Earthsea anime by Ghibli

Банди върлуващи отакута... окапита... опосуми... така де, вашето next door аниме кътче
User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Sun Jan 20, 2008 5:14 am

Единият говори в множествено число, другият като Елейн да му е окупирала компютъра...:lol:
Иначе според мен Землепорията е много под и много надценявана, зависи кой питаш. В смисъл, и мен ме поразочарова, ако нямах очаквания, сигурно щеше да ми се види средна хубост горе-долу, но чак пък да не мога да не се издържа след първите едиколко си минути... :?
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Jan 20, 2008 9:39 am

Еми инфодъмпове + Шинджи + посредствена анимация + нищонеставане = няма смисъл човек да губи 2 часа от живота си. Не и накуп. Мен много рядко ми се случва да спра филм по средата (че и преди нея, както тук). Сигурно ше го догледаме де, ама...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Sun Jan 20, 2008 10:13 am

Trip wrote:Бе не беше много интересно първите 42 минути... Уви, спряхме го и смятаме да си починем от него... завинаги.
Оки, ще те цитирам, ако се наложи. ;)

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Jan 20, 2008 10:25 am

kalein wrote:
Trip wrote:Бе не беше много интересно първите 42 минути... Уви, спряхме го и смятаме да си починем от него... завинаги.
Оки, ще те цитирам, ако се наложи. ;)
Просто трябва да попитам - в какъв контекст?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Sun Jan 20, 2008 10:29 am

Roland wrote:
kalein wrote:
Trip wrote:Бе не беше много интересно първите 42 минути... Уви, спряхме го и смятаме да си починем от него... завинаги.
Оки, ще те цитирам, ако се наложи. ;)
Просто трябва да попитам - в какъв контекст?
В контекста на евентуалното бъдеще обсъждане/оценяване на "Приказки от Землемория".

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Jan 20, 2008 10:38 am

Е аз бих предположил, че самият факт на оставянето е доста стабилна оценка сам по себе си.

Между другото аз и емоция не хванах в тия 42 минути. Ма никаква. Просто си личи, че Горо е дилетант с нулев опит в правенето на филми и не знае как да изгражда атмосфера.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sun Jan 20, 2008 10:55 am

QFT

И ние бяхме изкушени да го спрем, но все пак го догледахме, говорейки си май...
This is it. Ground zero.

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Sun Jan 20, 2008 10:59 am

Roland wrote:Е аз бих предположил, че самият факт на оставянето е доста стабилна оценка сам по себе си.
А, те и за Casshern така са правили разни хора. Други, които се насилиха да го догледат... о, да беше видял очите им.

Възможно е емоцията да се развива в следващите 80 минути...?
"Приказки" е нетипичен спрямо повечето други японски анимации, понеже се развива бавно. Не ме разбирай грешно – в тия два часа има повече история, отколкото в три холивудски екшъна, изтупани от унизителните за интелигентността ни разяснения и повторения. (Не спирам да се удивлявам на японците, още от Casshern насам – как могат да разказват толкова много в толкова малко? Та да ти се прииска да го гледаш пак и пак, и пак – да събереш парчетата, които си изтърсил~а при бързането отначало...)

А тази анимация не бърза. Тя знае накъде те води и знае, че ако си зрител, свикнал с холивудското, има реален риск да те изпусне някъде по пътя. ("Красиво, ама нищо не разбрах" – чувал съм тая реакция към аниме толкова пъти.) Тя знае, че макар развръзката да следва от желязна логика – от логиката на сърцето и Баланса – ти, западният зрител, имаш нужда да осмисляш. Да я приемеш, да я – преживееш.

"Приказки" е филм, създаден с рядко уважение към зрителя си.
Можеше да поясня накрая: "към западния зрител". Предполагам, че едно от нещата, което ни пречи с теб да стигнем до общ ground за обсъждане, е именно опитът ти с японската анимация. Забравяш как биха го видели хора без толкова опит. Цитирам един такъв човек:
Да не се бърка с традиционното „аниме”, което не случайно има лошо слава с безкрайните сериали и самурайски кланета.
и
...групата, която е гледала повечето аниме, е малка извадка от гледащите. Те до голяма степен имат апологетично отношение към анимето. Повечето обикновени любители на Ф. са срещали по ТВ каналите безкрайните самурайщини и са усетили алогичната хистеричност на логиката им, и са получили поне веднъж тръпката на раздразнение, и това е масовото отношение.
...и се чудя как да редактирам оная първа мисъл, така че хем да не обидим феновете, хем да запазим истината в нея: че много нефенове са ужасени от яростта - често възприемана и като незрялост - на емоцията в анимето. (Аз не съм от тях, очевидно, но мога да се поставя на мястото им.)
Аз съм мазохист. От грубостта и агресивната глупост ме боли ужасно, но нещо ме кара да продължавам...

Ако не харесваш думите ми, спомни си: винаги можеш да ми спретнеш бан.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sun Jan 20, 2008 11:07 am

Калине, не че нещо, но дори за пълен дилетант в анимето като мен е очеизбождащо ясно ясно, че цитираните мнения са на хора, които са го пипали от десет метра с ясенов прът.

Няколко аксиоматични положения:

1) Пренебрежима част от анимето се занимава със самураи
2) Самураите не са истерични
3) Аниметата със самураи рядко са истерични
4) В тях има не повече кръв от рандъм по-кървав игрален филм. Има всякакви самурайски анимета.
5) Вж. 1. Има ВСЯКАКВИ изобщо анимета. ПОВЕЧЕТО са фокусирани върху емоции и изразяването им.
6) Остава фактът, че Гедосенки е скучно по всички критерии за филм, така че ако емоцията му е най-силното - то изгледай пет от препоръчаните тук анимета и тогава ще усетиш, че всъщност емоцията му е слаба.
7) Остава и вторият факт, че анимето е неубедителна трактовка на МНОГО ГОЛЯМ роман, какъвто е Землемория. Колкото и да си непредубеден, има значение.
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Jan 20, 2008 11:14 am

kalein wrote:Възможно е емоцията да се развива в следващите 80 минути...?
Не, съжалявам, но не е. 40 минути са достатъчни, за да видиш с какви средства борави един режисьор, а също и за да ти стане ясно дали тези средства ще ти въздействат с развитието на сценария. В случая средствата са слаби.
kalein wrote:
"Приказки" е нетипичен спрямо повечето други японски анимации, понеже се развива бавно. Не ме разбирай грешно – в тия два часа има повече история, отколкото в три холивудски екшъна, изтупани от унизителните за интелигентността ни разяснения и повторения. (Не спирам да се удивлявам на японците, още от Casshern насам – как могат да разказват толкова много в толкова малко? Та да ти се прииска да го гледаш пак и пак, и пак – да събереш парчетата, които си изтърсил~а при бързането отначало...)

А тази анимация не бърза. Тя знае накъде те води и знае, че ако си зрител, свикнал с холивудското, има реален риск да те изпусне някъде по пътя. ("Красиво, ама нищо не разбрах" – чувал съм тая реакция към аниме толкова пъти.) Тя знае, че макар развръзката да следва от желязна логика – от логиката на сърцето и Баланса – ти, западният зрител, имаш нужда да осмисляш. Да я приемеш, да я – преживееш.
Горчиво не съм съгласен. Първо, сюжет в първата 1/3 от филма буквално нямаше. Всъщност доста сериозно бих се затруднил да направя обобщение на случилото се. Пълно е с напълно ненужни и бавни запалвания на свещи, паления на огън и други подобни, за които Горо явно е чул, че изграждат атмосфера, но те, уви, просто пълнят място. Филмът се развива бавно, но аз съм гледал ДОСТА развиващо се бавно аниме и отдавна съм се научил да усещам кога тая бавност води нанякъде и кога не. В смисъл, и Grave of the Fireflies е бавен, и Wonderful Days, и Ghost in the Shell Innocence, ако щеш. съзерцателни филми в японската анимация с лопата да ги ринеш. Това, че е бавен, не го прави труден за разбиране, но това, че тая бавност е просто нефелност, го прави ненужен за гледане.
kalein wrote:
"Приказки" е филм, създаден с рядко уважение към зрителя си.
Можеше да поясня накрая: "към западния зрител". Предполагам, че едно от нещата, което ни пречи с теб да стигнем до общ ground за обсъждане, е именно опитът ти с японската анимация. Забравяш как биха го видели хора без толкова опит. Цитирам един такъв човек:
Да не се бърка с традиционното „аниме”, което не случайно има лошо слава с безкрайните сериали и самурайски кланета.
и
...групата, която е гледала повечето аниме, е малка извадка от гледащите. Те до голяма степен имат апологетично отношение към анимето. Повечето обикновени любители на Ф. са срещали по ТВ каналите безкрайните самурайщини и са усетили алогичната хистеричност на логиката им, и са получили поне веднъж тръпката на раздразнение, и това е масовото отношение.
Или, за да обобщя мислите на тези хора - виждали са досега само Pokemon и Shaman King и псевдосъзерцателната псевдофилософска леност на Earthsea им се струва изведнъж божествено откровение. Съжалявам, но ако за да харесаш един филм, се иска да НЕ РАЗБИРАШ от медиума, в който той е направен, то този филм определено не заслужава моето поне уважение. От раз мога да ти изброя поне 10 заглавия със сходен пейсинг, но с ясна (или поне очевидно налична) мисъл, вложена в тях. Тук имаш герой-вулва, който мрънкяви, докато някакъв чичка го влачи със себе си без никаква мотивация...
kalein wrote:...и се чудя как да редактирам оная първа мисъл, така че хем да не обидим феновете, хем да запазим истината в нея: че много нефенове са ужасени от яростта - често възприемана и като незрялост - на емоцията в анимето. (Аз не съм от тях, очевидно, но мога да се поставя на мястото им.)
Нефеновете тук имат точно никаква представа от анимето по принцип, така че не схващам за каква обида изобщо може да се говори. Това все едно аз да имам мнение за китайската поезия на оригинален език и то да е обидно за истинските й ценители.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Sun Jan 20, 2008 11:20 am

Жоро:

0. Човекът, когото цитирам накрая, е изгледал повече кино от всеки трима от вас, взети заедно (щото възрастта му е такава, и щото това му е главната тръпка нощем). Затуй мнението му за анимето може и да не е толкоз информирано като вашето, но в него няма нищо "дилетантско" - и е представително за цялата група "нефенове на аниме".

1-4. Не се хващай за думата "самурайски". Идеята е за отношението, не за конкретните герои.

5. И авторът на мнението намира повечето гледани от него анимета (които впрочем са 30+, вкл. сериали) за "истерични" в подхода си към емоцията - особено спрямо емоцията на западния човек.

(Аз не ги намирам, напротив, радвам се на несдържаността им. Сега просто осветлявам чужда гледна точка, не по-малко валидна от моята или твоята.)

6. Факт е баба ти.

(Извинявай, ама това беше особено идиотска "аксиома". Ако ще ми говориш на такова ниво, изобщо не ме занимавай.)

7. Мене това не ме бърка. Ако не е станало ясно от рецензията ми - аз не харесвам "Землемориите" достатъчно, че да ме вълнува как ги "трактова" анимето. Аз го гледам като самостоятелна история - с всичкото, което търся в една история. And I find it lacking nowhere. Факт.
Аз съм мазохист. От грубостта и агресивната глупост ме боли ужасно, но нещо ме кара да продължавам...

Ако не харесваш думите ми, спомни си: винаги можеш да ми спретнеш бан.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sun Jan 20, 2008 11:23 am

6 не го бях изтъкнал като факт ;р

И добре, значи стигнахме до извода, че Гедосенки би се харесал на някой, който на харесва анимето, традициите му и изразните му средства. С други думи, пренасочвам те към поста на Рол.
This is it. Ground zero.

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Sun Jan 20, 2008 11:45 am

Roland wrote:
kalein wrote:Възможно е емоцията да се развива в следващите 80 минути...?
Не, съжалявам, но не е. 40 минути са достатъчни, за да видиш с какви средства борави един режисьор, а също и за да ти стане ясно дали тези средства ще ти въздействат с развитието на сценария. В случая средствата са слаби.
Човек. Casshern изкъртва заради последните си пет - не двайсет, не осемдесет - пет минути!

(но ако гледаш само тях... ами нищо няма да усетиш.)

Ига те... ти току-що закла понятието "кумулативен ефект"...
Roland wrote:
kalein wrote:
"Приказки" е нетипичен спрямо повечето други японски анимации, понеже се развива бавно. Не ме разбирай грешно – в тия два часа има повече история, отколкото в три холивудски екшъна, изтупани от унизителните за интелигентността ни разяснения и повторения. (Не спирам да се удивлявам на японците, още от Casshern насам – как могат да разказват толкова много в толкова малко? Та да ти се прииска да го гледаш пак и пак, и пак – да събереш парчетата, които си изтърсил~а при бързането отначало...)

А тази анимация не бърза. Тя знае накъде те води и знае, че ако си зрител, свикнал с холивудското, има реален риск да те изпусне някъде по пътя. ("Красиво, ама нищо не разбрах" – чувал съм тая реакция към аниме толкова пъти.) Тя знае, че макар развръзката да следва от желязна логика – от логиката на сърцето и Баланса – ти, западният зрител, имаш нужда да осмисляш. Да я приемеш, да я – преживееш.
Горчиво не съм съгласен. Първо, сюжет в първата 1/3 от филма буквално нямаше. (1) Всъщност доста сериозно бих се затруднил да направя обобщение на случилото се. (2) Пълно е с напълно ненужни и бавни запалвания на свещи, паления на огън и други подобни, за които Горо явно е чул, че изграждат атмосфера, но те, уви, просто пълнят място. Филмът се развива бавно, но аз съм гледал ДОСТА развиващо се бавно аниме и отдавна съм се научил да усещам кога тая бавност води нанякъде и кога не. В смисъл, и (3) Grave of the Fireflies е бавен, и (4) Wonderful Days, и (5) Ghost in the Shell Innocence, ако щеш. съзерцателни филми в японската анимация с лопата да ги ринеш. Това, че е бавен, не го прави труден за разбиране, но това, че тая бавност е просто нефелност, го прави ненужен за гледане.
kalein wrote:
"Приказки" е филм, създаден с рядко уважение към зрителя си.
Можеше да поясня накрая: "към западния зрител". Предполагам, че едно от нещата, което ни пречи с теб да стигнем до общ ground за обсъждане, е именно опитът ти с японската анимация. Забравяш как биха го видели хора без толкова опит. Цитирам един такъв човек:
Да не се бърка с традиционното „аниме”, което не случайно има лошо слава с безкрайните сериали и самурайски кланета.
и
...групата, която е гледала повечето аниме, е малка извадка от гледащите. Те до голяма степен имат апологетично отношение към анимето. Повечето обикновени любители на Ф. са срещали по ТВ каналите безкрайните самурайщини и са усетили алогичната хистеричност на логиката им, и са получили поне веднъж тръпката на раздразнение, и това е масовото отношение.
Или, за да обобщя мислите на тези хора - виждали са досега само Pokemon и Shaman King и псевдосъзерцателната псевдофилософска леност на Earthsea им се струва изведнъж божествено откровение. Съжалявам, но ако за да харесаш един филм, се иска да НЕ РАЗБИРАШ от медиума, в който той е направен, то този филм определено не заслужава моето поне уважение. (6) От раз мога да ти изброя поне 10 заглавия със сходен пейсинг, но с ясна (или поне очевидно налична) мисъл, вложена в тях. (7) Тук имаш герой-вулва, който мрънкяви, докато някакъв чичка го влачи със себе си без никаква мотивация...
(1) Аз пък нямам проблем да го преразкажа. Had I but world enough and time.

(2) Аз пък силно харесвам атмосферата с различните възпламенявания. Мога и да се впусна в изследване на символиката, връзката "огън - светла страна" и други алабализми, на които съм се учил две години в италианския ми колеж... had I but.

(1) U (2) -> kalein и Roland възприемат едни и същи неща коренно различно.

Разбра ли защо искам да ти видя критериите черно на бяло?

Няма да се получи смислен диалог, докато не си знаем аксиомите.

(3) Гледах го съвсем скоро, след "Приказките". Предполагам, че би допаднал на въпросните западни нефенове. На мен ми дойде тип "соц-реализъм" - не ме изненада с нищо, та да ме трогне някак.

(4) Това корейско ли беше? И на еко-тематика?

Май съм го гледал - и май ми хареса. Ама не ми е останал толкова, че да си го пусна пак.

(5) Не съм го гледал - двата ghost-a са ми в топ 10 за наваксване.

(6) Изброявай.

(7) ... а може би в следващите 80 минути ще се изясни защо е такъв?

Ех, Симо...
Аз съм мазохист. От грубостта и агресивната глупост ме боли ужасно, но нещо ме кара да продължавам...

Ако не харесваш думите ми, спомни си: винаги можеш да ми спретнеш бан.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sun Jan 20, 2008 11:48 am

какъв тоз италиански колеж?
This is it. Ground zero.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20295
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Sun Jan 20, 2008 11:53 am

Casshern всъщност има сравнително приличен Live Action филм. анимето не съм виждал, ма конкретно за филма историята е доста проста за тоновете чувства дет се изливат по японски тертип и ефектите са леко шантави. :mrgreen: Не влияе с нищо за човек изгледал повече неща, дали от пресищане дали от някаква база за сравнение. :roll:
Last edited by Xellos on Sun Jan 20, 2008 11:59 am, edited 1 time in total.
:ninja:

Who is online

Users browsing this forum: Majestic-12 [Bot] and 18 guests