-чиста форма.
But, as you say, BSG has all along had elements that were at least ambiguously supernatural. The zombie virus outbreak on House is absurd only if the idea only shows up at the last minute; it's a much lesser shock if there'd been talk (though not confirmation) of a zombie virus throughout the entire season.

By contrast, what we had here in BSG was simply final episode confirmation that all those hints of a supernatural influence *did* in fact reflect a supernatural influence. And those hints go back a long ways in this series. We had thousand-year-old religious prophecies from Season 1 coming true, after all.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sun Mar 29, 2009 6:45 pm

В случая имах предвид фенски тълкувания постфактум. Каквито правим и аз, и ти в момента. Всеки казва как е възприел сериала цялостно. И в оная тема обсъждат сериала след края му - вече.

Да, тук си прав за пътя към Земята. Получи се нещо, незнайно как, но се получи.

Може би се дразня от недостатъчни обяснения, когато гледам НФ сериал - или сериал, който съм възприел като НФ и очаквам повечко материализъм и политико-социални теми, затова и се съсредоточих върху тях в БСГ-то. Щеше ми се да наблегнат повече на немистичните части, ама на. Явно съм имал очаквания, които са се разминали с намеренията на създателите на сериала (като този от тях, дето не обича да го наричат Бог - това беше добро накрая :lol: ).

Признавам обаче, че успяваш да ме накараш да попроменя погледа си върху сериала. Още няколко поста (а най-добре лаф на живо) и ще си виновен за обедняването ми със стотина долара - или колкото там ще струва окончателният бокссет. Като ми се поднесат интересни аргументи, се замислям. Понеже сериалът в по-голямата си част адски ми хареса, но явно съм искал да свърши по по-немистичен начин.

Е това е. От сблъсъка на идеи бликва светлина, дето има един френски лаф. :idea:
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Mar 29, 2009 7:06 pm

passer-by wrote:В случая имах предвид фенски тълкувания постфактум. Каквито правим и аз, и ти в момента. Всеки казва как е възприел сериала цялостно. И в оная тема обсъждат сериала след края му - вече.

Да, тук си прав за пътя към Земята. Получи се нещо, незнайно как, но се получи.

Може би се дразня от недостатъчни обяснения, когато гледам НФ сериал - или сериал, който съм възприел като НФ и очаквам повечко материализъм и политико-социални теми, затова и се съсредоточих върху тях в БСГ-то. Щеше ми се да наблегнат повече на немистичните части, ама на. Явно съм имал очаквания, които са се разминали с намеренията на създателите на сериала (като този от тях, дето не обича да го наричат Бог - това беше добро накрая :lol: ).

Признавам обаче, че успяваш да ме накараш да попроменя погледа си върху сериала. Още няколко поста (а най-добре лаф на живо) и ще си виновен за обедняването ми със стотина долара - или колкото там ще струва окончателният бокссет. Като ми се поднесат интересни аргументи, се замислям. Понеже сериалът в по-голямата си част адски ми хареса, но явно съм искал да свърши по по-немистичен начин.

Е това е. От сблъсъка на идеи бликва светлина, дето има един френски лаф. :idea:
О, боксът ще бъде взет неизбежно. Но твърдо не английската му версия ;)

Иначе си е до нагласа и търсения, да. Ние с Емо някъде от средата на първи сезон, та до трети (той не е гледал още 4-ти) си дадохме сметка, че има силно застъпена мистична и свръхестествена нишка. Лично за себе си не съм отхвърлял възможността накрая всичко да намери рационално обяснение, но просто не го очаквах.

Нещо повече - всъщност много ми допадна толкова силно мистичен елемент в толкова стабилна НФ основа. Не го бях виждал досега тоя микс и го намирам за много удачен.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sun Mar 29, 2009 7:11 pm

Абе на мен въпросният микс ми е малко странен, но в крайна сметка отразява по интересен начин намеренията на създателите на БСГ. Просто не съм очаквал баш тези намерения - по-точно начина, по който са се развили (allegedly) намеренията им в течение на 4-те сезона. Продължавам да твърдя, че към края попретупаха нещата, но като се насиля да възприема сериала като мистична НФ :shock: малко по-добре минава.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Mar 29, 2009 9:44 pm

Добре, изчетох всичко. В общи линии нямаше почти никакви аргументи за друго, освен дали финалът е "тъп", или не. Една изпусната/недоизведена/недоразвита сюжетна нишка не изтъкнаха, идин висящ край не извадиха...

Цял ден четене за почти нищо :roll: Е, имаше интересни работи. Но нищо, което да си струва замислянето, освен няколко интересни детайла около сюжета.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Ludmila76
Adept
Posts: 200
Joined: Fri Apr 04, 2008 12:27 pm
Location: Sofia

Post by Ludmila76 » Tue Mar 31, 2009 10:52 am

passer-by wrote:но като се насиля да възприема сериала като мистична НФ :shock: малко по-добре минава.
:lol: малко като Матрицата, нали?...на мен като ми мина шока от последната серия, си казах че това е вероятно един от най-добрите сериали правени някога. Горе-долу както е "Рим" при историческите.
Роланд явно е успял да се настрои на вълната на сценаристите на BSG, аз не успях. Продължавам да се чудя за някой неща, но може би така е по-добре. Все пак ще питам - накрая казаха, че е открита митохондриалната Ева (рабираме Хера) - но във флотата имаше и други деца на нейната възраст, както и вероятност колониалистите да са наплодили други деца. Трябва ли да се разбира, че те не са оживели?
But I, being poor, have only my dreams;
I have spread my dreams under your feet;
Tread softly because you tread on my dreams

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Mar 31, 2009 11:10 am

Митохондриалната Ева е просто най-ранният открит индивид от женски пол с общ ген с нас. Това не значи, че няма и други, неоткрити, но тя Е най-ранната, защото ние, според финала на сериала, сме наследници на три раси - хора, Силони и примитивите-кореняци. Така че другите момиченца във флотата не могат да бъдат митохондриална Ева, понеже не споделят всички наши черти, а са вид, отмрял междувременно.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Wed Apr 01, 2009 7:43 pm

Странна работа, никой друг от форума ли не е гледал сериала докрай? Или няма други желаещи да споделят впечатления?

Симеоне - в оная тема все пак повдигнаха и някои недогледани неща, които вече споменах в предишните си постове, но ти ги отхвърли с лека ръка като художествени похвати. Как тогава се нарича художественият похват с изчезването на Кара накрая? Същество от плът и кръв беше, все пак, не Видение като Шестицата или Болтар. Или създаването на Даниъл като персонаж в последните епизоди и забравянето му - кой е, какъв е, защо е бил толкова важен, как се връзва със сцената с пианиста. Бързият инфодъмп на Кавил за него просто е претупване, както и мощният инфодъмп на Андърс за житието и битието на сайлоните, когато береше душа в лазарета. И аз мисля, че Даниъл може да е бил бащата на Кара, но каква се явява тя тогава, какъв се явява пианистът и т.н. са мърляшки пренебрегнати сюжетни линии за мен все още. А и номерът, че Хера е могла да се роди само и единствено защото мама и татко са имали Истинска Либоф е втф за мен. Сума ти сайлонски експерименти за създаване на деца от човек и сайлон, обаче не са успели понеже Не Са Се Обичали. Айде у лево.

Затова и казах, че последният сезон за мен все едно го е дописал друг екип, особено след паузата. Или стачката на сценаристите се е отразила пагубно на музата на Роналд Мур и компания.

И АКО си взема окончателният бокссет, то ще е заради хубавите ми спомени от първите три сезона плюс 13-и и 14-и от последния.
Last edited by passer-by on Wed Apr 01, 2009 7:54 pm, edited 1 time in total.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Apr 01, 2009 7:53 pm

НИКЪДЕ не е казано какво представлява един ангел и че той не може да е създание от плът и кръв. Кара беше повече месия, отколкото ангел, само че несъзнателен. Тя трябваше да спечели на човечеството ПРАВОТО на спасение като преодолее собствените си човешки недостатъци. Изкуплението не е безплатно никога. Защо да им проблем да е ангел И да е от плът и кръв?

За Даниъл беше обяснено и в топика - неговата функция е символична. Той е Авел за Кавиловия Кайн. Няма нужда от сюжетна линия, защото е просто щрих към личността на Кавил. Мисля, че ясно беше казано, че НЕ Е бащата на Кара, а това дали е, или не е пианистът, е напълно ирелевантно и нещо, над което няма лошо да се помисли, но и не бих нарекъл увиснала сюжетна нишка. Функцията на Даниъл е дадоразие Кавил. Функцията на пианиста е да тласне Кара нататък по пътя й. Второто ДОРИ е възможно да е ИЗЦЯЛО в главата й и изобщо да не е имало свръхестествен елемент. Възможно е това да Е баща й, но във фантазиите й да не го възприема като такъв (въпреки че тя ГО възприемаше реално като баща си, дори да не го смяташе за същия човек).

Точно затуй говоря за художествени похвати. Не трябва да бъркаш реална сюжетна нишка с елемент, сложен с конкретна художествена цел. Кара можеше сама да си дрънка на пианото и ефектът щеше да е същият. Пианистът просто направи този процес по-интересен за зрителя. Кавил можеше да е гаден и САМО като е прецакал Петте. Но с включването на Даниъл се показва, че той буквално НЯМА морал, дори спрямо своя собствен вид. Даниъл реално има същата функция като подлярската атака над бунтовниците. Отново - допълнителен художествен елемент, а не реална сюжетна нишка.

И съжалявам, че имаш проблем със символиката покрай раждането на Хера. Аз нямам. Сериалът не само го позволява, но и е осмислен благодарение на това. Освен туй всъщност никъде не е блатантно КАЗАНО това в прав текст. Просто една от теориите.
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests