Кирилизирането

Пишете за оплаквания, въпроси и/или предложения по форума. Или недейте...

Moderator: Moridin

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Кирилизирането

Post by Moridin » Sat Mar 13, 2004 11:14 am

Драгън предлага един вариант за кирилизация, който се осъществява чрез връзка със сървъра на разработчиците на идеята. Опциите са две:
1) бутонче, което сменя клавиатурната наредба при писане на страницата, на примера поддържаше и фонетична, и БДС.
2) бутонче, което превежда текст от някаква уеб-форма от латиница в кирилица.

Първото е очевидно доста по-удобно, да не говорим, че колкото и умно да го направят, във второто сигурно има някои проблеми с точното прехвърляне на знаците. Примерно направи ми 'я' от 'ja', само че направи 'я' и от 'j', а малко преди това беше сложило 'й' на същия символ. В смисъл, сигурно има някои проблеми, макар че ако се пише на чиста фонетична, предполагам работи.
Проблемът на първото е, че е съвместимо само с IE. Кодът се предоставя, след като им напише човек мейл, така че в момента нямам идея дали след преработка може да се подкара на друг браузър и дали е законно :Р. Не знам колко души от юзърите не ползват IE, но ако са повечко, тази опция май ще трябва да отпадне (а и бутоните са ужасно грозни :Р).
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sat Mar 13, 2004 4:32 pm

С риск да обидя Драгън, кво толкова се е вманиачил в тая кирилица? Така и така всеки, който иска да пише на кирилица, или има достъп до такава, или просто не пише на нея, което, както сме забелязали, си е изключение. В смисъл, само на мен ли наистина ми се струва, че няма изобщо никакъв проблем с кирилицата? За какво излишно да усложняваме?

А ти междувременно, докато сме на тема кирилица и форум изобщо, виж по ония неща, дето са в тебе, да коментираш и да ми ги върнеш ;)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Daggerstab
Arcanist
Posts: 860
Joined: Wed Feb 04, 2004 6:31 pm
Contact:

Post by Daggerstab » Sat Mar 13, 2004 4:42 pm

Предполагам, че просто човека не се е вманиачил в кирилицата, а в човъркането в php-то ;-) Иначе на http://forums.rpgbg.net има такъв бутон за кирилизация, който превръща буква по буква латиницата в кирилица според стандарта за фонетична подредба на клавиатурата (който според мен доста се е разминал с фонетиката). Проблемът е в това, че повечето потребители не са запознати с него и например използват v вместо w и като резултат в кирилизирания текст се получава "ж" вместо "в". Освен това допреди време имаше проблем - ако на текста беше приложено BBCode форматиране и емотикони, модула кирилизираше и тях и се получаваше манджа с грозде. Сега май успяха да го понаучат.
Въобще, ако някой се интересува, влиза на горепосоченото място, отива в Метафорума и пуска тема, или праща лично съобщение на техническата поддръжка (само че в момента не е ясно кой е ;-)
Дагърстаб. Точка.

Предупреждение: Имам лошия навик да споря. Освен това страдам от черен хумор и изблици на сарказъм.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Sat Mar 13, 2004 7:10 pm

За повечето хора не е голям проблем наистина, но за такива в чужбина (като Алексис) или ползващи клубове, в които админите считат, че всички ходят само за да се избиват на CS и едва ли не въобще не е нужна би било улеснение. Мисля, че в повечето случаи в клубовете и т.н. ползват IE, а хората които са на собствен компютър все едно вероятно имат или биха могли да си инсталират кирилица ако им трябва.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sat Mar 13, 2004 7:49 pm

Бе не е лошо да има. Ето кво представлява вариантът с кирилизиращото бутонче принципно, като естествено предположим, че всичко е съобразено с дизайна на форума - http://www.shadowdance.info/cyr.php

Наистина, в тоя си вид ще кирилизира и BBCode, предполагам, че може да се избегне, макар че ще е досадно за писане ;р, а в краен случай според мен не е толкова трудно човек да си сложи кодовете след като вече е кирилизирал основния текст.
This is it. Ground zero.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Sun Mar 14, 2004 12:01 pm

Хех:) Пробвах го тва, кирилизирах си опитно някой работи, май си баца:)
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Drizzt Do`Urden
Jaghut Tyrant
Posts: 1829
Joined: Thu Jan 15, 2004 1:33 pm

Post by Drizzt Do`Urden » Sun Mar 14, 2004 1:11 pm

най-добре сложете линкче от къде може да се изтегли flex type
-You Said it yourself, Kain.. There Are only two sides to a coin..
-Apparently so. But suppose you throw a coin enough times... But suppose one day, it lands on its edge..

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sun Mar 14, 2004 2:01 pm

Не съм убеден, че програми могат да се инсталират по клубове, там е с някъв адски досаден shell всичко.
This is it. Ground zero.

User avatar
Drizzt Do`Urden
Jaghut Tyrant
Posts: 1829
Joined: Thu Jan 15, 2004 1:33 pm

Post by Drizzt Do`Urden » Sun Mar 14, 2004 3:14 pm

повечкото пишем от къщи де..
-You Said it yourself, Kain.. There Are only two sides to a coin..
-Apparently so. But suppose you throw a coin enough times... But suppose one day, it lands on its edge..

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sun Mar 14, 2004 3:17 pm

Ъм, тези, които пишат от вкъщи, си имат кирилизация, въпросът е за останалите.
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Mar 14, 2004 4:05 pm

Ъъ, да, именно за това е въпросът. Думичките "малцинство" и "рядко". Ся, знам, че е краста всичко да има на форума, ама малко програмистката страст... В смисъл, верно е врло излишно според мен, така и така това с писането на тагове отделно, пък с различните символи по различен начин, етц, етц, е прекалено голяма играчка. Малко трупането за принципа не ме радва. Но понеже мен всъщност това изобщо не ме бърка, не ме взимайте под внимание, аз просто си мрънкам.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sun Mar 14, 2004 9:55 pm

Ми само за последните два дни имаше три случая на хора, дето се извиняват, че нямат кирилица... Пък никого не бърка всъщност, наистина.

Пък и без това няма да стане толкова лесно, колкото си мислех :Р
This is it. Ground zero.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Mon Mar 15, 2004 11:57 pm

Мен ме бърка кирилизирането, но щом не може да стане лесно, ще понеса и латиницата. Макар че когато отворя някой друг форум, ми прави много грозно впечатление.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue Mar 16, 2004 12:42 am

Имах предвид, че не виждам кому ще пречи да има кирилизиране, не обратното.
This is it. Ground zero.

User avatar
Koruin
E'lir
Posts: 152
Joined: Fri Feb 13, 2004 11:17 am

Post by Koruin » Tue Mar 16, 2004 5:53 pm

Ami az sam s XP i Flex typa neshte da tragne. Osven da ne pisha poveche............Niamam kiriliza.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests