Краставиците и Толкин

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Drizzt Do`Urden
Jaghut Tyrant
Posts: 1829
Joined: Thu Jan 15, 2004 1:33 pm

Post by Drizzt Do`Urden » Tue May 18, 2004 5:35 pm

поне имената на Толкин му ги признавам
Особено превода им рулира- как беше. нещо като Самознай Майтапер ли?
-You Said it yourself, Kain.. There Are only two sides to a coin..
-Apparently so. But suppose you throw a coin enough times... But suppose one day, it lands on its edge..

User avatar
Skywalker
Warmage
Posts: 1123
Joined: Tue Jan 20, 2004 10:42 am
Location: Sofia

Post by Skywalker » Tue May 18, 2004 7:55 pm

Sega ne govorim za prevedenite imena,stava vupros za imenata izlezli izpod rukata na Tolkien.Tova 4e prevoda4ite sa gi preveli taka,ne zna4i 4e istinskite imena sa takiva,kakvo vi pre4i da si kupite izdanieto na LOTR na Eng.!

User avatar
Drizzt Do`Urden
Jaghut Tyrant
Posts: 1829
Joined: Thu Jan 15, 2004 1:33 pm

Post by Drizzt Do`Urden » Tue May 18, 2004 7:59 pm

мене единствено факта, че толкова хора са си купили Властелина ми пречи и аз да си го взема.
БТВ- някой знае ли друга книга на Толки, известна колкото Властелина?
-You Said it yourself, Kain.. There Are only two sides to a coin..
-Apparently so. But suppose you throw a coin enough times... But suppose one day, it lands on its edge..

User avatar
Skywalker
Warmage
Posts: 1123
Joined: Tue Jan 20, 2004 10:42 am
Location: Sofia

Post by Skywalker » Tue May 18, 2004 9:47 pm

WTF!!!
Silmarilion-a,moje da ne e tolkova izvestna,no puk e 2-pati pi-dobra!
Hobbit,sushto e razprostranena.
Istoria na Srednata Zemia,ia ima,no v BG ne e izdavana,ako ne se luja,no mislia 4e ne e,a tia e 12-toma.

User avatar
Drizzt Do`Urden
Jaghut Tyrant
Posts: 1829
Joined: Thu Jan 15, 2004 1:33 pm

Post by Drizzt Do`Urden » Tue May 18, 2004 9:49 pm

и всичките в един свят, с еднакви герой.....
-You Said it yourself, Kain.. There Are only two sides to a coin..
-Apparently so. But suppose you throw a coin enough times... But suppose one day, it lands on its edge..

User avatar
Lubimetz13
Mistborn
Posts: 1307
Joined: Sun Feb 01, 2004 1:37 pm
Location: Sofia, BUL / Baltimore, MD

Post by Lubimetz13 » Tue May 18, 2004 9:55 pm

Ако беше толкова известна, щеше да си я чувал, isn`t? Ма както и да е, едни имена книга не правят, въпреки че Толкин явно се е пробвал, като се сетя за броя им...обаче, действително/точно/правилно, Толкин не рулира. Приказна атмосфера, добър език, имена, промишлено количество песни, още един (добър) език, ама измислен от автора, битка м/у Добрите ™ и Лошите ™...дрън-дрън... - не стига за "Най-великата книга на XX век"...пък и за "Книга на петдесетилишейсетизабравихкоясигодина" не стига, ама кой ме слуша...

User avatar
Drizzt Do`Urden
Jaghut Tyrant
Posts: 1829
Joined: Thu Jan 15, 2004 1:33 pm

Post by Drizzt Do`Urden » Tue May 18, 2004 9:58 pm

пък всъщност кой беше чувал за Толкин преди филма?-
Никой.
-You Said it yourself, Kain.. There Are only two sides to a coin..
-Apparently so. But suppose you throw a coin enough times... But suppose one day, it lands on its edge..

User avatar
Lubimetz13
Mistborn
Posts: 1307
Joined: Sun Feb 01, 2004 1:37 pm
Location: Sofia, BUL / Baltimore, MD

Post by Lubimetz13 » Tue May 18, 2004 10:04 pm

Абе мога да поспоря...

Dilvish the Damned
Paragon
Posts: 642
Joined: Tue May 11, 2004 10:39 am

Post by Dilvish the Damned » Tue May 18, 2004 11:46 pm

Аб`цлютно, Любимец, и аз те подкрепям в това ти начинание. Държа да се отбележи, че Толкин по никакъв начин не ми е любим автор, дори не е и от по-малко любимите, но все пак съм го чел тогава, когато беше един от малкото, да не кажа и единственият, достъпен фентъзи-автор (не че тогава знаехме що е то фентъзи, ама нейсе) - т.е., още от 1986 или 1987 г. Така че, Drizzt, ще ме извиняваш, ама бъркаш - много хора знаеха кой е много преди филма.
Да не говорим, че в Дъга имаше комикс по Билбо Бегинс (ех, преди бяхме "млади и хубави"... сега сме само "и").

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed May 19, 2004 10:27 am

Да, Дризт, малко се поизложи, но пък си едно добро доказателство за една статия, която писах навремето... Ениуей, Толкин си беше известен във Фентъзи средите и преди филма, аз ъсм го чел в оригинал 3-4 години преди това.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed May 19, 2004 3:31 pm

Всъщност лично за мен Толкин стана печално известен след филма...
Не, Дризт, някак филмът е направен толкова мащабно, именно защото книгата е била много популярна, разбираш ли...
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Drizzt Do`Urden
Jaghut Tyrant
Posts: 1829
Joined: Thu Jan 15, 2004 1:33 pm

Post by Drizzt Do`Urden » Wed May 19, 2004 3:40 pm

oooooo ето това е каручка...............
ми на мене ми е направило впечатление, че даже да е бил известен преди това, сега е станал още по-популярен, щот почти няма човек, който не е гледал поне един от филмите, а едно 75% от гледалите филма ще си купят и книгата му, или поне ще научат кой е тоя чичко Толкин, дет' Рольо все го плюе:)
-You Said it yourself, Kain.. There Are only two sides to a coin..
-Apparently so. But suppose you throw a coin enough times... But suppose one day, it lands on its edge..

User avatar
Skywalker
Warmage
Posts: 1123
Joined: Tue Jan 20, 2004 10:42 am
Location: Sofia

Post by Skywalker » Wed May 19, 2004 5:54 pm

Ami,to ne6to,kato navleze v sveta na komersializaciata,zapo4va da stava bozavo,to4no tova razvali,mnenieto,na niakoi fen-ove na Tolkien!

User avatar
Daggerstab
Arcanist
Posts: 860
Joined: Wed Feb 04, 2004 6:31 pm
Contact:

Post by Daggerstab » Thu May 20, 2004 9:37 pm

Drizzt Do`Urden wrote:пък всъщност кой беше чувал за Толкин преди филма?-
Никой.
Кинжал в гърба ти за това... "Властелина" е една от първите по-дълги книги, които съм чел. Разбирай, 1992-1993.
Drizzt Do`Urden wrote:ми на мене ми е направило впечатление, че даже да е бил известен преди това, сега е станал още по-популярен, щот почти няма човек, който не е гледал поне един от филмите, а едно 75% от гледалите филма ще си купят и книгата му, или поне ще научат кой е тоя чичко Толкин, дет' Рольо все го плюе
Важи само за България. На Запад се появяват клубове на "хобитомани" (не съм от тях ;-)) за сравнително кратък период след излизането на книгата... За съжаление, доста хора си я купуват от любопитство, и после казват "Ебати, по-тъпа е от филма".
Skywalker wrote:Ami,to ne6to,kato navleze v sveta na komersializaciata,zapo4va da stava bozavo,to4no tova razvali,mnenieto,na niakoi fen-ove na Tolkien!
За съжаление частично имаш право... Освен това породи презрение от старана на хора като Рол ;-)

Иначе - известни книги - "Хобит" и "Силмарилион"-а. Едното леко си пада приказка, или поне като такова е замислено, другото си е чист сборник с легенди, но от друг свят. Това предполагам обаче не е нищо ново за голяма част от вас. Доколкото пък аз знам, въпросната история на Средната земя не е писана от Толкин... Звучи ми като поредното "ами заровихме се из ръкописите на татко и решихме да ви смукнем още малко парици"...
Skywalker wrote:Tova 4e prevoda4ite sa gi preveli taka,ne zna4i 4e istinskite imena sa takiva,kakvo vi pre4i da si kupite izdanieto na LOTR na Eng.!
Ми просто като видя "елф", "полуръст", "скиталец" и т.н., написани на английски, се сещам по асоциация за ДнД и влизам в партията на Роланд... Просто започва да ми се гади, иначе казано... Що се отнася до първата част на изказването... Л.Николов си е свършил чудесно работата, жалко, че всеотдайните преводачи се срещат рядко... Точно това са си имената, тоест ;-)
Дагърстаб. Точка.

Предупреждение: Имам лошия навик да споря. Освен това страдам от черен хумор и изблици на сарказъм.

User avatar
Drizzt Do`Urden
Jaghut Tyrant
Posts: 1829
Joined: Thu Jan 15, 2004 1:33 pm

Post by Drizzt Do`Urden » Thu May 20, 2004 9:49 pm

Ми просто като видя "елф", "полуръст", "скиталец
И аз съм тъй:)
вече като видя някое създание, което се среща в Д&Д и веднага го заклеймявам като крадено:)
-You Said it yourself, Kain.. There Are only two sides to a coin..
-Apparently so. But suppose you throw a coin enough times... But suppose one day, it lands on its edge..

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests