Сбирките на клуб Иван Ефремов

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
DELgado
Elder God
Posts: 5427
Joined: Thu Jan 04, 2007 3:10 pm

Post by DELgado » Thu Dec 13, 2007 5:04 pm

Е поне тези които не са успяли да дойдат могат да чуят записа, благодарение на Калин. Който за негово съжаление не е чак толкова страшен. :bigtongue: Може би само мъничко. :wink:

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Fri Dec 14, 2007 10:03 am

Ghibli wrote:Естествено нямах предвид да се струпаме всички в Ефремов (най-малко стаичката няма да ни побере). Това, което казах, беше, че нямаше да е лошо повече хора от екипа да видят презентацията.
Хубаво щеше да е да сте повече, да - Ефремовци все се оплакват, че липсва свежа кръв... (А и нямаше да ги уплашите. За разлика от някои хора, които само изглеждат страшни, те само изглеждат тихи и кротки... ;) )

Нооооо! Идущата сряда - за поправка!

К:D
Аз съм мазохист. От грубостта и агресивната глупост ме боли ужасно, но нещо ме кара да продължавам...

Ако не харесваш думите ми, спомни си: винаги можеш да ми спретнеш бан.

User avatar
DELgado
Elder God
Posts: 5427
Joined: Thu Jan 04, 2007 3:10 pm

Post by DELgado » Wed Dec 19, 2007 9:14 pm

Много ме е яд че днес не можах да дойда. :cry: Темата ми е супер интересна.

Разчитам на Калин да запише събитието че да мога до го чуя и аз. :lol: :bigtongue:
I am Fire! And LIFE INCARNATE! Now and forever . . . I am PHOENIX!

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Wed Dec 19, 2007 10:13 pm

Слушам сега предното, интересничко е. Баси след като на 20 мин не съм го спрял. Addicted to Simkata! :lol:

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Thu Dec 20, 2007 12:00 am

Aз, понеже Моридин и Кселос не ми вдигнаха хвърлената ръкавица, бях зает да шокам репите на Рол и Трип на живо и в киреча съм забравил да си включа диктофона...
</шегичка, тъпа, кат за полунощ след дълъг ден>

Ето ги. Блестящи както винаги. Само дето публиката беше уморено-невнимателна.

User avatar
Corwin
Archmage
Posts: 2002
Joined: Fri Mar 26, 2004 3:41 pm
Location: Land of Supidity

Post by Corwin » Thu Dec 20, 2007 12:53 am

Презентацията/дискусията беше на обичайното доста добро ниво, част от слушателите на обичайното нискокултурно ниво и т.н. и т.н, обичайното бля бля...
Това, върху което се замислих докато се мъкнех към нас е следният въпрос:
Емо, защо мислиш, че чернокожа жена със социално-ориентиран кънтент на книгите би била по-продаваема от останалите изброени автори?
I like rusty spoons....
I like to touch them...
It's almost orgasmic...

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Dec 20, 2007 9:30 am

А аз просто забравих, че има сбирка...
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Dec 20, 2007 11:59 am

Тишо, смятам, че е продаваема (всъщност основният ми аргумент беше, че е най-лесна за превод ;)) най-вече не защото е чернокожа жена със социално ориентиран елемент в писането, а защото е ясен и открит писател с теми, с които повечето хора могат да се идентифицират. :)

За разлика от Улф и Кроули, примерно, на които може да не им фанеш спатиите, пък ако ще и по 10 пъти да ги прочетеш, или пък Суонуик, който има предимно къси неща. Той, междувпрочем, все пак е също много добър избор, особено с неща като "Stations of the Tide" или "Bones of the Earth".

User avatar
Corwin
Archmage
Posts: 2002
Joined: Fri Mar 26, 2004 3:41 pm
Location: Land of Supidity

Post by Corwin » Thu Dec 20, 2007 12:31 pm

Да, но според мен пропускаш предразсъдъците на читателя. С ръка на сърцето си признавам, че като се замисля преди Робин Хоб и Марта Уелс примерно, също съм имал някакви подсъзнателни предразсъдъци към жените авторки на фентъзи/фантастика. Защото са доста по-малко като бройка, и това, което идва на ума е и качествените такива да са по-малко. А и специално заради фентъзито - епичността се приема за по-неестествено да бъде предадена от жена.
Второ заради самата личност на автора. Каквото и да си говорим голяма част от читателите гледат това и биха предпочели да четат ветерана от Виетнам с инжинерно образование, в чийто книги се лее кръв и сперма, отколкото едричка чернокожа жена с вид на изнервена лелка, колкото и интелигента да е тя.
Трето заради естеството на книгите. Доколкото разбирам е фантастика с по-мудно действие и подчертани отношения между героите. Това, което се чете най-много в момента е или чисто епично фентъзи, или по-хумористично ориентирани ненатоварващи книжки.
От тази гледна точка според мен, най-продаваем трябва да е Суонуик. Сборник с разкази е доста лесно продаваем, достатъчно интересен е като човек, пише забавно и неангажиращо и явно не е чак толкова тежък за превод...
Подчертавам, че говоря само от пазарна гледна точка, а не от литературна или качествена такава.
Това разбира са си само мои разбирания за пазара, психологията и произхода на Вселената, просто ми е интересно мнението на другите...
I like rusty spoons....
I like to touch them...
It's almost orgasmic...

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Dec 20, 2007 1:07 pm

Ами не знам, до момента не съм забелязал някакви особени предубедености по отношение на личността на авторите в научната фантастика. В смисъл, темите и подхода на жените-автори уж е по-различен според много хора, но по отношение на качество всеобщото (на запад) мнение, доколкото знам, е че те не отстъпват на мъжете.

Читателите на фантастика тук така и така си взимат повечето от издадените неща, независимо какви са, а пък по-ориентираните читатели така или иначе знаят коя е Октавия Бътлър. Не се съмнявам, че който и да я издаде, няма да пропусне да спомене коя е и каква е.
Пък и го има момента с това, че всъщност няма как да знаем как ще се приеме Бътлър, защото нямаме особена представа как по принцип се приемат жените-автори у нас.
В този ред на мисли, наистина би било добре, ако ще се издава Бътлър у нас, да е трилогията "Xenogenesis", която е най-научнофантастична от нещата, писани от нея.

Суонуик е сравнително сложен автор, освен това, макар и не по начина на Улф и Кроули. Не съм запознат доколко вървят сборниците с разкази, но ако има потенциал, определено трябва да се издаде един такъв на Суонуик.

Алекс Султанов

Post by Алекс Султанов » Thu Dec 20, 2007 1:33 pm

Corwin wrote:Да, но според мен пропускаш предразсъдъците на читателя. С ръка на сърцето си признавам, че като се замисля преди Робин Хоб и Марта Уелс примерно, също съм имал някакви подсъзнателни предразсъдъци към жените авторки на фентъзи/фантастика. Защото са доста по-малко като бройка, и това, което идва на ума е и качествените такива да са по-малко. А и специално заради фентъзито - епичността се приема за по-неестествено да бъде предадена от жена.
Второ заради самата личност на автора. Каквото и да си говорим голяма част от читателите гледат това и биха предпочели да четат ветерана от Виетнам с инжинерно образование, в чийто книги се лее кръв и сперма, отколкото едричка чернокожа жена с вид на изнервена лелка, колкото и интелигента да е тя.
Хе-хе. Ще почна да прилагам и снимки в цял ръст към предложенията си към западните издателства. An instant sale. :mrgreen:

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6266
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Thu Dec 20, 2007 5:03 pm

Благодарности на Калин за записа, изслушах първата част, доста интересно и добре представено беше.
С ръка на сърцето си признавам, че като се замисля преди Робин Хоб и Марта Уелс примерно, също съм имал някакви подсъзнателни предразсъдъци към жените авторки на фентъзи/фантастика. Защото са доста по-малко като бройка, и това, което идва на ума е и качествените такива да са по-малко.
Доста по-малко са на нашия пазар, иначе на запад жените са много сериозно представени в фантастичния жанр (примерно в последните 10-15 години повечето романи носители на Небюла са писани от жени, същото дори в още по-голяма степен се отнася за разказите). За съжаление обаче има една камара много добри авторки, от които нищо или почти нищо не е издавано - Бътлър, Кони Уилис, Патриша Макилъп, Кейт Уилхелм, Джоана Ръс, Кейт Елиът, Нанси Крес и т.н.

А с това, че сборник със разкази е лесно продаваем, въобще не съм съгласен, неслучайно почти никой не издава такива неща напоследък, просто романите се продават доста по-добре.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Dec 21, 2007 9:37 am

Да, Тишо, никой в България не чете и не купува разкази. Нито жени, всъщност, които не се казват ЛеГуин или Бюджолд, така че и ти си прав.

Но наистина в темата стана дума за най-лесният ПРЕВОД, не най-продаваемия автор :)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Corwin
Archmage
Posts: 2002
Joined: Fri Mar 26, 2004 3:41 pm
Location: Land of Supidity

Post by Corwin » Fri Dec 21, 2007 3:48 pm

Ок, явно не съм разбрал или не си спомням както трябва - говорех за продаваем, не лесен за превод.
Иначе това за разказите е доста изненадващо, явно само за мен. Аз лично доста харесвам сборници - хем може да е достатъчно интелигентно написано, хем е достатъчно неангажиращо и не изисква да бъде прочетено наведнъж. Съответно предполагах, че доста от хората имащи възможност да си купуват повече книги и нямащи много време, биха си купили такова нещо за сметка на начало на многотомна поредица, която отнема много време, принуждава те да продължиш да взимаш следващите части. и е доста рисковано да не ти хареса сега или просто да и се понижи качеството нататък.
I like rusty spoons....
I like to touch them...
It's almost orgasmic...

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6266
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Fri Dec 21, 2007 4:17 pm

И аз харесвам сборници, обаче фактът си е факт - почти няма издадени такива в последните години, а издадените не се продават добре. Това не е само у нас, БТВ, на запад също от доста години насам разказите стават все по-непопулярни. Примерно през 40-те и 50-те почти всички автори в Sci-Fi са писали основно разкази, сега положението е съвсем различно и някои почват направо с тритомни поредици. ;)
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest