Цигански проблеми

Мръсните страсти – на сапун
User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Tue Sep 27, 2011 10:29 am

Какво черно не е бяло, бе, философе? Какво значи тоя израз въобще?! И отде па взе да ми се отваряш изведнъж?!! Недей да ми селячиш, пич, окей?

И не, не са вадили око, но са отнасяли парче скалп със сачми. И какво от това, да го еба? Ти можеш ли да четеш или не вдяна това, дето го казах два пъти на Морви? Никой не ти спореше и всъщност примерите ни сочеха към едно и също шибано нещо преди да ти прекъсне връзката с главния и да решиш да ми навираш в носа бахму и запознатостта си. Кво като си от Габрово и като си ходил в казарма, бе? Аз да не съм се родил филолог? Да не би да не съм газил през гета и аз? Баси.
Рязкото изпростяване ме докарва до бяс, тъй че си потискай тия пориви, колкото и да те тегли натам.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Tue Sep 27, 2011 10:32 am

добре съгласен съм - ти си прав. Майка ми не разбира.

Ще те помоля да успокоим тона.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Tue Sep 27, 2011 10:34 am

Майка ти може да разбира колкото си иска, циганетата при вас може да зли колкото си щат, което не променя факта, че В МОЕТО долнопробно квартално училище българетата бяха също толкова зли, а бяха зли, щото беше долнопробна средата им, а не щото им има нещо в гените, което ги прави зли, прости, крадливи и гнусни. Чаткаш?

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Tue Sep 27, 2011 10:35 am

Разбрах те. Да спрем дотук - като се появи някой желаещ да ти опонира дискутирай с него. Аз се съгласявам с теб и по тази тема няма какво адекватно да напиша повече.

б.т.в. Говориш с човек който има приятели и приятелки цигани но карай - наумил си си явно че съм расист.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Sep 27, 2011 11:03 am

Емо, аз не говоря обобщено, защото смятам, че пътят към ада сигурно е постлан и с обобщения. И именно защото не се опитвам да обобщавам не твърдя, че циганите от село са "мързелива сволоч" (да, имам опит, доста печален, макар че има изключения), а че тези които не правят нищо/правят много лоши неща са хора, на които не можеш просто да оперираш отговорността заради "социалните обстоятелства".
Да, трудно е да промениш социалната си роля. Но когато изборът е между това да тънеш в мизерия и да нямаш течаща вода, а полицията да е на крачка зад теб и това да копаш картофи, някак решението ми се вижда очевидно. Бтв, единствения ми проблем с дубайските авиолинии е, че ще ми попречат на семейството и че не им влизам в критериите, иначе ги взимам отма.
Общо взето цялата ми теза е, че не можеш да оправдаваш всичко със социалните обстоятелства и отредената роля. Не можеш да оправдаеш жестокостта, като не казвам че всички цигани са жестоки убийци, които пребиват човек заради каруца чужди череши. Но тези, които са, нямат оправдание. Не можеш да оправдаеш раждането на деца за промишлени цели, издържането от кражби при наличие на други опции и т.н.
Бтв, нека да кажа и за ромчетата в училищата. Да, сигурно има гадно отношение на места. Но в повечето случаи те учат в училища, в които са предимно ромчета (логично е за кварталното училище на ромската махала) и няма такова. В много случаи момичетата си карат до примерно 5-6 клас, обаче после става време да ги женят и напускат заради това. Бтв, в гимназията имах съученичка, която така и не знам беше ли циганка, но беше тъмно мургава българка, която е разправяла за братовчедите си с 6 деца, капка различно отношение не е имало към нея.

Ваш, съгласна съм с голяма част от това което казваш, особено в частта за цар Киро, омразата и националистите. Не съм съгласна обаче за това, че циганите няма как да си намерят работа освен за копаене на канали. Най-малкото, попадала съм на доста таксиджии цигани и циганки продавачки. Това е работа, която колкото и да не е върха на сладоледа, и образовани българи хващат, когато се наложи. И факта, че са уволнявали роми според мен се преекспонира. Не съм запозната със случаите, но мисля, че имаше доста уволнения по какви ли не причини и на българи, но те не правят впечатления.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Tue Sep 27, 2011 11:06 am

Не споря с Trip. Подчертавам го преди пак да тръгне да ме хули.
Само отбелязвам че съм на мнението на Морви за нещата - аз за съжаление съм некадърен писач по форуми и дори най-безобидните ми писания излизат като от перото на Волен (Явно)

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Tue Sep 27, 2011 11:27 am

Пич, правиш азбучна грешка след азбучна грешка в мисленето. ОТДЕ си го науми това, че те мисля за расист. Работата е там, че нямам НИКАКВА представа каква ти е тезата и не знам дали ТИ имаш, но пък се пъчиш.

В интерес на истината и тезата на Морви не ми е ясна.
Но когато изборът е между това да тънеш в мизерия и да нямаш течаща вода, а полицията да е на крачка зад теб и това да копаш картофи, някак решението ми се вижда очевидно.
Решението ти се вижда очевидно на теб. Ако хората вършеха винаги най-логичното (говоря за ВСИЧКИ хора), светът щеше да е супер-яко място.
Бтв, единствения ми проблем с дубайските авиолинии е, че ще ми попречат на семейството и че не им влизам в критериите, иначе ги взимам отма.
Еми аз именно за такива социални пречки ти говоря - особено втората.

А иначе аз нищо не оправдавам. Социалните обстоятелства не оправдават, а обясняват - за да може да се работи след това по ясно определен проблем.

Моралът гледам да не го намесвам в цялата работа. Моралът е нещо безумно инертно, когато опре до общества (той е това, дето кара хората да са предубедени срещу циганите, нищо че 95% от тях никога не са си патили пряко от тях), и нещо безумно субективно, когато опре до отделни хора - той е това, дето ще ме накара мен да НЕ оправдая циганите, дето пребиват до смърт някого заради черешите му, само че кво като се възмутя жестоко? Да, ще СЕ възмутя жестоко, не мога да го избегна, а после?... Най-много и аз като много малоумници в Бг да намразя циганите на общо основание. Няма файда.

А за девет десети от тия хора наличие на други опции няма, докато няма образование. Кръщелникът на Ади, знаеш, е от социален дом. Той не е ром, но е полуиранец, тъй че все тая, след като е мургав. Децата там буквално ВЯРВАТ, безпрекословно, че светът на "нормалните" хора е далеч от тях, колкото е далеч Луната. Това, че опциите са ти пред очите, опитът показва, никак не значи, че имаш каквато и да била вяра в това, че са ТВОИ опции. Социалните обстоятелства са затвор най-вече в главата ти, не в света извън нея. Той само ти дава металните пръти - ти сам се затваряш.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Tue Sep 27, 2011 11:42 am

Двоен пост, ама нали сме в кенефа - ПЪРВАТА пречка имах предвид, не втората.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Tue Sep 27, 2011 11:44 am

Явно нямам представа. Съжалявам за загубеното ти с четене време.
Постовете ми остават като паметник на глупостта.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Tue Sep 27, 2011 11:53 am

Ъхъ.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Sep 27, 2011 11:59 am

Ок, мога да живея с идеята, че онова обяснявало, а не оправдавало, макар че наистина не мога да гледам на нещата, без да намесвам морала.

Бтв, не знам за децата около кръщелника на Ади, но на мен той ми се вижда едно доста неонеправдано дете. В смисъл, участва в известна артистична група, има руса приятелка, кръстница като Ади... Не казвам, че нещо може да компенсира другите липси, но все пак имам чувството, че той успява да се справя доста добре.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Tue Sep 27, 2011 12:15 pm

E, нали ти е ясно, че ако не са се били запознали, докато е бил още на 13, нещата едва ли са щели да тръгнат така? Русата му приятелка също е от дома, така че кво като е руса всъщност. А и се справя добре, доколкото може на този етап да се справя дете, расло в дом - то си дава отражения и на психиката.

Иначе моралът също е продукт на средата, затова не гледам на него като на нещо наравно с нея. Той е като компас, ама за да ти работи компасът ти трябват ориентири.

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Post by Ordo Malleus » Tue Sep 27, 2011 12:20 pm

Три пъти почнах един пост, три пъти го трих на средата, защото щеше да стане прекалено грубо, пък тук не се толерират подобни неща.

Единственото, което искам да отбележа е, че Трип сякаш изхожда от позицията на Голямато Човешко Цяло, където всички сме космополити, живеем в любов и хармония и сме създадени за Добро. Какъвто, според мен, не е случая. Оттук нататък каквито и конструкции да строим за да доказваме позициите си един на друг, ще е напразно. Още на първа точка сме намерили конфликтната линия, отвъд която никой няма да отстъпи.
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Tue Sep 27, 2011 12:21 pm

Единственото, което искам да отбележа е, че Трип сякаш изхожда от позицията на Голямато Човешко Цяло, където всички сме космополити, живеем в любов и хармония и сме създадени за Добро
В абсолютна грешка си.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Tue Sep 27, 2011 12:23 pm

Пак двоен пост, но да съм сигурен, че си го видял.


ХОРА. ВМЕСТО ДА ПРИПИСВАТЕ НА НЯКОГО ПОЗИЦИИ И ЕТИКЕТИ - ПИТАЙТЕ. КАКВО ИМАШ ПРЕДВИД С ТОВА И ТОВА? БАХМУ МАМАТА, ТОЛКОВА ЛИ Е ТРУДНО, БЕ!

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests