Коментари по разказите от конкурса

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Drigan
Sorcerer
Posts: 456
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:51 pm
Location: Neverwhere

Post by Drigan » Mon Oct 10, 2005 7:50 pm

Непрофесионалните коментари продължават, по-непрофесионални отвсякога:
"Бети": Доволно изродска творба. Нетипична и оригинална. Мечето беше брилянтно, но намразих главната героиня. Все пак-отлично.
"Червена риба": от гледна точка на дракона го одобрих, но иначе не беше достатъчно раздвижено. А и май пропуснах между кои е войната.
"Афузел" : Не ми го отваря до края, но докъдето го прочетох беше много добре. Дано завършека да отговаря!
"Двуизмерно момиче" : Средата беше добре, но края нещо ми се разми. Има ли продължение?
"Няма да повярваш какво видях в огледалото тази сутрин" : Странна творба. Напомня ми на "Мекотелото".
"То излезе от гардероба" : Сладък разказ, хареса ми. Твърде нереалистичен: съвременната младеж не би оставила чудовището да се измъкне тъй лесно!
"Влакът беглец" : Много ме накефи, не мога да кажа защо. Стилът беше добър. Не одобрявам само последното послание.
"Посветената на мрака" и "В дълбините на нощта": Почти съм сигурен, че са от един автор. За стила в който са писани: добре. Дризт До'Урден отново се разминава на косъм от смъртта, о, каква изненада! Не обичам този стил, съжалявам. Първият бе далеч по-добър.
"Звездата на Ибис" : Може би пак е от същия автор. Началото бе добро, но краят... Надявам се, че има продължение.
Изморих се.
:lol: [/img]
"Ние сме просто хора и боговете са ни създали за обич. Това е голямото ни величие, това е славата ни и най-голямата ни трагедия."
Емон Таргариен

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Mon Oct 10, 2005 10:54 pm

Ми аз след последните коментари дето писах (безвъзвратно изгубени) нещо нямам ентусиазъм да пиша мнение. И без това не става истинска дискусия...
Дано да успея до 28 да изчета всичките разкази за да мога да гласувам с чиста съвест...
...
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

Elan Morin Tedronai

Post by Elan Morin Tedronai » Mon Oct 10, 2005 11:10 pm

какво по дяволите става с ония 2 разказа, които пратих тук? никой ли не си е направил труда да ги прочете?!

User avatar
Jaar
Mistborn
Posts: 1273
Joined: Sun Mar 07, 2004 7:42 pm
Location: No earthly ships will ever bring him home again

Post by Jaar » Mon Oct 10, 2005 11:19 pm

Аз например съм чел всички разкази, но не съм коментирал всички. Предполагам, че същото се отнася и до много други хора. Тъй че малко търпение и след 28-ми ще разбереш колко хора са си направили труда да ги оценят.

Би ми било интересно да дискутираме разказите, но май вече е малко късно за това.
But there never seems to be enough time
To do the things you want to do
Once you find them

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Oct 10, 2005 11:40 pm

Elan Morin Tedronai wrote:какво по дяволите става с ония 2 разказа, които пратих тук? никой ли не си е направил труда да ги прочете?!
Първо, никой не знае, че имаш разкази, второ, освен мен никой не знае кои са. Престани да вдигаш джабала и изобщо да приказваш за разказите си преди да е свършил конкурсът, защото просто ще те трия.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Vankata
Paragon
Posts: 615
Joined: Fri Dec 17, 2004 4:39 pm

Post by Vankata » Tue Oct 11, 2005 10:52 am

Първо да си постна отново загубените коментари за разказите от предишния брой (за щастие не бях изтрил текстовия файл, в който ги писах).


"Записките на един луд" - Доста... луд разказ. И абсолютно неразбираем. Не съм сигурен дали изобщо е фантастичен. Е, имам смътни догадки, че героят може би е нещо като вампир (в малко по-еротична разновидност), но пък не открих нищо, което да го сочи със сигурност. Сред умопомрачителното количество красиви думи смисълът е задушен и смазан, ако изобщо го има. Този недостатък всъщност е доста често срещан в конкурса, затова бих искал да кажа на всички автори - помнете, художественият език трябва да подпомага идеята, а не да я замества!

"Няма да повярваш какво видях в огледалото тази сутрин!" - Доста долнопробен разказ на ужасите (или май по-скоро на гнусотиите). Далеч е от моите разбирания за литература.

"Посветената на Мрака" - Фентъзи, написано в общо взето приятен стил. На автора като че ли му липсва достатъчно опит, защото структурата на места ми се стори малко недодялана. Но най-лошото е, че логиката куца - как така няколко магьосници могат когато им скимне да влязат в града, да проникнат в двореца на краля и да го пленят, без дори за миг да срещнат сериозна съпротива? Тоя човек няма ли си свои чародеи да го пазят? И ако няма, как изобщо е задържал трона досега? Освен това клишетата са доста - хубаво е да се влага повече оригиналност както в ситуациите, така и в действията на героите. Читателят обича да го изненадват. В добавка - това всъщност не е разказ, а само пролог към нещо си, затова едва ли би могъл да бъде оценяван. Все пак авторът има заложби и ако работи върху своето усъвършенстване, някой ден може да ни изненада приятно.

"Мрачните империи" - Oops! Още в началото попаднах на нещо неправдоподобно:
Блар-Тахт се издигаше в самото сърце на равнините Спайк. Огромен, построен изцяло от жълтеникави каменни блокове, той изглеждаше груб и недодялан, сравнен с великолепните метрополиси на някои от другите светове. Но когато бе издиган, никой и не бе мислил за естетичната страна на нещата. Разпрострял се на всички страни като някакво огромно, всепоглъщащо мекотело, той бе столицата на някогашната Тахтианска империя, която днес бе Първото отвърстие (планетарна единица) на Лигата на Реда – новото обединение, въздигащо се бързо и главоломно през последните три века. И въпреки че бе сърцето на злото, Блар-Тахт имаше своя собствена красота.
За всичко това си мислеше Повелителят на приказките, докато отворената кола, в която го превозваха, минаваше през...
За бога, когато човек се вози в кола, той не мисли едновременно за историята, географията, архитектурата и политическата ситуация в страната си! Всъщност най-вероятно е да си мисли защо толкова много друса! ;)
След още няколко абзаца - втора забележка. Има прекалено много подобни имена: Повелителят на приказките, Приказните светове, Приказният камък. Айде малко повече фантазия.
Забележка номер три. Описанието на политическата ситуация е вмъкнато съвсем недодялано, освен това е адски огромно и сложно за разказ. Не можеш наведнъж да натъпчеш главата на читателя със събития за 380 години, повечето от които нямат никаква връзка със ставащото. Разкривай само най-необходимото.
Хайде-е-е, пак същото - няколко десетилетия бушуващи конфликти, набутани в 20 реда??? Човече, ако искаш такъв мащаб, пиши романи! ;) Или просто спомени в няколко реда за царуващия хаос, БЕЗ да навлизаш в детайли! Защото така прилича на резюме.
По-нататък се появява някаква интрига - добре. Но защо е толкова ужасно кратка и набързо претупана? Тук има материал за петдесет страници, а е набутан в една.
Краят е озадачаващ - как си позволяваш да преобръщаш изведнъж нещата, позовавайки се на някакви изненадващо пръкнали се факти, за които никой досега не е и подозирал? Ако си искал да направиш такъв обрат, трябваше по-рано в текста да включиш някои смътни податки. Иначе читателят се чувства излъган.
Като финал... ами, има нелоши идеи, но те са нахвърляни безразборно и без връзка помежду си - така да се каже, всичко в кюпа. И естествено, никоя от тях не е разработена докрай. Целият разказ оставя впечатление за нещо, спретнато надве-натри. Несериозна работа!

"То излезе от гардероба" - Някой е гледал "Таласъми ООД"? ;) Е, разказчето не е лошо... само че струваше ли си да се пише изобщо? Идеята не е никак оригинална. Не забелязах да има новаторски подходи или впечатляващи моменти. Както аз го виждам, този разказ просто не ни дава нищо.

"Влакът беглец" - Интригуващо начало и чудесен стил! Само че... после нещата се скапват. Първо: логиката малко издиша. Оставям настрани това, че влакът се движел без енергия - нека го припишем на нужната малка доза мистицизъм. Но релсите да се наместват сами? Е, добре де, голяма доза мистицизъм. Но защо тогава просто не ги махнат тези релси? Да не би и гаечните ключове да проявяват своеволия? Друго - военните да си гърмят ей-така по влака? В България??? Това да не е холивудски екшън? Тук ще се карат поне два месеца кой да поеме отговорността, ще правят комисии, ще се съветват със "съюзниците" и т.н.! А историята на "Влака беглец" приключила за 5 дни!? Ало! В коя държава живеете бе?
А после следва най-объркващата част. Всички електроуреди полудяват, светът се връща три века назад и... нищо. Ама нищо! Ама съвсем нищо! Нищо бе, казвам ви!!! Читателят е оставен да се чеше по главата и да недоумява какъв е смисълът на всичко това. Няма нито обяснение, нито морална поука, нито даже свестен сюжет, който да ни разкрие събитията по малко по-жив начин през очите на някой участник! Разказът описва драматичните събития с напълно безстрастен и сух тон, което според мен е най-големият му гаф. А започваше толкова добре...

"Некрофилски мечти"
Гробището се намира извън града, но може би градът се намира извън гробището.
Адски съм сигурен, че съм чел някъде това встъпително изречение или някое много близко до него. Карай, да видим по-нататък...
Разказът като цяло ми допадна - доста изненадващо, имайки предвид, че не съм любител на този стил. Малко по-емоционален и философски, отколкото ми е по вкуса. Но определено би могъл да стане и по-добър. Струва ми се някак разпокъсан и криволичещ. Може само да спечели, ако се концентрира повече върху същността за сметка на лирическите отклонения. Освен това заглавието е тъпо и страшно неподходящо за такъв разказ.

"Трите маски" - Много добър разказ. Стилът е страхотен. Само на моменти като че ли има нужда от по-подробни описания. За съжаление краят е твърде предвидим, което автоматично го сваля с няколко места надолу в класацията ми. А и за какво беше тази сцена с огледалото? Има нужда от дообработка.

"В Дълбините на Нощта" - Типично РПГ фентъзи, изпълнено с клишета. Някаква си групичка, тръгнала да бори Злото. Отделни елементи ме карат да мисля, че е дело на същия човек, написал "Посветената на Мрака". И отново разказът е само епизод от нещо по-голямо. Няма нито развити образи, нито ясни цели. Всичко е доста наивно и приказно. Наште девет човека, елфи, джуджета и т.н. изтрепват цели пълчища лоши, без да получат и драскотина (е, за да съм съвсем честен, ИМАШЕ една драскотина). Силно се надявам авторът в момента да е на 14-15 години и в бъдеще талантът му да расте заедно с него.

"Звездата на Ибис" - Разказът е много хубаво написан, но изглежда недовършен. Доста неща са оставени без обяснение, а и краят е неясен. Жалко, защото иначе би могъл да се бори за първото място.


А сега и за разказите от новия брой:


"Радио Колумбия представя…" - Още в началото една забележка: цитатът на английски прави лошо впечатление. Този разказ само за англоговорящи ли е писан? Най-малкото трябваше да има даден превод.
Стилът като цяло е много добър. Но защо всичко е в непряка реч? Мисля, че спокойно можеше да се вкара някоя реплика на героите, за да се оживи повествованието. Така изглежда някак затворено и далечно. Тук-там се забелязват и някои дребни грешки ("поради щото" не е граматически правилен израз).
Идеите не ме заинтригуваха особено. Не открих нещо кой знае колко оригинално в тях. Развръзката е показана по твърде сложен начин - чрез 4 (!?) вестникарски откъса. Мисля, че 1 или максимум 2 са напълно достатъчни.
В обобщение - нелошо като стил, но трудно задържа вниманието.

"Русалийски сълзи" - Похвална е амбицията да се напише нещо в стила на българския фолклор. В случая обаче реализацията е посредствена. Авторът не успява да докара добре диалекта, който на моменти звучи странно. И защо имената са толкова очевадно клиширани? Мъдрият дядо - бай Вълчо, младите влюбени - Калина и Явор, овцата - Белушка! Крайният резултат е някаква смесица от народна приказка и фентъзи, която поне за мен звучеше доста неубедително.

"Смъртта на Амрас" - Несполучлива имитация на Толкин. Стилът е по-скоро недодялан. Историята също не е нищо особено. Един съвет към автора: избягвай открито да подражаваш на популярен автор, защото в такъв случай неминуемо ще те сравняват с него и това сравнение едва ли ще бъде в твоя полза. ;)

"Крадлата" - Уау! Първият абзац направо ме зашемети! Като истинска скоропоговорка е! В тези 5 реда има материал за цяла страница!
По-нататък нещата се подобряват, но само малко. Авторът явно има проблем да излага в строен ред мислите си. В по-дългите изречения имах чувството, че просто е изсипвал на груба купчина всичко, което му хрумне.
Иначе това е обикновено клиширано фентъзи, което се колебае между РПГ и Конан. Обаче много ме учуди, че нямаше реално действие, което е най-характерно за тези стилове. Историята е вяла, мудна, безинтересна. Прилича повече на сетинг, отколкото на истински разказ.

"Проклятие и ада" - Странно заглавие. Защо едната дума е членувана (и то с непълен член), а другата - не?
Стилът като цяло не е лош, но се нуждае от заглаждане. Тук-там се срещат повторения или неподходящи изрази. Трудно се схваща смисълът на някои изречения. Донякъде ми напомня предния разказ, може би авторът е един и същ. Е, тук нещата са по-добре, но може още доста да се желае.
В идеята също има хляб, но не е развита както трябва.

"Правилото на боеца" - Добро е като стил, макар че може да се пооглади още. Сетингът е повърхностен и неясен - малко повече информация за ситуацията, в която се намират героите, би била от полза. В същото време като че ли твърде много място е отделено на дреболии, които нямат съществена връзка със сюжета. Описанието на битката обаче ми хареса! :)
Самата история не успя да ме заинтригува - просто няма точка на концентрация, което е особено важно за кратките форми. Ако беше част от роман, щеше да е чудесно, но като разказ има още да се желае от него.

"Философия на себезагробването" - Хайде пак - мото на английски, без превод! Абе, хора, не ви ли се струва, че това е малко арогантно отношение към читателя?
?... ???... ?????...
Мили боже! Какво е това? Този, ъ-ъ-ъ... разказ(?) представлява някаква мешавица от най-разнообразни стилове и идеи, свързани чрез пусто философстване! Смисъл ли? На кого му е притрябвал!?

"Страх" - Поредният опит за психарски разказ на ужасите. Мъгляв и несвързан. В началото на конкурса имаше още няколко такива разказа и всичките ми бяха адски досадни. Този не прави изключение.

"Нощ" - Този разказ не е точно на ужасите, но във всичко останало прилича на горния. Тъпо.

"Завесата пада" - Подзаглавието на разказа е "Мрачните империи, част II". Логично изниква въпросът за какъв дявол е писан. Вече бях споменал някъде, че авторът трябва да е в състояние да изрази идеите си в един разказ. Това не е "Колелото", за бога!
Като го прочетох, установих, че казаното за първата част важи и тук. Твърде много идеи, претупани набързо. Авторът трябва да се научи да ги развива и да ги излага по-подробно и разбираемо, тогава може да се получи нещо хубаво. А тази "Хроника" в края е напълно излишна, подобен списък се слага само в романи от над 500 страници!
P.S. А, накрая видях бележка, от която става ясно, че това е само част от замислена книга (и то май втора в поредица!?). Така звучи по-смислено, но какво тогава прави в конкурс за разкази?

"Светлина и смърт" - Идеята трудно би могла да се нарече оригинална, но става. Най-голямата й беда е, че е зле развита. Встъплението е прекалено кратко и не ни дава достатъчно добра представа за героя. Развръзката е глупава. Отмъщение? WTF? Прошка? WTF???
В заключение: ако беше поне пет пъти по-дълъг и с ясен сюжет (а не само някаква си битка), можеше да се получи нещо хубаво.

"Походът към последния ден" - Това прилича не толкова на разказ, колкото на резюме. От дадения сюжет може да излезе нелош роман или най-малкото новела. Но като разказ не струва.

"Краят" - Изненадващо добър разказ. Само няколко забележки: трудно е да се схване смисълът му и трябваше да го прочета два пъти, за да го разбера. Като че ли има проблем и с гледната точка - преминаването от първо в трето лице не е направено много удачно. Но определено влиза в челната петица! :)

"Генераторът на щастие" - Страшно добро като стил. Идеята обаче е безкрайно клиширана и това разваля донякъде впечатлението. Може все пак да ми влезе в класацията, след като направя обобщение на всички кандидати.

.

User avatar
herairness
Jaghut Tyrant
Posts: 1983
Joined: Tue Oct 04, 2005 10:43 am
Location: varna

Post by herairness » Tue Oct 11, 2005 5:38 pm

радио колумбия представя-ами какво да кажа твърде много вземки от твърде много места в резултат на което развръзката изобщо не ми беше интересна а и какво прави там този английски цитат така и не разбрах.
русалийските сълзи-много хубава употреба на българския фолклор,само че това си остава като народна приказка, а не фентъзи разказ.въпреки това ми хареса,личи си че се е постарал автора да изнамери автентични български елементи
смъртта на амрас-твърде дезориентиран по мое мнение.кой кого за какво гони откъде точно не става много ясно, а и самия разказ стои някак разкъсано и епизодично.а края пък е съвсем претупан според мен.можеше да се доразвие и идеята и на героите нямаше да им пречи да са малко по-подробни-прокоби отмъщение и т.н.слабичко като цяло
крадлата-ами реално в тоя разказ нищо не става,просто някаква картинка,нещо като фон,все чаках нещо да се случи ама цък.вобще не ме заинтересъва,много постно и някак си безидейно
проклятие и ада-еми и този разказ ми се губи,хубава идея рицари проклятия и богове ама нищо повече,можеше да се потруди още малко автора и да сложи още малко действие
правилото на боеца-този разказ наистина ми хареса,има добро описание и усещане за фантастичност.хареса ми идеята за връзката магьосник-жена/боец,добра идея е да се говори за нея в мъжки род-придава повече истинност на образа.хубав стил,добре предадена битка и магия.краят също е хубав макар и малко тъжен.кратко, но приятно и увлекателно разкажце въпреки че започва малко скучно
философия на себезагробването-скука.нищо интересно,нищо завлaдяващо.и отново цитат в началото без връзка с другото.явно е модерно това:P
страх-още един скучен разказ.ама абсолютно нищо не става.върви си човека пада нещо го дращи после си седи в болницата и накрая го изписват.каквото и да се е опитал автора да покаже или изрази,не е успял изобщо.не е нито страшно,нито философско,нито никакво-само безинтересно.
нощ-много станаха май критиките ама какво да се прави...твърде кратък и неясен разказ,някак си недоразвит ми се струва,а тва със нежната мъгла от звезден прах си е направо ужасно лигаво.в общи линии скука(отново)
завесата пада-първия възникнал въпрос е-къде е първата част????по-нататък много ама много ми блъска на властелина със заемки от още няколко места, което не е особено приятно,камоли оригинално.а бележката за първата нищо не обяснява-това разказ ли е или част от книга???
светлина и смърт-твърде твърде кратко за пореден път днес.кой е той,коя е тя,какво го обладава и т.н малко развитие му трябва на разказчето.иначе идеята не е лоша
походът към последния ден-и тук нищо,просто изброяване без връзка между абзаците.и леко изтъркана история за някои си който се родил за нещо си без подробности
краят-тук се пообърках честно казано,кой кой е и за какво се бори.иначе сравнително свежо като се има предвид какво прочетах преди това,само да беше малко по ясно написано и щеше да е идеален;)
генераторът на щастие-мооооого ама много голямо клише с малка разсейка.това сам го чела поне 10 пъти.можеше да се прояви поне малко творчество.иначе пък е добре написано
Image

HellMoNk
Smallfolk
Posts: 3
Joined: Thu Oct 13, 2005 11:30 am

Post by HellMoNk » Thu Oct 13, 2005 12:11 pm

:твистед:
този ''реплай'' трябваше да бъде внедрен във форума отдавна но поради причини които ще изясня след малко съдбата му в ''Танцът на сянката'' придобиваше единствено усмивки уви добиващи на моменти злобни възклицания!Първо да поздравя всички автори -разказите са страхотни-нещо повече искам да ги поздравя за смелостта да пишат, да се опитват (което е най важното) и бих искал да ги поздравя с един лаф на Марк Твен-при въпрос от страна на изтерзан фен какво прави когато му се чете нещо хубаво той отговорил :
-Сядам и пиша!
Разказите отново повтарям са страхотни,удоволствие е да ги четеш и да осъзнаваш че нещо по хубаво от това да търсиш мечтите и желанията сивняколко реда писани с молив (или химикал) е нещо велико-тези неща ИСКАМ ДА КАЖА НА ВАС -ДЕРЗАЙТЕ И СЛЕДВАЙТЕ ВАШАТА сЯНКА!нЕКА ТЯ тАНЦУВа!!!!!!
СеГа на темата - Много рядко човек в този форум-на тази тема можеше да прочете нещо положително -не ме разбирайте погрешно но явно на нас ни е в гена когато нещо зависи от нас -от нашето мнение да сме до болка критични-докато четях се чудех дали ще излезе някой пост с конструктивна критика и броевете си минаваха -моето нехание покрай държавните изпити придобиваше градоносна сила и ето аз дори в новия брой виждам единствено незнание и критика :
1 -во всеки може да критикува-да плюе в най лошия смисъл и да се прави на умен като използва научени от мама и кварталната компанийка лаф4ета.
Когато някой поства мнение не е ли най-важно да се стреми да бъде обективен и да отговори на жизнено важния въпрос ЗАЩо - това или онова не ми харесва-все пак мнението му ще бъде прочетено именно четящия се превръща в съдник на написаното също както въпросния критикуваш произведението - Никой не иска да се дава научно мнение но поне се опитайте -Кое не ти хареса: Герои,описани сцени
литературен стил,мотиви на героите,Основен повествователен мотив
дълбочина на разказа,плитчина,развлекателност,научна обоснованост!!! -обяснете дори да рискуватеда напишете пове4е думи ще бъде по интересно и ще има истински спор!
2-ро макар в този конкур да има некви награди пичовете(авторите) са дали част от себе си -и аз оправдавам техния стимул -не да спечелят!! а да бъдат харесани,интересни и дано обичани -е за мен това най -важно -защо ли ?
е да си Анализатор е лесно -ЗАЩОто нищо не зависи от ''скромната '' Ти особа,защото да казваш не ми харесва е лесно - но да си автор макар и не-професионалист е това стойностно -бъдете живи и здрави пичове ЗаЩото го заслужавате !!!

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Oct 13, 2005 12:47 pm

Хм, аз се чувствам лично обидена от горното окачествяване, доколкото за твърде много разкази съм казвала просто "харесва ми", или "въпреки, че краят е малко претупан, много ми харесва" (тоест казвам си какво точно не ми харесва) и т.н. И не само аз съм така. Та явно толкова си чел коментари...
И, не много е лесно да кажеш "всички сте пичове, всички пишете великолепно" без дори да прочетеш разказите и да направиш разлика между тях. Всички можем така.Трудното е да ги осмислиш и степенуваш.
Бтв, аз поне си правя труда да слагам някаква логична пунктуация в мненията си,това е по-голям израз на уважение, отколкото неподплатения възторг някак...
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Oct 13, 2005 12:51 pm

Мм, аз донякъде съм съгласен с човека, че твърде много критичност има в топика (не казвам масова, просто е доста). В крайна сметка никой в тоя конкурс не е Роджър Зелазни и е малко наивно да се мери по аршина на професионални писатели ;)

От друга страна обаче първо от безмоторната възхвала няма много голям пойнт, и второ, че всеки автор, който има желание да се усъвършенства, ще има безкрайно по-голяма полза от критиките и вслушването в тях, дори когато са по-острички от необходимото.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Drigan
Sorcerer
Posts: 456
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:51 pm
Location: Neverwhere

Post by Drigan » Thu Oct 13, 2005 3:30 pm

Първо, честит I post на HellMoNk. Според мен общата възхвала също не е лоша, понеже тук безспорно има млади автори, за които е важно да трупат самочувствие. Подробната, обоснована критика/възхвала също е хубаво нещо, но повечето хора нямат времето да изчетат подробно и задълбочено целия разказ, после да седнат и да му правят литературен анализ. От простото харесва ми или не също може да се извлече доста информация.
Ако не е твърде нагло, бих предложил след края на конкурса да се отвори един topic, в който писатели и читатели да си проведат един учтив :wink: диалог и да си изяснят критики и забележки. Ако някои от списващите списанието имат време пък, може да спретнат по някоя оценка с + и -, все пак имат опит в тези неща.
Авторите си заслужават похвала, че са се потрудили да напишат тези разкази, но смятам да продължа да си казвам, когато някой разказ не ми хареса. Нищо лично, аз така или иначе рядко чета и харесвам нещо под 100 страници.
"Ние сме просто хора и боговете са ни създали за обич. Това е голямото ни величие, това е славата ни и най-голямата ни трагедия."
Емон Таргариен

Morgana
Paragon
Posts: 658
Joined: Sun Dec 19, 2004 7:34 pm

Post by Morgana » Thu Oct 13, 2005 4:00 pm

Малко встъпителни думи преди да напиша мнението си за последните разкази. Искам всички, които сте пратили разкази, да знаете, че много ви се радвам и каквито и критики да напиша за някое ваше творение то не е с лошо чувство. Всеки разказ съм прочела внимателно, опитала съм се да разбера автора и идеята му – понякога се получава, понякога – не. Няма да пиша подробен коментар за стил, изразни средства, литературни похвати и т.н., ще кажа само общи впечатления. R U ready?

Русалийски сълзи – поддържам мнението на Vankata. Ще допълня само, че когато пишеш, би било добре да си прочиташ предишното изречение преди да напишеш следващото или накрая да четеш целия разказ. Виж този пасаж "Странно беше, ‘щотo гората тук ми изглеждаше непозната или по-скоро някак си променена, по-жива... Ама като излязох на полянката, нещо далеч по-странно видях. Там между дърветата, до едно звънливо поточе, виеха чудни хора няколко самодиви, а с тях танцуваше и един момък. Снажен, хубав, но нещо странно имаше в погледа му." "Странен" присъства във всяко изречение, можеш да използваш синоними, за да избегнеш тези повторения. Освен това използваш учтивата форма Вие при разговора между Калина и Явор – наистина ли мислиш, че някога по селата са си говорили на Вие? А ей това определение за Явор "Обичал да се разхожда по планините, а понякога скитал и с хайдушките чети..." най-вече не ми се връзва. Да се разхожда по планините!? И Явор – ту е овчар, ту е юнак – нещо като Орландо Блум в Небесно царство. :)

Смъртта на Амрас – и аз обичам Warcraft3, а Артас безспорно е моят герой, но каква точно е историята тук?

Крадлата – ем, каква е поуката от този разказ? Всички мъже, независимо колко пекани са иначе, загубват ума си щом видят красиви женски очи, малко разголена плът, (така де те затова са и толкова надарени тези жени-воини) и съблазнителна усмивка. Па после се чудим що във видеоигрите персонажките станаха ... ъъъ... секси, по бельо и силиконови чорапи (справка Sacred, примерно, Лара Крофт пасти да яде)

Проклятие и ада – и каква е идеята тук? Проклятие висне над рода Шамбърлейн – да се раждат все мъртви деца, докато не се избият 101 рицари? Ама как, главният герай все пак има живо роден син – Трим, нали така. Значи проклятие няма, или ако има, не работи. Все едно. Разказа не ми хареса особено, по начало не обичам някакви саможертвени постъпки, още повече в името на неясна цел.

Правилото на боеца – В този разказ ми хареса представата за магията и описанието на битката. Само това "Смъртта, която стоманата причинява, е окончателна. Не по-истинска е и смъртта, таяща се в сърцето на едно огнено кълбо. Но тя е... различна" малко ме двоуми. Да не би да искаш да кажеш "Не по-малко истинска е и смъртта, таяща се в сърцето на едно огнено кълбо"?

Философия на себезагробването – Никога до сега не съм коментирала правописни грешки в разкази или постове, но ако има грешка, която да ме дразни повече от съжелявам, то това е ония използвано за ед.ч. (оня). Е тука няма начин да не го изтъкна, че това беше първото, което ме подразни ... много - "Не кой да е дявол, а ония с голямото д, нали се сещате, Дявола". За разказа – хареса ми до момента, в който спомена причината за сделката с Дявола, философията на самозагробването я схващам, но самозагробване по причина нещастна любов е най-жалкото нещо, което може да се случи на човек. Да беше се спрял на друго като идея. Цитата в началото има връзка с разказа и то доста, въобще не е самоцелен, според мен. А кое е модерно. Ами модерно е да си cool, каквото и да се съдържа в това.

Страх – Амии ... това май е опит за философски преглед на позицията "Какъв скапан е моят живот, какъв съм задръстеняк и колко много нищо не съм постигнал". До момента, когато си на път да загубиш този живот. И разбираш колко по-ценно е да се опиташ да си живееш живота такъв какъвто е – не всеки може да завърши в Харвард, не всеки може да се ожени за Клаудия Шифър, не всеки може да вземе Нобелова награда. Но може да изживее живота си пълноценно с това, което има и е постигнал, вместо постоянно да мисли за това, което няма. И да се вгледа в човека до себе си. Нз, може и да греша, но аз така го разбрах.

Нощ – 1 червена точка, заради вмъкването на Хотел Калифорния в разказа. Но, иначе, боя се нищо не разбрах. С какво по-точно трябваше да свържа изгрев слънце?

Завесата пада – тук ще копирам дословно Vankata. И без лоши чувства, ама Кула на Аналите звучи малко тъпо.

Светлина и смърт – Не смея и да си помисля, че може да е грешка на Роланд, затова приемам, че разказите се качват на сайта, така както са получени. Към автора – редактирай си разказите преди да ги предлагаш за четене, още повече този си е кратичък и не би отнел много време. Относно разказа като такъв – е, много лесно пък умря този, когото наричат Смърт. Егати, една жена му видя сметката ... съвсем случайно. Някакси неубедително ми звучи.

Походът към последния ден – целият разказ е ли една метафора? Ако да, ОК; ако обаче не – не ми харесва, а и същества от чиста енергия трудно ще бъде да ги унищожиш независимо колко кръвожадни са армиите ти. sci-fi+fentasy – не е добра идея.

Краят – Свежарски на фона на предишните, но само толкова.

Генераторът на щастие – Идеята ми хареса, стила на автора – също. Ама края е кофти. Абе защо не му заби спринцовката тая мадама? Това щеше да ми хареса къде-къде повече. Аман вече от герои, които толкова обичат някого, че загубват всякаква самоличност и стават едва ли не роби на другия. И за какво? В името на нечие друго щастие? А тяхното?

Стига вече. Ще направя кратко обобщение. Разказите, които ми харесват са повече от 5 със сигурност и трудно ще подбера класацията си. Малко съм разочарована от главните герои и героини във фентъзитата – всички едни такива красиви, с меки коси, очи, в които да потънеш, бяла и мека кожа (това – за жените) със здрави мускули, високи и стройни, пекани до немай къде (за мъжете). Много жалко, че в нито 1 разказ няма образ като Тирион, или като Бриен. Ако имаше, щеше директно да го вкл в моя топ 5 само заради избора на така направен герой/героиня.
Благодаря на всички автори!
pulled out

HellMoNk
Smallfolk
Posts: 3
Joined: Thu Oct 13, 2005 11:30 am

пояснение(към Морвен::))) )

Post by HellMoNk » Thu Oct 13, 2005 9:34 pm

към Морвен - не се чувствай излишно обидена( като всяка жена приемаш всичко импулсивно,по-Евиному -т.н) значи шегувам се
извинявай но някак си явно не си разбрала идеята на реплая
Никой не сваля звезди на младите автори -исках просто да ги окуража защото както Рол написа -(6а перифразирам)-ма мнооо негативизъм:)))
Харесва ми ...не ми харесва ..претупано -все пак не е коментар а
придаване на знак( положителен или отрицателен) на емоцията породена в твоята (вярвам- божествена душица)
Както написах -авторите заслужават едно браво - е да може сам попрекалил малко с хвалбите но оцених положително дори тези разкази които не ми допаднаха-т.е аз си противореча -но няма как
мнооо негативизъм:))))
Беше пределно ясно все пак - аз си и знаех- че критикуването на критикари си е чиста проба садомазохизъм( влагам най добри чувства ) пожелавам на всички Приятна -осезаемо красива и положителна за емоциите( Морвен) вечер - я диско я ..домашен купон вие си знаете!!:))))))))))))))))))))))
п.п-в момента слушам Ю2 ел буря с която символично за мен самия ви поздраявам

Elan Morin Tedronai

Post by Elan Morin Tedronai » Thu Oct 13, 2005 11:52 pm

надали ще пиша каквото и да е било в жанра фентъзи в близкото бъдеще. и надали ще помириша отново някаква фентъзи литература. ориентирам се строго и непоколебимо към мейнстрийма. ще се занимавам с битови проблеми и нормалните неща, които вълнуват света.

а, колкото до това такива генерални изказвания, че ШД бил институция. нищо против вас гайс, но подобни високопарни изказвания не са ми по вкуса. най-малкото защото аз не съм самопрокламирал, че съм "разбирач по музика" или "гениален читател". най-малкото защото нито съм едното, нито другото. опитвам се да бъда, но ще мине много време преди да ми се отдаде.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Oct 14, 2005 12:04 am

Ъъ... добре :roll:
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 0 guests