Last Exile - spoilers lurk the night

Банди върлуващи отакута... окапита... опосуми... така де, вашето next door аниме кътче
User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Apr 12, 2005 5:15 pm

Ъ, освен дето не е ясно кво стана накрая, повечето въпроси останаха без отговор и генерално е недоизпипан?

Пък за красота не може по никакъв начин да детронира вълците, ше извиняваш, че то е цялото сиво-синьо-кафяво. Има ултра красиви моменти, но за мен Wolf's Rain е ДОСТА напред все още. Да не говорим, че и от тях има по-хубави, ма не си ги гледал още ;)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Tue Apr 12, 2005 5:24 pm

Roland of Gilead wrote:Ъ, освен дето не е ясно кво стана накрая, повечето въпроси останаха без отговор и генерално е недоизпипан?

Я пак? На мен пък ми се изясни почти всичко, но щом си рекъл...:wink:

Пък за красота не може по никакъв начин да детронира вълците, ше извиняваш, че то е цялото сиво-синьо-кафяво.
Е, и? Трябва ли нещо да е шаренко, за да се смята за красиво? Sheesh!


Да не говорим, че и от тях има по-хубави, ма не си ги гледал още

Ами не ги пази като тайната на коприната, кажи кои са за да ги гледаме и ние, обикновените простосмъртни. :)
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Apr 12, 2005 5:29 pm

Повечето обикновени простосмъртни са ги гледали, ма ти си нюби, че и нямаш вкус :P Разефон в много моменти е по-красив, Фафнер определено, ВХД, Уъндърфул Дейс... Сигурно има и още, ако се понапъна.

Впрочем, не е нужно да е шаренко, за да е красиво, ама когато е постно, със сигурност НЕ е. Пък Екзайл в 90% от времето е постен. Единствения наистина зашеметяващ момент е спускащият се кораб на Гилдията + няколко яки екшън-сцени към края.


Ок, тогава, като си толкова печен, отговори ми на ей тия въпроси:

Какво точно е Екзайл?
Какво представляваше Ал?
Какъв е тоя свят? Как е бил създаден, защо, от кого, каква *форма* има, по дяволите?
Какво представлява Гилдията? Явно е, че не са хора, но откъде са, ако тоя свят е изкуствен, те ли са го създали, защо са по-напреднали от хората, етц?


Не са много, мисля, пък като ти е станало всичко ясно, няма и да те затруднят.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Tue Apr 12, 2005 6:04 pm

Гледай си работата, ако Фафнер е по-красив от Exile, Бил Гейтс сигурно е новото превъплъщение на Исус Христос. :P Но пък всеки си има право на (лош) вкус. :)


Груби спойлери, бягайте надалеч!









Какво точно е Екзайл?
Космически кораб, с който (или каквото) явно е била тераформирана планетата и разполага с технологии за контрол на времето (атмосферното такова).
Какъв е тоя свят? Как е бил създаден, защо, от кого, каква *форма* има, по дяволите?
Колонизиран от хора дошли от споменаващата се синя планета, която предполагам, можем да приемем за Земята.:) Какво значение има каква форма има?
Какво представлява Гилдията? Явно е, че не са хора, но откъде са, ако тоя свят е изкуствен, те ли са го създали, защо са по-напреднали от хората, етц?
Откъде пък ти хрумна, че не са хора? На мен поне доста ми приличаха на хора. Не се казва направо, IIRC, но се набива в очи заключението, че на тях първоначалните колонизатори са оставили контрола на напредналите технологии, чрез които е бил създаден света и естествено, те не закъсняват да злоупотребят с тях. :)
Какво представляваше Ал?
Ключът към Exile. :P Малко тайнственост трябва да има, все пак.







Ако ще се заяждаме и аз мога да почна примерно да питам "Защо? Как? Какъв номер обувки носеше Мая" за Фафнер, защото след неговия край ужасно много неща останаха неясни, но предполагам ще се съгласиш, че е малко безсмислено.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Apr 12, 2005 6:25 pm

Космически кораб, с който (или каквото) явно е била тераформирана планетата и разполага с технологии за контрол на времето (атмосферното такова).
Аааха, и това стопроцентово обяснява защо напада всичко живо, явно има самосъзнание и т.н., а? Толко си и вникнал.

Колонизиран от хора дошли от споменаващата се синя планета, която предполагам, можем да приемем за Земята. Какво значение има каква форма има?
Наистина си блял. Пиле, светът е бил *създаден*, а формата му е на пясъчен часовник, доколкото мернах накрая на холограмата. Имаш една земя "долу" и още една "горе", обърната с главата наопаки, както и странични стени. А фунията между двете е Grand Stream. Изобщо, тва е едно от най-важните неща в тоя филм, затова изобщо действието е основно в небето. Ти ше ми дрънкаш глупости какво значение имало. Къде си гледал изобщо?

Откъде пък ти хрумна, че не са хора? На мен поне доста ми приличаха на хора. Не се казва направо, IIRC, но се набива в очи заключението, че на тях първоначалните колонизатори са оставили контрола на напредналите технологии, чрез които е бил създаден света и естествено, те не закъсняват да злоупотребят с тях.
Набива ти се на теб. На мен ми се набива, че си гледал само красивите картинки в сериала. Дали издължените очи, изострените уши, млечно-бялата кожа, способността да се движат свръх-бързо и очевидно извънземните им технологии, *различни*, държа да отбележа, от тези на Екзайл, ако приемем него за ултимативната човешка технология, са достатъчни, за да наведат на мисълта, че не са хора? И освен всичко *никъде* не е казано, че са наследници на човешките технологии, единствено ни се показва, че държат контрола върху корабите посредством юнитите. Ако и това не си обърнал внимание...

Ключът към Exile. Малко тайнственост трябва да има, все пак.
Е тва "малко" ли е? Хората имат навика да *не* се раждат носители на генетична информация, която им дава контрола върху най-могъщата технология на света, нали се сещаш. Нищо не се каза - наследствено ли е, експериментално ли е, тя човек ли е изобщо, етц...


И понеже забелязах, че доста отгоре-отгоре си гледал, се сетих още нещо да те питам - Защо Екзайл да е "последен"? Имало ли е други? Бих казал, че когато самото заглавие те оставя в недоумение, положението наистина е трагично.


Що се отнася до Фафнер, сигурно можеш да измислиш нещо, но ще е МОЩНО изсмукано от пръстите. Не се заяждам, това са неща горе, които са адски важни за сюжета и цялостното възприемане на сериала, а не се разбират ИЗОБЩО. Може би най-осакатеният откъм сюжетно развитие сериал, който съм гледал, след Хелсинг и Авенджър.

А коментарът ти за красотата на Фафнер го прескачам с умиление :) Иска се малце естетическо чувство, за да не говориш чак толкова крайно.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
neEd'Le
Sorcerer
Posts: 438
Joined: Wed Oct 06, 2004 11:57 pm
Location: пуофдиф

Post by neEd'Le » Tue Apr 12, 2005 6:59 pm

е аре сега простотии....та тва е аниме бре хора,роланде,какви толкова разяснения очакваш?в повечето случаи историята в аниметата се изгражда върху определен сетинг от събития-има го и толкова,ебаси.

ако искаш мога да ти измъкна към десет въпроса за улфс рейн(хубу е,не мога-старая се да го забравя тоя сериал :lol: )

за раксефона пък да и дума да не става-на сериали като този му се посвещават цели сайтове с донякъде измислени обяснения :lol:


ениуейс,за мен лично екзайла е второто най-добнро произведение на гонзо след ганкутсуоу.период. 8-) и накрая на мен лично почти всичко ми стана ясно,предполагам че ако се юрна да го гледам пак ще ми стане кристално ясен замисълът.
а такъв със сигурност имаше(плитък,ама по-добре да има такъв отколкото да няма,нали :) )
И излитам в студения мрак,където порядъчни хора не летят.Тук има само дяволи и вещици, яхнали метли, и един Витя Суворов с неговия парашут.

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Post by Alexis » Tue Apr 12, 2005 7:01 pm

Може да е малко оф топик, но не мога да не отбележа, че Last Exile не може даже да се срамува пред Фафнер, толкова е зле, че даже не го осъзнава, имам предвид визията, не сюжета, защото аз още не съм мръднала до втори епизод, първият ми беше голяма спънка по пътя.

А и се радвам да забележа, че някой споделя мнението ми за Хелсинг, чиято цел ми е напълно непонятна, сюжетът толкова липсва, че чак няма думи, които да стигнат за обяснение
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Apr 12, 2005 7:30 pm

neEd'Le wrote:е аре сега простотии....та тва е аниме бре хора,роланде,какви толкова разяснения очакваш?в повечето случаи историята в аниметата се изгражда върху определен сетинг от събития-има го и толкова,ебаси.
Радвам се, че за теб са "простотии", но след над 20-тина сериала, бих казал, че хубавото аниме *си* е обяснено отвсякъде. Винаги се оставя по нещо неясно или мъгляво, но в Екзайла не се обяснява *нищо*. Айде да има *малко* разлика.
neEd'Le wrote:ако искаш мога да ти измъкна към десет въпроса за улфс рейн(хубу е,не мога-старая се да го забравя тоя сериал :lol: )
Аз мога да ти измъкна 20. Причината Wolf's Rain да не е великолепието, което можеше да бъде, е че финалът му е омазан и като сюжет, и като развитие на досега вървялата история. Изобщо нищо не се дообяснява или изяснява. Но Екзайл го смазва в земята в това направление (и май само там всъщност).
neEd'Le wrote:за раксефона пък да и дума да не става-на сериали като този му се посвещават цели сайтове с донякъде измислени обяснения :lol: )
Всъщност Зефон просто иска млко *повече* мислене, за да се схване всичко. Пак има едно-две неща недоизведени, но почти всичко е там, само трябва да го видиш :) А което не се разбира от сериала, се обяснява във филма. Та, гледай го пак просто.
neEd'Le wrote:ениуейс,за мен лично екзайла е второто най-добнро произведение на гонзо след ганкутсуоу.период. 8-) и накрая на мен лично почти всичко ми стана ясно,предполагам че ако се юрна да го гледам пак ще ми стане кристално ясен замисълът.
а такъв със сигурност имаше(плитък,ама по-добре да има такъв отколкото да няма,нали :) )
Графа не съм го гледал, факт. Но преди Екзайл само от Гонзовските одма слагам Крно Крусейд и Киди Грейд. Ако е за изясняване на сюжета, дори малоумния Самурай 7 е доста по-напред. Като ти е станало ясно почти всичко, дай ми отговор на въпросите, които съм поставил на Мат.
И за финал - много ясно, че има замисъл в сериала, точно щото въпросният е омазан, се пеня толкова, щях ли да се пъна да споря иначе?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
neEd'Le
Sorcerer
Posts: 438
Joined: Wed Oct 06, 2004 11:57 pm
Location: пуофдиф

Post by neEd'Le » Tue Apr 12, 2005 9:07 pm

бррр,лошо се намесих май :lol:

сериалчето съм го гледал преди бая време,доста от нещата съм ги позабравил,но това което си спомням е следното

Какво точно е Екзайл?
кво беше сега-а да,някъв кораб(или станция-нещо от сорта) която име юбър1337 технологии за контрол над времето.доколкото помня май с нея се бяха пренесли и хората от няква си друга планета.
Какъв е тоя свят? Как е бил създаден, защо, от кого, каква *форма* има, по дяволите?
свят като свят,хората са си търсили убежище-намери ли са го(тоест-създали)
Какво представлява Гилдията? Явно е, че не са хора, но откъде са, ако тоя свят е изкуствен, те ли са го създали, защо са по-напреднали от хората, етц?
мътна и тъмна.тва никъде не се обясняваше.предполагам че може да са приеме че са по-визши форми на живот някви.
Какво представляваше Ал?

момиченце със способността да отключи корабът и да го постави под свои контрол.мисля че беше директен наследник или носител на дъ аркейн кнолидж
:lol:
И излитам в студения мрак,където порядъчни хора не летят.Тук има само дяволи и вещици, яхнали метли, и един Витя Суворов с неговия парашут.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Apr 12, 2005 9:16 pm

Ъъъ, нещо не схванах, ся тва остроумие ли беше? В смисъл, аз *съм* гледал сериала, ма това твойто не са отговори, нищо не е изяснено. Очевидните неща спи спокойно, видял съм ги. Въпросът е, че маса други не са изобщо обяснени.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
neEd'Le
Sorcerer
Posts: 438
Joined: Wed Oct 06, 2004 11:57 pm
Location: пуофдиф

Post by neEd'Le » Tue Apr 12, 2005 9:33 pm

Въпросът е, че маса други не са изобщо обяснени.
като например?
И излитам в студения мрак,където порядъчни хора не летят.Тук има само дяволи и вещици, яхнали метли, и един Витя Суворов с неговия парашут.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Apr 12, 2005 9:38 pm

Ъъ, има го във въпросите ми към Мат. Не мисля, че са толкоз сложно и неразбираемо написани, а? В смисъл, ако за теб "ми некви, отнейде, некво такова" е отговор, за мен не е.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
neEd'Le
Sorcerer
Posts: 438
Joined: Wed Oct 06, 2004 11:57 pm
Location: пуофдиф

Post by neEd'Le » Tue Apr 12, 2005 9:44 pm

аха,добре тогава,щом искаш да търсиш под вола теле-заповядай

надявам се това да отговори на въпросите ти.

странно защо смяташ решението на авторите да оставят някои неща на фантазията на самият зрител за 'омазване',но както и да е...

а,да,ако очакваш от всяко аниме да ти поднася перфектно изграден свят,мисля че си сбъркал жанра.такова аниме няма.(поне по критериите под които ти подлагаш екзайла)
И излитам в студения мрак,където порядъчни хора не летят.Тук има само дяволи и вещици, яхнали метли, и един Витя Суворов с неговия парашут.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Apr 12, 2005 9:46 pm

Интересно как всяко второ аниме тогава успява да отговори на високите ми критерии, а? Може би щото от "Нещо на фантазията на зрителя" до "Нищо доизяснено" има известна разлика, а?

Едит: А тоя линк е добър и обяснява някои работи, ама тъпото е, че са основно теории и доста от това или го няма в анимето изобщо, или трябва да си го наизустил до припадък, за да го забележиш... My point still stands.
Last edited by Roland on Tue Apr 12, 2005 9:54 pm, edited 1 time in total.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
neEd'Le
Sorcerer
Posts: 438
Joined: Wed Oct 06, 2004 11:57 pm
Location: пуофдиф

Post by neEd'Le » Tue Apr 12, 2005 9:48 pm

и всяко второ аниме е....?
И излитам в студения мрак,където порядъчни хора не летят.Тук има само дяволи и вещици, яхнали метли, и един Витя Суворов с неговия парашут.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests