Тема за RPG игри

Всичко, което ви вълнува около голфа, бингото и стрип-покера...

Moderator: AlDim

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Fri Dec 18, 2009 9:14 pm

Ей ви един як QFT http://www.destructoid.com/bioware-co-f ... 5782.phtml

Но японците едно си знаят... http://www.destructoid.com/shocker-fina ... 8179.phtml

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Fri Dec 18, 2009 10:25 pm

Е всички си имат нужда от лекарството я. :roll:

Не мога да коментирам за JRPG's. Факт е, че от доста време ме трови мисълта, че трябва да си купя сносен LCD телевизор и 1-2 конзоли, и да изрина всички JRPG-та, които съществуват. Но ся съм беден.

Що се отнася за WRPG's. Един пич по-надоле е написал нещо, с което съм доста съгласен: "I think the great thing about WRPGs is that it is getting harder to say what is and what isn't an RPG" .

Според мен това е добре. Добре е, да се правят опити да се излезе от стандартните рамки на жанра и да се опитват да въвеждат нови неща. Било то с риск тези иновативни игри да бъдат заклеймени, като неRPG-та и неща от тоя сорт. Аз оценявам такива неща. Не е случайно, че толкова много се хайпнах по ME вселената. Сетивата ми казваха, че това нещо ще е велико.

Не че тестваното лекарство ще спре да ни задоволява. Не че няма да се кефя на Baldurs Gate 3. Но като RPG junkie искам и v 2.0 на любимия си наркотик. Просто за разнообразие. :roll:

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sat Dec 19, 2009 9:44 am

b.t.w. Днес видях Уичъра за 29 лева и си я поръчах. Евалата на поляците че целия подобрен едишън е безплатен за сваляне за разлика от цялата DLC концепция с която една игра да я играеш в нормален и завършен вид ти излиза два пъти по скъпо отколкото си я купил.

User avatar
Delegat
Aes Sedai
Posts: 1583
Joined: Mon Dec 25, 2006 7:53 pm

Post by Delegat » Sat Dec 19, 2009 11:38 am

Ако решиш да я играеш след като свалиш и инсталираш Enhanced Edition-а сложи и пач 1.5. Имаше и некъв language pack, ама той не е много нужен за да играеш.

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Post by penzata » Wed Dec 23, 2009 2:36 pm

Тъй като много, ама уникално много ме мързи да пиша (препиването най-накрая ще си каже думата), за сега само ще спомена моята топ 5 (просто ме мързи да пиша за повече игри, заради това е само 5) рпг класация пък по натам може да драсна и някое по обективно мнение за ролевите игри:
1. baldur's gate (целия стори арк) и icewind dale (пак всичко). Не мога да преценя коя от двете ми е по-любима. Аз съм откърмен (каква е тази дума? ВТФ?), така да се каже, с тези две игри. Докато на едната (балдърс) историята е уникално, колосално разбиваща, в другата (айсвинда) битките са смазващи. Аийсвинда е една душевна чекия за всеки D&D хард кор фен. А за децата на Баал, каквото и да кажа ще бъде нищо в сравнение с това какво всъщност представлява играта. Така че, няма да опорочавам стойността й с бедния си речник. Играта е мъст плей за всеки рпг фен.
2. Fallout 2 - въпреки че, все още не съм играл първата част (една от най-голямите ми грешки, която и да искам да поправя сега незнам на какъв компютър да играя)(абе "кочината" захвърлена отдавна в гаража може и да свърши работа), за фалоута незнам какво да ви кажа. Хард кор рпг на мах в пост-апокалиптичен свят. Perk me!
3. Arcanum - въпреки леко бозавата графика, която за мен не е и никакъв проблем, даже честно казано така играта ми изглежда по автентична съпоставена с историята, Арканум и като история и като геймплей, да геймплей, за мен е нищо по-малко от разцепваща.
4. The Witcher - най-кадърното рпг, излизало в близките 8 години. А и кадърно е много постна дума, която може да опише уникалния и зарибяващ свят на вещера. Играта и като геймплей, графика (казах че не съм график фен мениак, даже по-скоро обратното), и като история - два палеца и две заешки лапи (да, на малкия ми Тони Монтана - е как друго яче да се казва :lol: ) горе.
5. Dragon Age Origins - наследникът на Балдърса. Колкото и клиширано да звучи, което си е така си е така. Точка по въпроса.

Мисля да вметна и някое и друго хак&слаш, въпреки че няма и как да попадне в класация за рпг-та, но са голям фън. Това са Diablo 1, Dungeon siege 1 и Titan Quest+експанжъна.

ЕДИТ: Е не, не мога, грехота ще е да не включа и Плейнскейпа.
6. Planescape Torment - Различна история + една камара бъзици (Морт рулз) = на хипер мега фън. Вярно че, комбата е малко бозав, но това не отнема дори и малко от прекрасната атмосфера на играта.

П.С. има специален сайт (не си спомням кой беше) в който има една камара модове за игрите Балдърс Гейт, Айсуинд Деил и Плейнскейп Тормент, където оправят една камара бъгове и дават опция за промяна на резолюцията. Така че, който не ги е играл до сега, а графиките им ви изглеждат бозави, мисля че тези модове ще задоволят и най-предирчивите. Аз в момента отново се разбивам с тези игрички като започнах с Плейнскейпа. С всяко преиграване любовта ми към тези игри става все по-голяма.
The hardest battles are fought in the mind.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Wed Dec 23, 2009 4:33 pm

Тия модове, дето променят резолюцията не биват. На 1920х1080 резолюция нещата са толкова малки, че почват да ме болят очите след 5 минути игра и едва се виждат нещата. Просто си плачат за един remake повечето от класическите RPG-та, който ще позволи да се играят на модерни резолюции.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Dec 23, 2009 4:36 pm

Amikae wrote:Тия модове, дето променят резолюцията не биват. На 1920х1080 резолюция нещата са толкова малки, че почват да ме болят очите след 5 минути игра и едва се виждат нещата. Просто си плачат за един remake повечето от класическите RPG-та, който ще позволи да се играят на модерни резолюции.
+ 1 , отвратително е и не се получава. За тази цел си ползвам CRT 17 инчов и пей сърце.

b.t.w. Icewind е такава тояга че даже не ми е в extented списъка а ето че имало хора които се прекланят пред нея :) Всеки ден научавам нещо интересно хехе.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Wed Dec 23, 2009 4:45 pm

RRSunknown wrote:
Amikae wrote:Тия модове, дето променят резолюцията не биват. На 1920х1080 резолюция нещата са толкова малки, че почват да ме болят очите след 5 минути игра и едва се виждат нещата. Просто си плачат за един remake повечето от класическите RPG-та, който ще позволи да се играят на модерни резолюции.
+ 1 , отвратително е и не се получава. За тази цел си ползвам CRT 17 инчов и пей сърце.

b.t.w. Icewind е такава тояга че даже не ми е в extented списъка а ето че имало хора които се прекланят пред нея :) Всеки ден научавам нещо интересно хехе.
Icewind-а си е доста добре геймплейно бре. Няма историята на Baldurs Gate, но за сметка на това си е груханица. Пък и става за експерименти, когато няма какво да прави човек. Да не говорим, че Icewind Dale 2 е доста добре изградена игра лично според мен. И като саунд, и като геймплей, че и несъкваща история.

Първо я превъртях с парти(2-ката де). После видях някакви слухове, че играта може да се вземе соло с Monk и взе, че се получи. Много голямо животно. Да видиш как убих най-силния дракон в играта с един тупаник(proc-на някакъв Palm Fist или нещо от тоя сорт) и направо го сгърчих. :) Пробвах и с Sorceres соло, но някъде я спрях. Ама те сигурно са ги фикснали тези неща по-нагоре.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Dec 23, 2009 5:03 pm

Нищо не са фикснали - всякакви експлойти действат в играта. Ако не беше атмосферата на сетинга и дизайна на дънжъните щях да и дам оценка 1/10.
Втора част почваше култово и беше култова до след първо ниво където изостави раздвижения геймплей и пак заора в екшъна.

Анализ на Icewind Dale от мен (и за мен)
1. Няма експлоринг - само напред се върви, по зададения път
2. Няма диалози от които да зависи нещо, ако изобщо се каже че има диалози.
3. Няма усещане за роулплей, или възможност за избор - всичко се решава с бой- играта ми клони на екшън.
4. Историята е клишарска до безобразие и от всички D&D игри е най-долнопробна , повече дори и от NWN 1 (Е - признавам от ToEE е по-добра (всичко е по добро от ToEE))
5. Системата (вледствие от горните неща) позволява лютите експлойти - герой с charisma- кому е нужен? реролване до ултимативни показатели - нещо нормално. Бойци с 18/00 сила, 18 ловкост и 18 устойчивост - всичките са такива за сметка на намалена харизма, интелект и мъдрост. Ултимативните бойни магове - няма проблеми.
6. Няма спътници - сам си правиш парти от темерути , тоест забрав за Минск, Едуин, Морте или Дак'Кон. Да се превежда - няма развитие на персонажи , няма диалози няма нищо.


Плюсове на играта
1. Радващ сетинг
2. Много добър дънжън дизайн като за екпън
3. Разнообразие от предмети
4. Разнообразие от противници.

Като тегля чертата извода защо не ми допада е прост - аз се радвам на отворени игри, с избор и възможност за диалози и не се радвам чак толкова на екшънски рпг-та.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Wed Dec 23, 2009 5:23 pm

Не ми е много прясна играта. Последно я играх преди доста години. Но от това, което помня мога да се съглася с негативите, които си написал. И всепак помня, че поне 2-3 пъти съм превъртал 2-ката, което всепак се брои за нещо. Макар, че през по-голямата част просто съм си правил някакви гаври с недомислиците в играта. Да не говорим, че по онова време съм бил тъпо хлапе и дали съм оценявал нещата разумно е доста съмнително. :lol:

Edit: За точка 3 не мога да се съглася всъщност. Съвсем сигурен съм, че точно в ролеви аспект ми харесваше играта. Макар и силно линеен, имаше ролеви елемент. Сега трябва да я преигравам за по-обстойно мнение, а нямам нерви на такива резолюции.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Dec 23, 2009 5:33 pm

ролеви елемент не е = орязана система D&D.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Wed Dec 23, 2009 5:44 pm

Е в крайна сметка най-важно е как съм усещал аз играта. На теб може да ти е била крещящо слаба, но при мен не го е имало тоя момент. Не мога да кажа как ще е сега.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Dec 23, 2009 6:06 pm

усещането няма нищо общо с това дали има или няма ролеви елемент. :wink:

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Wed Dec 23, 2009 6:26 pm

Ще го кажа по друг начин - според мен има. Така си мисля, но отново зависи какво е за нас ролеви елемент или по-скоро какво може да се приеме за ролеви елемент. Е не е DAO или Mass Effect, но диалози имаше. Дали те са имали значителен ефект над сюжета не мога да си спомня категорично. Но определено щом са ни дали възможност да си създадем сами героите+диалози+добре изграден мистичен свят и доста красиви местности+итемизация и D&D система, то на нас ни остава да влезем в роля. Каквато си измислим ние в случая.

Къде, къде по-измислени и простовати игри ги наричат ролеви. Не ми се ще да оплювам една истинска ролева игра, макар да си има своите слаби страни. Icewind Dale определено остави своя отпечатък в историята. И аз доста съм я разцъквал и за времето си беше една от най-добрите и полирани продукции, не само в ролевия жанр, ами изобщо.

User avatar
Delegat
Aes Sedai
Posts: 1583
Joined: Mon Dec 25, 2006 7:53 pm

Post by Delegat » Wed Dec 23, 2009 8:36 pm

И за мен IWD2 е много кадърно направена игра, с добра история и уклон върху битките, в което не виждам нищо лошо. Аз лично я изиграх с едно от предварително готовите партита и въпреки това доста се накефих :D

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests