Documentaries

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
User avatar
pnv_Creator
Misting
Posts: 328
Joined: Mon Feb 18, 2008 11:48 am
Location: Screw you guys Im going home

Post by pnv_Creator » Sun Sep 27, 2009 1:49 am

Такаа... много се радвам че има такава тема и че успях да нацеля на какъв език и в какво число е... За малко да пусна нова.
Мисля че е редно да бъде sicky. Anyways...
Веднага си набелязах филмчета за гледане от препоръките ви, so 10x.

Та, да споделя накратко тези, които в момента са ми по-пресни и смятам за задължителни. Всеки от тях ми допадна много сериозно и го приемам до голяма степен за чиста монета (което е единствено лично мнение), така че ще пропусна суперлативите и подобни.

Първо най-задължителните.
Zeitgeist: The Movie
Zeitgeist: Addendum
Тези филми са пропаганда отвсякъде, не е тайна. Първият основно подготвя за посоката на втория, по-лесен е за възприемане и е по-разфокусиран.
Втория е яко целенасочен, като накрая дори стига до директно "казване" на хората какво да правят в прав текст, в случай че някой (няма да споменавам никове на лица от форума) не е успял сам да достигне до тях или е изпуснал мисълта им някъде. Грубо е спрямо зрителя, но споделям до една огромна степен вижданията им и горещо препоръчвам филма на всеки.

Филмите на Майкъл Мур
Fahrenheit 9/11
На тематика 9/11, Буш и корпорациите, в които е свързана фамилията му, Афганистан и Ирак.
Sicko
Вече е споменато в темата за Sicko. Искам да споделя само, че въпреки че е за Америка, голяма част от нещата тук се препокриват и отиват в тази посока. 9/11 пък мисля стана доста популярен в БГ така или иначе. Относно стила на Мур - съгласен съм че е по тангентата на документалните филми, но мисля че това е начинът да бъде възприеман. Определено го харесвам.

An Inconvenient Truth
Продукция на Ал Гор енд френдс, на тематика глобалното затопляне. Филмът е направен изключително увлекателен и вероятно с добро количество средства, ако се съди по качеството му. Има 2 оскара. Перфектността му е развалена за мен единствено от избиване на политическа тематика от сорта "трябваше аз да съм президент... какви работи щях да направя" и "манипулираха вота". Доста стойностен.

The Elegant Universe
Този не е за всеки. Бидейки повече ала-програмист, по-малко инженер и най-малко физик, трябва да кажа, че не хванах всичко вътре, въпреки че е обяснено доколкото елементарно може да се обясни и не се задълбава. Ако имате интереси и познания в областта на физиката или пък сте авантюристично настроени, може да го пробвате. Като качество е разкошно филмчето. Иначе има едни книжки, мисля със същото име, за нуждаещите се от по-сериозни знания. Не смея да ги доближа лично аз.

Филми, които са ми в watch-list-а, но не мога да дам още собствено мнение за тях :
Who Killed the Electric Car?
A Crude Awakening: The Oil Crash
Bowling for Columbine
Майкъл Мур на тема оръжията в щатите.
In the Shadow of the Moon
Този е на тема кацането на Луната. Знам че година по-рано излиза филм, които развива теории, че мисията не се е състояла. Доколкото съм чувал този е много по-стабилен и достоверен и опровергава съмненията, макар че не съм запознат нито с филмите, нито със събитията.

Та ще се радвам на feedback за някой от горните 4, както и ако се присетите някой друг готин документален.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Sun Sep 27, 2009 5:20 am

Не знам защо си причинявате тоя тип филми - на мен обикновено ми се драйфа от насилеността на фактите, тенденциозното тълкуване, вестникарската сензационност и т.н. в тях, дори когато съпортват гледната ми точка.

Забравих да кажа, че преди месеци си купихме БД изданието на The Blue Planet сериала на BBC. Ревала съм от красота. Имаше гледки, които буквално ме накараха да се задъхам. Прищя ми се да ида на всичките тея места и да ги видя - боже, светът е невъзможно хубав! Най-голяма гайда бях надула като гледахме епизода за seasonal forests, които ни показаха горите на европейска Русия и средна Европа (кат тия в Бг са) как се събуждат за живот през пролетта. Беше някъде края на Март и тук в Калгари беше още зима. Щях да откача като видях онези гледки и чух онези звуци, които са ми толкова познати, любими и близки...
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Super M
Warmage
Posts: 1000
Joined: Wed Jan 11, 2006 10:25 pm
Location: Sofia/Bourgas
Contact:

Post by Super M » Sun Sep 27, 2009 7:37 am

Гледам "World War II In Colour", излъчвано по Viasat History (намира се и в някои торент сайтове) и много ми харесва. Знам повечето факти, но не мога за пореден път да не се удивлявам на колосалните мащаби на събитията от Войната. Мисля че паралелно са пуснали и подобна поредица на National Geographic - "Apocalypse: World War II". Идеята на тези поредици е, че се използват редки архивни кадри, някои от които излъчвани за първи път, които са оцветени със съвременни технически средства. Оцветяванетоне е перфектно, но определено откроява детайлите в картината. Ако съдя по рекламните откъси на сайта на National Geographic от Viasat са се справили доста по-добре с техническата част.
Блог за хора, които не се примиряват с живота в сиво:
http://troshanov.wordpress.com

User avatar
pnv_Creator
Misting
Posts: 328
Joined: Mon Feb 18, 2008 11:48 am
Location: Screw you guys Im going home

Post by pnv_Creator » Sun Sep 27, 2009 11:24 am

World War II In Colour го има в Замунда, поне 4 серии от него.
В imdb пише пък, че е три серии (180 мин) и е сравнително стара продукция 1999. Не знам дали става дума за същото нещо.
http://www.imdb.com/title/tt0212694/

Иначе, да допълня поста от вчера:
Supersize me
Добре направен филм за нездравословното хранене и приомите на вериги като Мак Доналдс (основно те). Не казва кой знае какво, което не знаете, но напълно си струва гледането.
Не знам защо си причинявате тоя тип филми - на мен обикновено ми се драйфа от насилеността на фактите, тенденциозното тълкуване, вестникарската сензационност и т.н. в тях, дори когато съпортват гледната ми точка.
Amelie, това няма как да бъде по-различен начин, защото целят масовост, достъпност и ефект. Ако не драматизират масите няма да ги гледат. Ако не са директно манипулативни и едностранни, масите няма да могат да хванат посоката и да си направят сами изводите.
Та така...
Защо предпочитам това за начин на информиране за себе си, вместо да ровя из интернет. Първо, достоверен източник. Второ синтезирана и подредена информация. Трето, направени са наистина увлекателни и такива, че да ти държат интереса.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Fri Mar 05, 2010 6:26 pm

Еми причиних си ги и аз. И това щото почнах с един много, много сладко направен документален филм, в който нямаше и капка злоба.
Последните дни сме се отдали на документални филми в къщи. Изгледахме Bigger, stronger, faster (за стероидите в Америка - някво като ГМО в България, същото), What would Jesus buy, Food Inc. и Sicko.
Мисля да спра да гледам повече, защото силно намразвам света, в който живея. Тези филми не ми показаха нищо, което да не съм видяла вече с очите си или да не съм научила от някъде другаде, освен може би тоя за стероидите и тоя за храната. Тоя за стероидите беше много сладурски, без грам гаден журналистически хъс в него. Тоя за консуматорщината беше мега забавен - проследяваше приключенията на един тип, който върви из страната и се прави на откачен сектант (като ония дето получават пристъп на гърчове чак) за да спаси Коледа от консуматорщината. Тоя за храната е номиниран за Оскар и ме потресе до дъното на душата ми - все знаех колко е зле положението, ама като ти го покажат с кадри е наистина много зле. Мотивира ни да почнем да си пазаруваме от местния фармър'с маркет. Само да видим как ще стигнем до там. И накрая, Сико, на Майкъл Муур, който винаги е бил неприятно biased и е кучка на демократите, така че филмите му трябва да се гледат с едно наум. Той е за здравеопазването в Америка и са дадени интервюта с хора в Щатите, Канада, Британия и Франция, за да се видят разликите.

Толкова сериозно е сгрешена тая нация, не е истина. Канадците са им много подобни, но още не са стигнали до баш бясната психопатия. Все още имат някакъв държавен контрол върху здравеопазването си и агенциите, които следят за качеството на храната. Корпорациите им са малки и не могат да причинят зловещините, които американските причиняват. Щото 95% от злото идва от тях. То канадските корпорации са купени от САЩ, така че е все в гъз, ама тук поне все още законите имат някъв смисъл и не се достига до безумията в САЩ. Онова там е тоталитаризъм вече. Тоталитаризъм с цензура и поробване на малки нации, които да произвеждат евтини неща, за да могат американците да не плащат реалната стойност на нищо. Да могат да живеят евтино на нечий чужд гръб и на кредит. И тия уроди ги е страх от социализма. Че те вече са сътворили нещо дето не само че прилича на него, ами е взело само най-грозните му черти ебаси.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Fri Mar 05, 2010 7:17 pm

Не знам дали е Фууд Инк, но имаше един филм, където някъф спорти пич яде един месец само храна от макдоналдс, като не се тъпче нали, а просто яде там, като гледа да разнообразява. И става мега свинк.
This is it. Ground zero.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Fri Mar 05, 2010 7:33 pm

Амели - Майкъл Мур никога не е правил документални филми - той прави черни комедии.

Също ти препоръчвам новата му - Capitalism - a love story

Готини са и Corporation, I.O.USA
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Sat Mar 06, 2010 12:29 am

Moridin wrote:Не знам дали е Фууд Инк, но имаше един филм, където някъф спорти пич яде един месец само храна от макдоналдс, като не се тъпче нали, а просто яде там, като гледа да разнообразява. И става мега свинк.
Май говориш за "Super Size Me".
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Sat Mar 06, 2010 4:59 am

Не съм съвсем съгласен за Мур. Той си прави точно документални филми, но със зловеща пропаганда и много заобикаляне на факти (не толкова за американците, колкото за "ония другите", на които им е по-добре). Друг е въпросът, че без изключение засяга много важни въпроси, просто малко повече умереност може да му дойде добре и за мен би го направила по-полезен.

Иначе горещо ви препоръчвам Bigger, Stronger, Faster. Филмчето е много зарибяващо и мен също ме израдва много с липсата на излишни претенции или опити за мисионерстване в името на някаква заветна цел. То просто ти показва нещата такива каквито ни се иска да са и такива каквито всъщност са, без да вади заклщючения вместно нас.

What Would Jesus Buy пък е лудница, та дори само заради психопатските изпълнения на псевдо-ненормалния пастор си струва гледането.

п.п. По-горе гледам е споменат The Inconvenient Truth - не знам дали творението на ManBearPig е неудобно, но определено е доста далече от истината... Реално се обсъжда проблем, за която никой не знае доколко има общо с нашето влияние върху Земята.

User avatar
dellusion
Warmage
Posts: 1248
Joined: Thu Dec 28, 2006 10:36 am
Location: София

Post by dellusion » Sun Mar 07, 2010 6:42 pm

Moridin wrote:Не знам дали е Фууд Инк, но имаше един филм, където някъф спорти пич яде един месец само храна от макдоналдс, като не се тъпче нали, а просто яде там, като гледа да разнообразява. И става мега свинк.
Абе тъпчеше си се :). Правилото му беше, винаги когато му предложат дали пък не иска два бургера, за цената на 1 + малко отгоре, да приема(изглежда това е някаква практика в макДоналдсите).
Тоя същия има и един док филм за марихуаната. Прави същото като в supersize me. В началото и в края на експеримента си направи тест за интелигентност, и изкара еднакви резултати :)(което беше малко тъпо - той какво очакваше да стане за един месец?).
Look at the darkness...
...around me.

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Mon Mar 08, 2010 8:11 am

Днес гледахме Zeitgeist. Ако изключим категоричните заявления, че "зомг това е ИСТИНАТА" и дразнещите претенции за артсинес, филмът имаше някои доста добри наблюдения. В тия митологически сравнения от първата част имаше доста вярно, макар и не толкова, колкото му се искаше на филма. Втората част за 9/11 на мен ми беше адски скучна, защото в нея единствено се повтаряха вече дъвкани до безкрай през последните няколко години неща. Обаче цялостният анализ на разните политически подбуди зад големите войни през изминалия век бяха много по-близо до десятката.

Колкото до вторият филм, там започна добре с първия си час и анализа му на паричната система, но след това се превърна в смехотворна и доста скучна сай-фай боза.

User avatar
dellusion
Warmage
Posts: 1248
Joined: Thu Dec 28, 2006 10:36 am
Location: София

Post by dellusion » Mon Mar 08, 2010 5:49 pm

На мен любимият ми момент от Зейтгейст е как индианците първоначално не видели корабите на Колумб, понеже никога преди това не били виждали кораби. Чак след като просветеният им шаман им казал "Вижте, това са кораби", те ги забелязали.
Look at the darkness...
...around me.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Mon Mar 08, 2010 5:52 pm

Това не е от цайтгайст, а от "what the bleep do we know"

митологичната част на цайтгайст е ужасно тъжна според мен, половината от казаното е доказуемо невярно, кво се опитват да кажат изобщо?
This is it. Ground zero.

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Mon Mar 08, 2010 8:37 pm

Be paraleli na Jesus s Horus i Dionisii se pravqt mnogo chesto, vuprosut e, che vuv filma gi izkarvat prekaleno kategorichni s cel dramatichen efekt.

No nezavisimo ot tova dokolko sa verni dovodite na filma i dali Jesus e sushtestvuval ili ne, Bibliqta si e chisto i prosto mit s elementi na filosofiq.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Mon Mar 08, 2010 8:44 pm

В Библията и митологиите всеки може да си види квото си поиска - тея са видели това. Това, че го приемат за категорична истина си е техен проблем.

От останалите неща имаше и някои смислени работи, но втората половина на Адендума е ебати некохерентното шизофренично бълнуване. И е толкова нелепа, че обезмисля и предишните части. Отделно, начина на заснемане с разните кадри с отварщи се очи и разцъфващи цветя и драматичната музика са толкова дразнещи и претенциозни. Къв мувмънт, кви 5 лева - тия са за литий сичките.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests