За и Против пълния член

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Fri Mar 30, 2012 6:44 pm

Емо, аз не съм от вашата страна на линията, щото за мен тоя спор никога не е бил в духа на "Пълният член като идентификатор на интелигентността". Аз познавам доста хора, които са грамотни, пишат правилно пълните членове и все пак си остават доволно тъпи, щото не знаят почти нищо друго. Т.е., аз интелигентност с пълен член не мога да меря, та камо ли да приравня.
Хриси, прочети пак какво съм написал. Говоря основно за масово НЕупотребяващите пълния член. Тия, дето го употребяват, дето казва и Ани, са най-вече образовани. И ей на, аз пък нямам опит с такива, с които да не мога да общувам добре (едит: имам предвид, да разбирам казаното максимално близо до това, което са имали предвид). Имам много и неприятен опит с обратния случай. НЕупотребяващите го най-често не просто не знаят как се употребява той, не знаят как се употребяват и още много други неща в езика ни. В тоя смисъл, както казах, неспазването на това правило, колкото и да е произволно то, за мен е симптоматично за други неща. И пак казвам, понеже съм попрочел определени неща по антропология, социология и културология, които са ми формирали по определен начин мисленето, никак не съм убеден, че премахването му ще е някакво капсулирано събитие без последствия.

И точно щото ние тук си говорим във високоинтелектуален форум, мнението на неколцина (ти, бсб, Жоро, календара) е капка в морето от хора, за които нежеланието и/или незнанието как се ползва пълният член е всъщност част от по-комплексен проблем. Който е важното в случая. Щото това нежелание/незнание съвпада с твоя комън сенс по една случайност, а на практика е баш обратното - част от един огромен комън нонсенс.

Едит: Иначе съм съгласен, че ще си се разреши от само себе си, но според мен няма да е безпроблемно.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Fri Mar 30, 2012 6:59 pm

По-комплексният проблем има предостатъчно друга симптоматика. Примерно пунктуацията (по тоя параграф и аз съм доста неграмотна - ма не ритам срещу нея, щото не е това идеята). Правописа - там симптоматика дал господ, дори с фонетичен език като нашия. Примерно обеззвучените съгласни. Разни сложни струпвания на съгласни заради специфични представки и корени (зс, дт). Членуване в женски род след буква щ и с удвояване на т-то. Двойно н тук и там. Граматиката също има кво да предложи - разликата му/си, която ти изтъкна по-напред в спора. И прочее. Са, ако ТЕЯ неща не се знаят и правят както трябва, е много лошо.
Пълният член можем да го махнем от симптомите, след като и "здрави" индивиди го проявяват и привеждат някви доказателства, че не е симптом.
Last edited by Amelia on Fri Mar 30, 2012 8:39 pm, edited 1 time in total.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Fri Mar 30, 2012 7:05 pm

Бе те го проявяват и привеждат аргументи, ама нали затова подчертах, че тука сме все от гений нагоре събрани :mrgreen: Тия, дето го проявяват на повечето други места, са в общия случай в кюпа на Жоро Бекъма в една или друга степен.

Така или иначе, да, не е сред най-ярките симптоми, но освен ако не го разглеждаме като такъв и съответно оттам да преминем към общите проблеми, тая тема просто не е достатъчно интересна :)

Виж, това на Калин - че е сексистки - е по-интересен поглед, чисто от анализаторска перспектива :)

kalendarа_ska4a
Misting
Posts: 338
Joined: Mon May 30, 2011 6:26 pm

Post by kalendarа_ska4a » Fri Mar 30, 2012 8:32 pm

Амелия може да недоволства, че пълният член е за "снобари", но си е абсолютен и неизменим факт, че правописът и употребата на граматиката всъщност СА разделителна черта между определени социални групи.
Higher social classes? Lower social classes? What the fuck does that mean? How the fuck was that relevant?
Айде сега без превземки :lol: И мога да те цитирам доволно много как твърдиш индиректно и директно, че правописът говори за принадлежност към по-висша социална група.

"Живият" език за мен представлява един континуум, който не може да бъде изолиран и капсулиран в пространството и времето по никакъв начин, защото търпи постоянно развитие. Един пример за нежив език са речниците, които постоянно трябва да се преработват и въпреки това не могат да са актуални, защото живият език ги изпреварва и върви пред тях - постоянно се появяват нови думи, други отпадат и т.н. Е, затова фикшънът е един много по-добър анализ на езикът отколкото граматическите помагала, които по-скоро рефлектират адаптацията на обществото към езика и унифицират различните диалекти.

Прав си, че не може да има език/диалект без той да носи информация за социална принадлежност, интелект, характер и т.н. Тъй като тази информация отразява второстепенни функции на индивида, който използва езика c цел първо да бъдат разбрани неговите пърносигнални желания - демек тук трябва да поставим под въпрос кои функции на реториката трябва да се считат за най-есенциални и дефиниращи концепцията "език". За мен това е пряката реч в смисъла на дискурс, който за цел си поставя инстантантно изразени идеи/желания/, а не индиректно уловената информация, която адресатът извлича за събеседника си. Тук се получи малко като спора при литературата - съдържание VS форма. Нищо чудно, че защитаваш второто. :mrgreen: Но при езика във всестранната му употреба, за разлика от литературата, формата е много по-комплексна за анализ и интерпретация (поне за мен), тъй като не можем да изолираме един диалект, камо ли език по същия начин като с някое литературно произведение. СИРЕЧ, не можем да говорим за претенции на контрол над формата, независимо дали тя е изразена морфологично, фонетично, синтактично че дори и лексикално - "Ще ядете ли днес?" VS "Смятате ли да консумирате храна днес?". В случай, че втората изчезне, а първата се наложи като по-висок регистър от обществото (да приемем, че се е появила нова 3та, която заема позицията на неформална) диагностиката на интелекта на определена социална група става подвластна на осъществилите се промени.

АНДЖЕК, че и аз вече забравих какво искам да кажа, тази "допълнителна" за мен извлечена от езика информация, форма, в случая пълен и непълен член, първо се развива ЧРЕЗ ОБЩЕСТВОТО (и ниските, и високите класи), а ПОСЛЕ се изолират определени конструкции, които се използват в изкуството като "елитарни" или за IQ тестове. В такъв случай, колкото по-богат е езикът, толкова по-богата е и формата. Прескриптивистите сами си вкарват автогол, като не искат да са по-гъвкави в мисленето. Те считат, че тяхното поколение (защото в развитието на езика досега не е доказано да има по-висша граматика/форма) е по-по-най, а новопоявилите се форми са някакво развратщение на народа :lol: И това е точно заради това автоматизиране на граматиката, което се осъществява в мозъка хората от дадено поколение. Въпросът е, като по-висши езиковеди/псевдо-езиковеди, според мен, ние да сме по-толерантни към новата форма (ако някой си отвори устата още веднъж за интелект ще го накълцам :D ) и така всъщност да обогатим количеството на тези "социални" маркери, на които толкова държиш.

И тва се вика смяна на POV
Last edited by kalendarа_ska4a on Fri Mar 30, 2012 8:39 pm, edited 3 times in total.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Fri Mar 30, 2012 8:37 pm

Аре сега, сексистки. Съмнява ме да е сложен щото трябва мъжкия род да се направи нещо по-интересен от другите и да се прокарва мисогинична пропаганда посредством граматиката. Просто по-скоро с пълен член е почнало всичко - виж там на бсб скановете за произхода на членуването - и после, понеже се обеззвучава в говоримата реч, се е появила и кратката форма. После някой някъде си е решил да се прави на интересен и да си делка подлозите от останалото. Не знам доколко Пашов е прав, ма ми се струва, че в 17-18ти век надали на някого изобщо му е пукало що е то подлог, що е то допълнение, че да хване и да ги членува различно. Т.е. това ми изглежда модерна, насадена изкуствено простотия, която незнайно що се защитава, все едно Господ я е съчинил и я имаме от както свят светува...
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Fri Mar 30, 2012 9:00 pm

@
kalendarUT, стига си скачал, а пробвай да се изкажеш малко по-свързано и като не ти харесва пълния член, поне си го махни от ника :lol:
"Не вярвам в колективната мъдрост на индивидуалното невежество."
- Йежи Лец, "Невчесани мисли"

kalendarа_ska4a
Misting
Posts: 338
Joined: Mon May 30, 2011 6:26 pm

Post by kalendarа_ska4a » Fri Mar 30, 2012 9:16 pm

Не е лоша идеята. Да си личи отдалеч, че съм революционер. Но затова трябва да предпочета едната форма пред другата, а всъщност все още не сме водили задълбочен спор, ако трябва да се махне една от формите коя да е :lol:
Last edited by kalendarа_ska4a on Fri Mar 30, 2012 9:19 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Mindcrime
Arcanist
Posts: 827
Joined: Sat Mar 29, 2008 5:31 pm
Location: Shadow Earth

Post by Mindcrime » Fri Mar 30, 2012 9:19 pm

Сори за офтопика, но не мога да се сдържа.

Ако някога, някой ме попита защо това е единственияТ форум в който пиша ще му отговоря "Еми имаме си 20+ странични дискусии на теми като "Пълния член" и "От коя страна се бели банана"" :D

/off

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Fri Mar 30, 2012 9:20 pm

Айде сега без превземки И мога да те цитирам доволно много как твърдиш индиректно и директно, че правописът говори за принадлежност към по-висша социална група.
В мига, когато отъждествиш "правописът и употребата на граматиката всъщност СА разделителна черта между определени социални групи." и "правописът говори за принадлежност към по-висша социална група", те запитвам колко често си упражнявал логическо мислене, с допълнителен въпрос за любознателните: що е то въобще "по-висша" и "по-нисша" социална група и по какви критерии се определя тази йерархия. В случай, че се затрудниш, отговорите са в дъното на поста.
"Живият" език за мен представлява един континуум, който не може да бъде изолиран и капсулиран в пространството и времето по никакъв начин, защото търпи постоянно развитие. Един пример за нежив език са речниците, които постоянно трябва да се преработват и въпреки това не могат да са актуални, защото живият език ги изпреварва и върви пред тях - постоянно се появяват нови думи, други отпадат и т.н. Е, затова фикшънът е един много по-добър анализ на езикът отколкото граматическите помагала, които по-скоро рефлектират адаптацията на обществото към езика и унифицират различните диалекти.
Понеже вече си втори курс, знам със сигурност, че знаеш кой е Фердинанд дьо Сьосюр и какво е казал по въпроса, който зачекваш. Т.нар. "жив език" е една безумно хетерогенна маса от слова, всяко от което е конкретизация на езиковата система - сиреч, *те* изхождат от *нея*, а не обратното, както се опитваш да го изкараш.

Промяната в *нея* настъпва, когато определено отклонение се появи в статистически достатъчно много на брой конкретизации, при това проявени в достатъчно социално престижни езикови сфери. Фикшънът затова е интересен, щото предлага интересни и оригинални смислоносещи *конкретизации* и/или *отклонения* от езиковата норма, а не щото анализира "живия език". С други думи, също се опира на нея, иначе просто не може да си постигне ефекта.

Прав си, че не може да има език/диалект без той да носи информация за социална принадлежност, интелект, характер и т.н. Тъй като тази информация отразява второстепенни функции на индивида, който използва езика c цел първо да бъдат разбрани неговите пърносигнални желания - демек тук трябва да поставим под въпрос кои функции на реториката трябва да се считат за най-есенциални и дефиниращи концепцията "език". За мен това е пряката реч в смисъла на дискурс, който за цел си поставя инстантантно изразени идеи/желания/, а не индиректно уловената информация, която адресатът извлича за събеседника си. Тук се получи малко като спора при литературата - съдържание VS форма. Нищо чудно, че защитаваш второто.
Защитавам второто, защото човешката реалност е социална реалност. Човешкият език е социално явление. Той представлява social negotiation, а не израз на първични нужди. За второто си имаме език на тялото, крясъци, мученета и тем подобни прийоми. Индивидът НЕ използва езика, за да бъдат разбрани първосигналните му желания. Няма такова нещо като инстантно изразени желания и идеи през езика. Това е фактологически невярно.
Но при езика във всестранната му употреба, за разлика от литературата, формата е много по-комплексна за анализ и интерпретация (поне за мен), тъй като не можем да изолираме един диалект, камо ли език по същия начин като с някое литературно произведение. СИРЕЧ, не можем да говорим за претенции на контрол над формата, независимо дали тя е изразена морфологично, фонетично, синтактично че дори и лексикално - "Ще ядете ли днес?" VS "Смятате ли да консумирате храна днес?". В случай, че втората изчезне, а първата се наложи като по-висок регистър от обществото (да приемем, че се е появила нова 3та, която заема позицията на неформална) диагностиката на интелекта на определена социална група става подвластна на осъществилите се промени.
Eстествено, че става подвластна. Само че въпросът е как ще "изчезне" втората. Кой ще я изчезне? Кой има правото да каже? Посетепенно ли ще се случи? Рязко ли ще се случи?
АНДЖЕК, че и аз вече забравих какво искам да кажа, тази "допълнителна" за мен извлечена от езика информация, форма, в случая пълен и непълен член, първо се развива ЧРЕЗ ОБЩЕСТВОТО (и ниските, и високите класи), а ПОСЛЕ се изолират определени конструкции, които се използват в изкуството като "елитарни" или за IQ тестове. В такъв случай, колкото по-богат е езикът, толкова по-богата е и формата. Прескриптивистите сами си вкарват автогол, като не искат да са по-гъвкави в мисленето. Те считат, че тяхното поколение (защото в развитието на езика досега не е доказано да има по-висша граматика/форма) е по-по-най, а новопоявилите се форми са някакво развратщение на народа И това е точно заради това автоматизиране на граматиката, което се осъществява в мозъка хората от дадено поколение. Въпросът е, като по-висши езиковеди/псевдо-езиковеди, според мен, ние да сме по-толерантни към новата форма (ако някой си отвори устата още веднъж за интелект ще го накълцам ) и така всъщност да обогатим количеството на тези "социални" маркери, на които толкова държиш.
Не разбрах как премахването на един социален маркер (и евентуално още един, и още един) ще увеличи количеството на социални маркери. За последно математика ми е трябвала отдавна, но нещо аритметиката ти ми намирисва. А аз държа на това в социалните маркери да се наблюдава система, а не да са непременно все повече и повече. Щото целият социален договор, който представлява употребата на един и същи език - примерно български, - почива на идеята, че този език *притежава* някаква устойчивост като система, че цялата координатна система на езика притежава някакъв център.

Също така всяка форма на изказ добива социална стойност ЕДНОВРЕМЕННО с появяването си, а не после. След това може да смени стойността си, но винаги има такава, просто щото хората са устроени да търсят смисъл и отношение във всеки конкретен изказ.

А в това "прескриптивистите си вкарват автогол, щото не искат да са гъвкави в мисленето си" аргументираш една мъглява метафора с друга мъглява метафора и въобще не знам кво се опитваш да кажеш...

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Fri Mar 30, 2012 9:24 pm

Хриси: Частите на изречението са бая древно изобретение, тъй че подозирам, че на граматиците отпреди тристатина години минимум са си имали понятие от подлози и допълнения ;)

А иначе, аз казах, че обективно ми е все тая дали обективно е нужен, или не тоз член. Премахването му обаче мисля, че би довело до повече проблеми, отколкото той създава в момента.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Fri Mar 30, 2012 9:52 pm

Mindcrime wrote:Сори за офтопика, но не мога да се сдържа.

Ако някога, някой ме попита защо това е единственияТ форум в който пиша ще му отговоря "Еми имаме си 20+ странични дискусии на теми като "Пълния член" и "От коя страна се бели банана"" :D

/off
И аз да се включа с офтопик, понеже, опасявам се, дискусията стана прекалено непонятна за мен и ме депресира. До днес се мислех за хич да не е грамотна, но вече ми е ясно, че от правопис разбирам толко, колкото и от квантова физика. :cry: И все пак наистина едва ли има друг форум из българския интернет, в който има коментар, съдържащ само в рамките на едно изречение "екземплифицирано" и "аджеба".
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

kalendarа_ska4a
Misting
Posts: 338
Joined: Mon May 30, 2011 6:26 pm

Post by kalendarа_ska4a » Fri Mar 30, 2012 9:58 pm

Не знам защо изпитваш нуждата да ме докараш игнорамус, но дикусията вече тръгна в посока "кой има по-големи, но ирелевантни познания по лингвистика"
В мига, когато отъждествиш "правописът и употребата на граматиката всъщност СА разделителна черта между определени социални групи." и "правописът говори за принадлежност към по-висша социална група", те запитвам колко често си упражнявал логическо мислене, с допълнителен въпрос за любознателните: що е то въобще "по-висша" и "по-нисша" социална група и по какви критерии се определя тази йерархия. В случай, че се затрудниш, отговорите са в дъното на поста.
Тук всъщност имах предвид граматика, а не правопис /моя грешка/. И никъде не казвам, че те са разделителната черта... Това е напълно погрешна индукция. Въобще не смятам да давам критерии за висша социална класа. Щом в речника са счели за ненужно поясняването смисъла на higher social class, което намирам за напълно разумно /ако някой се интересува от различията в класите според държавата или времето, в което се наблюдават, може да се порови в интернет/ Къде са отговорите накрая?
Понеже вече си втори курс, знам със сигурност, че знаеш кой е Фердинанд дьо Сьосюр и какво е казал по въпроса, който зачекваш. Т.нар. "жив език" е една безумно хетерогенна маса от слова, всяко от което е конкретизация на езиковата система - сиреч, *те* изхождат от *нея*, а не обратното, както се опитваш да го изкараш.
Абсолютно неадекватно съпоставяне между концепциите на langue и parole на Сьосюр с тези мътно дефинирани от нас за "жив" език и езика като институция, която се регулира от избрана група хора. "Живият" език в сегашната ни дискусия се разполага и в двата краища на представата му за езика - и в langue, и в parole. Езикът, за който говорим сега, е и индивидуално определен, и социално развит от обществото. Аналогично безсмислено ще е и да говорим за Chomskyan competence и performance, тъй като става дума за съвсем различни феномени.

За второто си прав по-скоро. Трябваше да взема предвид дефамилиаризацията на езика в изкуството. Добре.
Защитавам второто, защото човешката реалност е социална реалност. Човешкият език е социално явление. Той представлява social negotiation, а не израз на първични нужди. За второто си имаме език на тялото, крясъци, мученета и тем подобни прийоми. Индивидът НЕ използва езика, за да бъдат разбрани първосигналните му желания. Няма такова нещо като инстантно изразени желания и идеи през езика. Това е фактологически невярно.
Не мисля, че body language-ът е достатъчен за изразяване на първичните ни нужди, но това е доста противоречива тема. Във всеки случай покрива и тази функция. За другото - прав си, фактологически невярно е, но очаквах, че се разбира какво имам предвид (изразяване на мисълта в думи без допълнително премисляне и анализиране на ситуацията)
Не разбрах как премахването на един социален маркер (и евентуално още един, и още един) ще увеличи количеството на социални маркери. За последно математика ми е трябвала отдавна, но нещо аритметиката ти ми намирисва.
Тук имах предвид, че премахването на пълният член, ще развие дескриптивната лингвистина у нас, която и без това е тотално пренебрегната в полза на прескриптивната. И така всъщност ще се актуализират много граматически конструкции, които в момента се считат за грешни и писмено неприемливи.

Това за центъра е малко съспект, защото колкото и да се мъча не мога да си представя пълна анархия в езика (той сам се саморегулира), макар че представлява интереснен сай-фай топик!

И най-накрая да разясня мъглявостта в последния си параграф: исках да кажа, че колкото повече граматични конструкции влязат в категорията "правилен език", толкова повече ще могат да се отличават един социални групи от други. А макар и косвено /а в много случаи и прикрито/ прескриптивистите се интересуват от това, колкото и от това да контролират езика.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Fri Mar 30, 2012 10:33 pm

kalendarut_ska4a wrote:Хващаме 100ма души и ги оковаваме в стол, за да ги мъчим по члена.
Става страшно. :lol:

kalendarut_ska4a wrote:Довечера ще прегледам постовете ти и ще ти пратя ЛС, ако намеря "грешки" по отношение на члена. Дано намеря!
Защо "дано"? Предпочиташ нивото на грамотност и на лингвистите да се влоши само и само да се потвърди тезата ти ли?



Употребата на езика от средностатистическия българин (звателни падежи, твърде много или твърде малко запетаи и т.н.) предлагам да не ни е критерий за адекватна говорима/писмена реч. Че наскоро видях надпис в безистен "Едикой си умря заради хора като Вие". :neutral:

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Fri Mar 30, 2012 10:43 pm

Тук всъщност имах предвид граматика, а не правопис /моя грешка/. И никъде не казвам, че те са разделителната черта... Това е напълно погрешна индукция. Въобще не смятам да давам критерии за висша социална класа. Щом в речника са счели за ненужно поясняването смисъла на higher social class, което намирам за напълно разумно /ако някой се интересува от различията в класите според държавата или времето, в което се наблюдават, може да се порови в интернет/ Къде са отговорите накрая?
....

Не, друже, първото го казвам аз. Второто го казваш ти. Ти цитираш първото - което, да повторя, аз го казвам, - а твоето второ е твоята перифраза на моето първо. Един вид, ти казваш, че с първата реплика аз намеквам, че правилната употреба на граматика осигурява принадлежност към по-висша социална група. И това ми го казваш, след като в един свой следващ пост съм обяснил, че познавачите на граматиката всъщност са доста презряна социална група, според мен.

Чувствам се неудобно, когато трябва да ти обяснявам съдържанието на собствените ти постове бтв. А отговорите добре, че не съм ги написал. :mrgreen: Това с ровенето в интернет беше много, много слаба измъквация.
Абсолютно неадекватно съпоставяне между концепциите на langue и parole на Сьосюр с тези мътно дефинирани от нас за "жив" език и езика като институция, която се регулира от избрана група хора. "Живият" език в сегашната ни дискусия се разполага и в двата краища на представата му за езика - и в langue, и в parole. Езикът, за който говорим сега, е и индивидуално определен, и социално развит от обществото. Аналогично безсмислено ще е и да говорим за Chomskyan competence и performance, тъй като става дума за съвсем различни феномена.
Съпоставянето е абсолютно адекватно, защото тълкуванията ни за конкретните употреби на езика изхождат от това доколко ние виждаме тия конкретни употреби като представители или отклонения на една система. Тази система е кодифицирана в най-пълен вид в учебниците по граматика и правопис и всяко едно изречение в българския език може да бъде конкретно и емпирично описано спрямо нея.

И междувпрочем, способността на човек да вижда интересни и/или оригинални употреби/отклонения на/от тази система, независимо дали в роман, или в ежедневна реч, е ПРАВОпропорционална на запознатостта му с нея.

От горното би трябвало да ти е станало ясно, че езикът като институция ПОМАГА на това живият език да е смислово и стилистично по-разнообразен, защото представлява стабилна основа, от която разните езикови импровизации да отскачат. Колкото по-добре и ясно са формулирани правилата в системата език, толкова по-богато е всяко конкретизирано езиково преживяване на компетентните му юзъри, защото имат максимален брой опорни точки за интерпретация. В тоя смисъл, минимум от уважение, не бива да роптаем срещу дедовците в езиковите институти, щото това са хората, отделили най-много време и мисъл именно на тая формулировъчна дейност.
Не мисля, че body language-ът е достатъчен за изразяване на първичните ни нужди, но това е доста противоречива тема. Във всеки случай покрива и тази функция. За другото - прав си, фактологически невярно е, но очаквах, че се разбира какво имам предвид (изразяване на мисълта в думи без допълнително премисляне и анализиране на ситуацията)
А ти смяташ, че изразяването на мисълта в думи без допълнително премисляне и анализ НЕ Е социално обусловен акт? Еми, бъркаш.
Тук имах предвид, че премахването на пълният член, ще развие дескриптивната лингвистина у нас, която и без това е тотално пренебрегната в полза на прескриптивната. И така всъщност ще се актуализират много граматически конструкции, които в момента се считат за грешни и писмено неприемливи.
Много? Кои?

Това за центъра е малко съспект, защото колкото и да се мъча не мога да си представя пълна анархия в езика (той сам се саморегулира), макар че е интереснен сай-фай топик!
Езикът никога не се саморегулира. Регулират го социално престижните му конкретни и редовни употреби, които пък ги реализират конкретни хора. Така че тази дейност е напълно отворена към съзнателна манипулация и на дребно, и на едро.
И най-накрая да разясня мъглявостта в последния си параграф: исках да кажа, че колкото повече граматични конструкции влязат в категорията "правилен език", толкова повече ще могат да се отличават един социални групи от други. А макар и косвено /а в много случаи и прикрито/ прескриптивистите се интересуват от това, колкото и от това да контролират езика.
Това последното прозвуча като масонски заговор. Сигурен ли си, че не говориш глупости по тоя параграф? И също така, не разбирам как "правилността" на повече конструкции ще отличава "повече" (какво значи това? По-ясно? По-активно? По-агресивно?) едни социални групи от други.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Fri Mar 30, 2012 10:53 pm

JohanVladimir wrote:Опростяването на езикъ с декрети от МС, за да може продавачъ на тикви да стане също толкова грамотен колкото професоръ, е изкуствено.
И ми навява неприятни спомени от една книга с годишна дата в заглавието. От граматиката до лексиката за някои хора е една крачка. :wink:
Last edited by passer-by on Fri Mar 30, 2012 11:01 pm, edited 1 time in total.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests