Mai-HiME

Банди върлуващи отакута... окапита... опосуми... така де, вашето next door аниме кътче
User avatar
Elayne
Elder God
Posts: 6266
Joined: Fri Jan 23, 2004 9:15 pm

Mai-HiME

Post by Elayne » Mon Dec 26, 2005 12:04 am

Image

Виждам, че анимето си няма отделна тема, а силно я заслужава. По препоръка на Алексис и Мат го започнах преди няколко дни, останах много впечатлена.

Цялостно оценката ми е много висока, въпреки недостатъците, които ако трябва да съм сериозна не са малко. Сериалът обаче оставя много приповдигнато усещане веднъж завършен. Преобладава задоволството, че си го видял, над разочарованието от ... финала :P.

Mai HiME разказва много увлекателна сериозна история, интригуваща и доста затрогваща. Интересно ми бе да видя доколко успешно може да се съчетае комедия/ечи/драма/sci-fi/fantasy, без да дразни прекомерно и без да опропастява един много сериозен и драматичен сюжет (още сме изключили финала). За разлика от стандартния начин да се вмъкне нещо комично в драматичен сериал - в епизод по 2-3 минути, тук нещата са поставени по доста по-различен начин.

Сериалът започва съвсем лековато, като комедия/ечи със слаб fantasy елемент. Запознаваме се по доста ефектни начини с МНОГОТО главни и полу-главни героиНИ, коя от коя по-красива и по-cool. Наистина, предлага ни се богат избор на любимци - различни визуално, различни индивидуалности, различни способности; има за всеки по нещо съвсем буквално. Като цяло визията е радост за окото. Артът е прекрасен, не само character design-а, но и пейзажните сцени, играта на светлината и т.н.

В 8-ми епизод ни се поднася Голямата Изненада и цялостното настроение прави завой на 180 градуса. Оттук нататък комедията намалява прогресивно, отстъпвайки постепенно място на сериозната драма, сюжетът става все по-сложен и заплетен. След 16-ти епизод следва ГЕНИАЛНА серия ужасяващо красиви епизоди до края (хех, да, знаете си - без финала). Случващото се в тях едва ли може да се види в друго аниме, направо не беше за вярване, че се случва.

Бих искала да изтъкна като голям плюс много добре изкомпозираните екшън сцени в сериала. Още първата е страшно хубава.

Друг голям плюс - музиката. Композитор е небезизвестната Юки Кажиура, която остава вярна на стила си и мелодиите звучат страшно добре, особено любимата ми - 'Ensei'.

Да спра да превъзнасям анимето и да споделя какво не ми хареса. Отчитам като ужасно грозна подигравка със зрителя въпросния финал. Човек остава стъписан от случващото се в епизодите преди края, дадено му е краткото време да го преосмисли и да го приеме... финалът забива шамар... Той би бил хубав ако сериалът не беше поел в толкова различна посока след първите епизоди, ако не беше толкова добър преди това. Или ако беше отделен, нещо като ОВА or something. Но така е крайно неприемлив.

Друга слаба черта - според мен са се пооляли с comedy/ecchi елемента. Не че не ме радваше, сами по себе си тези епизоди бяха много сладки и приятни за гледане, но с оглед на драматичния сюжет, който следва след това, който ОСВЕН всичко е и недоразвит, е непростимо да имаш 7 епизода out of space пълнеж.

Последен минус - трима мъже на кръст, сред 15 и повече жени, бива ли такова нещо :P :P :P?!



----- Малко за вече гледалите го -----

Споделете кои са ви любимите героини? :P
Аз си оставам фенка на: Нацуки, Май и Нао (просто е култова с тези ръце и начина, по който облизва пръсти). Мидори е красива, но като характер не може да ме трогне достатъчно.

От друга страна най-противното нещо в тоя сериал си остава Шихо, както и да го гледаме. Врякащо грозно същество!
Spoiler: show
Много ме радват като двойка Нацуки/Шизуру, а моментът, в който умират заедно е любимият ми.
I dont care if it hurts
I want to have control
I want a perfect body
I want a perfect soul
I want you to notice
When Im not around

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Mon Dec 26, 2005 12:41 am

Бидейки леко вманиачен по този сериал в последните месеци няма как да не се разпиша в тази тема. :)
Моята оценка ще е много близо до максималната чисто субективно погледната, защото не ми се беше случвало да гледам аниме толкова пъти (на части, не цялото, не съм чак такъв маниак) и още да ме радва ужасно много. Има много интересни герои и много малко дразнещи, нещо което рядко се вижда. Също така аз поне рядко попадам на герои, които хем да са страшно cool, хем и добре развити. Фактът, че ако трябва да си избирам най-красивите аниме героини сред тях ще има поне три от Mai-HiME също не вреди никак. :D Комбинацията от комедия и драма е много добре изпипана (без да включваме вече охуленият от Елейн финал). Напълно се съгласявам с казаното от нея за музиката и анимацията.

Любими герои:

Мидори - обожавам я, особено когато изнася речи и размахва с оръжието си. :P

Нао - обичаме цинични герои, безценно.:wink:

Наги - манипулира хората съвсем като герой на Макиавели. Одобрявам.

Нацуки - не знам точно защо. ;)

Харука - best comic relief.
Друга слаба черта - според мен са се пооляли с comedy/ecchi елемента. Не че не ме радваше, сами по себе си тези епизоди бяха много сладки и приятни за гледане, но с оглед на драматичния сюжет, който следва след това, който ОСВЕН всичко е и недоразвит, е непростимо да имаш 7 епизода out of space пълнеж.
Не мисля, че тези епизоди са само пълнеж, те са доста добър setup за по-нататък. А и дори да са, аз се моля за повече сериали с подобно качество на "пълнежа".

BTW, HiME не е принцеса в случая, а Highly Advanced Material Equipment.

SPOILERS! Run for your life!

Spoiler: show
Шизуру си ме дразнеше с перфектността си още преди да се побърка, а оттам нататък вече направо я намразих. първо практически изнасили Нацуки, после "уби" Харука и се кефеше, повтори упражнението с майката на Нао, поразруши малко сгради и накрая какво? Всички й простиха все едно нищо не е станало. А и гласът й ме дразни.

Любими сцени - "смъртта" на Харука, появата на Мидори като HiME в шести епизод (гледал съм тази сцена сигурно сто пъти и да, малко ме е срам от този факт ;)), сцената след като Такуми умря и Маи побесня, изпитът по готварство :), атаката на HiME Rangers в 15-ти епизод (песента, която звучи тогава е страхотна), Нацуки и Шизуру изчезващи сред зелени искри, изповедта на Нао, изобщо много са.
Last edited by Matrim on Mon Dec 26, 2005 2:19 am, edited 1 time in total.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Elayne
Elder God
Posts: 6266
Joined: Fri Jan 23, 2004 9:15 pm

Post by Elayne » Mon Dec 26, 2005 1:59 am

E, aз споделих, че епизодите 'пълнеж' в началото всъщност много ме радват като комедийни/ечи, но като схванеш всъщност за к'во иде реч в сериала и като понавлезеш (по-скоро като позатънеш) в драмата те седят твърде контрастно, да не говорим, че са и МНОГО. Иначе за 'аз се моля за повече сериали с подобно качество на "пълнежа"' съм доста съгласна, стига да го позволява сюжета :P.

Spoiler: show
Пропуснах да отбележа най-дебилните моменти за мен:

- появата на Тате с оня ми ти меч насред мелето накрая. Или хайде не толкова съживяването му (то да беше само той), колкото включването му в боя активно;

- съживяването на Микото в ръцете на Май и изкъркорилия й стомах!!! (е тва беше гавра!)
I dont care if it hurts
I want to have control
I want a perfect body
I want a perfect soul
I want you to notice
When Im not around

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Mon Dec 26, 2005 2:14 am

За най-дебилните моменти напълно те подкрепям.
Spoiler: show
Въобще цялото сдобряване на всички герои накрая е един дебилен пък макар и донякъде комичен момент. Преглътнах съживяванията някак (много трудно), но сдобряването ме задави, така да се каже.
За пълнежа явно искаме да кажем едно и също, но първо не те бях разбрал. Да, малко повече епизоди за развитие на детайлите от сюжета щяха да са много на място, просто има прекалено много герои и няма време да се обяснява всичко в "сериозните" епизоди.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
neEd'Le
Sorcerer
Posts: 438
Joined: Wed Oct 06, 2004 11:57 pm
Location: пуофдиф

Post by neEd'Le » Mon Dec 26, 2005 2:59 am

май химе е гнусно клише от-до и аз лично не бих го препоръчал на никой :shock: просто недоумявам как така това нещо може да се хареса на някой...но пък това си е моята позиция по въпроса все пак :P
И излитам в студения мрак,където порядъчни хора не летят.Тук има само дяволи и вещици, яхнали метли, и един Витя Суворов с неговия парашут.

User avatar
Elayne
Elder God
Posts: 6266
Joined: Fri Jan 23, 2004 9:15 pm

Post by Elayne » Mon Dec 26, 2005 11:14 am

Ъъъ, стига бе, какво клише беше точно тази развръзка на историята :shock:? Аз такова нещо в друго аниме не съм виждала.

От друга страна клишета нявсякъде има, не мисля че може да се избегне изцяло. А тук не дразнеха (изключвайки редовното 'гмуркане' на Микото в гърдите на Май).
I dont care if it hurts
I want to have control
I want a perfect body
I want a perfect soul
I want you to notice
When Im not around

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Mon Dec 26, 2005 11:39 am

Щом аз го изгледах сериала за 3-4 дни и гледах на 2 пъти по 7-8 епизода наведнъж, без да се отегча, значи е наистина добър. 8-) Нещо съм пропуснал да ги забележа клишетата явно. :D Коментари от мен в съкратена форма, че ме мързи:

Основен плюс на сериала - много добре изградени и реалистични характери на героите, както и множество много силно въздействащи емоционално сцени.

Основен минус - адски малоумния финал. Друга слабост - доста объркания на места и противоречащ си от епизод на епизод сюжет.

Любими герои - Нацуки, Нао и Мидори.

Най-дразнещи -
От друга страна най-противното нещо в тоя сериал си остава Шихо, както и да го гледаме. Врякащо грозно същество!
Напълно съгласен. Други, които ми бяха силно досадни, са Tate и Шизуру.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Elayne
Elder God
Posts: 6266
Joined: Fri Jan 23, 2004 9:15 pm

Post by Elayne » Mon Dec 26, 2005 1:06 pm

E не, пак Шизуру ви е в устата ;), стига бе, освен че е грозна не виждам защо пък да не кефи, особено с
Spoiler: show
лудата си и разрушителна любов към Нацуки. Изненада ме, че въобще бяха допуснати намеци за хомо двойка, пък изнасилването съвсем ме стресна. Хареса ми как Шизуру уби Харука, просто защото реши да 'защитава' Нацуки, ей така безпричинно. Хареса ми как потроши половината град с онзи обезумял поглед. И най-вече хареса ми финалната битка между двете и смъртта им. Ако нямаше Шизуру, нещата нямаше да се развият толкова :) неклиширано :P.
I dont care if it hurts
I want to have control
I want a perfect body
I want a perfect soul
I want you to notice
When Im not around

User avatar
neEd'Le
Sorcerer
Posts: 438
Joined: Wed Oct 06, 2004 11:57 pm
Location: пуофдиф

Post by neEd'Le » Mon Dec 26, 2005 3:05 pm

аз лично го изтърпях до ъм...май 8-ми или 9-ти епизод,и дотам беше тъпкан с клишета и изтъркани похвати:)
като се почне от историята(кхъ-кхъ,тиинове със супер сили),мине се през героите(ама до един),та се свърши с комедията,ечито и въобще подобните филъри,с които тъпчат сериала за да набират популярност :)
и до колкото помня,сериала адски много прилича на видоизмен хибрид между шаман кинг(йекшъна-амидамару,ИЗКЪРТИ ГИ->квато реплика бълваха мадамите като викаха роботчетата) и произволно ечи с ученическа комедия в него(момче/момиче се прехвърля в друго училище,там намира еди-колко-си потенциални приятели а/инстант приятел,дето от самото начало е мн.дружелюбен,б/приятел с часовников механизъм,дето след време става дружелюбен,в/неприятел,дето нашия герой като го отупа веднъж и му става приятел,г/откачения сенсей,д/мистериозния приятел етц етц)


упс,отплеснах се *измъква се по чорапи* :P
И излитам в студения мрак,където порядъчни хора не летят.Тук има само дяволи и вещици, яхнали метли, и един Витя Суворов с неговия парашут.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Mon Dec 26, 2005 3:05 pm

Честно казано винаги съм смятал, че ако човек наистина иска винаги може да изкара всичко, че е клише. Очевидно и по-оригинални анимета от Mai HiME има, но съществуват и далече по-клиширани, IMO. А и нещо като ми хареса веднъж вече много слабо ме интересува дали ще го изкарват клише или не. :)

Колкото до Шизуру, след като гледах един сериал, в който имаше "Shizuru done right", с други думи подобна героиня, която тотално газеше, вече разбрах защо е толкова популярна по разните форуми, но това не пречи още да ме дразни.

Нийдъл, ти си се удавил на края на дунава, т.е. спрял си да гледаш тъкмо когато клишетата са започнали да оредяват и е почнала сериозната част. Втората половина е тотално различна от първата.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20295
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Mon Dec 26, 2005 10:49 pm

Хм, изгледах го... доволен съм, но... няма да повторя.
:ninja:

User avatar
Syberian
Misting
Posts: 338
Joined: Mon Sep 19, 2005 9:47 pm
Location: Logos Naki World
Contact:

Post by Syberian » Mon Dec 26, 2005 10:51 pm

Въпрос първи - колко епизода са?
Въпрос втори - къде са? :D
You tell me love - tell me where the stars sleep
Tell me why your eyes weep, I really want to know

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Tue Dec 27, 2005 12:39 am

Oтговор първи: 26
Отговор втори: никаква идея. :oops:
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Elayne
Elder God
Posts: 6266
Joined: Fri Jan 23, 2004 9:15 pm

Post by Elayne » Tue Dec 27, 2005 1:30 am

Аз бях останала с впечатление, че ги няма качени никъде по БГ сървърите (съответно заблудих Ян, за което му се извинявам). Сега проверих и има:

Episodes 1-5

Episodes 6-26

Последните 3 обаче не са на Static subs.



---------------------------

Анимето бих го повторила заради страшно силните моменти в 16-25 епизоди. Никога не съм твърдяла, че е шедьовър, да се разберем :P, но кефи по свой си начин.
I dont care if it hurts
I want to have control
I want a perfect body
I want a perfect soul
I want you to notice
When Im not around

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20295
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Tue Dec 27, 2005 8:48 am

Еми фърляйте едно око на http://animes-bg.com/ примерно дали ги има по българските ;р
:ninja:

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests