WoT 13 - Towers of Midnight

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Post Reply
Xellos
Moderator
Posts: 20317
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Tue Nov 16, 2010 11:36 am

Абе шанса някой от Бард да отговори тук е микроскопичен :). Май още имат форум, макар че не съм забелязал особено да се вслушват в клиента. По принцип се плаща някой път отделно за снимките корицата (там режат глави) и текста, което води до корици на мейдън и скрииншоти. :roll:
„Ние можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че можем да правим всичко от нищо. ... За мен най-лошото в България е чудесното наслаждение, което тук имат хората да се преследват един друг и да развалят един другиму работата.”

User avatar
Beric
Paragon
Posts: 616
Joined: Wed Jan 21, 2004 6:16 pm
Location: 1st and goal

Post by Beric » Tue Nov 16, 2010 1:11 pm

Това при всички части ли е, или само при някои, защото мога да им обърна внимание, ама ще ме питатат за по-конкретен пример, пък не разполагам с книгите.

Tairon
Smallfolk
Posts: 17
Joined: Thu Mar 04, 2010 10:54 am
Contact:

Post by Tairon » Tue Nov 16, 2010 2:45 pm

Мисля, че проблеми нямаше при първата книга, но що се отнася до дванайсетата например ситуацията е доста по-различна. Не мога да посоча точна глава, но когато успея да се докопм до TGS (дал съм я на приятел) ще дам точни глави.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Post by coldie » Mon Nov 22, 2010 10:50 pm

Към Април 2011 би трябвало да я има вече и на нашият пазар... така и си остана със забавянето от 6 месеца "многоуважавания" Бард... пфу

raylight
Sorcerer
Posts: 377
Joined: Sat Aug 28, 2010 8:21 pm
Location: Sofia
Contact:

Post by raylight » Mon Nov 22, 2010 11:19 pm

coldie wrote:Към Април 2011 би трябвало да я има вече и на нашият пазар... така и си остана със забавянето от 6 месеца "многоуважавания" Бард... пфу
320 000 думи, за 6 месеца правят по 53 333 + думи на месец. Като разделим на 22 работни дни средно и става 2424+ думи на ден. Не е малко за превод + редакция от английски.
В традициите вграждаме себе си – ценностите си, светогледа си, паметта си, мъдростта си, себе си жертваме, за да предадем своите познания, но и страхове на бъдещите поколения през хилядолетията.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Post by coldie » Mon Nov 22, 2010 11:58 pm

raylight wrote:
coldie wrote:Към Април 2011 би трябвало да я има вече и на нашият пазар... така и си остана със забавянето от 6 месеца "многоуважавания" Бард... пфу
320 000 думи, за 6 месеца правят по 53 333 + думи на месец. Като разделим на 22 работни дни средно и става 2424+ думи на ден. Не е малко за превод + редакция от английски.
Може и така да е, не съм запознат с каква разлика излиза примерно из европата, малко ме съмнява да се бавят половин година във Франция или Германия, например.

Tairon
Smallfolk
Posts: 17
Joined: Thu Mar 04, 2010 10:54 am
Contact:

Post by Tairon » Tue Nov 23, 2010 8:45 am

Image

Тази трябва да бъде в "Нож от блянове" - главата е "Село в Шиота".
Присъства само веднъж в поредицата (още не съм си видял екземпляра на TofM нито пък някоя от другите книги). Можете да посетите и Dragonmount, за да погледнете и други иконки, които сигурно изобщо не сте и виждали в българската версия.

Във Франция издават книгите на части, а германският превод не струва (ама наистина не струва; пълен е с грешки и то не само правописни, но и стилистични) и също е разделен на части - 33 на брой. Ние сме в най-добро положение, защото имаме добър преводач, добро издателство и те си спазват сроковете.
А що се отнася до шестте месеца, съмнявам се господин Русинов да я превежда през целия период преди издаването на български. Трябва време, зада се подготви една книга за печат и т.н. "Бард" всъщност действат доста бързо. Дори на "Tor" (американското издателство) им трябваха два месеца, за да подготвят книгата за пазара, а те разполагат с много повече ресурси от "Бард".

annorion
E'lir
Posts: 177
Joined: Sun Sep 03, 2006 10:23 pm

Post by annorion » Tue Nov 23, 2010 12:18 pm

Прочетох книгата. Много съм доволен, макар да ми се струва, че предишният том беше по-добър като изпълнение. В този том като че ли действието се развива прекалено бързо и понякога кулминационни моменти падат от нищото. В едната глава изглежда, че до края на книгата ще се влачи нещо, а в следващата всичко вече се е развило, свършило и превършило, за да дойде следващият такъв момент с участитето на същия герой.

На хората, които не са чели книгата горещо им препоръчвам да не четат поста ми от тук насетне, защото има наличие на спойлери, къде малки, къде големи. :)
Spoiler: show
Много приятно съм изненадан от разнообразието от герои, които взеха подобаващо участите в книгата. Не очаквах Егвийн и Ранд да вземат толкова дейно участие в сюжета, но ето че бяха тук и поне Ранд беше интересен за четене, макар да стана малко като Чък Норис. Егвийн си е типично дразнещата, каквато беше в предишните томове, като изключим предишния. Перин дава признаци на живот и някои моменти с него дори ми бяха интересни. Но има още какво да се желае от него - като например по-малко да философства и повече да действа. Мат беше як както винаги и макар да няма чак толкова много глави с него, колкото се очакваше, хуморът си е на ниво, той пак си е най-готиния герой в сериите( поне за мен). Запомнящи се моменти не липсваха, но малко ми липсваше чувството за епичност от предишият том.
В заключение - много яка книга, има повече плюсове отколкото минуси, всички второстепенни сюжетни линии приключиха и приготовленията за избухването на бурята са направени. Живот и здраве очаквам много интересен последен том, който да е в духа на The Gathering Storm - мрачен, изпълнен с неяснота и действие, точно толкова бързо, колкото е подходящо за историята. :)

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Tue Nov 23, 2010 12:33 pm

А забелязахте ли че сякаш тона на книгата е сякаш пълна противоположност - цялата предишна книга се развиваше от зле към по- зле с епични издънки и провали на персонажите чак до самия край, а епилога беше изпълнен с надежда.
В Култите е точно обратното - на персонажите им върви със всичко захванато дори събития издънки от предната книга сега ги разрешиха. Епилога обаче е точно обратното на предходния - зловещ и обратен на надеждата.

User avatar
armageddon
Forsaken
Posts: 2936
Joined: Tue Jan 13, 2004 10:24 am

Post by armageddon » Tue Nov 23, 2010 6:25 pm

Лично мен най-ме впечатлиха главите с Авиенда в тази насока, повече от колкото епилога. [/spoiler]

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Tue Nov 23, 2010 6:38 pm

Е те също но за мен тази глава съответстваше на
Spoiler: show
Пленения Ранд

User avatar
Samail
Sorcerer
Posts: 436
Joined: Fri Mar 19, 2004 4:48 pm
Location: Монреал, Канада

Post by Samail » Sun Nov 28, 2010 8:12 am

А ето и една доста интерсна статия от мен, в смисъл намерих, не съм я писал. :) Обърнете внимание на обяснението за разточването, и как точно отсичат че книги 7-10 са могли да бъдат една книга.

http://www.believermag.com/issues/20101 ... icle_baron :P
"Който ни освободи, той ще ни зароби" - Васил Левски
Живот на високи обороти

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Wed Jan 26, 2011 4:25 pm

Spoiler: show
Това с аийлците беше супер депресиращо. Може би любимите глави в цялата книга.

И ако има нещо което не разбрах изобщо е, защо мама му деба като караха елайда да покаже портал тя не го прекара през своята дамане и нашийника следващия през императрицата, и да си разчисти сметките с империята с белфир. Беше толкова логично и просто - първото нещо което ми хрумна.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Jan 26, 2011 4:41 pm

Spoiler: show
Защото Елайда се е вкопчила в живота

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Wed Jan 26, 2011 5:11 pm

Spoiler: show
Тя излиза оттам жива и могъща, унищожила елита на сеанчанската империя. Просто авторите на книги са прекалено тъпи за да виждат възможностите на своите механики. Ето например артилерията - защо да се прицелваш - просто взимаш една аиез седай която отваря за миг портали пред оръдията където трябва да отиват гюлетата, няма прицелване, имаш 100% вероятност да уцелиш, пораженията са по големи.

И ако трябва тия неща да изстрелват нещо във вражеската пехота, много по лесно и правилно е да е някакъв нефт или катран запален, както всичко знаем napalm sticks on kids, и като се разтичат подпалват други. А и като сме тръгнали да мислим за портали - просто отваряш някъде една дупка в небето и в близката река и удавяш армията на противника.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest