Жената - главен герой

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5774
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Thu Sep 25, 2008 10:49 pm

Да си кажа и тук - Труди Канаван има доста жени героини (даже май са само жени?). Трилогията The Black Magician, която почти съм прочела, има свястна жена (момиче, но все тая) като главен герой; другата й трилогия (Age of the Five) също е с главна героиня, а на сайта й има обявена и някаква предистория на първата трилогия, пак с жена.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
gal.eon
Adept
Posts: 220
Joined: Thu Jul 31, 2008 2:10 pm
Contact:

Post by gal.eon » Fri Sep 26, 2008 7:54 am

Циана на Любен Дилов от Незавършеният роман на една студентка. Не е фентъзи, а само фантастика :)
В края на краищата няма жив човек, който да може да разбере другия, защото всеки от нас гастролира пред отделни хора с отделни, избрани измислици от собствения си аз!

Lairell
Smallfolk
Posts: 8
Joined: Fri Oct 03, 2008 4:40 pm

Post by Lairell » Mon Oct 06, 2008 8:00 pm

Ами Елена Емануилова в "Обетът на седмината" има доста забавна главна героиня.
Иначе Брин от "Песента на Шанара" няма равна. Доказателство за хора като един мой познат, които смятат, че хубава книга с главен герой жена не става, че не са прави.
Други примери са Луси от Нарнията, Амбърли от втората Шанара и... Абе сега не ми се мисли, като се сетя, ще напиша. :)

User avatar
Lubimetz13
Mistborn
Posts: 1307
Joined: Sun Feb 01, 2004 1:37 pm
Location: Sofia, BUL / Baltimore, MD

Post by Lubimetz13 » Mon Oct 06, 2008 9:05 pm

Lairell wrote:Ами Елена Емануилова в "Обетът на седмината" има доста забавна главна героиня.
Иначе Брин от "Песента на Шанара" няма равна. Доказателство за хора като един мой познат, които смятат, че хубава книга с главен герой жена не става, че не са прави.
Други примери са Луси от Нарнията, Амбърли от втората Шанара и... Абе сега не ми се мисли, като се сетя, ще напиша. :)
Твърдо опозиционирам изразените тук парадигми.

В Шанара пол всякакъв, но добри герои много трудно.

Оная от "Обетът на седмината" беше стереотипен фентъзи герой от болезнено досадната порода "нека да го направим крадец, за да избегнем героичния стереотип", и това, че персонажът беше женски, само допринасяше към клишираните му проблеми.

Тая от Нарния е ДЕФИНИЦИЯТА на свръхестественото дете-патка, ДЕТЕТО-ПРОТОПАТКА направо. Поколения бездарни фентъзи деятели са се опитвали да надминат нечовешкия й капацитет да нерви нормалния човек, но дори възходът на легионите деца-патки в анимето не я е изместил от челната позиция.

И т.н. Не ви разбирам.

Само Авиенда, Мин и Нинив не са били споменати в тая тема още.

Не знам, просто не знам какво да правя с вас.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Oct 06, 2008 9:11 pm

Аз гласувам за Сцилара от Малазана. Леко пухкава, пуши лула, еблива до припадък и саркастична. НЯМА как да сбъркаш с такъв персонаж!
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Lubimetz13
Mistborn
Posts: 1307
Joined: Sun Feb 01, 2004 1:37 pm
Location: Sofia, BUL / Baltimore, MD

Post by Lubimetz13 » Mon Oct 06, 2008 9:25 pm

Не знам, за мен тя беше по-скоро упражнение по автентичност от страна на Ериксон, отколкото многостранен персонаж. Имаше си някакви качества, които трябваше да наведат читателя над мисълта, че е печена и дива и излиза извън утвърдения жанров модел, обаче това седеше малко самоцелно според мен. Беше леко прекалено.

Не знам защо фентъзи писателите в огромното си мнозинство не подхождат към женските герои по същия начин, по който подхождат и към мъжките.

По неведоми за мен причини се сетих за вечния въпрос - е ли Баба Вихронрав плод на стихиен писателски гений, или е раково образувание в литературата?

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Oct 06, 2008 9:32 pm

Първото ЕСТЕСТВЕНО. Раково образование е само Ринсуинд ;)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Eck
Merchant
Posts: 76
Joined: Wed Feb 20, 2008 2:46 pm
Contact:

Post by Eck » Tue Oct 07, 2008 10:08 pm

А, защо - той също е пич. :P А Баба ме кефи адски много, няма равна. :lol: Макар че Леля също доста си я бива - вмомента чета "Готварсакат книга на Леля Ог" и се заливам от смях. :lol: Въобще, геният на Пратчет наистина е стихиен. :mrgreen:
Земята ни е твърде плитка,
сякаш на небето издълбана
и трепери като водна капка,
Кралят Гарван когато минава.


Моят блог

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11241
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Tue Oct 07, 2008 10:31 pm

Сцилара беше кастрирана от оня къвбешетам, вследствие на което беше напълно неспособна да изпита удоволствие от полов акт, или иначе казано беше фригидна кучка. А че беше еблива фригидна кучка си е факт, само не ми е ясно за къв й трябваше да упражнява тежък физически труд без явен задоволителен краен резултат. И изобщо... А БАБА е пич. Леля Ог е два, но това не пречи на БАБА да е пич.


Лю, женските персонажи на Джордън, мирнапрахаму, аз ги споменах и то в контекст, че каквито и да са, те не са женски персонажи. В "Колелото" до сих пор жени нема. Има някви неща, но жени - тц.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Oct 07, 2008 10:35 pm

Марф, Сцилара я излекуваха още същата книга :)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11241
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Tue Oct 07, 2008 10:52 pm

Е да, ама тя и преди да я изцерят си беше еблива кучка.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Oct 08, 2008 10:04 am

Еми тва й бяха поръчали.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11241
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Wed Oct 08, 2008 10:26 am

Бе не я защитавай бе! Смуче, щом ти казвам! :evil:
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

raylight
Sorcerer
Posts: 377
Joined: Sat Aug 28, 2010 8:21 pm
Location: Sofia
Contact:

Post by raylight » Wed Sep 22, 2010 5:20 pm

Когато бях по - млад и наивен, доколкото е възможно, четох Джейн Еър и се вживях във въображаемата роля на неин защитник. Тогава книгата много ми хареса. Не съм имал проблеми с добре изградени женски герои, дори хипер феминистичните като от трилогията за Ориса на Кол и Бънч, така, че не смятам, че полът има особено значение. Хубаво е да има герои и от двата основни пола в романите, преди третият пол да ги е превзел.
В традициите вграждаме себе си – ценностите си, светогледа си, паметта си, мъдростта си, себе си жертваме, за да предадем своите познания, но и страхове на бъдещите поколения през хилядолетията.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Wed Sep 22, 2010 7:41 pm

Кой е третият пол?

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 1 guest