Някои интересни статии за РОБЪРТ СТАНЕК

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Daggerstab
Arcanist
Posts: 860
Joined: Wed Feb 04, 2004 6:31 pm
Contact:

Post by Daggerstab » Sat Mar 24, 2007 7:37 pm

Цъ. Просветена монархия. Онова там си е тоталитаризъм от сталински тип. :)
Дагърстаб. Точка.

Предупреждение: Имам лошия навик да споря. Освен това страдам от черен хумор и изблици на сарказъм.

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Mon Apr 16, 2007 3:14 am

Минаха наградите на НКФХ
Author: Darth Sparhawk
Date: 14.04.2007

Днес във филмотечно кино "Одеон" се връчиха за шеста поредна година наградите на Националния Клуб за Фентъзи и Хорър. "Пробуждането на Демона" от Р. А. Салваторе бе обявена за Книга на Годината, а издалите го "Инфодар" заформиха пълен триумф с второто място на "Историята на Пазителя Мартин" и наградата "Феникс" на "Първия Крал на Шанара".
За моя огромна изненада, аз се оказах щастливеца, спечелил меча на награда "Златната Руна", а книжката ми "Хрониките на Ралмия", пусната във форума стана онлайн-фентъзи на годината. Моите своеобразни "учители" в жанра - Пламен Митрев и Христо Пощаков, спечелиха приза за най-успешни български автори.
Хогуортс-БГ пък е новия победител в категорията "Сайт на Годината".
Очаквайте скоро впечатленията на гостите от награждаването.
Айде-ее, Станек FTW!! :D
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Mon Apr 16, 2007 4:15 am

АБе, тия не почнаха ли да ги раздават прекалено начесто тия награди. Последната " онаниада" на която пак си правиха взаимно чек...ъъъ..четки, беше преди броени месеци...
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Mon Apr 16, 2007 10:25 am

Amelia wrote:АБе, тия не почнаха ли да ги раздават прекалено начесто тия награди. Последната " онаниада" на която пак си правиха взаимно чек...ъъъ..четки, беше преди броени месеци...
И аз това се чудя, не беше ли някъде преди/около Коледа?

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Mon Apr 16, 2007 10:27 am

Народът иска повече и по-често :mrgreen:
Кат си загорял, всяка седмица matters
This is it. Ground zero.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Fri Jun 01, 2007 2:28 pm

Един автор моли за помощ

Author: Darth Sparhawk
Date: 01.06.2007

През месец май Робърт Станек, автор на бестселърите от поредицата "Хроники на Мъгливото Минало" призна в своя блог нещо, което е очевидно от пет години - че група от хора прекарва огромна част от времето си, оплювайки неговите книги из всички кътчета на целия Интернет.
В интерес на истината, проблемът на Станек не е уникален - много автори страдат от гнусните атаки на онези, които аз наричам "хейтъри" и за, които съм писал и преди. Такива хейтъри има и в света, има и в България и те често оплюват различни успели автори - Паолини, Салваторе, Тери Брукс, та дори и Толкин и Роулинг.
Уникалното в случая при Станек е, че за неговите книги се разпространяват неверни слухове и безумни обвинения, родени в някой болен конспиративен мозък. Като човек, който винаги е защитавал Робърт Станек и, който помогна "Историята на Пазителя Мартин" да бъде издадена у нас считам за редно да отвърна на призива на г-н Станек и да му помогна в битката с "хейтърите", още повече, че някой от нелепиците, публикувани за него хванаха дикиш и тук.
Първото обвинение към Робърт Станек е, че се е издал сам, чрез издателство Reagent Press. Това е вярно, но не е нередно. И Матю Райли се е издал сам. И Кристофър Паолини в началото се е издал сам. Това не е грях, а меркетингов ход. Последвалите от това самоиздаване реклами на книгите на г-н Станек чрез множество сайтове за поредицата му Ruin Mist също са нормални при това положение. Самият Тери Брукс посочи, че когато се издаваш сам, ти не можеш да разчиташ на рекламния ресурс на големите издателства и трябва да положиш усилия.
Второто обвинение е подточка на първото. Станек се бил издал сам, защото никой друг не го искал. Това не е вярно. Робърт Станек сподели пред нас в интервю, че през 80-те години книгите му са били обект на интерест от страна на "Уорнър Аспект" и "Тор", но автора е искал повече контрол над творбата си. Според мен това е напълно разумно обяснение, в което никой здравомислещ човек не би са съмнявал. Доказателство, че Станек няма проблем да пише за голямо издателство е факта, че неговите не-фентъзи книги (той е автор на редица заглавия за "Уиндоус" и компютрите)са издавати от "Майкрософт". По-голямо от това - здраве му кажи.
Второто обвинение е, че Reagent Press съществува за да издава само книги на Робърт Станек. Това не е вярно. На официалния сайт на издателството се вижда, че освен Робърт Станек, там книги издават също така J. R. King (Wizards of Skyhall) и Tom Swwartz (How Mother Nature Flowered the Fields on Earth and Mars).
Третото обвинение е относно известността на автора, която според "хейтърите" е фалшива, както и продажбите му. Г-н Робърт Станек продава книги от много години, както казах, голяма част от тях не са фентъзи. Фентъзито му носи допълнителна популярност, но той е бил известен доста преди издаването на "Историята на Мъгливото Минало", ОК? Това, че книгата е нова, не значи, че автора и не е писал други преди, които да са популярни.
Последното съществено обвинение е, че никой не се интересува от тези книги, че те нямат фенове и критиците не са ги забелязали.
Относно феновете - аз лично познавам доста от тях във форума на Робърт Станек, където обсъждаме книгите му. С тях заедно сме чакали излизането на новите истории за Мъгливото Минало, радвали им сме се, борили сме се за доброто им име и доста сме и спорили за книги, които не са от Станек. Така, че фенове има и аз виртуално познавам някои от американските такива. Що се отнася до българските такива, част от тях познавам лично в Националния Клуб за Фентъзи и Хорър и с техните гласове "Историята на Пазителя Мартин" отиде на второ място в класацията за Книга на 2006 година, губейки само от "Пробуждането на Демона" на Р. А. Салваторе. Толкова за феновете.
Що се отнася до критиците. Аз не знам защо тяхното мнение е толкова важно за някои хора, но че не са забелязали книгите на Станек е лъжа. Това се вижда от рецензията на списание VOYA, видна в Амазон
и Барнс и Нобъл. Интересно е, че в това ревю отстъстват обезумелите хапливи коментари относно няколкото печатни грешки в книгата, а за стила само се споменава, че може да е труден на някой, който не е фен на фентъзито.
Изданието обаче прогнозира, че Станек ще си привлезе заклети последователи (cult following), прогноза, която се оказа вярна, както се вижда и в това интервю пред престижното Интернет издание Entertainment Insiders.
Толкова и за критиците.
В заключение ще кажа, че хората, които критикуват Станек най-често изобщо не са го чели, а от тези, които са го чели, става дума за същите хора, които плюват по Едингс, Брукс, Паолини и много други автори, любими на фентъзи-феновете, като в случая обаче са просто още по-злонамерени, отколкото обикновено. "Цитаделата" обаче винаги ще подкрепя Робърт Станек и неговите великолепни фентъзи-романи от поредицата "Хроники на Мъгливото Минало".
Хау!
No comment. 8-)

BTW, случайно кликнах на сайта, споменат в първия пост в тази тема и попаднах на следния бисер:
Robert Stanek and his hundreds of personalities are discussing his own books on his own forums with such gems as ‘who is better: Robert Stanek or Fyodor Dostoevsky?’ having Robert Stanek leaving the Russian master trailing by some considerable distance.
:D :D :D
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Jun 01, 2007 2:33 pm

Sparki wrote:Един автор моли за помощ
Need home. Will write for food.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Fri Jun 01, 2007 2:33 pm

Второто обвинение е подточка на първото. Станек се бил издал сам, защото никой друг не го искал. Това не е вярно. Робърт Станек сподели пред нас в интервю, че през 80-те години книгите му са били обект на интерест от страна на "Уорнър Аспект" и "Тор", но автора е искал повече контрол над творбата си. Според мен това е напълно разумно обяснение, в което никой здравомислещ човек не би са съмнявал. Доказателство, че Станек няма проблем да пише за голямо издателство е факта, че неговите не-фентъзи книги (той е автор на редица заглавия за "Уиндоус" и компютрите)са издавати от "Майкрософт". По-голямо от това - здраве му кажи.
:D :D :D :D

Значи щом е добър в писане на компютърни наръчници, всички издателства на художествена литература ще се избият за него, ама той не ги иска. Прекрасна логика. :D
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Fri Jun 01, 2007 2:33 pm

След като установих, че и той е ветеран от война, мнението ми се вдигна много :mrgreen:

Бтв защо тук изобщо не се споменава качеството на английския му език?
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Jun 01, 2007 2:33 pm

Вероятно не е, както не е и много други неща, които твърди, че е.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Fri Jun 01, 2007 2:33 pm

Пичът имал скромните 29 медала за 11 години в армията. ;)
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Fri Jun 01, 2007 2:33 pm

Човекът мое да е искрен ве.

Но все пак не схващам защо според Спарки никой не го критикува за езика - доколкото знам барабар с малоумния сюжет и стил, това е най-голямата критика, а за нея нищо не се споменава...
This is it. Ground zero.

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6926
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Post by Yan » Fri Jun 01, 2007 2:37 pm

Дем, оправих ти поста и съм включил култовите линкове:)
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Fri Jun 01, 2007 2:46 pm

Да, линковете са ключови, иначе нямаше да разбера, че наш Станек имал 29 медала и е написал 70 книги, баси ударника във всяко едно отношение е тоя човек.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Vash
Paragon
Posts: 610
Joined: Fri Jan 27, 2006 12:17 am
Location: София

Post by Vash » Fri Jun 01, 2007 6:27 pm


"It was an octopus, centipede, spider kind o' thing, but they was a haff-shaped man's face on top of it..."

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests