Правописните грешки

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Wed Jan 04, 2006 9:57 pm

но някой е решил, че ще има правило според което мляко е правилната форма
Книжовният език е базиран на търновското наречие и затова така :P
This is it. Ground zero.

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Post by Ambartanen » Wed Jan 04, 2006 10:08 pm

neEd'Le wrote:прегърни болезнената истина и признай,че който се е научил да пише на клавиатура чрез мирц,пише като малумен олигопат на български :)
На български на клавиатура съм се учил да пиша точно в mIRC и не помня как съм се справял. Не вярвам да е било особено грамотно, защото тогава бях шести клас, но специално с чатърския правопис никога не съм имал проблеми. Още в първите ми мнения от форуми, в които се пише кадърно, няма четворки и шестици, нито фрапантни правописни и пунктуационни грешки. Е, винаги съм си бил скаран с пълния член, но не вярвам причината за това да е mIRC. Наистина има период от четири години преди да започна да пиша по форуми и след като спрях да ползвал мирката, но все пак си е факт, че в нея за първи път прописах на български на компютър.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Wed Jan 04, 2006 10:59 pm

Как ви звучи в единствено число "критерии"...

Иначе онова за рекламата с бикът мисля, че е нарочно направено да хваща вниманието; на мен поне такива неща винаги ми се набиват на очи ;)
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed Jan 04, 2006 11:18 pm

Специално за бикЪТ не мисля, че си права. В смисъл, човек, който може да генерира като рекламен лозунг "търсете бикЪТ, хванете го за... (многозначителна пауза) рогата" и това на реклама за кожени колани и портфейли... Нещо в първите седем години липсва просто.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
JohanVladimir
Sorcerer
Posts: 381
Joined: Fri Mar 19, 2004 1:40 pm

Post by JohanVladimir » Wed Jan 04, 2006 11:24 pm

Roland of Gilead wrote: Не искам да се заяждам с човек, на когото това му е работата, но го приеми като въпрос - не се ли смята за грешка, ако го напишеш така и не е търсен ефект?
Мнем :D
Според единия от правописните речници, които имам, "мляко" и "млеко" са пълни дублети - правилно е да си пишеш, както си искаш :)

Същото е с "обици"-"обеци"; "ефемерен"-"ефимерен" и др.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed Jan 04, 2006 11:29 pm

Ми... хм, от коя година е речникът? Защото тези думи вече стават архаични, навсякъде в официални документи (и етикети:Р) се пише "мляко", "хляб" и прочие. Другото звучи като диалект. Останалите цитирани думи са от чужд произход и затова не ми се виждат база за сравнение...
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
JohanVladimir
Sorcerer
Posts: 381
Joined: Fri Mar 19, 2004 1:40 pm

Post by JohanVladimir » Wed Jan 04, 2006 11:49 pm

От далечната 1995 г. е речникът, но е не кой да е случаен речник, ами речникът под съставителството на проф. Георгиева :)
Сега се сещам още за чемшир-чимшир, възпоменание-възпоминание и мн. др. под. такива, но мн. ми се спи и не се сещ. в мом.

Elan Morin Tedronai

Post by Elan Morin Tedronai » Thu Jan 05, 2006 8:51 am

откакто започнах да чета вагони с книжки, речникът ми се подобри осезателно. единственият ми проблем са все още главните букви в изреченията, но трудно мога да се отделя от този си начин на писане. обичам така да си пиша тук и по "форуми" (макар че не пиша много по такива места :roll:).

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Thu Jan 05, 2006 12:46 pm

Ако знаете на какви злобни напатки попаднах...
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
neEd'Le
Sorcerer
Posts: 438
Joined: Wed Oct 06, 2004 11:57 pm
Location: пуофдиф

Post by neEd'Le » Thu Jan 05, 2006 4:12 pm

Ambartanen wrote:
neEd'Le wrote:прегърни болезнената истина и признай,че който се е научил да пише на клавиатура чрез мирц,пише като малумен олигопат на български :)
На български на клавиатура съм се учил да пиша точно в mIRC и не помня как съм се справял. Не вярвам да е било особено грамотно, защото тогава бях шести клас, но специално с чатърския правопис никога не съм имал проблеми. Още в първите ми мнения от форуми, в които се пише кадърно, няма четворки и шестици, нито фрапантни правописни и пунктуационни грешки. Е, винаги съм си бил скаран с пълния член, но не вярвам причината за това да е mIRC. Наистина има период от четири години преди да започна да пиша по форуми и след като спрях да ползвал мирката, но все пак си е факт, че в нея за първи път прописах на български на компютър.
е,ти си еденичен случай тогава :P just for the record,в началото,когато за пръв път налазих тва животно 'форум',пишех на шльокавица с 6-ци и 4-ки :lol: но пък като си взех домашно пеце и му пуснах нет,си инсталирах една хубава кирилица и почнах да пиша грамотно.

бтв,специлно за правописа на думите-ако си тарикат,рядко ще правиш фрапантни грешки.аз винаги като се съмнявам,пускам по един гугъл за думата :oops: хяхя 8-)
И излитам в студения мрак,където порядъчни хора не летят.Тук има само дяволи и вещици, яхнали метли, и един Витя Суворов с неговия парашут.

zhivik
Archmage
Posts: 2252
Joined: Fri Jul 09, 2004 3:59 pm
Location: Off from the circus

Post by zhivik » Thu Jan 05, 2006 4:23 pm

Elan Morin Tedronai wrote:откакто започнах да чета вагони с книжки, речникът ми се подобри осезателно.
Ето това е единственото решение - най-сигурният начин човек да си оправи правописа е като чете колкото се може повече. Което за съжаление е много показателно докъде сме го докарали в момента. Все пак, не може да се очаква че човек ще се научи да пише правилно, ако няма къде да види как се пише правилно, нали? Уф, нещо много философски го отнесох - проблемът, поне според мен, е че напоследък се създава някакво такова чувство за анти-култура, т.е. това да не си напълно грамотен някак си се приема за предимство, а не недостатък, колкото и абсурдно да звучи ...
This signature is not yet rated

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Post by Killua » Thu Jan 05, 2006 11:30 pm

мисля, че "мляко" и "млеко" и "хляб" и "хлеб" още са дублети, но не знам докога.. според мен вече си е време да ги изхвърлят архаично звучащите форми :)
аз си спомням един много любим бисер - сложена цена на пъпеши на сергия - "ПЪПЪШЕ", по-късно поправено на "ПЪПЪШИ" :lol: (а дано някой да не го е казвал вече, че ме мързеше да чета цялата тема :) )
Оттогава просто не мога да кажа нормално думата "пъпеш", щото винаги ми идва на езика "пъпъш".. по подобен начин редовно казвам "Козе" и "Овци" :? Забравих и как се пише "кремвирш" :)
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
neEd'Le
Sorcerer
Posts: 438
Joined: Wed Oct 06, 2004 11:57 pm
Location: пуофдиф

Post by neEd'Le » Fri Jan 06, 2006 2:12 am

сори,не се сдържах,просто трябва да го пусна :lol:
Anonymous wrote:айзберг
ахахаахах,ще припадна,айзбергImage
И излитам в студения мрак,където порядъчни хора не летят.Тук има само дяволи и вещици, яхнали метли, и един Витя Суворов с неговия парашут.

User avatar
spirit reaver girl
Scholar
Posts: 149
Joined: Fri Jan 06, 2006 9:30 am
Location: Spirit Forge

Post by spirit reaver girl » Fri Jan 06, 2006 1:24 pm

ахахаха *смее се*хахах.кой ли го е написал това :? по фирумите които пиша съм срещала и други феномени като вместо мозЪк един написал мозАк,или пък градацията бива висока и ниска :lol: :lol: имаше и още но сега не се сещам :?
Call of the dragon is the call of the universe,call of the dragon somewhere in your mind...

User avatar
Elayne
Elder God
Posts: 6266
Joined: Fri Jan 23, 2004 9:15 pm

Post by Elayne » Fri Jan 06, 2006 1:32 pm

Вчера в маршрутката: 'Господине, хайде затворете прозореца, че ще ни хване племонията всичките отзад'.
I dont care if it hurts
I want to have control
I want a perfect body
I want a perfect soul
I want you to notice
When Im not around

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 3 guests