Сбирките на клуб Иван Ефремов

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Fri Dec 21, 2007 5:05 pm

Е това примерно ми е безумно от маркетингова гледна точка - да "започнеш" кариерата си с тритомна поредица тухлички...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Dec 21, 2007 5:10 pm

Зависи. Хората, които с това почват, обикновено го имат написано преди дори да им го издадат. Т.е. не са го почнали след подписването на договора, че да е странно. Ей на Патрик Рутфъс и The Name of the Wind беше най-продаваното фентъзи тая година и най-успешният дебют за последните няколко. А е първа част от трилогия.

Наоми Новик пък почна с поредица. Макар и да не са една история, всички части на Темерер си следват предходните като епизоди на сериал.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Fri Dec 21, 2007 5:11 pm

Темерер определено бих искал да го пробвам, ама честно си признавам свинската сексистка мисъл, че като е на жена и съм малко обезкуражен...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Dec 21, 2007 5:14 pm

Ще ти хареса, мисля. То е леко, неангажиращо и адски занимателно. Плюс безценна сцена на дракон, навлизащ в пубертет :mrgreen:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
DELgado
Elder God
Posts: 5427
Joined: Thu Jan 04, 2007 3:10 pm

Post by DELgado » Fri Dec 21, 2007 8:06 pm

Абе Темерер-а на мен Симо бая ми го нахвали та бих го пробвал. Само да поприключа първо малко с комиксите, че бая се понасъбраха. :?
I am Fire! And LIFE INCARNATE! Now and forever . . . I am PHOENIX!

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5266
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Fri Dec 21, 2007 10:24 pm

За съжаление обаче има една камара много добри авторки, от които нищо или почти нищо не е издавано - Бътлър, Кони Уилис, Патриша Макилъп, Кейт Уилхелм, Джоана Ръс, Кейт Елиът, Нанси Крес и т.н.
Абе съдейки по Doomsday Book на Кони Уилис, която чета в момента, ми иде да се съглася със всички глупости на шайхири по адрес на жените писателки. :lol: В нейния случай може би БГ издателите са на прав път...или пък аз съм твърде тъп, за да я оценя.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Dec 21, 2007 10:36 pm

Вероятно си, да. Плюс, че знаем кво правят Бард с дебелите тухли (че и не само, виж отзивите за Улф). Плюс, че точно тази й книга май не е изобщо типична за творчеството й по принцип.

ПЛЮС, че тя е авторът с рекордно количество спечелени Хюго (9) и Небюла (6 или 7). Следвана с по 2-3 надолу във всяка от Пол Андерсън.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Fri Dec 21, 2007 10:42 pm

Което казва нещичко за наградите :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Dec 21, 2007 10:43 pm

Do tell. Ти ги разбираш нещата.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5266
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Fri Dec 21, 2007 10:52 pm

Roland wrote:Вероятно си, да. Плюс, че знаем кво правят Бард с дебелите тухли (че и не само, виж отзивите за Улф).
Не знам какво са правили Бард в случая, но аз чета книгата в оригинал, така че...

Не е като да се кълна в Хюго и Небюла, но ми е твърде непонятно как точно Doomsday Book е спечелила и двете награди. А съм човек, който обожава историческата тематика и очаквах поне сетингът да ме изкефи. Така и стана (макар и не колкото би ми се искало), но май това е единственото свястно нещо в книгата, alas.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sat Dec 22, 2007 10:43 am

Еми това не й е първата награда, мисля, пък знаем кво прави репутацията. Ей затова е супер извратена перспективата на бг-читателя. Щото и феновете на Бюджолд никога не биха прочели Цивилна кампания, примерно, ако не я предхождаха десетина брутални книги, нали?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5266
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Sat Dec 22, 2007 11:24 pm

Цивилна кампания е част от поредица обаче, за разлика от Doomsday Book, която май имала нещо като продължение, ама не баш, но във всеки случай не подхваща историята от средата или пък се занимава с герои, които би трябвало вече да са до болко познати на феновете.

Не знам какво специфично имаш предвид с това за бг-читателя - да не би средностатистическият американски читател да е много настроен да даде нови шансове на автор, след като е останал разочарован от книгата, която му се води за най-добра? Много ме съмнява - ако ще и двайсет критика да тръбят, че другите книги на въпросния писател са совсем различни, чвоек като се е опарил веднъж не иска да повтаря грешката си :lol:
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sat Dec 22, 2007 11:28 pm

Не ме четеш внимателно. Това нито й е първата книга, нито й се води най-добрата. И когато имаш репутацията на ебаси автора, хората ти четат книгите със съвсем друг поглед, пък дори когато не са част от поредица.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5266
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Sun Dec 23, 2007 2:56 am

Оф, като си такъв специалист на тема Кони Уилис, светни ме коя книга й се води най-добрата тогава? Но при всички положения Doomsday Booк се води от най-добрите произведения на Уилис, затова предишното ми твърдение отново е валидно. Вярно е, че има и примери като Звездните рейнджъри, които въобще не дават точна представа за писателят Хайнлайн, но са по-скоро изключения, а не правило.

когато имаш репутацията на ебаси автора, хората ти четат книгите със съвсем друг поглед
Така е, и аз докато не прочетох около една трета от книгата имах някакви сляпо оптимистични надежди за нея, базирани на ревюта и синопсиси, то и Бюджолд има Хюгота за някои от по-слабите си книги, но в случая цялостният стил и маниер на писане не ми е по вкуса. Не претендирам за особена обективност, но само да вметна, че сюжетът очевадно се предполага да е заплетен и изненадващ, а е толкова предсказуем, та чак боли.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Sun Dec 23, 2007 8:08 am

Matrim wrote:Оф, като си такъв специалист на тема Кони Уилис, светни ме коя книга й се води най-добрата тогава?
Така си е то. И аз се напарих с тая "Книга на страшния съд" навремето и сега само мноооооого стабилни препоръки ще ме накрат да попипна друго на Уилис.

Препоръки, anyone?

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests