Едно хайку

Разкази, поезия, илюстрации...
Кътче за вашето лично творчество.

Moderators: Trip, Random, Marfa

zhivik
Archmage
Posts: 2252
Joined: Fri Jul 09, 2004 3:59 pm
Location: Off from the circus

Едно хайку

Post by zhivik » Mon Dec 19, 2005 11:32 pm

По време на поредния ми урок по френски тази вечер, темата в учебника беше поезия. По време на всичко това, ми хрумна едно хайку, което реших да пусна тук:

Върху прекършена клонка
прозрачните капки отразяват
кървавочервения залез.


Малко не е съвсем тематично със сезона, но се надявам да ви хареса ...
This signature is not yet rated

User avatar
ta
Merchant
Posts: 89
Joined: Thu Apr 20, 2006 5:44 pm
Location: By the river

Post by ta » Mon Apr 24, 2006 3:06 pm

Хареса ми. Мислех си, че хайку е задължително да се пише в рими, но сега виждам, че не е така.
Първо като го прочетох, си викам: да логично и скучно - капките отразяват, нали са огледални повърхности, какво друго да правят; а залезът бил кървавочервен, и какво от това, той винаги си е червен за поетите, аз за залез друг цвят не съм чела в литературата.
НО при втори прочит е звучи различно. Прекършената клонка е в пълна хармония с кървавочервения залез. Като че ли кръвта от нейните рани са се прехварлили и засегнали и слънцето. А то умира, като гледа картината на трагедията. Кристалните капчици са символът на надеждата в случая. Те са чисти и непорочни, незасегнати от реалността; оставящи свидетелство за трагедията, но не можещи да я сxванат в нейната същност поради краткия си земен път. Чрез тях обаче ще бъде възроден новия живот. Този, който сте се роди от животворната сила на водата.
Силно. Браво!

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Mon Apr 02, 2007 5:29 pm

На уличната котка хвърлих пушена змиорка.
Изгледа ме надменно.
И не мръдна.


Ей сега ми се случи. :roll: Деба писюра класовоосъзнат.
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Mon Apr 02, 2007 11:49 pm

Мне, хайкуто не се пише в рими, пише се в определен брой срички (и куп други правила, които забравям). Те обаче неизменно се губят при превода и така...
И въпреки това хайкуто е чудесно.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Apr 03, 2007 12:30 am

Хммм, а защо всяко хайку трябва да е задължително псевдояпонско природно лайно? Тва не по повод на Живик стихчето де, просто питам, щот се наблюдава масово. Смисъл, къде по-стойностна беше оная гениалност (цитирам по памет):

Блесват светофарите на улицата
циганчето скоква
литват шамарите
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Apr 03, 2007 1:25 am

А тва, доколкото има дори и рима защо го смяташ за хайку, а не за нормален стих? По тая логика всяки кратък бял (или не) стих е хайку.
А иначе се очаква хайкуто да изразява душевно състояние, използвайки хармонията с напълно съществуващи неща. Ся, има и куп други формални правила, но като замисъл е това. Това може да се счита за някво модернистично такова, но знам ли. И хайкуто просто по определение е "псведояпонско природно лайно", също както сушито по определение е лигава сурова риба.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Apr 03, 2007 1:48 am

Значи е прекалено ограничено и като такова - не е изкуство :mrgreen:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Apr 03, 2007 1:56 am

Да, твърде ограничено е и не е самостоятелно изкуство. Но това дълбоко не означава, че хубавите му образци не са изкуство.Все едно да кажеш, че "Списъкът на Шиндлер" не е изкуство, защото черно-белите филми за нацистки лагери са твърде ограничен жанр.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Apr 03, 2007 2:05 am

Щеше да е същото, ако бяха двадесетсекундни и имаше точни изисквания по колко актьора в кви роли и с какви реплики да има :neutral:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Apr 03, 2007 2:12 am

Не отричам. Но това по никакъв начин не изключва възможността да направиш нещо много добро двайсетсекундно и с точно определен брой актьори.
Все тая, какъв е проблемът? Нищо от тези не е класическо хайку, макар това на Живик по замисъл да е. Нищо лошо в разчупване на ограниченията, но от един момент нататък просто ще прелее в нещо друго като жанр.

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Tue Apr 03, 2007 4:48 am

Тъй като с Рол успешно хайджекнахме старата темичка на Живик, оттук-нататък тук ще се пускат само съвременни, социални хайкута, които не робуват на 5/7/5 сричките и не са обвързани със сезони. :twisted: То и сезони вече няма. :roll:
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
Zheko
Adept
Posts: 212
Joined: Sun Nov 05, 2006 5:43 pm
Location: София

Post by Zheko » Tue Apr 03, 2007 7:12 am

Хич не ми пречат
правилата на хайку.
Така си пиша.
:lol:
Отучете се от навика, когато не знаете какво да правите, да не правите нищо!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Apr 03, 2007 10:47 am

Слънцето отразява се в прекършената клонка
шумолят тревичките
оригнах се
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue Apr 03, 2007 10:54 am

Хората постоянно рипат срещу класическото хайку и зависимостта му от сезоните, но всъщност ИСТИНАТА е, че излишното оригиналничене води до доста жалки хайкута, които инхерентно кефят единствено създателя си. Истинското хайку е красиво и това не е въпрос на срички и природа, а на майсторство. Няма нито едно "оригинално" хайку, стил циганчето и шамарите, което някога да ме е изкефило повече от истински хубавите природни хайкута.

Ограниченията в изкуството са двояка работа. От една страна спират размаха на чувствата и мисълта, от друга способността да предадеш чувство и мисъл при тези ограничения е истинска гениалност и повод за възхищение.

Много по-лесно е да предадеш мисли и чувства с проза, отколкото с поезия, защото стихът има изисквания, съобразяването с които ограничава изразните ти средства. Да успееш при тези ограничения е трудно и майсторско. Мнозина не успяват, а доста други успяват само за определена публика. При хайку, с трите му реда и 17-те му мори, е още по-трудно, отколкото общо при поезията. Затова гениалните хайкута са малко, но много добри. Повечето са просто красиви по не твърде ангажиращ начин.
This is it. Ground zero.

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Tue Apr 03, 2007 1:59 pm

Zheko wrote:Хич не ми пречат
правилата на хайку.
Така си пиша.
:lol:
Жеко, това е класика! :evil: 5/7/5. Нали се разбрахме да излезем от шаблона?
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests