Жената - главен герой

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Post Reply
User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed Nov 24, 2010 9:59 am

Е, по твое мнение може и във Колелото да има извънземни, както и да презираш червенокосите, щото все върху някой трябва да избиваш комплекси, но пак опираме до един и същи въпрос - имаш ли да кажеш нещо по темата или само ще тролиш?
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9514
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Nov 24, 2010 10:41 am

Трябва наистина да не си чел Мъглороден повече от анотацията на корицата на първата книга за да твърдиш че Вин не е главен герой. А Колелото е толкова бъкано с жени герои че чак ми става смешно като чета как липсвали.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5774
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Wed Nov 24, 2010 3:41 pm

За Колелото - поправка, има някакви неща, наречени жени. Жени няма.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9514
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Nov 24, 2010 4:04 pm

Пооправиха ги в последните две книги.

raylight
Sorcerer
Posts: 377
Joined: Sat Aug 28, 2010 8:21 pm
Location: Sofia
Contact:

Post by raylight » Wed Nov 24, 2010 10:24 pm

Ghibli wrote:За Колелото - поправка, има някакви неща, наречени жени. Жени няма.
Много се акцентира на Хариетността им, но според мен са си жени. Особено Нинив, когато дърпа плитката си :oops:
В традициите вграждаме себе си – ценностите си, светогледа си, паметта си, мъдростта си, себе си жертваме, за да предадем своите познания, но и страхове на бъдещите поколения през хилядолетията.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed Nov 24, 2010 11:00 pm

Мда, жените само тва правят по цял ден. Дърпат си плитките и си приглаждат полите.

Друг е въпросът, че ако Хариет има плитка и пола, в Америка, в 21 век, то не знам Джордан от кое амишко селище я е забърсал. Може и да е индийка, знае ли човек. Ма нашите мацки приглаждат поли, а не сари-та. Значи не е индийка.

На мен ми е мъчно за тая жена обаче. Имала е ужасна бременност явно - тва да ядеш само овесена каша, не го пожелавам на никого...
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11241
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Thu Nov 25, 2010 8:57 am

По едно време й даваха и чай без чай в него, подсладен с хомеопатичен извлек на мед. Елейн това де, ама нали Онова е прототип... Обаче, боя се, Бялата кула е описана доста правдиво. Женските колективи трябва да бъдат поставени извън закона, честно. В случая имам чувството, че Боби, мирнапраха му, е бил внедрен под прикритие на работното ми място. Сигурно затова си отиде толкова рано. :?
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Post by coldie » Fri Nov 26, 2010 12:39 am

RRSunknown wrote:Трябва наистина да не си чел Мъглороден повече от анотацията на корицата на първата книга за да твърдиш че Вин не е главен герой. А Колелото е толкова бъкано с жени герои че чак ми става смешно като чета как липсвали.
Главен герои, който в книга 1 гравитираше около Келсайър, а в книга две около Младия Венчър.

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Fri Nov 26, 2010 12:45 am

Ммм, извинявай, но... 1. това се случва в голяма част от световната литература (главният герой да е нещо като "свързващо звено" между други влиятелни или просто интересни личности), и 2. все ми се струва, че в "Мъглороден" не е само това - Вин има и собствени действия освен гравитирането около гореспоменатите особи :) (повече информация би била и спойлер, и off-topic, както май са и последните десетина мнения в темата, включая и това мое)
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Sun Dec 19, 2010 12:40 am

shayhiri wrote:Наричаш Санса "досадна патка"? :shock:
Тая дори само чел първата книга ми се повръща от нея.Иначе то е тенденция не само в книгите но и във филмите и аниметата да няма добри и неклиширани главни женски героини.Може би мъничка разлика е Вин от Мъглороден.Друг блестящ пример с основно фимейл каст е Сказание за Сарамир.И Цири ми хареса във Вещера особено като се изправи пред извратеното копеле и го уби.
Spoiler: show
Бонхарт тоест

Bernar
Commoner
Posts: 48
Joined: Sun Dec 18, 2011 7:37 am

Post by Bernar » Sun Dec 18, 2011 2:21 pm

А Верена на Теллалов? Какво мислите за нея?
Да! И в долината на мрачната сянка ако ходя,
няма да се уплаша от зло;

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Sun Dec 18, 2011 3:59 pm

По-голямата част от писателите са мъже. А от мъжка гледна точка, за да направиш главния си герой жена, то тя:
1. Или трябва да притежава някакви изключителни качества, знания, умения или възможности, т. е. - да е еманация на главен герой-мъж.
2. Или мъжът-автор трябва да е доста наясно с женската психология. Само че Бог е казал "Мъже, обичайте жените си!", не е казал "разбирайте ги". Та да вникнеш в женския начин начин на мислене в цялата му разнопосочност, комбинативност и амбивалентност е страшно трудна задача за принципно праволинейния мъж.
Писането по принцип е неблагодарно занимание и жените, като по-практични - по-рядко от мъжете се захващат с него. Но захванат ли се - женските им персонажи обикновено са по-сполучливи.
Hemos pasado!

Bernar
Commoner
Posts: 48
Joined: Sun Dec 18, 2011 7:37 am

Post by Bernar » Sun Dec 18, 2011 5:50 pm

Може и да е вярно това, че мъжете трудно разбират жените, но като мисля за Ана Каренина, Елена от Поручик Бенц, Ирина от Тютюн, героините от "Железният светилник", Маргарита на Булгаков .... може би е повече въпрос на талант, все пак!
Да! И в долината на мрачната сянка ако ходя,
няма да се уплаша от зло;

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Sun Dec 18, 2011 5:59 pm

Bernar wrote:Може и да е вярно това, че мъжете трудно разбират жените, но като мисля за Ана Каренина, Елена от Поручик Бенц, Ирина от Тютюн, героините от "Железният светилник" .... може би е повече въпрос на талант, все пак!
Да! Тези героини действително са много сполучливи творения на втория подход.
Но и първият си има своите постижения. Най-лесно му е било на Робер Мерл - "Добре охранявани мъже". Хващаш мъжки образи и ги наричаш женски... щото мъжете са кът. :mrgreen:
Hemos pasado!

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Sun Dec 18, 2011 7:44 pm

Еми така е то... Жените изключителни качества НЕ могат да имат, следователно ако се е случила няква такава в някоя книга, то ще да е било щото всъщност описвали мъж...

Боже, боже, колко мъка има по тоя свят, боже... :cry:
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests