ДДС на книгите - да или не?

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р

Трябва ли да има ДДС на книгите?

Да
9
12%
Не
66
88%
 
Total votes: 75

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue May 06, 2008 11:54 am

The Dragon wrote:Сега разбира се нека някой да докаже, че при премахването на ДДС на книги (или намаляването му до абсолютния минимум) цените на книгите ще паднат, а не издателите в рамките на 2-3 месеца да ги повишат до предишните стойности?

Защото според мен ще се получи точно това.
А защо ще се случи точно това? "Защото държавата ни е скапана" не ме устройва като отговор. Бтв, Бард и сега поддържат по-ниски цени, та явно не всеки надува колкото му се ще.

The Dragon wrote:И няколко въпросчета:

Освободени ли ще са от ДДС:
1) Audio books
2) e-books
3) Специализирани печатни издания
4) Вестници, списания
5) Електронни бюлетини и електронните издания на вестниците?

Специално при електронните разходите за производство са нулеви - само права се плащат и т.н.
1 и 2 липсват в България. Не се произвеждат просто. За e-books съм почти сигурен, за audio books и сам знаеш, че е така. Не съм наясно с механизмите на двете, но според мен поне навън преференции имат само печатните книги.

Какво разбираш под "специализирани печатни издания"?

4 и 5 не са книги, така че не, очевидно не влизат.

А какво се опитваш да кажеш всъщност с тези въпроси?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Tue May 06, 2008 1:17 pm

1 и2 факта, че липсват, не означава, че няма да се появят или да се внасят.

Специализирани - всякакви тематични и професионални списания - защо ще наказвате някой да плаща ДДС за броевете на списание "Математика" примерно(излиза ли още бтв) което за една година дава толкова инфо горе долу колкото и учебник?

А защо цените няма да паднат - няма нищо общо с държавата ни дали е скапана или не. Просто когато на един производител му паднат проиводствените разходи, не се юрва да сваля цените освен при жестока конкуренция, а си разширява profit margin-a.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue May 06, 2008 1:26 pm

The Dragon wrote:1 и2 факта, че липсват, не означава, че няма да се появят или да се внасят.

Специализирани - всякакви тематични и професионални списания - защо ще наказвате някой да плаща ДДС за броевете на списание "Математика" примерно(излиза ли още бтв) което за една година дава толкова инфо горе долу колкото и учебник?

А защо цените няма да паднат - няма нищо общо с държавата ни дали е скапана или не. Просто когато на един производител му паднат проиводствените разходи, не се юрва да сваля цените освен при жестока конкуренция, а си разширява profit margin-a.
Еми списание Математика е рядко изключение значи. И не, според мен никакъв вид преса не бива да се причислява към книгите. А АКО се появят такива работи, ще се действа както е подходящо. Защо не разровиш малко нета и не кажеш как е навън, вместо да задаваш такива провокативни въпроси тук? Ясно е, че няма кой да ти отговори, а може да внесеш малко нова информация.

Що се отнася до цените, вече споменах Бард. Те искат 10 лева на книга, за размера на която ИнфоДАР искат 15. Мисля, че конкуренция има.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Maledictus
Warmage
Posts: 1190
Joined: Sat Feb 23, 2008 10:27 am
Location: In the middle of the Danse Macabre
Contact:

Post by Maledictus » Tue May 06, 2008 2:40 pm

Ахъм............ Периодично се появяват и аудио и електронни книги.......
Вярно, че са направо края на литературата (примерно на Червенкова "Светлина след смъртта" или пък "Шифърът") а в електронен вариант май само "Българска енциклопедия" и другото вече са самоучители и компютърни издания, но полека лека ще потръгне.... ;)

User avatar
BaYa
Forsaken
Posts: 3002
Joined: Thu Jul 27, 2006 10:20 pm
Location: На топличко, във въображението ми!
Contact:

Post by BaYa » Wed May 07, 2008 3:14 pm

Ще ме извините, но сега като открих темата (Не успях да влезна последните дни.) първо ще отговоря. После ще я изчета цялата! :lol:
Считам че всичко което има общо с културата би трябвало да е, минимално, с намалено ДДС както в цивилизовани държави. (Испания не се брои, разбира се! :evil: )
Много ми е интересно, Рол, дали опонентът ти от сайта на Инфодар - Блонд - ще е способен да даде изворът на данните си за ДДС-то в/у книгите в Дания?! Защото аз имам леееки съмнения, че е от 25%. Доколкото знам те прилагат цивилизованата политика на Франция и други подобни - занижено ДДС за книгите. Във Франция е някъде около 4%.

Нооо, като се замисли човек колко други основни стоки плащат най-високото възможно ДДС, като бебешките памперси ... какво може да очаква! :evil:
Luxury is a matter of having options!!!
Не е по-богат който има повече, а който се нуждае от по-малко!
¡Hagas lo que hagas - la cagas!!

User avatar
Dwight
Misting
Posts: 257
Joined: Mon Aug 20, 2007 7:24 pm

Post by Dwight » Wed May 07, 2008 6:24 pm

Не стига, че голяма част от подрастващото население не е давало пари за книга през житота си, а остава и ДДС да се сложи. Ще се убие мерака и на малкото купуващи. Твърдо против ДДС-то.
If we did not have bad luck, we would not have luck at all.

Itilon
Paragon
Posts: 590
Joined: Thu Mar 13, 2008 5:38 pm
Contact:

Post by Itilon » Wed May 07, 2008 6:33 pm

Ъъъ, ДДС си има! :lol: Въпросът е дали да не падне!

User avatar
Maledictus
Warmage
Posts: 1190
Joined: Sat Feb 23, 2008 10:27 am
Location: In the middle of the Danse Macabre
Contact:

Post by Maledictus » Wed May 07, 2008 6:42 pm

На едно друго място бях писал това
Само малко оффтопик.....

Политиката на книгоиздателите в момента е много спорна. По-точно - няма такава. Поне не и от страна на ИнфоДар, Атика и други подобни.
При тях наблюдавам някакъв хаотизъм и в издаването и в цените, който просто не само трови нервите на хората, но и ги отблъсва от самите издания.

Бард например също много надуха цените си, но постепенно и методично. Тоя месец левче, другия пак и БАААААМ земи това тънко книжле за 11 лева, което дори не е толкова много в сравниние с "Мастилото".

Но, на издателствата НЕ ИМ ПУКА.

Симеоне, прав си, че ако книгата е дванадесет лева, ще си я купят два пъти повече хора. Но това няма да промени печалбата на издателството. А проблемът е точно това - че издателите вече не правят разлика между печалба и приход. Например - при Светльо съм от около година и половина, а от тогава цените скочиха МНОГО. На Славейков пък преди туй бях...... много?..... 3 години? За това време, който от некадърните ми колеги каквото ще да казва, но общият оборот не е мръднал.

В момента и за издателите и за мен (колко цинично) е се в гъз (ше ме прощавате ама е така) и се в тоя на клиентите дали една книга е 12 или 22 лева. Щото пак ще приключа деня с 1000 оборот. Просто в единия случай те ще са напечетали двойно повече книги, а аз ще съм си вдигнал два пъти повече четирибуквието от стола, за да обсллужа два пъти повече клиенти.....

Уви, така стоят нещата според гледката от моята позиция. Тъжно е, защото от това страдат хората като неколцина от учителите ми, примерно, които могат и със сигурност биха си купили книгата ако беше на 12, и биха я ОЦЕНИЛИ, ала понеже имат деца да хранят, няма как да отделят още десет лева отгоре.... Просто не става.
Да не говорим, че на МЕН ми е трудно да си купувам всичко, дето ми се ще да си го имам при все, че имам търговската отстъпка от 30 %.... Добре поне, че мога да си чета на воля......
Разбира се има издателства изключения, а и не съм баш инсайд мен, но Пъгс примерно би могъл да каже две приказки по темата.

ДДС трябва да има, но да е, както се каза вече, 5% например. НЕ да е без хич, но да не бъде кощунствено.
И конкуренция - да има.... поне доколкото се издават един тип книги. Факт е, че на Инфодар трилърите не вървят като тези на Бард (което се дължи и на самите заглавия де) но пък освен тях нямат друга линия, в която да се припокриват напълно. Мартин си е Мартин, Лукяненко - е той си е. И всеки си купува каквото му харесва като заглавие. Истината е, че реална конкуренция няма. Факт. Виждам го.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6266
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Tue Mar 24, 2009 11:03 pm

Сега разглеждах сайта на bookdepository.com. Там пише колко е ставката за ДДС върхъ книгите в страните от ЕС.

Austria 10%
Belgium 6%
Bulgaria 20%
Cyprus 5%
Czech Republic 9%
Denmark 25%
Eire 0%
Estonia 5%
Finland 8%
France & Monaco 5.5%
Germany 7%
UK 0%
Greece 4.5%
Hungary 5%
Italy 4%
Latvia 5%
Lithuania 5%
Luxembourg 3%
Malta 5%
Netherlands 6%
Poland 0%
Portugal 5%
Romania 9%
Slovak Republic 10%
Slovenia 8.5%
Spain 4%
Sweden 6%

Без коментар просто...
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Wed Mar 25, 2009 2:00 pm

Твърдо да няма. Но раята проста и безгласна лесно се управлява ... :(

Пък те нали си махнаха ДДС на луксозните стоки - частни самолети и т.т.т. - гадове мръсни са наште депутачета!

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11241
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Wed Mar 25, 2009 5:27 pm

Оправданието е, че ако махнели от книгите, примерно щели сме да ревнем и за лекарствата, и за храните от първа необходимост.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Wed Mar 25, 2009 5:30 pm

Marfa wrote:Оправданието е, че ако махнели от книгите, примерно щели сме да ревнем и за лекарствата, и за храните от първа необходимост.
Това е демагогия. Типично за комсомолците които управляват. :twisted:

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Mar 25, 2009 5:31 pm

Marfa wrote:Оправданието е, че ако махнели от книгите, примерно щели сме да ревнем и за лекарствата, и за храните от първа необходимост.
Баси, кои са тия безсрамници, които ще искат лекарства и храни от първа необходимост толкова, че да поискат да им се махне ДДС-то?! :shock: НЯМА ЛИ ПАСТИ ЗА ВАС БЕ, ИЗЕДНИЦИ БОЛНИ!
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Mar 25, 2009 5:31 pm

Всъщност оправданието което чух от някъкъв си Каролев от НДСВ беше че веднага щели да почнат да източват данъци оттам по някаква мистична схема която не схванах изобщо.

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Wed Mar 25, 2009 5:41 pm

RRSunknown wrote:Всъщност оправданието което чух от някъкъв си Каролев от НДСВ беше че веднага щели да почнат да източват данъци оттам по някаква мистична схема която не схванах изобщо.
Все едно сега не източват като бесни. Някой да е чул какво става с Мургина и скандалите в НАП Бургас и София???
Ама при нас всяко чудо е за три дни - не им трябват на комсомолците хора дето четат и помнят повече от 5 минути. Да живей Чалгария.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest